

Nowy kanał TVP Nauka rozpoczął nadawanie.
Od pierwszego dnia nadawania, nowy kanał TVP Nauka transmituje ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (3 października). Studio noblowskie poprowadzą Marta Kielczyk i Michał Juszczakiewicz. W kolejnych dniach widzowie będą mogli uczestniczyć w ogłoszeniu laureatów z fizyki (4 października), chemii (5 października) oraz nauk ekonomicznych (10 października). Z kolei 25 października transmisja częściowego zaćmienia Słońca. Planowane są także relacje ze startów najważniejszych kosmicznych misji, czy też innych najistotniejszych wydarzeń naukowych na świecie.
Co jeszcze w ramówce? Codziennie Franek Cofta będzie odkrywał tajemnice zjawisk i przedmiotów, które wszyscy powinniśmy dobrze znać. Zapyta m.in. o to, "ile ważą chmury" czy "komu nie zaśpiewamy 100 lat" w emitowanym każdego dnia programie "Jasne jak słońce". Bogumił Radajewski zgłębiać będzie tajemnice kosmosu w programie "Astronarium", a doktor Łukasz Grabarczyk umożliwi widzom uczestniczenie w niezwykłych dokonaniach polskich chirurgów w cyklu dokumentalnym "Tajemnice operacji". Dariusz Gross, dziennikarz zafascynowany tajnikami przyrody poprowadzi widzów przez polskie parki narodowe, prezentując wyniki żmudnej pracy naukowców chroniących i ratujących polskie dziedzictwo przyrodnicze. Łukasz Nowicki poprowadzi teleturniej "Giganci Nauki" realizowany według oryginalnego formatu Telewizji Polskiej. Cotygodniowy "Raport Naukowy" przybliży widzom najważniejsze, bieżące wydarzenia ze świata nauki.
TVP Nauka to również realizowane w najdalszych zakątkach świata, filmy i cykle dokumentalne np.: "Czy wiesz, że?", "Wielkie wynalazki" i "Piwnice Jukatanu". Na antenie znajdą się znane i lubiane filmy, programy i cykle popularnonaukowe zrealizowane przez Telewizję Polską m.in. "Jak to działa?", "Sonda" i "Sonda 2", "Przyrodnik na tropie", "Weterynarze z sercem", "Operacja zdrowie". Z okazji 70-lecia Telewizji Polskiej TVP Nauka przypomni sylwetkę wybitnego polskiego pisarza, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie twórców SF Stanisława Lema.
W paśmie filmu fabularnego prezentowane będzie ambitne kino SF oraz filmy biograficzne dotyczące ludzi świata nauki. Natomiast w paśmie "Nauka i sztuka" przedstawiani będą artyści, którzy w swojej twórczości inspirują się badaniami i odkryciami naukowymi.
TVP Nauka zapowiada popularyzację wiedzy z zakresu przyrody, technologii i technologii kosmicznych, biologii, medycyny, astronomii, fizyki, matematyki, chemii, ekologii, ekonomii i nauk społecznych. Stacja zaprasza do współpracy ośrodki badawcze, zarówno uniwersyteckie oraz te niezależne. Zaprasza także naukowców i popularyzatorów nauki, inżynierów i wynalazców, a także technologiczne start-upy. TVP Nauka będzie prezentować odkrycia i badania, publikacje naukowe oraz warsztat pracy naukowców.
Gdzie oglądać?
Od początku nadawania kanał TVP Nauka dostępny jest w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Dodatkowo kanał dostępny będzie w ofertach operatorów płatnej telewizji.
źródło: tvpJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter