Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Naukowcy udowadniają, że komputery kwantowe to nie science fiction



Chociaż komputer kwantowy kojarzy się dzisiaj wszystkim z opowiadaniem science fiction – i to pomimo tego, że pierwsze takie maszyny już działają – to za 5 do 10 lat takie systemy obliczeniowe mogą gremialnie wkroczyć do centrów danych.

Dostępne obecnie komputery kwantowe są co prawda w stanie wykonywać pewne specyficzne zadania szybciej od standardowych komputerów opartych na krzemowych układach scalonych, ale daleko im do doskonałości i tak naprawdę mają szereg ograniczeń.

Analitycy są jednak pewni, że w momencie gdy zostaną udoskonalone i wejdą do powszechnego użytku, zrewolucjonizują całkowicie centra danych i zmienią sposób prowadzenia biznesu. Z czasem być może wkroczą też do naszych domów, gdzie zastąpią pecety i inne osobiste systemy elektroniczne oraz obliczeniowe.

Duże dokonania ma w tym obszarze kanadyjska firma D-Wave Systems, która zbudowała jak dotąd chyba najbardziej zaawansowany technologicznie komputer kwantowy, nadając mu nazwę D-Wave 2X. Był on przez ostatnie miesiące testowany przez amerykańską agencję kosmiczną NASA i firmę Google. Ogłosiły one niedawno, że komputer D-Wave 2X jest w stanie rozwiązać pewien specyficzny problem bardzo szybko, pracując wtedy nawet 100 mln razy szybciej od standardowego komputera wyposażonego w jednordzeniowy procesor.

Przedstawiciel firmy Google zakomunikował natomiast na początku grudnia, że kwantowy komputer D-Wave poradził sobie z pewnym problem w ciągu jednej sekundy. Biorąc pod uwagę fakt, że standardowy komputer musiałby takie obliczenia wykonywać przez 10 tys. lat, informacja taka robi wrażenie.

Komputery kwantowe – takie jak D-Wave – pokazują swoje niesamowite możliwości szczególnie wtedy, gdy obsługują aplikacje optymalizujące określone procesy. Są to aplikacje, które muszą wykonywać olbrzymią ilośc rutynowych obliczeń. Komputery kwantowy biją wtedy na głowę standardowe systemy obliczeniowe.

Dlatego naukowcy z różnych dziedzin pokładają duże nadzieje w komputerach kwantowych. I tak np. lekarze sądzą, że dzięki nim będą w stanie skutecznie zwalczać wiele groźnych chorób, takich jak rak czy choroba Alzheimera. Mogą też posłużyć do budowania niezwykle skutecznych zapór chroniących systemy IT przed atakami hakerów czy tworzenia ośrodków badających kosmos.

Tak czy inaczej doniesienia agencji NASA i Google’a świadczą o tym, że moment gdy komputer kwantowy wkroczy pewnego dnia do naszego centrum danych nastąpi szybciej niż to się nam wydaje. Zachęcone wynikami ostatnich testów, NASA i Google podpisały z firmą D-Wave kolejną umowę. Przewiduje ona, że wszystkie trzy podmioty będą wspólnie pracować przez następne siedem lat nad zbudowaniem komputera kwantowego kolejnej generacji. Komputera, który będzie z powodzeniem obsługiwać aplikacje wspierające technologie AI (Artificial Intelligence; sztuczna inteligencja) i ML (Machine Learning; maszynowa nauka).

Prace nad komputerami kwantowymi prowadzą też inne firmy, w tym taki potentat w tej dziedzinie, jak IBM. Korporacja poinformowała kilka miesięcy temu, że rozwiązała dwa kluczowe problemy z dziedziny fizyki kwantowej, co pozwoli jej zbudować szybciej taki komputer. Big Blue odnotował też inny sukces. Rządowa organizacja Intelligence Advanced Research Projects Activity (wchodząca w skład agencji wywiadowczej Office of the Director of National Intelligence) przyznała jej wielomilionowy grant, który przyspieszy prace na komputerem kwantowym.

Washington Post pisał natomiast niedawno, że również NSA pracuje nad komputerem kwantowym (pisaliśmy o tym tutaj). Agencja ma nadzieję, że będzie on w stanie odczytywać wszystkie zaszyfrowane dane przesyłane przez Internet. Program nosi nazwę “Penetrating Hard Targets” i NSA wyasygnowała na ten cel blisko 80 mln USD. Powód - komputer kwantowy tę zaletę, że może obsługiwać bardzo szybko pewien specyficzny kwantowy algorytm, dzięki któremu jest w stanie efektywnie łamać szyfry RSA.

Warto w tym momencie przypomnieć, że prawa obowiązujące w fizyce kwantowej są trudne do wyjaśnienia. Tak trudne, że mają z tym problemy nie tylko zwykli użytkownicy, ale również sami naukowcy. Jak bowiem wyjaśnić fakt, że kubit (podstawowy nośnik informacji stosowny w komputerze kwantowym) zachowuje się zupełnie inaczej niż klasyczny nośnik jakim jest bit. Jak wiemy, bit przybierać tylko dwa stany – może być wyłącznie jedynką lub zerem.

W przypadku kubitu wcale tak nie jest – i chociaż brzmi to dla wielu niedorzecznie i jest niezrozumiałe – kubit może być jednocześnie zerem i jedynką. Jest to możliwe dlatego, gdyż w fizyce kwantowej obowiązują inne prawa niż w klasycznej fizyce. Właśnie dlatego mając trzy bity możemy uzyskiwać za każdym razem jedną z ośmiu wartości (dwa do potęgi trzeciej), a trzy kubity mogą reprezentować w tym samym czasie wszystkie te wartości. Trudne do zrozumienia, ale fizycy kwantowi zapewniają, iż jest to możliwe.

Jest to tak trudne do zrozumienie iż niektórzy nawet sugerują, że D-Wave nie jest w prawdziwym tego słowa znaczeniu komputerem kwantowym, ale tylko po części bazuje na fizyce kwantowej. Pisaliśmy o tym szerzej- jak również o innych najnowszych technologiach stosowanych w tym obszarze, takich jak np. o zjawisku kwantowego wyżarzania - tutaj.

W materiale tym piszemy też o innych ciekawych zjawiskach zachodzących w kwantowych komputerach, takich jak kwantowe splątanie czy tunelowanie. Szczególnie ważny jest tu mechanizm kwantowego tunelowania, dzięki któremu - w połączeniu z technologią kwantowego wyżarzania – poszczególne kubity wiedzą jakie procesy zachodzą w pozostałych kubitach wchodzących w skład danego zbioru.

Podsumowując można powiedzieć, że pomimo tego iż prace nad komputerami kwantowymi postępują wolniej niż można się było tego spodziewać wcześniej, to cały czas postępują i być może w 2020 roku komputery takie wkroczą na dobre do systemów IT.



źródło: D-Wave Systems


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
Mefisto Napisany : 20.01.2016 19:25

Może przyszłość w końcu się narodzi!

Podsumowując można powiedzieć, że pomimo tego iż prace nad komputerami kwantowymi postępują wolniej niż można się było tego spodziewać wcześniej, to cały czas postępują i być może w 2020 roku komputery takie wkroczą na dobre do systemów IT.



  
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Aktualności
 · Promocje na majówkę: tańsze smartfony, raty 0 zł i spore zniżki
Napisane przez Piotr
( 09.05.2025 04:15 )

 · PKP Intercity zintegrowało bilety z warszawską komunikacją miejską
Napisane przez Piotr
( 08.05.2025 06:14 )

 · Warka z nowym pozycjonowaniem, identyfikacją i kampanią - "zrzucamy zbroję"
Napisane przez Piotr
( 07.05.2025 08:09 )

 · "Minghun" - poruszający film z Marcinem Dorocińskim od 2 maja na VOD
Napisane przez Piotr
( 06.05.2025 07:07 )

 · Netflix z mocnymi wynikami. Wall Street może odetchnąć z ulgą?
Napisane przez Piotr
( 05.05.2025 06:03 )

 · Majówka 2025
Napisane przez Piotr
( 02.05.2025 06:58 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Samsung Galaxy Ring

Artykuły
1 . Czym różni się NPU od GPU - wyjaśniamy kluczowe różnice.
(14.08.2024)
2 . Wielka dziura w odporności
(15.07.2024)
3 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
4 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
5 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
6 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
7 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
8 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
9 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
10 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.