Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Pierwszy hub kwantowo-sieciowy w Polsce powstaje w Poznaniu.



Polscy naukowcy otrzymali dostęp do komputerów kwantowych poprzez chmurę. To jedyne takie przedsięwzięcie w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Dzisiaj w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym z udziałem wiceministra Janusza Cieszyńskiego odbyła się uroczystość inauguracji pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej hubu kwantowego. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS), afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, dołącza do sieci IBM Quantum Network i będzie rozwijać technologie obliczeń kwantowych i ich zastosowań. Projekty będą realizowane we współpracy z pozostałymi węzłami światowego ekosystemu IBM Quantum Network.

„Uruchomienie IBM Quantum Hub w Polsce to przełomowy krok w kierunku rozszerzenia naszego ekosystemu kwantowego. Współpraca z IBM pozwoli PCSS na przeprowadzanie nowych odkryć w zastosowaniach dla obliczeń kwantowych, które mogą ostatecznie pomóc w pokonywaniu wyzwań związanych z tworzeniem nowych materiałów lub leków – mówi Marcin Gajdziński, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

IBM wybrał do współpracy PCSS, ponieważ Centrum prowadzi od wielu lat prace badawczo-rozwojowe w zakresie obliczeń kwantowych oraz komunikacji kwantowej. „Dostęp do komputera mogą uzyskać użytkownicy systemów obliczeniowych PCSS, centrów superkomputerowych oraz instytucji, które uzyskająstatus członka hubu na podstawie złożonych projektów eksperymentów obliczeniowych” – powiedział redakcji „Computerworld Polska” dr inż. Cezary Mazurek, Pełnomocnik Dyrektora IChB PAN ds. PCSS. „Z tego dostępu skorzystają także uczelnie, które zamierzają kształcić studentów w zakresie obliczeń kwantowych” – zauważa prof. dr hab. inż. Roman Słowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. „Jako pierwsza polska instytucja dołączająca do IBM Quantum Network będziemy mogli rozwijać przyszłościowe kompetencje w zakresie obliczeń kwantowych, tworzyć wyspecjalizowane oprogramowanie oraz nowe narzędzia programistyczne dla użytkowników końcowych” – dodaje dr hab. inż. Krzysztof Kurowski, Dyrektor Techniczny PCSS.

Realizacja projektu odpowiada na potrzeby zespołów naukowych, z którymi PCSS współpracuje jako operator infrastruktury informatycznej nauki, w szczególności infrastruktury obliczeń HPC.
Co oznacza komputer kwantowy dla naukowców, przemysłu i Polski?

Komputery kwantowe pozwalają przeprowadzić najbardziej skomplikowane, wieloczynnikowe i wieloparametryczne symulacje w złożonych oraz dynamicznych procesach z zakresu inżynierii materiałowej oraz nauk o życiu, w tym chemii i biomedycynie oraz innowacji w przemyśle farmaceutycznym. Potwierdzeniem potencjału komputerów kwantowych może być duże zainteresowanie innowacyjnych organizacji, jak NASA, Lockheed Martin, Los Alamos National Laboratory czy Volkswagen Group, które zakupiły dla swoich potrzeb symulacyjnych i obliczeniowych dwie najnowsze generacje komputerów kwantowych.

„Obserwowany dynamiczny rozwój komputerów kwantowych, w szczególności w okresie ostatnich kilku lat, pozwala stwierdzić, iż zasadnym założeniem jest jak najszybsze rozpoczęcie prac w zakresie rozwoju algorytmów kwantowych z możliwością wykonywania eksperymentów obliczeniowych z wykorzystaniem komputerów kwantowych. Dostępna liczba kubitów oraz poziom korekcji błędów zaimplementowana w dostępnych komputerach kwantowych jest wystarczająca, aby rozważać je nie tylko jako nowoczesne narzędzie eksperymentalnego wsparcia obliczeń wysokiej wydajności, ale dostrzegać w nich realne możliwości praktycznego wykorzystania i nowych zastosowań. Z perspektywy wydajności obliczeń w pierwszej kolejności należy założyć wykorzystanie komputerów kwantowych jako element akceleracji wysokowydajnych obliczeń w powiązaniu z technologiami HPC dla wybranych klas problemów, a w nieodległej przyszłości również realnej alternatywy dla specjalizowanych wysokowydajnych obliczeń. Komputery kwantowe oparte na kubitach mają potencjał do oferowania ogromnej wydajności obliczeniowej dostępnej dla rozwiązywania zarówno naukowych, jak i praktycznych problemów w skali, która nigdy wcześniej nie była dostępna dla superkomputerów. Zupełnie nowy sposób realizacji symulacji i obliczeń kwantowych będzie umożliwiać w ułamkach sekund przeprowadzenie obliczeń wielkiej wydajności na poziomie przewyższającym moc obliczeniową dostępnych dziś na świecie superkomputerów i daje szanse na rozwiązywanie najbardziej złożonych zadań” – tłumaczy dr inż. Cezary Mazurek. Istotną cechą komputerów kwantowych jest również to, że dostarczają wyniki obliczeń w stałym czasie niezależnie od ilości analizowanych danych i złożoności problemu rozpatrując równolegle całą przestrzeń rozwiązań.

Najważniejsze zadania, planowane przez polskich naukowców, których realizacja wymaga dostępu do komputera kwantowego to m.in:

1. Opracowanie algorytmów kwantowych dla obliczeń z wykorzystaniem alokacji na komputerze kwantowym wraz z eksperymentami obliczeniowymi na komputerze kwantowym:

- Chemia kwantowa - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza - Wydział Chemii

- Kwantowe uczenie maszynowe - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza - Wydział Fizyki

- Kwantowa optymalizacja i systemy wspomagania decyzji - Politechnika Poznańska - Wydział Informatyki i Telekomunikacji

- Topologia i geometria w mechanice oraz obliczeniach kwantowych - Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

2. Dostęp do wirtualnego środowiska realizacji eksperymentów obliczeń kwantowych dla zespołów biorących udział w budowie Narodowego Laboratorium Fotoniki i Technologii Kwantowych w Polsce.

3. Wsparcie zespołu ekspertów i popularyzacja prac w ramach wydarzeń organizowanych przy Sekcji Obliczeń Kwantowych, Komitetu Informatyki, Polskiej Akademii Nauk.

4. Udostępnienie zasobów na potrzeby programu studiów prowadzonego przez polskie uczelnie przy współpracy z IBM Polska.

5. Przygotowanie polskiego biznesu i nauki na erę informatyki kwantowej oraz ustalenie priorytetów, dla wykorzystania nowych możliwości technologii obliczeniowych i minimalizacji ryzyka zagrożeń konkurencyjnych dla polskiej gospodarki.

6. Edukacja i budowanie kwantowych umiejętności technicznych oraz angażowanie zespołów technicznych/naukowych w uczenie się poprzez praktyczne stosowanie algorytmów kwantowych.

Dr inż. Cezary Mazurek ujawnia najbliższe plany PCSS w związku z hubem na przyszłość. Po pierwsze, aktywna współpraca w ramach sieci 20 innowacyjnych ośrodków świadczących usługi Q Hub i wyznaczających kierunki rozwoju informatyki kwantowej na świecie, m.in.:

• CERN Openlab (UE)

• Oak Ridge National Lab (USA)

• CSIC Spanish National Research Council (UE)

• University of Melbourne (Australia)

• KEIO University (Japonia)

Po drugie, hub kwantowy otwiera możliwość opracowywania wczesnych prototypów aplikacji i algorytmów ze światowymi ekspertami w branży obliczeń kwantowych. Silne kompetencje polskiej nauki i wczesny, aczkolwiek dynamiczny rozwój informatyki kwantowej daje szanse na budowę wielu przewag konkurencyjnych polskiego przemysłu i własności intelektualnych, które mogą być istotnym wkładem w rozwój gospodarki światowej oraz wyzwań przed jakimi stoi ludzkość.

Po trzecie, uzyskana dotacja zgodnie z warunkami, nie jest przeznaczona na cele gospodarcze. Jednakże, wkład w budowanie kompetencji i narzędzi związanych z technologią obliczeń kwantowych na tak wczesnym etapie jej rozwoju jest szansą na osiągnięcie pozycji pozwalającej na wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych w wielu branżach, poprzez między innymi:

• przyspieszenie obliczeń symulacji ilościowej handlu finansami takich jak wycena instrumentów pochodnych, pozwalające na ulepszenie instrumentów finansowych;

• przeprowadzanie złożonych symulacji scenariuszy w różnych branżach (niewystarczająca liczba symulacji ma wpływ na przyjmowane założenia i dokładność oszacowań);

• podnoszenie jakości i sprawności algorytmów sztucznej inteligencji dzięki wykorzystaniu nowych właściwości komputerów kwantowych do lepszej reprezentacji danych, atrybutów opisujących zbiory danych i referencyjnych wzorców.

Przełomowym momentem w trwającym od niemal roku procesie uzyskania dostępu do komputera kwantowego, były ustalenia jakie zapadły w listopadzie 2021, na konferencji IMPACT w Poznaniu, gdzie uzyskano dla tej inicjatywy poparcie ministra ds. cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Inicjatywa PCSS sfinansowana będzie dotacją celową Prezesa Rady Ministrów ze środków będących w dyspozycji Ministra Cyfryzacji. Polska będzie wykorzystywać komputery kwantowe na potrzeby cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, w tym także jako wsparcie dla innowacyjnych rozwiązań w przemyśle, technologiach kosmicznych, metrologii, czy też w modelowaniu kryzysowym. Dofinansowanie nie obejmuje działalności badawczej, lecz umożliwienie dostępu dla użytkowników polskich centrów obliczeniowych, uczelni i instytutów naukowych.

„Dodatkowo, warto zaznaczyć, iż proces technologiczny i dostępne implementacje komputerów kwantowych potrzebują niewspółmiernie mniej energii elektrycznej w procesie obliczeń, a co ważniejsze poziom energii praktycznie nie ulega zwiększeniu wraz ze wzrostem liczby kubitów oraz dostępnej wydajności obliczeń. To kolejny poważny argument dla inwestycji w działalność badawczo-rozwojową z obszaru obliczeń kwantowych i rozbudowę e-infrastruktury opartej na komputerach kwantowych” – wyjaśnia dr inż. Mazurek.

Centra IBM Quantum Network to wysokiej klasy społeczność globalna, skupiająca firmy z listy Fortune 500, start-upy, instytucje akademickie i laboratoria badawcze, które pracują nad rozwojem obliczeń kwantowych i badają ich praktyczne zastosowania. Członkowie sieci i zespoły IBM Quantum wspólnie badają i analizują, w jaki sposób obliczenia kwantowe mogą pomóc i zmienić nowoczesne IT w wielu branżach i dyscyplinach, m.in. w finansach, energetyce, chemii, materiałoznawstwie, optymalizacji i uczeniu maszynowym. IBM Quantum to pierwsza w branży inicjatywa mająca na celu budowę uniwersalnych systemów kwantowych do zastosowań biznesowych i naukowych.



źródło: ibm via pcss


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
Brak komentarzy w bazie
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Aktualności
 · Promocje na majówkę: tańsze smartfony, raty 0 zł i spore zniżki
Napisane przez Piotr
( 09.05.2025 04:15 )

 · PKP Intercity zintegrowało bilety z warszawską komunikacją miejską
Napisane przez Piotr
( 08.05.2025 06:14 )

 · Warka z nowym pozycjonowaniem, identyfikacją i kampanią - "zrzucamy zbroję"
Napisane przez Piotr
( 07.05.2025 08:09 )

 · "Minghun" - poruszający film z Marcinem Dorocińskim od 2 maja na VOD
Napisane przez Piotr
( 06.05.2025 07:07 )

 · Netflix z mocnymi wynikami. Wall Street może odetchnąć z ulgą?
Napisane przez Piotr
( 05.05.2025 06:03 )

 · Majówka 2025
Napisane przez Piotr
( 02.05.2025 06:58 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Samsung Galaxy Ring

Artykuły
1 . Czym różni się NPU od GPU - wyjaśniamy kluczowe różnice.
(14.08.2024)
2 . Wielka dziura w odporności
(15.07.2024)
3 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
4 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
5 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
6 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
7 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
8 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
9 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
10 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.