

W sobotę (2 stycznia 2016 roku) na telewizyjne ekrany powróciła TVP3, która zastąpiła dotychczasowy projekt TVP Regionalna. Nowy kanał stawia na więcej produkcji lokalnych środków telewizyjnych oraz włączenie społeczności lokalnych do współtworzenia telewizji.
Dzięki projektowi TVP3 następuje przejście od telewizji regionalnej do telewizji regionów - dla ludzi i bliżej ludzi. Na antenach pojawi się więcej programów, których tematyka żywotnie interesuje mieszkańców danej okolicy. Mniej będzie pasm wspólnych, więcej informacji lokalnych. Zgodnie z hasłem kampanii "Jesteś u siebie".
W ramach TVP3 Telewizja Polska buduje własny, unikatowy model, który bazuje na najnowocześniejszych technologiach, jest emanacją telewizji obywatelskiej. Już dziś wszystkie kanały TVP3 można oglądać w internecie - na komputerze, tablecie, w komórce
W każdym z 16 oddziałów terenowych rozwijane będą redakcje internetowe, które będą wydawały nowoczesne serwisy www skierowane dla mieszkańców regionów zasilając je zarówno materiałami wideo z anten, jak i informacjami przygotowanymi wyłącznie z myślą o internautach. Dzięki treściom dopasowanym do internetowego kanału konsumpcji, wykorzystaniu angażujących mechanizmów mediów społecznościowych oraz rozwojowi tzw. dziennikarstwa mobilnego, strony internetowe OTV mają stać się wkrótce lokalnymi serwisami informacyjnymi pierwszego wyboru. Do połowy stycznia 2016 zostanie uruchomiona nowoczesna infrastruktura technologiczna, która pozwoli na wykorzystanie w produkcji telewizyjnej elementów dziennikarstwa mobilnego (MOJO), a od lutego 2016 każdy OTV zostanie wyposażony w najnowszej generacji cyfrowy system automatyzacji emisji programu.
Od dzisiaj, 2 stycznia 2016 roku dotychczasowy logotyp telewizji regionalnej został zastąpiony przez logo TVP3. W każdym z 16 oddziałów dodana będzie do niego nazwa miasta. Pójdą za tym zmiany ramówkowe - już od 4 stycznia, czyli od pierwszego poniedziałku w nowym roku w każdym z 16 regionów między godz. 7.00, a godz. 8.15 nadawane będzie na żywo poranne pasmo śniadaniowe, o lżejszym charakterze, lifestylowo-informacyjnym. Każdy z regionów tworzy program autorski - z własną koncepcją i własnym tytułem, będą jednak elementy wspólne:
• najświeższe informacje z regionu w tym: jak minęła noc, sytuacja drogowa, pogoda, zapowiedzi wydarzeń z regionu (kulturalnych, sportowych itp.);
• relacje na żywo z regionu (łączenie w terenie z reporterem, felietony, reporter z kamerą);
• przeglądy prasy regionalnej i portali internetowych;
• podsumowanie dnia poprzedniego;
• rozmowy z gośćmi;
• zapowiedź najlepszych pozycji programowych.
Dodatkowo, w zależności od regionu w programie znajdą się również:
• magazyny poradnikowe np.: prawny, ekonomiczny, kulinarny, kąciki zdrowia i urody, kąciki rodzica;
• rozrywka, w tym występy muzyczne, konkursy, kartki z kalendarza.
W pierwszym etapie zmian pojawi się również dodatkowe pasmo popołudniowe, które rozpocznie się o godz. 17.30. W efekcie począwszy od 4 stycznia 2016 roku w każdym z regionów będzie 5 godz 15 min. emisji produkcji premierowych dziennie.
Zmiany docelowe: 6+6+4
W kolejnym etapie na 16 antenach regionalnych nadawanych będzie 16 godzin programu z regionów z myślą o konkretnych widzach w konkretnym regionie. Na 16 godzin emisji programu w ciągu dnia złożą się dwa 6-godzinne bloki programowe i jeden 4-godzinny. Zamysł jest taki, by 6-godzinny blok można było we fragmentach powtarzać w pozostałych pasmach i trafić do różnych grup widzów zainteresowanych daną tematyką.
W ramach bloków, w godz. 9.00-17.00 co godzina nadawany będzie "Flesz", czyli krótki serwis informacyjny. Ponadto, w ramach schematu 6+6+4 emitowane będą również programy o charakterze uniwersalnym, ponadregionalnym, które będą dostępne dla wszystkich widzów w 16 regionach. Znajdą się tu m.in. przygotowywany przez TVP Kraków unikalny format "Młodzież kontra...", TVP Poznań - "Telekurier" i TVP Bydgoszcz - "Kultowe rozmowy". Schemat 6+6+4 zacznie obowiązywać już w marcu.
źródło: tvpJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter