Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Skuteczna automatyzacja procesów biznesowych nie może być automatyczna



RPA&AI Tech Forum odbyło się 24 lutego formule online. Dyskutowano o automatyzacji procesów biznesowych w polskich organizacjach dzięki zastosowaniu rozwiązań RPA w połączeniu ze sztuczną inteligencją. Publiczność mogła poznać historie wdrożeń zakończonych sukcesem i porozmawiać z ekspertami w strefach partnerskich.

Rewolucja cyfrowa jest najszybciej przebiegającą transformacją w dziejach świata, nie przesadzimy zbytnio, porównując zakres zmian zaszłych w czasie pandemii to zachodzących niegdyś przez stulecie.

Transformacja cyfrowa jest jednym z sześciu głównych celów zawartych w wytycznych politycznych Unii Europejskiej na lata 2019–2024.

Kilka lat temu koncepcja cyfrowej transformacji została rozszerzona z fabryk (gdzie fizyczne roboty odciążały ludzi) o cyfryzację procesów operacyjnych i biznesowych. Tym samym mówimy o cyfryzacji usług, zwłaszcza w branżach finansowej, bankowej, ubezpieczeń, marketingu, księgowości, logistyki, mediach czy administracji (także publicznej). Procesy o dużym potencjale robotyzacji to np. naliczanie pensji, premii, urlopów, rozliczanie delegacji, przeszukiwanie CV kandydatów, harmonogramowanie zleceń produkcyjnych, drukowanie rysunków technicznych, obsługa umów i zamówień, wystawianie faktur, rozliczanie dokumentów. Robotyzacja i automatyzacja pozwalają uwolnić zasoby ludzkie, czyli prawdziwą inteligencję i kreatywność. Każda firma zmaga się z problemem utrzymania zdolnych, wartościowych pracowników. Remedium jest robotyzacja, automatyzowanie powtarzalnej pracy.

Czym właściwie jest RPA?

Obecnie osią cyfrowej transformacji w każdej organizacji jest automatyzacja procesów biznesowych, ponieważ pociąga za sobą optymalizację procesów, a konsekwencji umożliwia zdystansowanie konkurencji. Wdrażanie zaawansowanych technologii przekształca modele biznesowe organizacji, ich produkty, procesy i struktury organizacyjne. Przykładem możliwości automatyzacji procesów biznesowych jest ich robotyzacja przy wykorzystaniu technologii RPA Robotic Process Automation). Jest to wyłaniająca się technologia, polegająca na tym, że robot programowy (wirtualny robot, bot, robot software’owy, cyfrowy pracownik) naśladuje czynności wykonywane przez ludzi w graficznym interfejsie użytkownika aplikacji i automatyzuje ich wykonywanie. RPA to najszybciej rozwijający się segment oprogramowania na świecie. Prognozy przewidują, że do 2025 roku wartość rynku usług RPA, wzrośnie trzykrotnie, osiągając poziom 5900 mld USD.

Wdrożenie rozwiązań RPA nie wymaga wprowadzania modyfikacji w już istniejących systemach informatycznych (w szczególności w ich interfejsach), ani przebudowy już działających w firmie procesów, ponieważ narzędzia RPA działają na poziomie interfejsu użytkownika GUI (Graphical User Interface), tak jak robią to operatorzy – ludzie. Coraz częściej rozwiązania klasy RPA wyposażane są w wybrane mechanizmy sztucznej inteligencji i możliwości uczenia maszynowego - nazwano je RPA II.

Doskonale określił to Maciej Natorski, „RPA to działanie back office, kttórego efekt bardzo widać od frontu”.

O tym, że procesy mapowane w RPA muszą być efektywne i aktualne mówił Radosław Majer z Webcoon. Przypomniał, że automatyzacja zadań jest czymś innymi niż automatyzacja procesów. Podkreślał, że RPA ma obgromne przewagi chociażby w zakresie integracji pomiędzy systemami, nawet jeżeli jeden z nich nie ma API. Do cyfrowej transformacji należy bowiem podejść z zaplanowaą strategią, mieć odpowiedni zestaw narzędzi i być gotowym tak sprzętowo, jak i organizacyjnie. Firmy napotykają na opór pracowników przed zmianą i brak zrozumienia technnologii. Kluczowa jest kwestia komunikacji, warto też wyznaczyć lidera zmiany, który ją wprowadzi. Pamiętajmy, że przykład idzie z góry i bez wsparcia kadry zarządzającej żadna zmiana się nie uda. Ludzie boją się utraty pracy wskutek wdrożenia RPA, zwiększenia obowiązków ponad siły, lekceważenia, managerowie – spadku pozycji w związku ze zmniejszeniem liczebności zespołów (bo przecież wirtualnego robota nawet nie widać). Należy położyć punk ciężkości na efektywność zespołu, nie jego wielkość.

RPA – gotowi… start!

Co z firmami, które nie mają żadnego doświadczenia w zakresie cyfryzacji? Od czego ją zacząć, żeby dokończyć wdrożenie i żeby przyniosło korzyści? Według Krzysztofa Sikory, analityka Robotyzacji Procesów z firmy Mindbox, dużo lepiej rozwija się automatyzacja w organizacjach, które przystąpiły do tego typu projektów w oparciu o powtarzalny scenariusz. Małym nakładem sił i środków zaczęły automatyzować mały proces, zamiast zastanawiać się nad globalnym wdrożeniem, optymalizacją procesów, budową zespołu, analizą korzyści. Innymi słowy, warto skorzystać z cudzego doświadczenia, oprzeć się niejako na podręczniku – ponieważ każdą zmianę trzeba bezwzględnie zaplanować krok po kroku.

Potrzeba - proces - automatyzacja

Dzisiaj w każdej branży i w każdym obszarze w firmie jest miejsce na roboty. Mądrze przeprowadzona automatyzacja to początek oszczędności i wzrostu przychodów. Jak uczynić robotyzację wydajną? O efektywności inwestycji w robotyzację mówili Artur Kuraś, Dyrektor Operacyjny, Amnis Code oraz Przemysław Lewicki, Product Owner SAIO, Head of Robotics, ING Bank Śląski. Na przykładach pokazywali, że zatrudnienie robota w firmie to świetny biznes. Radzili, jak fachowo administrować robotami, aby osiągnąć najszybszy i najbardziej atrakcyjny ROI. Na potrzeby rad nadzorczych omówli, jak łatwo uzyskać dowody jakości i efektywności robotyzacji procesów.

Partnerem generalnym wydarzenia była firma Webcoon, strategicznymi AmnisCode i SAIO, zaś merytorcznym MindBox.



źródło: webcoon


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
Brak komentarzy w bazie
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Aktualności
 · Promocje na majówkę: tańsze smartfony, raty 0 zł i spore zniżki
Napisane przez Piotr
( 09.05.2025 04:15 )

 · PKP Intercity zintegrowało bilety z warszawską komunikacją miejską
Napisane przez Piotr
( 08.05.2025 06:14 )

 · Warka z nowym pozycjonowaniem, identyfikacją i kampanią - "zrzucamy zbroję"
Napisane przez Piotr
( 07.05.2025 08:09 )

 · "Minghun" - poruszający film z Marcinem Dorocińskim od 2 maja na VOD
Napisane przez Piotr
( 06.05.2025 07:07 )

 · Netflix z mocnymi wynikami. Wall Street może odetchnąć z ulgą?
Napisane przez Piotr
( 05.05.2025 06:03 )

 · Majówka 2025
Napisane przez Piotr
( 02.05.2025 06:58 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Samsung Galaxy Ring

Artykuły
1 . Czym różni się NPU od GPU - wyjaśniamy kluczowe różnice.
(14.08.2024)
2 . Wielka dziura w odporności
(15.07.2024)
3 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
4 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
5 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
6 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
7 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
8 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
9 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
10 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.