

Korporacja opracowała zestaw porad zalecających pracownikom, aby nie próbowali manipulować konwersacyjnym chatbotem Bard w sposób, który sprawi iż użytkownicy nabiorą przekonania, że mają do czynienia z człowiekiem. Najwyraźniej Google uważa, że Bard ma pozostać wyłącznie bardzo, ale to bardzo inteligentną maszyną.
Można zapytać, czy inni twórcy konwersacyjnych botów AI (w tym firma OpenAI, która zaczęła cały wyścig na boty) obiorą podobną strategię. Google opracował szereg wewnętrznych wytycznych mających sprawić, że Bard będzie postrzegany wyłącznie jako inteligentna maszyna. Dlatego firma wyszła w tym tygodniu z inicjatywą tzw. dogfoodingu, czyli wewnętrznego testowania bota. Pracownicy mają w ramach tej inicjatywy poświecić każdego dnia kilka godzin na rozmowę z botem, po to aby pomóc mu odpowiadać na hipotetyczne pytania, które mogą zadawać użytkownicy. Wszystko po to, aby bot zachowywał się zgodnie z przyjętym przez Google założeniem.
Firma opracowała specjalną instrukcję mającą pomóc testować Barda, Gdy Bard udzieli odpowiedzi, która będzie uważana za złą, pracownik może ją skorygować. Jest ona wtedy wysyłana do informatyków zajmujących się poprawianiem jakości Barda, którzy wprowadzają ją do bazy danych, z której korzysta bot.
Przewodnik zawiera listę nakazów i zakazów, których trzeba przestrzegać rozmawiając z Bardem. Chodzi tu np. o to, aby Bard udzielał odpowiedzi w pierwszej osobie czy też uczyć go tego, aby nie twierdził, że ma doświadczenia podobne do ludzkich. Ma po prostu odpowiadać na zadane pytanie prosto i zwięźle. Dlatego na pytanie, gdzie napić się kawy, powinien wskazać miejsce, nie wdając się jednak w żadne dodatkowe dywagacje czy prezentowanie kontrowersyjnych treści. Firma instruuje przy tym pracowników, aby unikali pisania odpowiedzi dla Barda, które zawierają stereotypy dotyczące takich kwestii, jak rasa czy płeć.
O to kilka najważniejszych zaleceń na „tak”, czyli jak należy postępować, zawartych w instrukcji: staraj się, aby odpowiedzi były uprzejme i klarowne; odpowiadaj w pierwszej osobie, zachowaj zawsze neutralny ton; zacznij od potwierdzenia prośby użytkownika, a następnie udziel dobrze sformatowanej odpowiedzi dostosowanej do pytania.
Jeśli chodzi o najważniejsze zalecenia na „nie”, czyli sugerujące jak nie odpowiadać: unikaj jakichkolwiek dywagacji poruszających kwestie rasy, narodowości, płci, wieku, religii, orientacji seksualnej czy też polityki; nie opisuj Barda jako osoby; nie sugeruj emocji ani nie twierdź, że masz doświadczenia podobne do ludzkich; nie kopiuj treści z zewnętrznych źródeł.
źródło: googleJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter