Przyszłość F-35 wydaje się jasna ale wiele pytań pozostaje.
Amerykańska marynarka wojenna, siły powietrzne i morski korpus przygotowują się do nowej generacji myśliwca bojowego F-35 ale aktualny pobyt na drogi myśliwiec pozostaje nieznany.
Według analityka Johan'a Boeder'a, 2500 sztuk wyprodukowanych samolotów mogła by zasilić wszystkie jednostki amerykańskiego wojska. Ale wycenianie i inne groźby mogą ograniczyć faktyczną liczbę wyprodukowanych samolotów. Amerykańska firma produkująca te samoloty Lockheed Martin podtrzymuje zamówienia na ok. 4500 maszyn, podczas gdy amerykańskie optymistycznie wypowiadało się o ok 6000 sztuk. Wbrew jakiejkolwiek obawie w nadchodzących dekadach rząd stanów zjednoczonych jest skłonny wydać 300 mld dolarów na zakup myśliwców F-35.
Jeśli liczba planowanej sprzedaży zamówionych samolotów zmaleje (cena w granicach 100 mln dolarów za samolot - a oczekuje się że będzie wyższa), może zagrozić oczekiwanemu pobytowi. Np.: holenderski rząd miał plany zakupu 85 sztuk F-35 ale może zmniejszyć oczekiwany zakup do 57 sztuk myśliwca.
Lockheed Martin główny producent samolotów F-35 JSF, nie widzi nierozstrzygniętej kwestii w spadku zamówień na swój myśliwiec z silnym poparciem politycznym i monetarnym wydanym w latach nadchodzących.
W między czasie GE i Rolls Royce planują zmienić kolejną część w silniku samolotu F-35, po tym jak znaleziono usterkę dziwnych szarpnięć we wcześniejszych testach.
Bez względu na kontrowersje powstałe w wyniku spadku zamówień na samoloty F35, przynajmniej 5 stanów interesuje się wybudowaniem baz, które wspierały by F-35 są to: Florida, Idaho, Utah, South Carolina i Vermont. Wszystkie te nazwy stanów to na razie teoretyczne zapewnienia ponieważ wojsko nie jest pewne tych miejsc oraz ile obiektów w kraju będzie mogło wspierać F-35 JSF.
źródło: us.gov
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz