

HP opracowuje serwery z serii Integrity oraz Superdome, w których oprócz Itanium będzie można wykorzystać procesory Intel Xeon.
Firma Hewlett-Packard poinformowała o nowych planach rozwoju serwerów z serii Integrity przeznaczonych do obsługi aplikacji krytycznych dla firm. W nowych serwerach, oprócz procesorów Itanium, będą mogły być wykorzystane także procesory serwerowe Intel Xeon. Jednym z projektowanych serwerów jest maszyna Superdome o wewnętrznym oznaczeniu Dragon Hawk wyposażona w 32 gniazda procesorowe. W tej samej obudowie będzie można uruchomić kasety serwerowe wyposażone zarówno w procesory Itanium, jak i Xeon. HP pracuje także nad nowym systemem Integrity o nazwie wewnętrznej HydraLynx, który będzie występował w konfiguracji dwu-, cztero- i ośmiogniazdowej, ponadto obejmie niektóre z opcji dostępnych dotąd tylko w linii Integrity, bazującej na Itanium. Oba wymienione systemy powinny pojawić się w sprzedaży w ciągu dwóch lat.
HP informuje, że nadal zamierza rozwijać systemy operacyjne HP-UX, OpenVMS oraz Nonstop dla platformy Itanium, ale w ofercie pojawią się specjalnie utwardzone wydania systemów operacyjnych Windows oraz Linux przeznaczone dla serwerów w architekturze x86, z procesorami Xeon.
Lorraine Bartlett, wiceprezes marketingu i działań strategicznych działu Business Critical Systems uważa, że celem prac jest wprowadzenie do systemów bazujących na procesorach Intel Xeon tych samych poziomów dostępności i niezawodności, którymi charakteryzują się obecne serwery Integrity, w których pracują procesory Itanium. Aby to osiągnąć, HP pracuje nad przeniesieniem z platformy Itanium do x86 niektórych rozwiązań sprzętowych i programowych, takich jak Crossbar Fabric oraz partycjonowanie nPars. Dzięki temu będzie można użyć kaset serwerowych z procesorami Xeon w tej samej obudowie Superdome 2, zaprezentowanej przez HP w ubiegłym roku.
Jedną z przyczyn wprowadzenia procesorów Xeon do maszyn obsługujących aplikacje krytyczne w firmie jest także chęć wykorzystywania przez klientów platformy x86, która jest znacznie tańsza.
Oracle, czyli konkurencja HP, krytykuję platformę Itanium, uważając, że nie ma ona przyszłości, zatem prawdopodobnie będzie podkreślać fakt wprowadzenia procesorów Xeon do serii Integrity. HP z kolei odpiera zarzuty, twierdząc, że jest to jedynie odpowiedź na potrzeby klientów związane z większym wyborem architektury.
George Weiss, analityk w firmie Gartner powiedział, że informacja opublikowana przez HP nie wydłuża planów rozwojowych Itanium, ale informuje klientów o tym, że serwery Integrity są godne zaufania i niebawem zostaną wyposażone w różne procesory, dając klientom wybór i ochronę inwestycji.
Maszyny Integrity pracują w firmach z sektora finansowego, telekomunikacji oraz ochrony zdrowia, konkurując z maszynami typu UNIX wyposażonymi w procesory Power firmy IBM, z serwerami Oracle Sparc oraz z komputerami klasy mainframe w zastosowaniach wymagających wysokiej dostępności usług.
źrodło: hp via idgJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter