Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych i słonecznych dni, sezon rowerowy 2025 oficjalnie się rozpoczął. Miłośnicy rowerów wyciągają swoje jednoślady, by przygotować je do sezonu po zimowej przerwie. Początek sezonu rowerowego to również czas wzmożonego ruchu w serwisach rowerowych. Kolejki rosną, a ceny usług rowerowych w tym roku mogą osiągnąć rekord. Co warto wiedzieć przed oddaniem roweru do serwisu? Jak można zaoszczędzić na przeglądzie roweru po zimie?
Kolejki w serwisach rowerowych – otwarcie sezonu rowerowego 2025
Pogoda jest coraz ładniejsza, dni powoli stają się dłuższe, a ścieżki rowerowe zapełniają się użytkownikami. Jednak przed wyjechaniem na szlak lub miasto, warto upewnić się, że rower jest w pełni sprawny, a jego użytkowanie bezpieczne. Po zimowej przerwie jednoślady często wymagają przeglądu, regulacji przerzutek, smarowania łańcucha lub wymiany dętek. Nie każdy rowerzysta potrafi to zrobić samodzielnie. Do serwisów rowerowych ustawiają się kolejki.
Eksperci są zgodni w tym, że wiosenne kolejki do serwisów rowerowych to standard, ale w tym roku mogą być jeszcze dłuższe. Z roku na rok rośnie popularność zarówno tradycyjnych, jak i elektrycznych rowerów, co przekłada się na rekordowe zapotrzebowanie na usługi serwisowe.
Rekordowe ceny serwisu rowerowego 2025 – dlaczego jest tak drogo?
Wzrost cen wiąże się ze wzrostem popularności transportu rowerowego w miastach, zwłaszcza wśród młodszych ludzi. Coraz więcej osób w ciepłe dni wybiera rower jako środek transportu, rezygnując z przemieszczenia się po mieście samochodem lub komunikacją miejską. Skutkuje to zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi serwisowe.
Wiele dużych miast inwestuje w infrastrukturę rowerową, tworząc dodatkowe ścieżki rowerowe. Coraz więcej osób kupuje własne rowery, choć na ulicach wciąż popularne są rowery na wynajem, np. Nextbike. Taki rozwój sprzyja kolejkom w serwisach i w sklepach oferujących akcesoria rowerowe. Wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa także nie pozostaje bez wpływu na branżę rowerową i ceny.
Na wysokie ceny usług serwisowych wpływają rosnące koszty części rowerowych – wszystko drożeje, pojawiają się problemy z dostawami. Program Mój Rower Elektryczny oferuje dopłaty do rowerów elektrycznych, przez co stają się popularniejszym wyborem, który w przypadku serwisowania wymaga nowoczesnych narzędzi i większej wiedzy.
Ceny usług rowerowych 2025 – tabela
Warto pamiętać, że ceny mogą różnić się w zależności od regionu (serwisy w większych miastach mogą oferować droższe usługi, niż w mniejszych miejscowościach) oraz typu roweru (usługi związane z rowerem elektrycznym lub turystycznym mogą okazać się droższe niż serwis roweru trekkingowego).
Ceny usług rowerowych 2025 - tabela
Jak zaoszczędzić na serwisie rowerowym i uniknąć długich kolejek?
Działaj wcześniej. Zarezerwowanie terminu w serwisie rowerowym przed rozpoczęciem sezonu pozwoli na uniknięcie kolejek i skrócenie czasu wykonywania usługi. Ceny przed sezonem rowerowym także są niższe.
Opanuj podstawy. Samodzielna reanimacja roweru po przerwie zimowej pozwoli na znaczne obniżenie kosztów. Tutoriale online pozwalają na zdobycie odpowiednich umiejętności. Niektóre miasta oferują darmowe warsztaty serwisowania rowerów, np. Velo Huta 2025 w Krakowie. Warto wiedzieć także, jakich błędów unikać podczas konserwacji roweru.
Porównaj oferty. Mniejsze serwisu rowerowe mogą oferować tańsze usługi niż duże serwisy, sieciówki oraz lokale zlokalizowane w centrach dużych miast bądź w pobliżu popularnej infrastruktury rowerowej.
Dbaj o rower. Regularna konserwacja znacznie zmniejsza ryzyko drogich napraw.
źródło: onet
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w wtorek 15 kwiecień 2025 o 07:21 (0)
Polsat Sport pokaże mecze Reprezentacji Polski w Billie Jean King Cup
W dniach 10-12 kwietnia w Radomiu odbywa się turniej kwalifikacyjny Billie Jean King Cup, w którym udział biorą reprezentacje Polski, Szwajcarii i Ukrainy.
Stawką jest awans do listopadowego finału w chińskim Shenzhen. Wszystkie mecze będzie można oglądać na antenach Polsat Sport oraz w serwisie Polsat Box Go.
Reprezentacja Polski rywalizuje w grupie E. Do finałowego turnieju awansuje tylko zwycięzca grupy. Każde spotkanie składa się z meczów singlowych i deblowych.
Terminarz transmisji: Czwartek, 11.04, godz. 15:00: Polska - Szwajcaria Transmisja: Polsat Sport 1 Komentarz: Tomasz Lorek
Piątek, 12.04, godz. 15:00: Polska - Ukraina Transmisja: Polsat Sport 1 Komentarz: Dawid Olejniczak
Sobota, 13.04, godz. 15:00: Ukraina - Szwajcaria Transmisja: Polsat Sport Premium PPV 3 Komentarz: Tomasz Lorek
Na miejscu pracować będzie reporter Filip Gawęcki, który relacjonować będzie wydarzenia z radomskiej hali. Turniej można również śledzić online dzięki transmisji w serwisie Polsat Box Go.
źródło: polsat box go
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Piotr w piątek 11 kwiecień 2025 o 07:35 (0)
Superpuchar Polski w Polsat Sport, TV4 i na Polsat Box Go
Już 2 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się mecz o Superpuchar Polski, w którym zmierzą się mistrz Polski - Jagiellonia Białystok i zdobywca Pucharu Polski - Wisła Kraków. To pierwsza edycja rozegrana na największym piłkarskim obiekcie w kraju.
Gdzie oglądać? ● Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport 1 - studio od godz. 20:00 ● TV4 (Naziemna Telewizja Cyfrowa) - transmisja meczu od godz. 21:00 ● Polsat Box Go - streaming online Obsada komentatorska i ekspercka ● Komentarz: Bożydar Iwanow i Maciej Stolarczyk ● Studio: Przemysław Iwańczyk, Maciej Żurawski, Roman Kołtoń, Maciej Makuszewski ● Wywiady: Marcin Lepa, Tomasz Hajto, Paulina Czarnota-Bojarska, Damian Domitrz
Mecz o Superpuchar Polski to starcie dwóch najlepszych polskich drużyn sezonu i zapowiedź emocjonującej piłkarskiej wiosny.
źródło: pap
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Piotr w wtorek 01 kwiecień 2025 o 08:47 (0)
Bieganie na Wawelu! Królewskie przyjęcie uczestników OSHEE Biegu Nocnego na 10 km
Zamek Królewski na Wawelu – najbardziej rozpoznawalny symbol polskiego i europejskiego dziedzictw otwiera swoje bramy dla uczestników OSHEE Biegu Nocnego na 10 km! Jeszcze nigdy bieganie „z historią w tle” nie miało tak dosłownego wymiaru. Szykujemy dla Was królewskie przyjęcie – tegoroczna trasa biegu poprowadzi przez dziedziniec najbardziej znanego polskiego zamku!
Start i meta biegu po raz szósty z rzędu zlokalizowane będą na Rynku Głównym, zatem wystartujecie (a następnie zafiniszujecie) tam, gdzie maratończycy. Przebiegniecie obok Barbakanu czy Bramy Floriańskiej. Na trasie biegu napotkacie też wiele wspaniałych zabytków. Poza Rynkiem Głównym czy wzgórzem Wawelskim, będziecie też mieć w zasięgu wzroku chociażby historyczne budowle sakralne.
Na dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu dotrzecie po raz pierwszy w historii. To wydarzenie bezprecedensowe i gwarancja dodatkowych emocji podczas biegu. Nic tak nie oddaje królewskiego klimatu naszego miasta, jak wawelskie wzgórze. Wawel to serce Polski, serce Krakowa!
Prezentujemy wyjątkową trasę biegu:
START: godz. 20:30 – Rynek Główny (start na wysokości Hard Rock Cafe, linia G-H), ul. Floriańska, Brama Floriańska, w prawo w Planty Krakowskie, ul. św. Idziego, ul. Stradomska (prawym pasem), ul. Krakowska, Plac Wolnica, ul. św. Wawrzyńca, w prawo ul. Starowiślna, w prawo ul. Podgórska (całą szerokością), Kładka Ojca Bernatka (lewa strona kładki), Bulwar Podolski, ul. Zabłocie, zawrotka przy ul. Przemysłowej, ul. Solna, ul. Nadwiślańska, Kładka Ojca Bernatka (lewa strona), w lewo wbiegnięcie pochylnią przed Mostem Piłsudskiego, Bulwar Inflancki, Bulwar Czerwieński, główna pochylnia Bulwaru Czerwieńskiego, ścieżka pieszo-rowerowa, ul. Bernardyńska, wbiegnięcie drogą do Zamku, Zamek Królewski na Wawelu – dziedziniec, zbiegnięcie drogą do Zamku, ul. Grodzka, Rynek Główny, META (meta na wysokości Hard Rock Cafe, linia G-H).
źródło: youtube
OSHEE Bieg Nocny na 10 km odbędzie się 5 kwietnia, tj. w przeddzień TAURON 22. Cracovia Maratonu. Liczba miejsc jest ograniczona, więc zapisz się już dziś i zwiedź Kraków z zupełnie innej perspektywy!
źródło: zis
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Piotr w piątek 28 marzec 2025 o 04:20 (0)
Huawei partnerem 116 123. Półmaratonu Warszawskiego
Huawei Polska ogłosiło partnerstwo z 116 123. Półmaratonem Warszawskim, który odbędzie się 30 marca 2025 roku. Marka jako oficjalny partner technologiczny będzie wspierać uczestników pod hasłem "Biegaj w swoim rytmie".
Huawei na trasie półmaratonu
● Trzy strefy kibicowania - dwie na trasie i jedna w Miasteczku Półmaratonu. ● Prezentacja technologii sportowych - m.in. HUAWEI WATCH GT 5 Pro, WATCH Ultimate Green oraz słuchawek HUAWEI FreeArc. ● Wsparcie dla biegaczy - smartwatche z precyzyjnym GPS, analizą zdrowia i funkcją planowania treningu. ● Bezpieczne słuchawki sportowe - otwarta konstrukcja HUAWEI FreeArc i FreeClip pozwala cieszyć się muzyką bez izolacji od otoczenia.
Huawei stawia na innowacje w sporcie i chce inspirować biegaczy do przekraczania własnych granic. Partnerstwo z Półmaratonem Warszawskim to kolejny krok w promocji zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.
źródło: huawei
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Piotr w piątek 14 marzec 2025 o 05:51 (0)
Stadion Miejski im. Henryka Reymana w Krakowie: nowe otwarcie dla sportu, biznesu i mieszkańców
Stadion Miejski im. Henryka Reymana wkracza w nowy etap swojej działalności, oferując wynajem przestrzeni na różnorodne wydarzenia. Po latach pełnienia głównie roli obiektu sportowego, teraz staje się miejscem otwartym na szeroki wachlarz aktywności.
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie intensywnie pracuje nad nową strategią zarządzania stadionem oraz kompleksowym planem rozwoju i wykorzystania obiektu.
Na początek oferujemy wynajem nowoczesnych przestrzeni, które będą idealne do organizacji wydarzeń takich jak: - konferencje, szkolenia oraz imprezy firmowe, - festiwale, koncerty, targi i wystawy, - bale, studniówki, wesela oraz przyjęcia rodzinne, - turnieje sportowe, pikniki i inne wydarzenia.
W kolejnych etapach planujemy rozszerzenie oferty o dodatkowe usługi, takie jak paczkomaty, nowoczesne parkingi oraz inne udogodnienia, które będą dostępne zarówno dla organizatorów wydarzeń, jak i mieszkańców Krakowa. Dodatkowo, we współpracy z Klubem TS Wisła Kraków SA, pracujemy nad przeprowadzeniem konkursu na wyłonienie sponsora tytularnego dla stadionu.
Dzięki elastycznej przestrzeni oraz dogodnej lokalizacji, stadion stanowi doskonałe miejsce do organizacji wydarzeń przez cały rok. Chcemy, aby obiekt stał się centrum aktywności mieszkańców i tętniącym życiem miejscem przez 365 dni w roku.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i współtworzenia nowej przestrzeni dla Krakowa.
Napisane przez Piotr w piątek 21 luty 2025 o 04:44 (0)
Kobiety w biegu! 19 stycznia pierwszy tegoroczny trening tylko dla pań.
W najbliższą niedzielę, 19 stycznia wszystkie panie zapraszamy na pierwsze tegoroczne zajęcia biegowe przeznaczone tylko dla nich! Spotykamy się o godz. 9:00 przed Sklepem Biegacza (pasaż Stadionu Miejskiego Cracovia). Główna część treningowa odbędzie się w Parku Jordana. Dołącz do „Kobiet w biegu”, by wspólnie zadbać o formę i czerpać radość z biegania!
Wspólnie z marką ASICS oraz ze Sklepem Biegacza, Partnerami organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie bezpłatnych zajęć biegowych, zapraszamy na trening w ramach cyklu „Kobiety w biegu” – przeznaczony dla pełnoletnich pań, bez względu na stopień zaawansowania. Zajęcia prowadzą wykfalifikowane trenerki z doświadczeniem zawodniczym. Nie obowiązują zapisy.
Kiedy?
19 stycznia (niedziela), godz. 9:00
Gdzie?
Zbiórka przed Sklepem Biegacza zlokalizowanym w pasażu Stadionu Miejskiego Cracovia przy ul. Józefa Kałuży 1, część główna zajęć w Parku Jordana
Co będziemy robić?
Nowy rok zajęć rozpocznie się od spokojnego rozbiegania, nasze trenerki wprowadzą też dużo ćwiczeń sprawnościowych oraz rozciągających. W planie bieg po Parku Jordana, a pomiędzy poszczególnymi odcinkami także ćwiczenia mające na celu doskonalenie techniki biegowej. Zajęcia zakończą się rozciąganiem statycznym.
Dołącz do nas, poczuj energię płynącą ze wspólnego biegania i razem sprawmy, by hasło „Kobiety w biegu” nabrało dosłownego znaczenia!
A już 22 stycznia rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń do drugiej edycji wydarzenia również organizowanego specjalnie dla pań – Krakowskiego Biegu Kobiet, który w tym roku odbędzie się 9 marca.
źródło: krakow
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Piotr w sobota 18 styczeń 2025 o 14:22 (0)
Gdzie i kiedy będziemy mogli pojechać na narty.
Narty 2024/2025. Polska, Austria, Włochy? Gdzie można jechać na narty? W Polsce warunki do uprawiania sportów zimowych nie zawsze są idealne i często niełatwo jest zgrać wolny weekend z odpowiednią pogodą. Najlepiej więc udać się za granicę, szczególnie jeśli chcesz pojeździć dłużej. Sprawdź, gdzie na narty warto udać się w Europie. Odpowiedź na pytanie, gdzie na narty w Europie można się udać nie jest takie proste, gdyż jest co najmniej kilka ciekawych kierunków.
źródło: youtube
źródło: youtube
Aktualne warunki narciarskie w regionie Małopolskie
Średnia roczna suma opadów śniegu w regionie Małopolskie wynosi 112cm. Poniższa tabela przedstawia dane dotyczące pokrywy śnieżnej w regionie Małopolskie. Należy pamiętać, że poza sezonem informacje na temat pokrywy śnieżnej w regionie Małopolskie nie są raportowane. Dla każdego ośrodka narciarskiego znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje raportu narciarskiego, aby wybrać odpowiedni ośrodek narciarski w regionie Małopolskie: grubość pokrywy śnieżnej, czynne trasy i wyciągi, datę ostatnich opadów śniegu i pogodę na dzisiaj. źródło: skiinfo.pl - update 2024-12-27.
źródło: youtube
Tutaj możecie znaleźć aktualne warunki narciarskie na stokach w całej Europie i Polsce -> NARTY 2024/2025 !!!
źródło: youtube
Gdzie na narty w Europie
Najbardziej popularnymi destynacjami narciarskimi w Europie są Włochy, Francja, Austria i Szwajcaria. Ostatnio popularne są również wyjazdy do sąsiadów – Czechy i Słowacja mają coraz lepszą ofertę infrastruktury narciarskiej. Alpy mają też taką zaletę, że można tam wyjechać na narty w kwietniu. Wszystkie rodzaje tras znajdziesz choćby w:
źródło: youtube
Val di Sole – tzw. Dolina Słońca, leżąca u podnóża Włoskich Alp – Dolomitów. To tam znajduje się wiele ośrodków narciarskich, z których wyróżnia się 2 główne: Folgarida i Marilleva. Szczególnie ta pierwsza nada się dla osób początkujących i dzieci, ale znajdziesz tam aż 56 różnych tras, dlatego doskonale odnajdą się tam także zaawansowani narciarze. Inną stacją w Val di Sole jest też znana z długich i łagodnych stoków Tonale; Zobacz również: Ubezpieczenie na narty Włochy.
Livigno, które leży również we Włoszech, jednak bardzo blisko granicy ze Szwajcarią. Znajdziesz tam aż 80 tras o łącznej długości prawie 120 km! Nic dziwnego, że znajdzie tam warunki dla siebie każdy narciarz;
Madonna di Camiglio – to kolejna propozycja wyjazdu w Alpy na narty. Jeden z najważniejszych włoskich ośrodków leży z jednej strony u podnóża Dolomitów, a z drugiej – lodowca. Znajduje się na wysokości 1550 m n.p.m., możesz zatem liczyć na dużą dawkę świeżego, górskiego powietrza i słońca. Jest tu aż 150 km tras, z czego prawie 50% jest łatwa, a 13% bardzo trudna;
Klinec – czeska góra i miejscowość położona w północno-zachodniej części kraju blisko granicy z Niemcami. Tam znajduje się najbardziej zróżnicowany ośrodek narciarski z aż 18 trasami o łącznej długości prawie 20 km. Wśród nich znajdziesz coś dla narciarza na każdym poziomie zaawansowania – prawie połowa tras jest łatwa, 36% trudna, a 19% bardzo trudna.
źródło: youtube
Najlepsze miejsca na narty w Europie
Wyjeżdżając na narty w Europie, za kierunek docelowy należy wybrać zachód. Właściwie to najlepsze pod tym kątem regiony leżą w centrum Europy w Alpach. Popularne ośrodki narciarskie położone w idealnych do tego warunkach oddalone są od Polski o jeden dzień jazdy samochodem, więc stosunkowo blisko.
Najpopularniejsze kierunki to wyjazd na narty Włochy, a także narty w Szwajcarii. To właśnie tam wybierają się Polacy oczekujący wysokich standardów, jeśli chodzi o infrastrukturę, ale zwracający też uwagę, by były to wyjazdy na tanie narty w Europie. Ceny na zachodzie są co prawda nieco wyższe, niż w kraju, jednak różnica nie jest aż tak duża, jak mogłoby się wydawać, a różnica pod względem długości i jakości stoków - ogromna.
źródło: youtube
Narty samolotem – czy jest sens?
Pytanie o to, gdzie w Europie na narty można wyjechać, jest nieodzownie powiązanie z pytaniem, jak się tam dostać. Wiele osób decyduje się na własny samochód, który niewątpliwie daje większe możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że Szwajcarskie, Włoskie, Austriackie, czy Francuskie kurorty narciarskie są świetnie skomunikowane, więc poruszanie się na miejscu bez własnego auta jest możliwe.
Warto zaznaczyć, że Alpejskie stoki ciągną się przez dziesiątki kilometrów, więc wyjeżdżając do kurortów opisanych w pierwszej części artykułu, nie trzeba obawiać się o to, że na miejscu będzie trzeba dużo podróżować i się przemieszczać. W dobrze zaplanowanych ośrodkach w Alpach wszystko jest na miejscu.
źródło: youtube
Zwykle narciarski wyjazd w Alpy odbywa się za pomocą samochodu lub autokaru, jednak taka podróż potrafi być niezwykle męcząca. Alternatywną opcją są narty samolotem, wiąże się to jednak z koniecznością albo wykupienia dodatkowego bagażu sportowego na sprzęt, albo wypożyczeniem nart czy deski snowboardowej w ośrodku.
źródło: youtube
Z pewnością oszczędzisz dużo czasu (lot może trwać jedynie 1,5 godziny, podczas gdy jechać będziesz nawet 12-15). Jest to opcja lepsza, gdy podróżujesz z dziećmi oraz ze względu na zdrowie – długotrwałe siedzenie w jednej pozycji nie jest dobre dla kręgosłupa.
źródło: youtube
Wyjazd w Alpy na narty – co musisz wiedzieć?
Niezależnie od tego, gdzie na narty ruszasz, powinieneś się ubezpieczyć. Wyjazd w Alpy może być świetną zabawą pełną ruchu i wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody i górskim klimacie, jednak musisz pamiętać, że każde sporty zimowe oraz podróże są naznaczone pewną dozą ryzyka. Sprawdź swoje opcje w specjalnym kalkulatorze polis turystycznych i miej poczucie bezpieczeństwa na wyjeździe w Alpy czy podczas wycieczki na narty samolotem.
Sprawdź jeszcze, gdzie jechać na narty do Francji.
Gdzie tanio na narty w Europie?
Sam wyjazd na narty nie zawsze jest jedynym kosztem. Jeśli dojdzie do jakiegoś wypadku, niezbędne będzie skorzystanie z lokalnych placówek medycznych, co może okazać się niezwykle kosztowne. Koszty leczenia w krajach alpejskich są nawet kilkukrotnie wyższe, niż w Polsce, więc warto kupić ubezpieczenie w góry. Standardowe ubezpieczenie na narty jest w stanie pokryć wszystkie koszty leczenia w przypadku takich kontuzji, jak złamania, skręcenia, czy też leczenie chorób wirusowych lub zaawansowanego przeziębienia, o które w górach nie trudno.
źródło: youtube
Szukając miejsca na najtańsze narty w Europie, warto więc pomyśleć też o ewentualnych nieprzewidzianych kosztach, które na zachodzie mogą być niezwykle wysokie.
Polska potrafi zachwycać – również zimą! To właśnie tu narciarze nie muszą obawiać się wysokich cen karnetów, wypożyczenia stroju czy lekcji jazdy na nartach albo snowboardzie. Na wypoczywających na feriach czekają też restauracje z lokalnym jedzeniem w bardzo przystępnych cenach. Za najpiękniejsze polskie kurorty narciarskie nie od dziś uznaje się następujące miejscowości:
Czarna Góra
Znajdujący się na wysokości 770 – 1150 m n.p.m. kurort Czarna Góra to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi i grup znajomych, chcących skorzystać z różnorodnych tras narciarskich. Fani freeride’u również znajdą coś dla siebie – Czarna Góra oferuje 3 km tras do tego przeznaczonych, a dzięki dodatkowym atrakcjom – polanom narciarskim, trasom z homologacją FIS czy kolejkom liniowym (między innymi „Efce” licząca 390 m długości i 60 m różnicy wzniesień czy „Luxtorpedzie” o długości 1100 m i 380 m różnicy wzniesień) – od wielu lat stanowi gratkę dla miłośników zimowych szaleństw. Możliwość wypożyczenia sprzętu i odzieży narciarskiej sprawia, że podróżujący do Czarnej Góry nie muszą kupować często kosztownych nart lada chwila przed wyjazdem.
Godziny otwarcia: 9:00 – 21:00
Białka Tatrzańska
Białka Tatrzańska to lubiany przez wielu narciarzy kurort, znajdujący się na wysokości 700 – 934 m n.p.m. Oferujący łącznie 19,2 km tras, zapewniający między innymi 6-osobową kolej linową o długości 1090 m i różnicy wzniesień 175 m (z osłonami przeciw wietrznymi oraz podgrzewanymi siedzeniami), szkółkę narciarską i wypożyczalnię sprzętu stanowi idealne miejsce dla dzieci i dorosłych, stawiających pierwsze kroki na nartach. Góralskie restauracje - oferujące smaczne, lokalne potrawy w dobrych cenach – pozwalają na rodzinny wypoczynek po całym dniu pobytu na stokach.
Godziny otwarcia: 9:00 – 22:00
Szczyrk
źródło: youtube
Szczyrk to wspaniałe widoki, czyste powietrze, zima, której mogą pozazdrościć mu inne kurorty. Trasy na jego terenie znajdują się na wysokości 590 – 1211 m n.p.m, zapewniając narciarzom zapierające dech w piersiach widoki. 36,6 km tras łącznie (w tym ponad 20 km dla osób początkujących) pozwala na efektywną naukę jazdy na nartach pod okiem doświadczonych instruktorów. Doskonała lokalizacja na zboczach 2 Szczytów (Małe Skrzyczne i Wierch Pośredni), 10-osobowa kolej gondolowa, 36 km zróżnicowanych tras (w tym 5 km tras oświetlonych), możliwość korzystania ze wspólnego skipassu z Beskid Sport Arena na 40 km tras zjazdowych to tylko kilka z wielu zalet tego wyjątkowego miejsca.
Godziny otwarcia: 8:30 – 21:00 (night ride: 18:00 – 21:00)
Jaworzyna Krynicka
Narciarze, chcący wypróbować najdłuższą oświetloną trasę narciarską w Polsce powinni wybrać się na ferie zimowe do Jaworzyny Krynickiej. Korzystając z „Fisowskiej Jedynki” (2,6 km) mogą podziwiać ośnieżone stoki nocą, mając pewność, że - dzięki imponującej pokrywie śnieżnej, utrzymującej się co najmniej przez 4 miesiące w roku – warunki narciarskie będą odpowiednie do jazdy. 4 trasy zjazdowe z homologacją FIS, 6-osobowa kolej gondolowa czy 4-osobowa kolej krzesełkowa, a także szkoły jazdy oraz wypożyczalnie sprzętu i odzieży narciarskiej sprawiają, że to właśnie Jaworzyna jest tak chętnie wybieranym miejscem na ferie zimowe.
Godziny otwarcia: 9:00 – 18:00
Zieleniec
Osobom, chcącym doświadczyć mikroklimatu zbliżonego do alpejskiego – spodoba się wyjazd do Zieleńca. 12,1 km tras na wysokości nawet 960 m n.p.m. to doskonały wybór zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Popularna „Nartorama”, czyli kanapowo-gondolowa kolej o całkowitej długości 780 m czy wyciąg talerzykowy „Mieszko I” oferują sprawny oraz bezpieczny powrót na stok. Podróżujący do oddalonego zaledwie 10 km od Duszników Zdroju Zieleńca mogą liczyć także na przemyślane trasy biegowe, widoki na Góry Orlickie, bogatą bazę noclegową oraz gastronomiczną i – przede wszystkim - zwiększoną odporność organizmu!
Godziny otwarcia: 9:00 – 22:00
Szklarska Poręba
Szklarska Poręba to nowoczesne trasy z systemem dośnieżania, wysoka przepustowość kolejek oraz wyciągów narciarskich, słynny „Karkonosz” czyli 6-osobowa kolej linowa o łącznej długości 2393 m i różnicy poziomów 508 m, a także różnorodność tras narciarskich, piękne widoki i smaczne, lokalne jedzenie. Osoby, wybierające Szklarską Porębę na cel swojego wyjazdu – mogą liczyć na szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Korzystne ceny skipassów (z możliwością zakupu karnetu nawet na 6 dni) zachęcają do odwiedzin tej urokliwej miejscowości. Narciarze spragnieni mocnych wrażeń skorzystają tu z czarnej trasy FIS ze średnim nachyleniem 26%.
Godziny otwarcia: 8:30 – 16:00
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch to najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce. Rokrocznie przyciąga turystów nie tylko w czasie ferii zimowych czy na weekendy – ale również poza nimi! 14 km tras narciarskich na naturalnym śniegu umożliwia podróżującym w pełni komfortową jazdę, a trasy o wysokim stopniu trudności (Goryczkowa i Gąsienicowa, liczące kolejno 2600 i 1500 m długości) to doskonała propozycja dla osób, chcących sprawdzić się w nieco trudniejszych warunkach. Początkującym narciarzom poleca się jazdę na Nartostradzie Goryczkowej o łącznej długości 3500 m długości. Turyści, chcący nacieszyć się wspaniałą panoramą Tatr, z całą pewnością docenią niezapomniane widoki z Kasprowego Wierchu – między innymi na całą Orlą Perć czy Giewont.
Godziny otwarcia: 9:00 – 16:00
Dwie Doliny – Wierchomla i Muszyna
Muszyna wraz z Wierchomlą znajdują się na wysokości 610 - 1001 m n.p.m., oferując trasy zarówno dla doświadczonych, jak i mniej obytych w sporcie narciarzy. Łączna powierzchnia kurortu, wynosząca ponad 100 h, jako pierwsza w Polsce zapewniła połączenie dwóch miejscowości za pomocą systemu wyciągów. Co ciekawe, w Dwóch Dolinach, śnieg może utrzymywać się nawet pół roku. 6 km oświetlonych tras umożliwia narciarzom pozostanie na stoku do późnych godzin nocnych. Turyści mogą skorzystać także z wyciągów krzesełkowych i orczykowych – zapewniających wysoką przepustowość (nawet do 11 tysięcy osób na godzinę).
Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00
Wisła
Wisła to atrakcyjny kurort, którego nikomu nie trzeba dzisiaj przedstawiać. To właśnie stąd pochodzi Adam Małysz – odnoszący sukcesy w skokach narciarskich, którego swego czasu dopingowały rzesze wiernych kibiców. Trasy narciarskie w Wiśle – znajdujące się na wysokości 524 – 720 m n.p.m. - to nie jedyne atrakcje tego miejsca. Na zapalonych narciarzy czeka tu szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu, a nawet... zimowy plac zabaw z karuzelą śnieżną dla dzieci oraz dorosłych! Niewielka odległość od rynku (zaledwie 10 minut piechotą) to dobra wiadomość dla tych turystów, którzy chcą spróbować lokalnych przysmaków (na przykład słynnego już oscypka z żurawiną). Trasy o niskim stopniu trudności o łącznej długości 1100 m sprawiają, że to właśnie Wisła stanowi idealne miejsce do nauki jazdy na nartach.
Godziny otwarcia: nie podano
Kasina Ski na Śnieżycy
Niewątpliwy atut Kasiny Ski na Śnieżycy to jednolite pochylenie na całej długości tras narciarskich (21%) i – coś co szczególnie spodoba się najmłodszym – wyciąg narciarski „SunKid”! Rodzinna miejscowość Justyny Kowalczyk (mistrzyni i multimedalistki mistrzostw świata w biegach narciarskich) oferuje zjazdy na wysokości nawet 950 m n.p.m., zapewniając narciarzom trasy o głównie niskim stopniu trudności. Dzięki różnicom wzniesień – narciarze mogą podziwiać wspaniałe, górskie widoki, a po całym dniu na stoku – korzystać z bogatej oferty apresski. Kasinę docenią przede wszystkim mieszkańcy Krakowa – to właśnie oni mają do niej najbliżej. Kasina Ski latem zamienia się w największy park rowery w Polsce - dlatego warto odwiedzać ją w każdej porze roku!
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 9:00 – 22:00, weekendy: 8:00 – 22:00 (codzienna przerwa techniczna w godzinach 16:00 – 18:00)
Przeczytaj również: Po zakończeniu sezonu narciarskiego warto wybrać się na majówkę za granicę w cieplejsze rejony Europy.
źródło: skiinfo via narty.pl
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w piątek 27 grudzień 2024 o 13:15 (0)
Zaległy mecz Wisła Kraków - Miedź Legnica
W czwartek 12 grudnia rozegrane zostanie zaległe spotkanie pomiędzy Wisłą Kraków a Miedzią Legnica z 7. kolejki, które zakończy tegoroczną rywalizację w Betclic 1. Lidze. Biała Gwiazda zajmuje 7. miejsce, a Miedź jest na 3. miejscu. Jaki będzie koniec roku dla Wisły i Miedzi? Gdzie obejrzeć spotkanie Wisła Kraków vs Miedź Legnica?
Wisła Kraków vs Miedź Legnica
Od kiedy drużynę piłkarzy Wisły Kraków objął Mariusz Jop, to Biała Gwiazda zaczęła marsz w górę tabeli Betclic 1. Ligi. Jednak ostatnio pojawiły się pewne problemy, bo krakowska Wisła pojechała do Warszawy i tamtejszy klimat delikatnie mówiąc chyba jej zaszkodził. Wisła dwukrotnie przegrała z Polonią Warszawa. Najpierw w ramach Pucharu Polski (2:3), choć prowadziła 2:0 i mogła to wygrać nawet 4:0, a przynajmniej w dogrywce doprowadzić do remisu i karnych w PP. Potem została w Warszawie i w meczu 1. Ligi przegrała ponownie z Polonią - tym razem 0:2, co zamiast marszu w górę sprowadziło Wisłę na ziemię i na 7. miejsce. Wiśle zapewne zależało na przezimowaniu na barażowym miejscu, a tu z planów nici przez pewne mentalne nastawienie, że to Białej Gwieździe się po prostu należy. Niestety trzeba to wypracować i wygrać. Nie pomogą ściany, sędziowie i kibice - liczy się to, co na boisku!
Wisła Kraków na koniec roku zmierzy się z Miedzią Legnica Zespół Ireneusza Mamrota w poprzedniej kolejce wygrał ze Stalą Stalowa Wola (2:0) - ma w dorobku 37 punków. Biała Gwiazda traci do Miedzi 8 punktów, a do 6. Górnika Łęczna ma tylko 3 punkty, co przy lepszym bilansie i wygranej Wisły dałoby możliwość przeskoczenia w tabeli Łęcznej - byłoby to wymarzone 6. miejsce. Trzeba jednak pokonać ekipę z Legnicy.
Ostatnio w bezpośrednim spotkaniu raz spotkały się w marcu tego roku w Krakowie - Biała Gwiazda wygrała 2:0, a obie bramki strzelił Rodado. We wrześniu 2023 roku w Legnicy był remis 1:1. Trzeba pamiętać, że Miedź Legnica jest niepokonana w ostatnich 6 wyjazdowych meczach ligowych w tym sezonie. Zespół z Legnicy strzelił gola w ostatnich 15 ligowych meczach w tym sezonie, więc obrona Białej Gwiazdy musi uważać. Plan transmisji - zaległy mecz 7. kolejki - Betclic 1. Liga: 12 grudnia (czwartek)
21:00 Wisła Kraków - Miedź Legnica, TVP Sport, tvpsport.pl, aplikacja mobilna, smartTV i HbbTV Komentarz: Marcin Feddek, Kazimierz Węgrzyn
źródło: wisla krakow
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Piotr w czwartek 12 grudzień 2024 o 06:10 (0)
10. Cracovia Półmaraton Królewski
Kraków – miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a dzisiaj ważna europejska metropolia – to także idealne miejsce do biegania. To tu odbywają się najbardziej międzynarodowe biegi w Polsce – Cracovia Maraton oraz Cracovia Półmaraton Królewski.
źródło: youtube
Podczas ostatnich edycji wydarzenia te zgromadziły niemal tysiąc zagranicznych uczestników z wszystkich kontynentów. Biegacze z całego świata chętnie łączą pasję do sportu ze zwiedzaniem i odkrywaniem nowych miejsc. W Krakowie okazji ku temu nie brakuje.
Już pierwsza odsłona Cracovia Półmaratonu Królewskiego została wyróżniona nagrodą Imprezy Roku 2014 im. Tomasza Hopfera, wielkiego propagatora sportu, w kategorii debiut podczas Gali Biegów Masowych w Warszawie. Dziś, pod względem frekwencji, Cracovia Półmaraton Królewski przyciąga największą liczbę uczestników spośród imprez Królewskiej Triady Biegowej, która obejmuje również Cracovia Maraton i Biegi Trzech Kopców.
Także na mapie półmaratonów polskich krakowskie wydarzenie stanowi bardzo istotny dla biegaczy punkt. Cracovia Półmaraton Królewski zaliczany jest do Korony Polskich Półmaratonów, który tworzy dziesięć imprez z całego kraju, w tym m.in. Półmaraton Warszawski, Bieg Lechitów i Poznań Półmaraton.
W ciągu dekady bieg stał się imprezą masową o międzynarodowej renomie. Charakterystyczna dla wydarzenia meta w przyciemnionej największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce – TAURON Arenie Kraków - to wyjątkowa sceneria, która pozostaje w pamięci na długo! Biegacze, którzy debiut w krakowskim półmaratonie mają już za sobą wiedzą, że taki finisz, przy dopingu kibiców zgromadzonych w arenie, to nie lada gratka i zastrzyk endorfin.
Rekordy trasy Cracovia Półmaratonu Królewskiego należą do reprezentantów Afryki. W 2019 roku Etiopczyk Enyew Mekonnen przebiegł trasę w czasie 1:01:34. W tej samej edycji Kenijka Betty Lembus pokonała trasę w czasie 1:10:48. Najszybszym Polakiem w historii Cracovia Półmaratonu Królewskiego jest Szymon Kulka, który w 2016 roku pokonał trasę w czasie 1:03:03, a najszybszą Polką Izabela Trzaskalska, która w tym samym roku finiszowała z czasem 1:11:33.
W 2018 roku padł dotychczasowy rekord frekwencji. Bieg ukończyło 8758 osób z 8784, które wystartowały.