

Bezpieczeństwo użytkowników – kwestia podobno priorytetowa dla każdego producenta sprzętu, zarazem zwykle jednak oznaczająca spore kłopoty dla tych, którzy lubią chodzić swoimi drogami. Qualcomm, producent najpopularniejszych chyba dziś procesorów mobilnych z rodziny Snapdragon, oczywiście stawia na bezpieczeństwo, a to oznacza, że możecie się w przyszłości spodziewać, że zmiana oprogramowania smartfonu z Androidem będzie znacznie trudniejsza.
Android 7.0 Nougat przyniósł ścisły tryb weryfikowanego rozruchu z korekcją błędów – funkcjonalnego odpowiednika tego, co w świecie Windowsa znane jest jako tryb Secure Boot. W praktyce uniemożliwia on uruchomienie systemu ze zmodyfikowanej partycji. Oczywiście to ochrona przed ingerencją malware w proces startowy, ale zarazem odebranie możliwości wyboru tym użytkownikom, którzy chcieliby uzyskać roota i wgrać własne firmware nawet mimo zablokowanego bootloadera.
Qualcomm zamierza pójść znacznie dalej. Proponowany przez amerykańską firmę zestaw standardów bazujących na kryptograficznym uwierzytelnianiu obrazów ma zapewnić bezpieczeństwo całego łańcucha rozruchowego, od pierwszego bootloadera poczynając, a kończąc na samym systemie operacyjnym, czyniąc urządzenie całkowicie odpornym na wstrzyknięcie obcego kodu.
Tutaj bowiem po ukończeniu każdego etapu procesu rozruchowego, musi dojść do weryfikacji nienaruszonego stanu, a następnie dostarczyć do następnego etapu podpis, który zostanie w nim niezależnie zweryfikowany – i tak dalej. Jeśli wygenerowany podpis różni się od tego, który oczekiwany jest w etapie następnym… no cóż, na dziś (i w ogóle) to koniec. Urządzenie dalej nie ruszy.
Decyzja Qualcommu nie zaskakuje nie tylko w kontekście coraz bardziej bezpiecznego Androida, ale przede wszystkim Windowsa 10. Jak wiemy, wraz ze Snapdragonem 835 pojawi się możliwość uruchamiania Windowsa 10 na sprzęcie mobilnym – i to nie tylko tego okrojonego do aplikacji uniwersalnych, ale kompletnego, wspierającego aplikacje win32. Możliwość dostarczenia Microsoftowi sekwencji bezpiecznego rozruchu może być na tej platformie przyjęta bardzo dobrze. Biznesowych użytkowników Surface Phone’a raczej nie będą interesowały alternatywne ROM-y na ich urządzenia, o ile w ogóle jakieś się pojawią.
Pełną specyfikację kryptograficznych zabezpieczeń rozruchu dla procesorów Snapdragon znajdziecie na stronach Qualcomma.
źródło: QualcommJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter