

Aplikacja mObywatel na dobre wprowadziła Polaków w cyfrowy świat. Sprawiła, że załatwianie urzędowych spraw i korzystanie z informatycznych systemów obywatelskich stało się dużo prostsze. Prawdziwą rewolucją był jednak dopiero mObywatel 2.0 – przede wszystkim ze względu na mDowód.
mDowód jest cyfrowym dokumentem tożsamości, który na terenie naszego kraju jest już traktowany na równi z fizycznym dowodem osobistym. Oznacza to, że można się nim wylegitymować w banku, urzędzie, u lekarza czy podczas policyjnej kontroli lub aktywacji nowej karty SIM u operatora. Sprawia, że telefon z aplikacją mObywatel 2.0 jest jedyną rzeczą, jakiej potrzebujemy (no, może poza kluczami).
Pięć milionów mDowodów
Koncepcja ta skusiła bardzo wiele osób. Ministerstwo Cyfryzacji na platformie X pochwaliło się, że na wyrobienie mDowodu zdecydowało się już ponad 5 mln osób. To oznacza, że mniej więcej co szósta osoba dorosła w Polsce faktycznie ma już taki dokument na swoim telefonie.
Kolejna ciekawa statystyka jest taka, że spośród tych pięciu milionów użytkowników, przeszło 600 tys. nie korzystało wcześniej z aplikacji mObywatel. Można więc przypuszczać, że to właśnie mDowód był dla nich powodem, by się na to zdecydować. To znak, że było zapotrzebowanie na tego typu cyfrowy dokument tożsamości.
Warto w tym miejscu zresztą przypomnieć, że na pierwszy milion mDowodów nie trzeba było czekać nawet tygodnia.
Co daje aplikacja mObywatel 2.0?
Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się także innymi liczbami związany z aplikacją mObywatel 2.0. Okazuje się, że:
każdego dnia dochodzi do przeszło 514 tys. logowań,
przed wyborami swoje dane w CRW sprawdziło 5 mln Polaków,
stan mandatów sprawdziło już 3,6 mln użytkowników,
historię pojazdu sprawdziło ponad 600 tys. osób,
a jakość powietrza sprawdzono 1 mln razy.
– Widać, że [aplikacja mObywatel 2.0] była potrzebna i jest duże zainteresowanie załatwianiem online spraw urzędowych. Szeroka kampania reklamowa, którą mogliście śledzić w telewizji, radio i sieci z pewnością przyczyniła się do upowszechnienia mObywatela – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Możliwość sprawdzania historii pojazdu, mandatów czy jakości powietrza w okolicy to funkcje, które zostały wprowadzone w ramach kolejnych aktualizacji aplikacji mObywatel 2.0, która zadebiutowała w lipcu 2023 r. Ministerstwo Cyfryzacji zobowiązało się do regularnego wdrażania nowinek i rozszerzania funkcjonalności tego programu.
Aplikacja mObywatel 2.0 to także możliwość przypięcia cyfrowych wersji swoich dokumentów (takich jak prawo jazdy czy legitymacja studencka), wygodny sposób na załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, eRecepty i bilety kolejowe oraz wiele innych, praktycznych funkcji. Można na przykład wykorzystać ją do logowania się w krajowych systemach, takich jak e-Urząd Skarbowy.
źródło: mcJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter