Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Centrum Nauki Kopernik uruchomiło Wirtualny Zderzacz Hadronów.



Wirtualny Zderzacz Hadronów, w którym każdy będzie mógł zderzyć cząstki niczym w prawdziwym Wielkim Zderzaczu Hadronów w ośrodku CERN, to nowy eksponat Centrum Nauki Kopernik (CNK). Warszawska placówka rozpoczyna w ten sposób jubileusz 60-lecia CERN-u.

Wirtualny Zderzacz Hadronów to eksponat, który wzbogaci wystawę „Wszechświat i cząstki”. Centrum Nauki Kopernik, które udostępni go zwiedzającym między 8 lutego a 30 marca, rozpoczyna w ten sposób obchody 60. rocznicy powstania Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

Nowy eksponat pomaga poznać istotę badań prowadzonych w LHC, dokładnie zobaczyć na czym polega zderzenie protonów, a nawet przyspieszyć cząstki elementarne w trzymetrowym tunelu. Zainstalowany jest w nim potężny ekran, siedem projektorów i sensor kinect. Dzięki temu zwiedzający będą mogli zagrać w "protonowy football". Jego zasady odbiegają nieco od zasad piłkarskich, do dyspozycji dwóch zawodników są dwie wirtualne, protonowe piłki. Każdy kopie swoją tak, by trafiła w piłkę przeciwnika. Wtedy dochodzi do zderzenia, obrazującego zderzenia cząstek elementarnych w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Grający samodzielnie mogą sprawdzić, jakie nowe cząstki powstaną i jaki wpływ na kolizje będzie miała siła uderzenia. Dzięki innej aplikacji tunel pozwoli również stworzyć wizualizacje samego siebie. Stając przed projektorem widzimy się w polu Higgsa i poza nim.

"W 1955 roku wszystkich cząstek elementarnych fizycy znali 18-20. Dziesięć lat później było ich już jakieś 48-50. Potem było już tylko gorzej. Fizycy zaczęli się w tym wszystkim gubić. Dopiero w latach 90. zaczęliśmy wprowadzać w tym jakikolwiek porządek" - powiedział w piątek na spotkaniu z dziennikarzami dr Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik. "Fizycy w CERN mają potrzebę, by podzielić się swoimi emocjami. To co robią na co dzień, to rozpędzają cząstki do ogromnej prędkości, potem zderzają je ze sobą licząc na to, że wreszcie te cząstki wykonają jakąś pożyteczną pracę dla nauki" - dodał.

Prof. Jan Królikowski przedstawiciel Polski w Radzie CERN przypomniał, że ośrodek ten powstał w 1953 roku na gruzach powojennej Europy. Był inicjatywą, która miała zjednoczyć środowiska naukowe. Był pomyślany jako organizacja otwarta, publikująca wszystkie swoje wyniki, niepatentująca swoich podstawowych osiągnięć technicznych. Na początku organizacja składała się z 12 krajów członkowskich, obecnie jest ich 21. W ośrodku pracują naukowcy ze 140 krajów świata. W czasie swojej działalności CERN dokonał wielu przełomowych odkryć, jednym z nich było odkrycie bozonu Higgsa, którego istnienie przewidziano jeszcze w 1964 r. Umożliwił to Wielki Zderzacz Hadronów - najpotężniejszy akcelerator cząstek elementarnych na świecie.

"Pracowanie w ośrodku, w którym spotyka się na co dzień ludzi z różnych krajów, o różnych językach i kolorach skóry, pracujących zgodnie dla wspólnych celów, jest niesłychanym doświadczeniem" - powiedział prof. Królikowski. "Niewiele jest organizacji na świecie, które przez tak długi okres spełniały tak szczytną rolę. Był jednocześnie najwspanialszym ośrodkiem naukowym i miejscem, w którym ludzie ponad barierami mogą razem pracować" - podkreślił.

W Polsce obchody jubileuszu organizowane są przez CNK, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polskie Konsorcjum Fizyki Cząstek. Z okazji rocznicy CERN w sobotę 8 lutego w CNK otwarty wykład "60 lat CERN - co odkrycie cząstki Higgsa uczy nas o fizyce, ludzkości i Wszechświecie" wygłosi dyrektor generalny CERN prof. Rolf Dieter Heuer.


źródło: pap


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
kriss27 Napisany : 22.02.2014 17:33


Cytat :
Nowy eksponat pomaga poznać istotę badań prowadzonych w LHC, dokładnie zobaczyć na czym polega zderzenie protonów, a nawet przyspieszyć cząstki elementarne w trzymetrowym tunelu.



Fajna sprawa będąc w Wawie będę miał na uwadze Centrum Kopernik i zobaczenie tego na żywo!

  
kata42 Napisany : 21.02.2014 06:50

Wirtualny Zderzacz Hadronów w Wawie no to jest News!

  
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Aktualności
 · Depopulacja IT
Napisane przez Pawel
( 01.07.2025 06:59 )

 · Infoshare 2025 - organizatorzy podsumowują konferencje i ogłaszają zwycięskie startupy
Napisane przez Pawel
( 30.06.2025 06:55 )

 · Port USB C - z wyglądu identyczny, ale diabeł tkwi w szczegółach
Napisane przez Pawel
( 27.06.2025 06:45 )

 · Android Automotive - od projekcji telefonu do pełnoprawnego systemu operacyjnego dla aut
Napisane przez Pawel
( 26.06.2025 08:35 )

 · Ponad 1/3 polskich internautów wyżej ceni odpowiedzi AI niż wyniki z Google.
Napisane przez Pawel
( 25.06.2025 06:12 )

 · Microsoft Surface Pro Copilot+ PC 5G już w T-Mobile. Urządzenie tańsze o 1700 zł
Napisane przez Pawel
( 24.06.2025 06:10 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Samsung Galaxy Ring

Artykuły
1 . Czym różni się NPU od GPU - wyjaśniamy kluczowe różnice.
(14.08.2024)
2 . Wielka dziura w odporności
(15.07.2024)
3 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
4 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
5 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
6 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
7 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
8 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
9 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
10 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.