Polska scena startapów ma się coraz lepiej. I choć o niej samej można usłyszeć ledwie od kilku - no może kilkunastu - lat, to obecnie, dzięki naszej narodowej inteligencji i pracowitości, zostajemy coraz częściej zauważani.Odbywa się to głównie za pośrednictwem różnego rodzaju konferencji i konkursów jak np.: program BizSpark organizowany przez Microsoft. Wskaźnikiem naszego skutecznego działania jest nie związek z tym o czym pisałem w moim poprzednim felietonie, ale także fakt, że w wymienionym konkursie, po raz pierwszy, polski startup został wyróżniony 2 lata temu, a teraz okazuje się, że serwis Booklikes.com dostał się do grona 12 najlepszych startupów w Europie w ramach inicjatywy Microsoft Europeran Summit 2013!
Serwis został stworzony przez Joannę Grzelak-Piaskowską oraz Dawida Piaskowskiego z Poznania i powstał z myślą o miłośnikach literatury. Jego użytkownicy mogą dzielić się swoimi przemyśleniami, opiniami i udostępnianymi recenzjami dzięki rozwiniętej sieci społecznościowej oraz możliwościom tworzenia indywidualnych stron z blogami. Ponadto każdy może tworzyć swoje wirtualne księgozbiory, a także widzieć przeczytane książki na osi czasy. Ten innowacyjny mix platformy blogowej, serwisu społęcznościowego oraz internetowego katalogu książek daje nowe możliwości dzielenia się swoją pasją każdemu wielbicielowi literatury. Potwierdzają to liczby – w ciągu 8 miesięcy poprzedzających premierę – maj 2013 – serwis przyciągnął aż 8000 blogerów z różnych zakątków świata. Obecnie jest ich już ponad 12000. Wszyscy oni mają dostęp do baz książek z takich krajów jak Austria, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania oraz USA.
„Booklikes.com to jeden z 8 start-upów w Polsce, który bierze udział w naszym ekskluzywnym programie BizSpark Plus. Program ma na celu pomoc debiutującym firmom w obszarze nowych technologii i jak widać na przykładzie sukcesu Booklikes sprawdza się doskonale. Bycie wybranym jako jeden z najważniejszych start-upów w Europie to ogromne wyróżnienie i szansa na dalszy rozwój” – mówi Krzysztof Folek z polskiego oddziału firmy Microsoft.
„Dzięki uczestnictwie w programie Microsoft BizSpark Plus mogliśmy skupić się naszej podstawowej działalności, czyli budowie innowacyjnego produktu, a kwestie technologiczne w dużej mierze w prosty sposób zaadresować dzięki Windows Azure. W ramach inicjatywy BizSpark poza darmowym oprogramowaniem oraz usługami w chmurze Azure dostaliśmy aktywne wsparcie od Microsoft, który pomaga nam maksymalnie wykorzystać możliwości platformy Azure, w szczególności w zakresie skalowania i bezpieczeństwa rozwiązania. To bardzo istotny aspekt dla startupu działającego globalnie i posiadającego tysiące użytkowników na każdym kontynencie. Uczestnictwo w programie BizSpark to nie tylko duże wyróżnienie, ale przede wszystkim realne korzyści biznesowe i technologiczne” – powiedział Dawid Piaskowski, współzałożyciel Booklikes.com.
W ramach inicjatywy BizSpark firma Microsoft udostępnia bezpłatnie młodym firmom swoje oprogramowanie, a także zapewnia im wsparcie technologiczne, marketingowe oraz biznesowe. Pokrywa też koszty przetwarzania danych w chmurze, co pozwala start-upom przeznaczyć czas i pieniądze na inne działania służące rozwojowi działalności. W programie dostępnych jest kilka ofert. Z jednej z nich - Windows Azure for BizSpark Plus - skorzystali twórcy Booklikes. W ramach tej oferty start-up otrzymał możliwość bezpłatnej konsumpcji mocy obliczeniowej chmury Windows Azure do wartości 60 tysięcy w dużej mierze w prosty sposób zaadresować dzięki Windows Azure. W ramach inicjatywy BizSpark poza darmowym oprogramowaniem oraz usługami w chmurze Azure dostaliśmy aktywne wsparcie od Microsoft, który pomaga nam maksymalnie wykorzystać możliwości platformy Azure, w szczególności w zakresie skalowania i bezpieczeństwa rozwiązania. To bardzo istotny aspekt dla startupu działającego globalnie i posiadającego tysiące użytkowników na każdym kontynencie.
"Uczestnictwo w programie BizSpark to nie tylko duże wyróżnienie, ale przede wszystkim realne korzyści biznesowe i technologiczne” – powiedział Dawid Piaskowski, współzałożyciel Booklikes.com.
W ramach inicjatywy BizSpark firma Microsoft udostępnia bezpłatnie młodym firmom swoje oprogramowanie, a także zapewnia im wsparcie technologiczne, marketingowe oraz biznesowe. Pokrywa też koszty przetwarzania danych w chmurze, co pozwala start-upom przeznaczyć czas i pieniądze na inne działania służące rozwojowi działalności. W programie dostępnych jest kilka ofert. Z jednej z nich - Windows Azure for BizSpark Plus - skorzystali twórcy Booklikes. W ramach tej oferty start-up otrzymał możliwość bezpłatnej konsumpcji mocy obliczeniowej chmury Windows Azure do wartości 60 tysięcy dolarów w ciągu dwóch lat, który to koszt w całości pokrywa firma Microsoft.
Wszystkie zespoły, które przeszły do finałów zmierzą się 4 lipca w Berlinie, gdzie będą mieli możliwość zaprezentowania swoich innowacyjnych projektów przed międzynarodowym jury i dziesiątkami najważniejszych inwestorów na naszym kontynencie.
Ekipie z Bookslike.com życzymy powodzenia, a wszystkich czytających chcemy zachęcić: Nigdy nie jest za późno, aby założyć własny startup! Wymyślajcie, rozwijajcie i chwalcie się!
Szczegółowe informacje na temat programu Microsoft BizSpark znajdują się na stronie
www.bizpsark.com.
Dodatkowe informacje na temat oferty Microsoft BizSpark Plus są dostępne stronie:
http://aka.ms/PLUS.