

Chociaż proces projektowania nowego procesora firmy Tilera nie został ukończony, wiadomo, że w pojedynczym układzie będzie sto rdzeni obliczeniowych. Zastosowaniem dla tych procesorów będzie chmura lub akceleracja obliczeń, na przykład multimedialnych.
Wyścig w liczbie rdzeni pojedynczego procesora nadal trwa, firma Tilera zamierza konkurować z procesorami architektury x86 za pomocą nowej jednostki obliczeniowej o masowym zrównolegleniu przetwarzania danych. Nowy procesor będzie wykonany w procesie 28 nanometrów i będzie obsługiwać szybką pamięć DDR4 (większość dzisiejszych procesorów obsługuje DDR3), częstotliwość taktowania wyniesie pomiędzy 1GHz a 1,2 GHz. Poszczególne rdzenie są połączone za pomocą sieci równoległych szybkich magistrali, przy czym komunikacja rdzeń-rdzeń może odbywać się wieloma drogami.
Na razie 72 rdzenie
Tilera wydała właśnie procesor o 72 rdzeniach obliczeniowych, który znajdzie zastosowanie jako mikroprocesor do zastosowań ogólnych przy obciążeniach typu cloud computing, ale może także pracować jako akcelerator obliczeniowy dla procesorów x86. Typowym zastosowaniem akceleratora będzie wsparcie obsługi protokołów sieciowych, równoważenie obciążenia wysokowydajnych serwerów oraz obsługa multimediów. Takie zadania można stosunkowo łatwo zrównoleglić i skalować na większą liczbę rdzeni niż typowe obliczenia dzisiejszych aplikacji.
Czy to będzie konkurencja dla GPU?
Do akceleracji obliczeń matematycznych stosuje się dziś procesory GPU, takie jak Nvidia Tesla, znajdują swoje zastosowanie w komputerach o dużej mocy obliczeniowej (na liście TOP500 z grudnia 2012, najszybsza maszyna Cray XK7 korzysta właśnie z kart Nvidia K20x), niektóre z tych kart posiadają ponad 500 rdzeni. Innym zastosowaniem GPU jest akceleracja obliczeń w programach inżynierskich oraz multimedialnych.
W odróżnieniu od GPU, procesory Tilera nie posiadają jednostek zmiennoprzecinkowych. Niemniej przy wykorzystaniu specjalnie opracowanych algorytmów mogą być sprawniejsze energetycznie przy obróbce wideo nawet od niektórych akceleratorów GPU. Producent nie podał jeszcze maksymalnego projektowanego zużycia energii elektrycznej przez chip, ale deklaruje, że przy specyficznych zadaniach procesor ten będzie sprawniejszy energetycznie od konkurencji.
Karta akceleratora albo komputer do obsługi chmury
Procesor Tilery może komunikować się z głównymi procesorami komputera za pomocą magistrali PCI-Express 2.0 oraz 3.0, obsługuje także samodzielnie stos oprogramowania OpenStack, można na nim uruchamiać kod napisany w językach Java i C++. Chociaż procesora jeszcze nie ma w sprzedaży, wiadomo, że może znaleźć swoje zastosowanie przy obsłudze masowych obliczeń w chmurze. Tilera zamierza rozpocząć sprzedaż pod koniec bieżącego roku.
źródło: tileraJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter