Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Do czego w firmie przyda się chmura?



Technologia przetwarzania w chmurze znajduje już swoje miejsce w firmowym IT, gdzie uzupełnia systemy działające lokalnie. Przedstawiamy osiem scenariuszy użycia chmury w firmowym środowisku.

Przetwarzanie danych w modelu usługowym jest już standardem biznesowym, z którego część firm zaczęła korzystać i czerpie istotne korzyści, także finansowe. Chociaż nie wszędzie w firmowym IT chmura ma sens, przedstawiamy typowe scenariusze wdrożenia, w których można skorzystać z chmury, zarówno uruchomionej lokalnie na potrzeby firmowego IT, jak i publicznej, pochodzącej od usługodawcy i u niego hostowanej.

Obsługa szczytów obciążenia
Zalecana technologia: Chmura publiczna lub hybrydowa
Przedsiębiorstwa, zwłaszcza w branży handlowej, charakteryzują się dużą zmiennością sezonową obciążenia. Aplikacje obsługujące sprzedaż są znacznie obciążone w szczycie, poza szczytem zapotrzebowanie na zasoby jest już o wiele niższe. W przypadku firm z branży handlowej szczyt obserwujemy przed świętami Bożego Narodzenia, a w biurach podróży pod koniec wiosny. Jest to powtarzalny szczyt, który ogólnie daje się przewidzieć, zarówno pod względem czasu, jak i natężenia. Scenariusz użycia zakłada pozyskanie usługi od zewnętrznego dostawcy i przeniesienie obciążenia serwisów webowych do chmury lub wzmocnienie ich przez zasoby spoza firmy. Gdy szczyt minie, zbędne już zasoby są zwalniane. Kluczową zaletą chmury jest jej skalowalność i elastyczność oraz rozliczanie za bieżące zużycie, co radykalnie redukuje koszty w porównaniu do skalowania IT pod kątem maksimum obciążenia.

Z obsługi szczytów obciążenia przez chmurę korzysta na przykład fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, opisywana na łamach tygodnika Computerworld.

Szybkie wdrożenie nowych aplikacji
Zalecana technologia: chmura prywatna
Chmura daje użytkownikom szybkość przydziału zasobów – to krytyczny parametr przy uruchamianiu nowych projektów. Zupełnie inaczej odbywa się start projektu, gdy niezbędna do niego infrastruktura jest dostępna praktycznie od ręki, a inaczej, gdy na zakup serwera i jego instalację trzeba czekać tygodniami. Jeśli firma uruchamia grupę związaną z danym procesem biznesowym i wiadomo, że proces ten będzie działał określony czas, to pierwszy etap pracy można z powodzeniem oprzeć na chmurze. Na początku pracy projektu zasoby z chmury będą wystarczające i uzasadnione kosztowo, a po zakończeniu pracy związanej z projektem zostaną zwrócone. Niekiedy właśnie w ten sposób odbywa się migracja do chmury, gdy firma buduje środowisko pod kątem nowych aplikacji. Powstają one w chmurze i tam też pozostają, a w miarę rozwoju całe środowisko cloud computing się rozrasta.

Dział deweloperski
Zalecana technologia: chmura prywatna lub publiczna
W dziale deweloperskim wirtualizacja, która jest podstawową technologią wykorzystywaną w chmurze, przyjęła się od samego początku, gdyż bardzo ułatwia pracę twórcom aplikacji. Dostarczana technologia umożliwia szybkie utworzenie, skopiowanie i przeniesienie maszyny wirtualnej, można przy tym łatwo wersjonować aplikacje, tworzyć kopie środowisk testowych, a także przenosić do produkcji, a niepotrzebne maszyny usunąć, zwalniając zasoby. Ze względu na bezpieczeństwo oraz rozmiar samego środowiska niektóre firmy decydują się na wykorzystanie chmury prywatnej, ale w większości przypadków oferta chmury publicznej w zupełności zaspokoi potrzeby działu tworzenia aplikacji.

Aplikacje pomocnicze, o mniejszym znaczeniu biznesowym
Zalecana technologia: chmura prywatna lub publiczna
Tylko niektóre procesy biznesowe mają krytyczne znaczenie dla pracy przedsiębiorstwa, pewna część z nich jest poboczna – muszą się odbyć, ale przerwa w pracy jest mało znacząca dla działania firmy. Takie aplikacje można z powodzeniem wdrożyć w chmurze, gdyż niedostatki technologii cloud computing, związane np. z procesami wejścia/wyjścia, będą rekompensowane przez redukcję kosztów. Zamiast zarządzać aplikacją uruchamianą na dedykowanym serwerze lub pilnowanej maszynie wirtualnej, proces biznesowy można obsłużyć za pomocą narzędzia pracującego w chmurze. Za chmurą prywatną przemawia bezpieczeństwo danych i być może lepsza jakość usługi, z kolei chmura publiczna może być tańsza w eksploatacji.

Silne, doraźne akcje marketingowe
Zalecana technologia: chmura publiczna
Gdy przedsiębiorstwo uruchamia akcje marketingowe, potrzebuje zasobów do ich obsługi. Obecnie większość akcji odbywa się w połączeniu z internetem lub bezpośrednio w cyberprzestrzeni, a zatem niezbędne są zasoby, takie jak pojemność serwerów lub moc obliczeniowa. Oczywiście, zasób należy zakupić, co w modelu on premises wymaga dużych inwestycji kapitałowych, a następnie jeszcze większych kosztów związanych z utrzymaniem całego środowiska. Użycie chmury publicznej umożliwi zakup praktycznie dowolnych zasobów i dowolnej mocy obliczeniowej na cele pojedynczego projektu, przy czym możliwa jest bardzo wysoka skalowalność. Ponieważ zasoby są kupowane na czas projektu przy bardzo niskich kosztach inwestycyjnych, a projekty takie przynoszą przychody proporcjonalne do natężenia działalności, przetwarzanie danych w modelu usługowym bardzo dobrze wpisuje się w potrzeby IT związane z obsługą omawianych projektów. Dodatkową zaletą jest łatwa dostępność technologii, której dana firma wewnętrznie nie posiada – jeśli np. firmowe aplikacje wykorzystują Windows, a masowy hosting związany z aplikacją marketingową będzie realizowany na serwerach open source, to chmura publiczna jest bardzo dobrym wyborem.

Obsługa procesów migracji
Zalecana technologia: chmura prywatna lub hybrydowa
Co jakiś czas dział IT w każdej firmie przeprowadza proces migracji danych lub aplikacji związany z odświeżeniem wykorzystywanego sprzętu. Dopóki dotyczy to serwerów, w środowisku wirtualizowanym wystarczy przenieść maszyny na inny serwer hostujący, dodać nowy serwer do klastra wirtualizacyjnego i zezwolić na przenoszenie nań działających już maszyn. Zupełnie inaczej odbywa się proces wdrażania nowych macierzy dyskowych lub migracji przy wprowadzaniu aktualizacji. Niektóre z zadań związanych z migracją danych wymagają o wiele większych zasobów, niż firma posiada w danej chwili w IT. Do migracji dział IT może wykorzystać zasoby z chmury, oferowane przez dostawców chmury publicznej lub organizowane z chmury prywatnej, działającej w obrębie przedsiębiorstwa. Jeśli projekt migracji jest długotrwały i kosztowny, niekiedy może się opłacać uruchomienie przez firmę chmury prywatnej specjalnie na potrzeby projektu – później taka chmura będzie wspierać zasoby działu IT. Ze względu na bezpieczeństwo danych, firmy nie decydują się raczej na wykorzystanie chmury publicznej do podobnych zadań.

Kopia bezpieczeństwa
Zalecana technologia: usługa dedykowana przeważnie w chmurze publicznej
Każde przedsiębiorstwo, które ma własny dział IT, musi rozważać ochronę danych przed utratą w przypadku awarii nośników danych. Podstawową linią obrony jest kopia bezpieczeństwa lub replikacja do drugiego ośrodka (rzadziej). Budowa środowiska backupowego jest zawsze związana ze znacznymi wydatkami inwestycyjnymi, gdyż wymaga zakupu nośników i odpowiedniego oprogramowania, a po uruchomieniu również kosztów operacyjnych związanych z utrzymaniem pracy tego środowiska. Obecnie na rynku pojawiły się oferty usług składowania danych kierowane do firm, w których usługodawca przejmuje na siebie przechowywanie danych w swoim środowisku, oferując przy tym proste w użyciu usługi przechowania i odtworzenia danych z kopii. Metoda w niektórych przypadkach może być bardzo ciekawą alternatywą – jeśli nie potrzebujemy odtwarzać całego środowiska przez sieć, z powodzeniem można z niej skorzystać. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie deduplikacji – radykalnie zmniejszy ilość danych, które należy przesłać siecią, a także skuteczne szyfrowanie informacji. Backup w modelu usługowym nie jest drogi, o ile firma potrafi zapanować nad rozrostem składowanej informacji. Minusem kopii w modelu usługowym jest bardzo długi czas odtwarzania danych, gdyby komplet informacji trzeba było przesłać przez sieć. Jeśli firma rozważa wykorzystanie backupu w modelu usługowym do ochrony danych, powinna rozważyć dostępność usługi polegającej na przesłaniu danych do siedziby firmy na fizycznym nośniku lub możliwość odtworzenia danych wprost w lokalizacji usługodawcy, na potrzeby disaster recovery.

Rezerwowy ośrodek
Zalecana technologia: chmura prywatna w odrębnej lokalizacji
Podobnie jak w przypadku backupu, budowa rozwiązań klasy disaster recovery jest kosztowna, wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych. Wybudowanie drugiego ośrodka przetwarzania danych jest jeszcze bardziej kosztowne niż backup, ale w zamian replikacja do zdalnej lokalizacji ochroni przed utratą danych spowodowaną np. przez pożar. Alternatywą dla własnego zdalnego ośrodka jest wynajęcie przestrzeni i mocy obliczeniowej u dostawcy, gdyż dostępne rozwiązania umożliwiają utworzenie bezpiecznej chmury prywatnej zlokalizowanej poza siedzibą IT danej firmy. W zależności od potrzeb w zdalnej lokalizacji może odbywać się jedynie składowanie danych, przygotowanie kompletu informacji do odtworzenia, a nawet gotowe do użycia środowisko, do którego można przełączyć najważniejsze aplikacje firmowe. Niekiedy przełączenie to odbywa się bezprzerwowo, dzięki synchronicznej replikacji danych i mechanizmom klastra geograficznego. Koszty zmieniają się zależnie od potrzeb – najtańsze jest składowanie danych, by ochronić informację przed utratą w przypadku katastrofy, droższa możliwość zawiera uruchomienie aplikacji w utworzonym w chmurze środowisku, najdroższa zakłada ewentualność przełączenia w każdej chwili na drugi ośrodek.


źródło: computerworld


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
jarkoo Napisany : 09.11.2013 15:49

chmura ma swoje wady i zalety... ale chyba więcej wad jeśli chodzi o dane.

  
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Aktualności
 · Promocje na majówkę: tańsze smartfony, raty 0 zł i spore zniżki
Napisane przez Piotr
( 09.05.2025 04:15 )

 · PKP Intercity zintegrowało bilety z warszawską komunikacją miejską
Napisane przez Piotr
( 08.05.2025 06:14 )

 · Warka z nowym pozycjonowaniem, identyfikacją i kampanią - "zrzucamy zbroję"
Napisane przez Piotr
( 07.05.2025 08:09 )

 · "Minghun" - poruszający film z Marcinem Dorocińskim od 2 maja na VOD
Napisane przez Piotr
( 06.05.2025 07:07 )

 · Netflix z mocnymi wynikami. Wall Street może odetchnąć z ulgą?
Napisane przez Piotr
( 05.05.2025 06:03 )

 · Majówka 2025
Napisane przez Piotr
( 02.05.2025 06:58 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Samsung Galaxy Ring

Artykuły
1 . Czym różni się NPU od GPU - wyjaśniamy kluczowe różnice.
(14.08.2024)
2 . Wielka dziura w odporności
(15.07.2024)
3 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
4 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
5 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
6 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
7 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
8 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
9 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
10 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.