

Specjaliści z CSIRT NASK (Computer Security Incident Response Team; Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego działający w ramach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej) donoszą, że w porównaniu z rokiem 2019 liczba odnotowanych ataków phishingowych w Polsce wzrosła w 2020 roku ponad dwukrotnie, dokładnie o 117%.
Zjawisko phishingu (czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia np. loginu czy hasła do jakiejś ważnej usługi, poczty elektronicznej lub portalu społecznościowego) przybiera w ostatnich latach na sile. CSIRT NASK odnotował w minionym roku najwięcej jak do tej pory incydentów tego typu, bo ponad 7,6 tys. Stąd apel o zachowanie podwyższonej czujności i przestrzeganie reguł bezpieczeństwa, tak żeby nie stwarzać cyberprzestępcom okazji do nadużyć.
Jeśli chodzi o wszystkie naruszenia bezpieczeństwa, to w minionym roku CSIRT NASK odnotował prawie 35 tys. incydentów, z czego 10,4 tys. poddano szczegółowej analizie celem poznania technik stosowanych przez cyberprzestępców. Okazało się, że rośnie liczba ataków na urządzenia IoT - odnotowano ich niemal 6 tys. i wszystko wskazuje na to, że będzie ich coraz więcej. Nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem, bowiem urządzeń tego typu lawinowo przybywa.
Przemysław Jaroszewski (kierownik działu CERT Polska) uważa, że ważnym elementem walki z tego typu zagrożeniami jest dostępność darmowych narzędzi analitycznych, które śledzą incydenty zagrożenia, takie jak np. n6 czy MWDB. W 2020 roku przy pomocy n6 przetworzono 212 mln zdarzeń bezpieczeństwa, z czego ponad połowa dotyczyła polskich sieci. W tym samym czasie system MWDB umożliwił przeanalizowanie 492 tys. próbek szkodliwego oprogramowania, w tym 22 tys. unikalnych konfiguracji malware.
NASK informuje też, że w koordynowanym przez niego programie Partnerstwo dla Cyberbezpieczeństwa uczestniczy coraz więcej firm. Na koniec 2020 roku program ten wspierało blisko 70 partnerów reprezentujących różne sektory gospodarki, co pozwalała im wymieniać informacje o zagrożeniach oraz podejmować wspólne inicjatywy i organizować konferencje.
źródło: naskJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter