

Ministerstwo Nauki poinformowało, że prof. Agnieszka Zalewska została szefową Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. To pierwsza w historii kobieta i pierwsza Polka, która pokieruje badaniami w tym największym laboratorium naukowym Europy.
Prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie jest specjalistką w dziedzinie fizyki wysokich energii, badaczką neutrin i ciemnej materii. Obejmie ona przewodnictwo w Radzie CERN - mieszczącego się pod Genewą, największego na świecie laboratorium fizyki cząstek, w którym zbudowano Wielki Zderzacz Hadronów.
"To wielki sukces nauki w Polsce i wyraz ogromnego uznania, nie tylko dla niepodważalnych dokonań naukowych prof. Zalewskiej, ale także dokonań polskich badaczy i inżynierów, którzy od ponad pół wieku pracują w CERN nad najbardziej przełomowymi teoriami i eksperymentami" - podkreśla prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Minister nauki szeroko zabiegała o poparcie innych państw dla polskiej kandydatki. Wystosowała listy m.in. do unijnej komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn, ministrów nauki krajów należących do CERN, a także zasiadających w Radzie CERN delegatów naukowych i rządowych. O wzmocnienie polskiej kandydatury zabiegały także nasze służby dyplomatyczne.
Istniejący od 1954 r. ośrodek badawczy CERN był pierwszą wspólną europejską inicjatywą, która stała się wzorem we współpracy międzynarodowej. Do CERN należy dziś 20 europejskich państw. W laboratoryjnym kompleksie na granicy Francji i Szwajcarii pracuje ponad osiem tysięcy naukowców, techników, inżynierów czy pracowników administracji, reprezentują oni 80 różnych narodowości. Wśród nich jest ponad 230 naukowców i inżynierów z Polski.
źródło: Ministerstwo NaukiJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter