

Tylko przez pół roku Chińczycy mieli najszybszy na świecie superkomputer. Obecnie pozycję lidera w rankingu przejęła maszyna japońska. A pod względem liczby superkomputerów Polska wciąż utrzymuje w rankingu TOP500 miejsce w pierwszej dziesiątce krajów.
Miano najszybszego superkomputera na świecie na opublikowanej w czerwcu br. kolejnej liście TOP500 uzyskał japoński K Computer zbudowany przez Fujitsu i wyposażony w procesory SPARC64 VIIIfx. Po sześciu miesiącach chiński superkomputer Tianhe-1A został zepchnięty z pozycji lidera. Japonia odzyskała pierwszą pozycję po ponad 6 letniej przerwie (japoński Earth Simulator był na czele TOP500 do listopada 2004).
K Computer ma wydajność 8.16 petaflopsów, czyli więcej niż w sumie 5 następnych superkomputerów na liście. Natomiast Tianhe-1A o wydajności 2,57 petaflopsów spadł na drugie miejsce, choć jednocześnie Chiny istotnie zwiększyły liczbę swoich komputerów w tym prestiżowym rankingu z 42 do 62 i są pod tym względem drugim na świecie mocarstwem wyprzedzanym tylko przez dominujące w TOP500 Stany Zjednoczone mające ponad 50-procentowy udział.
K Computer jest wyposażony w 68 544 8-rdzeniowych układów SPARC64 VIIIfx czyli ma prawie dwa razy więcej procesorów niż którakolwiek z innych maszyn w TOP500. System jest budowany dla instytutu Riken AICS (Advanced Institute for Computational Science) w Kobe - superkomputer ten nie jest jeszcze ostatecznie gotowy. Według Fujitsu, w momencie ostatecznego uruchomienia, które jest planowane na listopad br., będzie miał wydajność ponad 10 petaflopsów, bo zostanie wyposażony w więcej niż 80 000 procesorów.
Na trzecie miejsce spadł amerykański system Jaguar, który do listopada 2010 roku królował w rankingu.
Wydajność trzeba mierzyć w petaflopsach
Po raz pierwszy, wszystkie z 10 pierwszych na liście superkomputerów ma wydajność ponad 1 petaflopsa, a amerykański supercomputer Roadrunner, który w czerwcu 2008 przełamał tą barierę, spadł obecnie na 10 miejsce.
Inaczej niż inne systemy z czołowych miejsc TOP500, K Computer nie wykorzystuje dodatkowych procesorów graficznych lub innych akceleratorów zwiększających moc obliczeniową, ale z reguły wymagających specjalnego dostosowania kodu uruchamianych aplikacji.
Pod względem wielkości zużywanej energii, K Computer też jest rekordzistą, podczas testów zużywał 10 MW mocy. Ale w stosunku do mocy obliczeniowej jest to najbardziej energetycznie efektywny system na liście TOP500.
Prawie 48% komputerów na liście to nowe maszyny, a ostatni jest superkomputer, który pół roku temu znajdował się na 262 miejscu.
Jeśli chodzi o producentów, to w TOP500 znalazło się najwięcej, bo 213 systemów IBM oraz 153 dostarczone przez HP. Choć pierwsze miejsce zajął superkomputer wykorzystujący procesory SPARC, wśród superkomputerów dominują maszyny z procesorami Intela, który wyprzedza platformy AMD i IBM.
Rosnąca moc zasilania barierą wzrostu wydajności?
Zapotrzebowanie na moc zasilania może być poważną barierą wzrostu wydajności superkomputerów. Jak mówi jeden z twórców listy TOP500, Erich Strohmaier z Computational Research Division w Lawrence Berkeley National Laboratory "choć w wypadku największych systemów można sobie pozwolić na wykorzystanie 10 MW mocy zasilania, ale jej dalsze istotne zwiększanie będzie trudne. Dlatego ograniczanie poboru energii to jeden z najważniejszych czynników, który będzie miał wpływ na przyszłe architektury HPC". Na razie za wzrostem wydajności idzie też wzrost zużycia energii. Średni pobór mocy przez 10 największych superkomputerów na czerwcowej liście TOP500 wyniósł 4,3 MW, podczas gdy pół roku temu było to 3,2 MW.
Polska wciąż w pierwszej dziesiątce
Polska ma obecnie 5 komputerów na liście TOP500 (w listopadzie 2010 było ich 6), ale w rankingu krajów wciąż utrzymuje 10 miejsce na świecie. W Europie wyprzedzają nas tylko Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Jednocześnie najwyżej notowany system Cyfronetu nieco poprawił swoją pozycję przesuwając się z 84 na 81 pozycję. Na liście nie zmieścił się poznański superkomputer PCSS, a firmowe systemy Naszej Klasy i QXL spadły odpowiednio do 4 i 5 setki.
W sumie na świecie superkomputery TOP500 są wyposażone w blisko 8 milionów procesorów (polskie maszyny mają ich ponad 44 tysiące).
źródło: networldJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter