

Jeszcze przez niecały miesiąc, do 18 maja br. zainteresowane podmioty mogą składać wnioski w konkursie na 2 miejsca w MUX 8 telewizji naziemnej. Ósmy multipleks zawiera dziś 5 kanałów telewizyjnych z przewidzianych maksymalnie 7. W odróżnieniu od innych ogólnopolskich MUX-ów, ten MUX działa w paśmie VHF.
Trwa konkurs na MUX 8
MUX 8 telewizji naziemnej wyróżnia się nie tylko wykorzystywanym pasmem częstotliwości (VHF zamiast UHF), lecz także używanym standardem - DVB-T zamiast DVB-T2 (choć niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości Emitel przełączy ósmy multipleks na nowszy standard emisji). Specyfika używanego na potrzeby MUX 8 pasma VHF pozwala na umieszczenie w jednym multipleksie mniejszej liczby programów niż w przypadku UHF. Szerokość kanału VHF wynosi 7 MHz, podczas gdy kanału UHF - 8 MHz. Ponadto, dodanie możliwości odbioru MUX 8 do odbioru istniejących MUX-ów w paśmie UHF często wymaga od widza rozbudowy instalacji antenowej.
ViDoc TV trafił tam stosunkowo niedawno (oficjalny start 18 marca, pod nazwą CTV9) jako stacja wyłoniona w drodze konkursu ogłoszonego przez KRRiT. Pozostałe 4 kanały wystartowały w 2016 roku. Tylko do 12 stycznia 2023 roku dostępne tam były również TVP Kultura HD i TVP Kobieta, gdyż Telewizja Polska zrezygnowała z 3 slotów na MUX 8.
W zeszłym roku KRRiT ogłosiła konkurs na 3 wolne miejsca w MUX 8, jednak Telewizja Polsat, która wygrała jeden slot dla kanału W24 (dziś pod nazwą Wydarzenia 24), wzięła później udział w konkursie na MUX 1, wygrywając go i jednocześnie wycofując się z zamiaru nadawania w MUX 8. Poza Telewizją Polsat, zainteresowanie MUX 8 wyraziła tylko Red Carpet Media Group, jednakże konkurs musiał zostać ogłoszony ponownie z uwagi na błędnie złożone wnioski. Ostatecznie koncesję otrzymał CTV9 (dziś pod nazwą ViDoc TV) od Red Carpet Media Group, a 14 marca br. KRRiT ogłosiła trzeci konkurs na MUX 8, z datą publikacji 3 kwietnia. - Wnioski mogą być składane w ciągu 45 dni od dnia opublikowania ogłoszenia - czytamy w ogłoszeniu KRRiT, a więc termin składania wniosków mija 18 maja br.
Koncesje będą obowiązywały przez okres 10 lat. Konkurs dotyczy kanałów o charakterze wyspecjalizowanym, tj. w którym nie mniej niż 70% czasu nadawania programu w ciągu miesiąca, w godzinach 6:00-23:00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu. Programy mają być rozpowszechniane codziennie przez 24 godziny na dobę i oznaczane nazwą określoną w koncesji. Programy będą niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie. Programy będą rozpowszechniane w sygnale ogólnopolskiego multipleksu MUX 8 w standardzie DVB-T w SD.
Jednym z nadawców, którzy wymieniani są w kontekście zainteresowania MUX 8, jest TV Republika.
- Na pewno będziemy walczyć o to, żeby Telewizja Republika była wszędzie dostępna i miała jak najwyższą jakość - powiedział wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes Telewizji Republika.
Telewizja Polsat raczej z dużym dystansem wypowiada się na temat ewentualnego wzięcia udziału w konkursie na MUX 8.
- Czas na odpowiedź jest do połowy maja, więc analizujemy ten temat i w połowie maja złożymy oficjalne odpowiedzi, ale też poinformujemy Państwa, jeśli coś zgłosimy - powiedział Piotr Żak, p.o. prezes zarządu Telewizji Polsat, podczas konferencji Grupy Polsat Plus, która odbyła się 11 kwietnia.
źródło: krritJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter