Istotnym celem nowej Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego 2011 – 2020 jest rozwój innowacji oraz nowoczesnych technologii. Mimo wielkiego znaczenia innowacji, poziom wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w Małopolsce i ich znaczenie w gospodarce daleko odbiega od oczekiwań.
Ideą gospodarki wolnorynkowej jest maksymalizacja zysku przy minimalizacji wysilku. Z tego powodu inwestorzy niechętnie angażuja swoje środki rzeczowe i kapitałowe w ryzykowne projekty innowacyjne. Badania współpracy przedsiębiorstw z instytucjami edukacyjnymi i naukowymi w Malopolsce z jednej strony wskazują na duży potencjał transferu technologii w regionie, a z drugiej strony na istnienie barier utrudniających jego rozwój. Do tych ostatnich należą administracyjne i organizacyjne ograniczenia współpracy instytucji naukowych i przedsiębiorstw. Istnieje zatem potrzeba budowania szerokich, sformalizowanych relacji pomiedzy instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami, pokonywania stereotypów, prezentowania swojej oferty i możliwosci (instytucje naukowe) i zapotrzebowania (przedsiębiorcy).
Co zrobić, by innowacja stała się naszą rzeczywistością, a nie jedynie tematem kolejnych dyskusji?
Ten niekorzystny trend zamierza odwrócić innowacyjny projekt o nazwie "SPIN - Model transferu innowacji w Małopolsce" (SPIN) realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jest to propozycja nowatorskiego modelu współpracy naukowców z przedsiębiorcami, umożliwiającego komercjalizację prowadzonych badań naukowych. To projekt, który pozwoli na najlepsze wykorzystanie potencjału Małopolski. Działania proponowane w ramach projektu SPIN będą polegały na budowaniu partnerstwa, relacji, wzrostu zaufania, komunikacji, tworzeniu forum wymiany informacji. Działania tego projektu będą prowadzone w całym województwie.