

Jak producenci urządzeń mobilnych mogą jeszcze ulepszyć smartfony i tablety? Użytkowników nie zaspokoją już większe ekrany i mocniejsze procesory. Tu potrzeba czegoś więcej. Jakieś wodotryski? Zobacz co przyniesie rok 2015 w elektronice mobilnej. Czy to koniec tabletów i to tak szybko?
Aplikacje fitness wszędzie
Już jakiś czas temu wiodące marki na rynku zaczęły faszerować swoje produkty różnego rodzaju sensorami i miernikami fitness. Istnieje już wiele aplikacji z tej dziedziny, jak na przykład służąca do biegania Endomondo Sports Tracker czy Instant Heart Rate, która za pomocą aparatu zmierzy Twoje ciśnienie i puls. Producenci nie pozostają obojętni na różniące się potrzeby konsumentów. Wystarczy spojrzeć na Samsung. Już od dawna urządzenia koreańskiego producenta są wyposażone w aplikację S Health, która pomoże nam w treningu i nie tylko. S Health jest uzbrojona chociażby w krokomierz, kalkulator kalorii czy termohigrometr.
Ponadto producenci prześcigają się w tworzeniu inteligentnych zegarków przeznaczonych tylko i wyłącznie na potrzeby fitness. Zatem 2015 rok przyniesie masę nowych sensorów i mierników fitness w telefonach. Jaki będzie następny? Czujnik temperatury skóry? A może miernik poziomu potu?
Ekrany Quad HD
W poprzednim roku zaprezentowano kilka smartfonów wyposażonych w ekrany z matrycami Quad HD (2560 x 1440). Jednym z pierwszych był LG G3. Konkurencja natomiast nie pozostała dłużna, Motorola wypuściła Droid Turbo, a Samsung czwartą wersje biznesowego Note’a.
W roku 2015 należy się spodziewać, że wszystkie flagowe smartfony kluczowych marek zostaną wyposażone we właśnie takie ekrany. Nie jestem przekonany co do plusów tego rozwiązania. Na pewno zwiększy się liczba pikseli na cal, ale różnica pomiędzy Full HD jest niezauważalna gołym okiem, poza tym zwiększa to zużycie baterii.
Dodatkowo możliwe, że przyszłe high-endowe tablety zostaną zasilone ekranami Ultra HD (3840 x 2160), ale będą to tylko te z przekątnymi ponad 10 cali. Jest to całkiem prawdopodobne patrząc jak szybko topnieją ceny tychże ekranów (patrząc na telewizory).
Superszybkie LTE
Obecnie w Polsce korzysta się z LTE kategorii 4 (do 150 Mbit/s). Natomiast w wielu innych krajach stosuje się jeszcze kategorię 3 (do 100 Mbit/s). Wszystko wskazuję jednak na to, że w 2015 roku te prędkości urosną. Już teraz niektóre kraje w Europie testują LTE kategorii 9 (do 450 Mbit/s). Jeżeli Qualcommowi uda się wprowadzić do urządzeń mobilnych modemy LTE kategorii 9, już wkrótce będzie można znacznie szybciej pobierać aplikacje na swoje smartfony.
Pojemniejsze baterie
Czy nie denerwuje was, że musicie ładować swojego smartfona codziennie? Okazuję się, że producenci w końcu ujrzeli ten problem. Konsumenci zdecydowanie chcą mieć telefon z taką baterią, aby bez problemu wytrzymał przynajmniej kilka dni bez ładowania. Bez żadnej nowej technologii produkcji jedyną metodą na zwiększenie żywotności jest po prostu zastosowanie większej baterii, a to na pewno odbije się negatywnie na grubość obudowy.
W 2015 roku można się spodziewać, że producenci odejdą od bardzo cienkich urządzeń, aby zastosowań większe baterie. Wtedy wszyscy będą szczęśliwi.
Płatności NFC
Większość dostępnych aktualnie smartfonów posiada wbudowane NFC. Ale nie ma możliwości funkcjonalnego wykorzystania tego krótkozasięgowego standardu komunikacji. Apple jak na razie jest liderem w płatnościach za pomocą NFC za sprawą swojego Apple Pay. Miejmy nadzieje, że rok 2015 będzie rokiem, w którym płatności mobilne staną się głównym nurtem i będą powszechne stosowane.
Spadek cen tabletów
Czas tabletów dobiegł końca. Kilka lat temu duże dotykowe urządzenie mobilne było ostatnim krzykiem mody. Natomiast teraz każdy, kto chciał kupić tablet, już go posiada i nie ma zamiaru wymieniać na nowszy. To wszystko powoduje, że ceny tabletów pikują w dół. Konsument woli kupić troszkę mniejszy phablet lub po prostu laptop z dotykowym ekranem. Zatem tablety będą przeżywać teraz trudny okres.
źródło: mrt via hightechJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter