Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Szerokopasmowa Sieć Polski Wschodniej: projekt wart 1,4 mld zł!



Komisja Europejska po 1,5 roku podjęła decyzje o dopuszczalności pomocy publicznej w pięciu projektach sieci szerokopasmowych w województwach Polski Wschodniej. To zakończenie okresu przygotowawczego dla jednej z większych samorządowych inwestycji szerokopasmowych w Europie finansowanej ze środków unijnych.

Teoretycznie nie było formalnych przeszkód, aby już dawno rozpocząć te inwestycje, ale urzędnicy samorządowi, zwyczajowo preferują typową, ostrożną, biurokratyczną inercję w podejmowaniu działań, obarczonych choćby cieniem ryzyka. Komisja Europejska - kwestionując zaplanowaną koncepcję interwencji publicznej - spowodowałaby zablokowaniem finansowania unijnego i samych inwestycji. Ryzyko niewielkie, ponieważ u założeń projektu leżało dostosowanie się do obowiązujących w praktyce unijnej zasad wspierania inwestycji szerokopasmowych.

Lata uważnej, unijnej kontroli

Przy okazji wiele można się było dowiedzieć o praktyce biurokracji brukselskiej, która mieliła sprawę mniej więcej 1,5 roku, wykorzystując zresztą skrótową(sic!) procedurę prenotyfikacji, czyli konsultowania kolejnych wersji dokumentacji bez formalnych terminów procedury administracyjnej. Komisja Europejska przyjęła w sprawach pomocy publicznej strategię badania odrębnie każdego przypadku, sprawdzając uważnie lokalne specyfiki. We wrześniu 2009 r. pojawiły się wprawdzie ogólne wytyczne wspólnotowe w sprawie pomocy publicznej w sieciach szerokopasmowych, jako synteza wcześniejszych doświadczeń, ale nie zmieniło to tego mechanizmu oceny projektów. Zmiany na rynku sieci szerokopasmowym są tak szybkie, że kolejne projekty są traktowane jak nowe doświadczenie.

Wiadomość o otwarciu drogi dla inwestycji szacowanej na ponad 1,4 mld zł spotyka się w mediach informacjami o innej wielkiej inwestycji infrastrukturalnej, uruchomieniem gazociągu North Stream, projektu wartego 7,5mld euro. Trudno takie projekty porównywać, budowę gazociągu musiały poprzedzić lata badań podmorskich i międzynarodowych zabiegów dyplomatycznych, ale oba projekty wystartowały na poziomie praktycznych planów w podobnym czasie. Planowanie praktycznej logistyki dla rurociągu zaczęło się w 2006 r. Inspiracją dla budujących przyszłe wojewódzkie trakty światłowodowe może być to, że budowa właśnie uruchomionej pierwszej nitki 1224 km rurociągu rozpoczęła się w kwietniu 2010 r., czyli trwała półtora roku. Chyba nikt nie może wątpić, że to przedsięwzięcie organizacyjnie niebanalne. Rurociąg układany na dnie morza składa się ze 100 tys., 24 tonowych, powlekanych betonem rur stalowych o średnicy 1153mm.

Trudno nie zauważyć, że praca, którą trzeba włożyć w dobre uzasadnienia zaangażowania publicznego w obszarach, gdzie dotąd nie dotarła konkurencja komercyjnych operatorów telekomunikacyjnych ma ogromny wpływ na czynnik czasu.

Papierowe podwaliny pod elektroniczną gospodarkę

Jeszcze daleko do wkopania pierwszej łopaty pod rowy, w których zostaną ułożone rurociągi dla kabli światłowodowych, a trzeba było wyprodukować kilkadziesiąt tysięcy stron dokumentacji studiów wykonalności i programów funkcjonalno użytkowych, w oryginale obowiązkowo wydrukowanej w kolorze, by zadowolić reguły obowiązującej tylko u nas unijnej prezentacji. Dokumentacja opisująca budowę koncepcyjnie analogicznej sieci, przygotowana odrębnie dla każdego województwa, następnie odrębnie dla każdego powiatu, mapy na podkładach geodezyjnych, programy funkcjonalno użytkowe, analizy środowiskowe.

