

Muzeum Historyczne w Krakowie to kolejna państwowa instytucja, która w okresie kilkunastu ostatnich miesięcy zdecydowała się na wdrożenie aplikacji, która kontroluje pod kątem legalności zawartość twardych dysków oraz pliki ściągane z Internetu. Takie oprogramowanie mają już m.in. Uniwersytet Wrocławski, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu i Państwowy Instytut Geologiczny.
Zdaniem przedstawicieli firmy LOG Systems, producenta oprogramowania antypirackiego, w ostatnich kilkunastu miesiącach wyraźnie wzrosła liczba instytucji publicznych, które postanowiły poważnie potraktować kwestię piractwa komputerowego. Na wdrożenie specjalnej aplikacji monitorującej zdecydowały się między innymi Uniwersytet Wrocławski, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu i Państwowy Instytut Geologiczny. A w ciągu najbliższych kilku miesięcy sfinalizowane mają być kolejne instalacje w ważnych placówkach publicznych, między innymi w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
"Muzeum korzysta z około 200 komputerów, z których każdy ma podzespoły, peryferia i oczywiście oprogramowanie. W sumie oznacza to tysiące pozycji w bazie danych, które musimy na bieżąco uaktualniać. Do tej pory korzystaliśmy w tym celu z dokumentów papierowych, arkuszy kalkulacyjnych i darmowych programów inwentaryzacyjnych. Jednak to nie dawało nam poczucia pełnej kontroli na przykład nad wygasającymi prawami licencyjnymi. W ten sposób muzeum mogło być narażone na kłopoty w razie kontroli antypirackiej. Takiej, jaką przeprowadzono kilka lat temu w jednym z krakowskich urzędów, a która wykazała pewne niezgodności z prawem. Jako placówka publiczna, musimy być szczególnie wyczuleni na tego typu sytuacje" - mówi Wojciech Adamczyk, Kierownik Pracowni Informatycznej krakowskiego muzeum.
Kraków to niejedyne miasto w Polsce, w którym państwowe urzędy miały problemy z pirackim softwarem. Kilka lat temu nielegalne programy znaleziono między innymi w Starostwie Powiatowym Zgierza, a także na komputerach urzędu stołecznego Wawra. Niedopuszczalne działania ujawniono także na dwóch politechnikach: Śląskiej i Poznańskiej.
źródło: idgJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter