Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Jak internet rzeczy odmienia centrum danych



Internet rzeczy może znacząco zmienić obraz tradycyjnych centrów danych. Po pierwsze, stał się doskonałym narzędziem do optymalizacji procesów zarządczych centrami, po drugie – jego specyfika wymusza zmianę modelu przetwarzania danych. Najbliższe lata przyniosą wielkie zmiany.

Zgodnie z analizami Gartnera zostało już niewiele czasu do przekroczenia magicznej bariery 20 miliardów urządzeń internetu rzeczy podłączonych do sieci. Taki stan ma zostać osiągnięty do końca 2020 roku. Wrażenie robi nie tyle liczba czujników i urządzeń, co ogrom generowanych przez nie danych. Muszą one zostać przetworzone, aby zapewnić systemom analitycznym odpowiednie i precyzyjne informacje, najczęściej w czasie rzeczywistym. A to oznacza, że ten technologiczny trend wpłynie mocno na rynek centrów danych.

Z jednej strony mogą one tracić na znaczeniu, oddając pola innych technologiom i innym miejscom przetwarzania danych, z drugiej zaś mogą w nowej rzeczywistości technologicznej znaleźć dla siebie wcale nie poślednie miejsce. Zmiany na pewno będą następować. Jeśli obecnie około 10% danych przedsiębiorstw, płynących z sensorów IoT jest przetwarzanych poza tradycyjnymi data center, to według Gartnera do 2022 roku będzie to już 75%.

Dodatkowo same centra danych przechodzą transformację w kierunku automatyzowania i optymalizowania procesów, by konkurować ceną za usługi. A na nią wpływ mają chociażby koszty wewnętrzne związane z zapotrzebowaniem energetycznym, chłodzeniem itp. Atrakcyjne cenowo, skuteczne, elastyczne w działaniu data center będzie odpowiedzią na coraz bardziej uświadomione potrzeby organizacji w zakresie szybkiego i efektywnego dostarczania zasobów.

Centra danych. Wsparcie dla infrastruktury

Data center to inwestycja przewidziana na wiele lat. Nie oznacza niezmienności wykorzystywanej w centrach technologii, która musi dopasowywać się do istniejących w danym okresie trendów. Poprawienie działania i obniżenie kosztów infrastruktury fizycznej centrów danych ma duże znaczenie. IDC przewiduje, że w najbliższym czasie zapotrzebowanie na aplikacje nowej generacji i nowe architektury IT wpłyną na inwestycje przedsiębiorstw, z których ponad połowa zdecyduje się z tych względów na modernizację lub budowę nowych ośrodków przetwarzania danych. Modernizacja jest zresztą jedną z 10 kluczowych predykcji IDC dla globalnego rynku centrów danych.

Zmieniające się IT, ze swoim nowym tempem, koniecznością natychmiastowej dostępności zasobów, nowymi technologiami, będzie wręcz wymuszało zmianę modelu funkcjonowania centrów danych.

Temu pomóc może internet rzeczy i sztuczna inteligencja. SI coraz częściej jest stosowana do monitorowania i automatyzacji zarządzania elementami fizycznymi centrów danych. Dzięki użyciu sensorów zbierających dane z urządzeń takich jak agregaty chłodnicze i systemy zasilania, możliwe jest za pomocą uczenia maszynowego sprawne zarządzanie procesami i optymalizacja wydajności centrów.

Analiza wydajności serwera lub kontrola zużycia energii przy pomocy sterowanych przez odpowiednie algorytmy urządzeń IoT w znaczący sposób zwiększa efektywność przetwarzania danych. A za tym stoją już oszczędności. Ważne też jest bezpieczeństwo fizyczne elementów infrastruktury centrum, które może być za pomocą IoT skutecznie monitorowane, a czas reakcji na zagrożenie – znacznie skrócony.

Koncepcja kontroli wydajności infrastruktury nie jest pomysłem nowym. Przez wiele lat proces zarządczy w data center wspierany był przez DCIM (Data Center Infrastructure Management). Jednak to IoT staje się narzędziem rewolucji w centrach danych. Dzięki odpowiednim algorytmom możliwa jest predykcja zużycia elementów infrastruktury fizycznej, zaplanowanie działań serwisowych, zmniejszenie obciążenia energetycznego i wiele innych procesów, które sumarycznie wpływają na optymalizację kosztową i lepszą wydajność danego ośrodka.

Centra danych. Skracanie dystansu

Odrębnym zagadnieniem związanym z IoT jest rola centrów danych w przetwarzaniu coraz większej ilości danych płynących z sensorów. Dane gromadzone przez urządzenia internetu rzeczy, aby mogły spełnić swoją funkcję, muszą najczęściej być przetwarzane w czasie rzeczywistym. Jeśli więc urządzenia Internetu Rzeczy mają na przykład pomóc w natychmiastowym podjęciu decyzji dotyczącej zdrowia czy życia pacjenta (który wykorzystuje urządzenie do monitoringu serca), przetwarzanie danych z sensorów musi odbywać się tam, gdzie będzie to działo się najszybciej.

Współczesne modele biznesowe organizacji opierają się na analizach w czasie co najmniej zbliżonym do rzeczywistego. To jeden z elementów budowania przewagi konkurencyjnej. Potrzebne są więc modernizowane centrów danych, które już bądź w niedalekiej przyszłości będą musiały obsłużyć znacznie większą przepustowość danych. Miliardy urządzeń internetu rzeczy wymuszą ogromną szybkość przetwarzania danych i większą liczbę połączeń. To rewolucja cyfrowa, w której będzie musiała nastąpić zmiana modelu funkcjonowania tradycyjnych data center. Tym bardziej, że technologia 5G wywróci do góry nogami dotychczasowy sposób przesyłu danych.

Jak dziś świat radzi sobie ze wzrastającą liczbą urządzeń internetu rzeczy i przetwarzaniem danych z nich płynących, by dostarczać organizacjom wyniki w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego? Według IDC w latach 2014-2019 nastąpił prawie 750-procentowy przyrost ilości danych płynących z IoT, przetwarzanych w centrach danych. Do 2025 r. zaś, co również przewiduje IDC, urządzenia IoT wygenerują około 90 zetabajtów danych z prognozowanych 175 zetabajtów danych ogółem. To ogromne obciążenie, które musi zostać „obsłużone”.

Organizacje łączą obecnie wykorzystanie centrów danych z przetwarzaniem w chmurze publicznej. Jednak, jak się wydaje, cloud computing nie jest obecnie do końca odpowiedzią na świat IoT.

Aplikacje IoT potrzebują ciągłego skracania dystansu pomiędzy lokalizacją przetwarzania a miejsce powstawania danych. Wspomniany wcześniej czas rzeczywisty przetwarzania i analizy danych jest kluczowym czynnikiem do podejmowania decyzji przez firmy.

Centra danych. Rozproszenie receptą na sukces

Coraz częściej pojawia się więc technologia przetwarzania na brzegach sieci. IDC prognozuje, że niebawem 45% danych płynących z sensorów IoT będzie przetwarzane i analizowane w technologii edge computing.

Przeniesienie mocy obliczeniowej i przetwarzania danych bliżej miejsca ich powstawania, połączone z analizą w czasie rzeczywistym tych najbardziej istotnych dla danego procesu, całkowicie zmienia rozumienie szybkiego przetwarzania. Dane nie muszą wędrować do dalekich lokalizacji, ale mogą być przetwarzane blisko urządzeń je tworzących. Analitycy Gartnera wskazują, że w takim modelu przetwarzania danych przekazywanie tradycyjnego strumienia danych do data center przestanie być ekonomicznie opłacalne. Technologia przetwarzania brzegowego jest o wiele bardziej skuteczna i stanowi odpowiedź na współczesne potrzeby organizacji.

Dane z urządzeń IoT stanowią największą wartość, gdy dostarczają wyniki analizy natychmiast. Handel, opieka zdrowotna, systemy smart city czy zautomatyzowany przemysł opiera się obecnie na decyzjach podejmowanych w czasie rzeczywistym. Stąd tak wielkie znaczenie ma lokalizacja przetwarzania danych. Edge computing opiera się na lokalnych mikrocentrach danych, które są w stanie szybko dostarczyć potrzebne wnioski. Według firmy MarketsandMarkets ich udział będzie rósł z roku na rok, osiągając w 2022 roku wartość blisko 8,5 miliarda dolarów.

Czy taki trend zmusi rynek tradycyjnych centrów danych do pełnej kapitulacji? Jak wobec filozofii mini centrów danych (rozproszonych punktów przetwarzania danych) powinni zachować się gracze z rynku DC?

Massimo Bandinelli, menedżer ds. chmury i data center w Arubie, w rozmowie z dziennikarzem TechRadar uspokajał – rynek centrów danych nie upadnie. Oczywiście zmieni się krajobraz – zwiększy się liczba mniejszych centrów danych, bliższych do miejsca przetwarzania brzegowego, ale tradycyjny model data center nadal będzie istniał i rozwijał się. Internet rzeczy będzie zwiększał swój udział w rynku informatycznym, jednak nadal będą potrzebne miejsca, w których trzeba będzie długo przechowywać dane i przetwarzać, dla których czas nie gra aż tak istotnej roli. Według przedstawiciela Aruby tradycyjny model data center nie straci na swojej atrakcyjności.

Tradycyjne DC może stać się chociażby „centrum dowodzenia” i miejscem, gdzie spływać będą dane z mikrocentrów. Ten segment rynku będzie się rozwijać równolegle do rozwoju modelu rozproszonego przetwarzania danych.



źródło: gartner


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
Brak komentarzy w bazie
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Aktualności
 · Depopulacja IT
Napisane przez Pawel
( 01.07.2025 06:59 )

 · Infoshare 2025 - organizatorzy podsumowują konferencje i ogłaszają zwycięskie startupy
Napisane przez Pawel
( 30.06.2025 06:55 )

 · Port USB C - z wyglądu identyczny, ale diabeł tkwi w szczegółach
Napisane przez Pawel
( 27.06.2025 06:45 )

 · Android Automotive - od projekcji telefonu do pełnoprawnego systemu operacyjnego dla aut
Napisane przez Pawel
( 26.06.2025 08:35 )

 · Ponad 1/3 polskich internautów wyżej ceni odpowiedzi AI niż wyniki z Google.
Napisane przez Pawel
( 25.06.2025 06:12 )

 · Microsoft Surface Pro Copilot+ PC 5G już w T-Mobile. Urządzenie tańsze o 1700 zł
Napisane przez Pawel
( 24.06.2025 06:10 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Samsung Galaxy Ring

Artykuły
1 . Czym różni się NPU od GPU - wyjaśniamy kluczowe różnice.
(14.08.2024)
2 . Wielka dziura w odporności
(15.07.2024)
3 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
4 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
5 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
6 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
7 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
8 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
9 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
10 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.