Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

IBM Next Five in Five czyli 5 najważniejszych innowacji na najbliższe pięć lat wg IBM.



IBM- podczas konferencji Forum IT organizowanej tydzień temu w Warszawie - po raz szósty ogłosiła doroczną listę "IBM Next Five in Five". Prezentuje ona rozwiązania, które znacząco mogą wpłynąć na nasze życie w ciągu najbliższych pięciu lat. Są to: wydajne magazynowanie energii odnawialnej, biometryczna identyfikacja, sterowanie urządzeniami za pomocą myśli, koniec cyfrowego wykluczenia, poczta bez spamu.



"Doroczna lista pięciu innowacji IBM wskazuje na metody tworzenia innowacyjnych rozwiązań oraz tłumaczy w jaki sposób technologia może zmienić społeczność i biznes w przyszłości. Oto one" - mówi Anna Sieńko, Dyrektor Generalna IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Wydajne magazynowanie energii odnawialnej

Wszystko, co się porusza bądź produkuje ciepło, ma potencjał generowania energii, którą można magazynować: chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, ciepło generowane przez nasz komputer, a nawet woda krążąca w rurach.

Postęp dokonywany w technologiach energii odnawialnej pozwoli zmagazynować energię kinetyczną, która dzisiaj jest tracona, wykorzystując ją do zasilania naszych domów, biur oraz miast.

Generowana energia występuje w różnych formach oraz może pochodzić z różnych źródeł dookoła nas. Wystarczy wyobrazić sobie przyłączenie niedużych urządzeń do szprych koła roweru, które będą ładowały baterie w trakcie pedałowania. Być może takie urządzenie zostanie zamontowane w naszym bucie? Według naukowców, człowiek podczas godzinnego marszu "produkuje" 67W energii. Z kolei naukowcy IBM w Irlandii rozwijają proces konwersji energii fal oceanicznych na prąd elektryczny, aby w ten sposób pozyskiwać w przyszłości energię na szerszą skalę i bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Biometryczna identyfikacja zamiast loginu i hasła

Według naukowców IBM za pięć lat nie trzeba będzie tworzyć, zapisywać bądź pamiętać dziesiątek haseł. W przyszłości każdy będzie mógł bezpiecznie pobierać pieniądze z bankomatu poprzez wypowiedzenie imienia lub przystawienie oka do maleńkiego czytnika, który zidentyfikuje niepowtarzalny wzór siatkówki naszego oka. W ten sam sposób będziemy mogli sprawdzić stan naszego konta w banku, w telefonie komórkowym lub w tablecie.

Każda osoba posiada niepowtarzalną tożsamość biologiczną, za którą kryją się dane. Dane biometryczne, takie jak definicje twarzy, skany siatkówki oka oraz pliki głosowe, za pieć lat będą zbierane w specjalnych bazach danych, co pozwoli na szerokie wykorzystywanie weryfikacji DNA w systemach dostępu. Tak zwana biometryka wieloskładnikowa zostanie zintegrowana przez inteligentne systemy w czasie rzeczywistym w celu zapewniania dostępu do informacji wyłącznie osobie spełniającej kryteria profilu biometrycznego. Według IBM, za pięć lat każdy z nas będzie decydował, które informacje będą wykorzystane do udzielenia dostępu.

Sterowanie urządzeniami za pomocą myśli

Poruszanie przedmiotów za pomocą siły woli, pozostawało przez lata w sferze marzeń fanów science-fiction, ale ich marzenia mogą się wkrótce spełnić. Naukowcy firmy IBM pracują nad sposobami podłączenia naszego mózgu do takich urządzeń jak np. komputer lub smartfon. Wystarczy będzie pomyśleć o wykonaniu telefonu do jakiejkolwiek osoby, a połączenie zostanie zrealizowane. Albo możliwe też będzie sterowanie kursorem na ekranie komputera za pomocą myśli.

Naukowcy firm EmotivLifeScience i IBM w dziedzinie bioinformatyki opracowali hełmofony z zaawansowanymi czujnikami do odczytu elektrycznej aktywności naszego mózgu, które będą mogły zidentyfikować wyrazy twarzy, poziomy emocji i koncentracji, a także myśli osoby bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań fizycznych. Już jest on dostępny w sprzedaży za ok. 300 USD. Choć na razie ma służyć graczom.

W ciągu 5 lat zobaczymy wczesne zastosowanie tej technologii w branży gier i rozrywki. Ponadto lekarze będą mogli zastosować technologię do badania wzorców mózgu, a nawet do rehabilitacji osób po udarach lub do zrozumienia zaburzeń czynności mózgu, na przykład autyzmu.

Koniec cyfrowego wykluczenia, czyli Internet w komórce

W dzisiejszym społeczeństwie dobrobyt i rozwój zależą w dużej mierze od dostępu do informacji. Za 5 lat, dzięki ogólnej popularyzacji Internetu i dostępu do technologii mobilnych ta bariera przestanie istnieć. Obecnie na Ziemi żyje 7 mld osób. Za pięć lat na rynku ma być zaś 5,6 mld urządzeń przenośnych, co oznacza, że 80% ludzkości będzie miało dostęp do technologii umożliwiającej łatwy dostęp do informacji!

Telefony komórkowe staną się na tyle tanie, że na posiadanie ich będą sobie mogli pozwolić nawet najbiedniejsi, którzy nie mogą kupić ich dzisiaj. Nie wszyscy jednak, ze względu na wciąż panujący analfabetyzm, mogą z ich dobrodziejstw korzystać. IBM - wspólnie z dwoma operatorami komórkowymi - prowadzi w Indiach projekt polegający na nauce niepiśmiennej ludności wiejskiej, jak przesyłać informacje poprzez wiadomości nagrane na ich telefonach. Dzięki dostępowi do informacji, których wcześniej nie mieli, mogą oni teraz sprawdzać prognozy pogody, co pomaga im w decyzjach o tym, kiedy nawozić uprawy, wiedzą kiedy do wiosek przyjeżdżają lekarze, a także mogą sprawdzać rynkowe ceny produkowanych przez siebie upraw lub towarów.

Umożliwi to szybszy rozwój w najbiedniejszych regionach poprzez zapewnienie dostępu do niezbędnych informacji, nowych rozwiązań i modeli biznesowych, na przykład w handlu mobilnym oraz zdalnych usługach opieki medycznej.

Poczta bez spamu, czyli tylko potrzebne dane

Obecnie zbyt często jesteśmy zalewani reklamą, której nie chcemy lub która jest nam całkowicie nieprzydatna. To się może wkrótce zmienić. Jednak według IBM, za pięć lat reklamy będą na tyle spersonalizowane, że nie będą już postrzegane jako spam. Jednocześnie filtry antyspamowe staną się tak dokładne, że nikt już nie będzie bombardowany niechcianymi ofertami sprzedaży.

Wystarczy wyobrazić sobie, że bilety na koncert ulubionego zespołu są zarezerwowane, gdy tylko pojawią się w sprzedaży i to właśnie na ten wieczór, który jest wolny w kalendarzu. Po otrzymaniu bezpośredniego powiadomienia będzie można od razu nabyć bilety za pomocą urządzenia mobilnego. Także informacja o nadchodzącej burzy śnieżnej może być istotna dla naszych planów podróży - może należy zmienić plan lotu?

IBM pracuje nad technologią big data w koncepcji sense-making, która wykorzystuje statystyki w czasie rzeczywistym, aby zrozumieć i zintegrować dane z różnych obszarów naszego życia, np. sieci społecznościowych w celu zaprezentowania informacji, które będą istotne właśnie dla nas. Począwszy od wiadomości, poprzez sport, a kończąc na polityce, będziemy coraz bardziej polegali na technologiach w kwestii naszych gustów i preferencji, pozostawiając sobie ostateczną decyzję wyboru.


źródło: ibm


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
Jacek41 Napisany : 18.02.2012 13:18

Za dużo reklamy ...

Nad większością z tych rzeczy zostały już podjęte prace 30 lat temu...

  
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Aktualności
 · Promocje na majówkę: tańsze smartfony, raty 0 zł i spore zniżki
Napisane przez Piotr
( 09.05.2025 04:15 )

 · PKP Intercity zintegrowało bilety z warszawską komunikacją miejską
Napisane przez Piotr
( 08.05.2025 06:14 )

 · Warka z nowym pozycjonowaniem, identyfikacją i kampanią - "zrzucamy zbroję"
Napisane przez Piotr
( 07.05.2025 08:09 )

 · "Minghun" - poruszający film z Marcinem Dorocińskim od 2 maja na VOD
Napisane przez Piotr
( 06.05.2025 07:07 )

 · Netflix z mocnymi wynikami. Wall Street może odetchnąć z ulgą?
Napisane przez Piotr
( 05.05.2025 06:03 )

 · Majówka 2025
Napisane przez Piotr
( 02.05.2025 06:58 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Samsung Galaxy Ring

Artykuły
1 . Czym różni się NPU od GPU - wyjaśniamy kluczowe różnice.
(14.08.2024)
2 . Wielka dziura w odporności
(15.07.2024)
3 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
4 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
5 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
6 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
7 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
8 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
9 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
10 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.