Przez wiele miesięcy trwało poprawianie, cyzelowanie zapisów, uwzględnianie dodatkowych wniosków, konsultacji, dostosowywanie się do zmieniającego się w ciągu kilkunastu miesięcy nieuchronnie stanu obowiązującego prawa. Wspomniane już kolejne miesiące na znalezienie wspólnego języka z urzędnikami unijnej Dyrekcji Generalnej Konkurencji. Mnóstwo żmudnej pracy konsultantów, ekspertów, urzędników, prawników. Pogłębiające się przeświadczenie, że musimy wprawdzie wymyśleć parę nowości, ale nie spędzamy czasu zbyt pożytecznie, bo głównie tworzymy dla biurokratów podkładki pod sprawy, co do których nie ma zasadniczego sporu, czy też głębszej obawy, że moglibyśmy nierozważnym planem zaszkodzić konkurencyjnego rynkowi szerokopasmowego dostępu do Internetu tam, gdzie Internetu nie ma. Świadomość, że większość szczegółowych założeń i tak trzeba będzie zweryfikować i opracować na nowo na etapie właściwego projektu budowlanego. A przecież dopiero przed nami przetargi na wykonanie projektów, roboty budowlane i instalacyjne, wybranie Operatorów Infrastruktury. Dopiero przed nami atrakcje procedur prawa zamówień publicznych, odwołań, protestów, negocjowania umów partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wnioskowanie z nauczki

Jeżeli w grze są publiczne pieniądze, pewnych procedur administracyjnych nie da się unikać, ale projekty powinny odpowiadać cyklom inwestycyjnym wypróbowanym przecież po wielokroć przez inwestorów komercyjnych. Dotyczy to też modelowania finansowania, współpracy z innymi uczestnikami rynku. Jedną z kluczowych kwestii jest wykorzystanie kompetencji i zasobów wiedzy na temat konkurencyjności rynku, które gromadzi lub jest w stanie zgromadzić regulator rynku Prezes UKE. Dał im zresztą wyraz wdrażając ustawę szerokopasmową, mającą rozstrzygać wszelkie samorządowe dylematy inwestycyjne. Na przykład odpowiednie wyegzekwowanie przepisu o obowiązkach informacyjnych Prawa telekomunikacyjnego i wprowadzenie jednego przepisu w uchwalonej przed rokiem ustawie szerokopasmowej zweryfikowało błyskawicznie wcześniejsze miesiące pracy nad próbami inwentaryzacji istniejących zasobów infrastruktury telekomunikacyjnej.

Pięć decyzji KE o dopuszczalności pomocy publicznej w projekcie Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej powinno być wskazówką dla kolejnych projektów samorządowych. Łatwiej będzie pójść tą przetartą drogą. W prawie wszystkich projektach większej skali ustalił się już zresztą podobny schemat, budowy otwartej infrastruktury sieci szkieletowej dla szybkiego Internetu i powierzania zadań operatorskich profesjonalistom. Biurokraci i samorządowcy muszą tylko zapamiętać, że to po to, aby ułatwić rozwój konkurencji.



źródło: pap


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
Wojtek Napisany : 30.11.2011 10:30

Rura dostała 7,5mld E a my 30x mniej...


Cytat :
Teoretycznie nie było formalnych przeszkód, aby już dawno rozpocząć te inwestycje, ale urzędnicy samorządowi, zwyczajowo preferują typową, ostrożną, biurokratyczną inercję w podejmowaniu działań, obarczonych choćby cieniem ryzyka. Komisja Europejska - kwestionując zaplanowaną koncepcję interwencji publicznej - spowodowałaby zablokowaniem finansowania unijnego i samych inwestycji. Ryzyko niewielkie, ponieważ u założeń projektu leżało dostosowanie się do obowiązujących w praktyce unijnej zasad wspierania inwestycji szerokopasmowych.



biurokracja po wszech czasy, zmiany na rynku sieci są tak szybkie, że kolejne projekty są traktowane jak nowe doświadczenie... hmm właśnie nokia siemens network ogłosiła wycofanie się z budowy sieci WiMAX...


  
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Aktualności
 · Depopulacja IT
Napisane przez Pawel
( 01.07.2025 06:59 )

 · Infoshare 2025 - organizatorzy podsumowują konferencje i ogłaszają zwycięskie startupy
Napisane przez Pawel
( 30.06.2025 06:55 )

 · Port USB C - z wyglądu identyczny, ale diabeł tkwi w szczegółach
Napisane przez Pawel
( 27.06.2025 06:45 )

 · Android Automotive - od projekcji telefonu do pełnoprawnego systemu operacyjnego dla aut
Napisane przez Pawel
( 26.06.2025 08:35 )

 · Ponad 1/3 polskich internautów wyżej ceni odpowiedzi AI niż wyniki z Google.
Napisane przez Pawel
( 25.06.2025 06:12 )

 · Microsoft Surface Pro Copilot+ PC 5G już w T-Mobile. Urządzenie tańsze o 1700 zł
Napisane przez Pawel
( 24.06.2025 06:10 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Samsung Galaxy Ring

Artykuły
1 . Czym różni się NPU od GPU - wyjaśniamy kluczowe różnice.
(14.08.2024)
2 . Wielka dziura w odporności
(15.07.2024)
3 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
4 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
5 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
6 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
7 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
8 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
9 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
10 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.