

ONZ powołało do życie w zeszłym roku organ doradczy „High-Level Advisory Body on Artificial Intelligence”, któremu zlecono zadanie opracowania wytycznych dotyczących dalszego rozwoju technologii AI. W tym tygodniu organ opublikował swój pierwszy raport noszący nazwę “Governing AI for Humanity” (Zarządzanie AI dla ludzkości), który zawiera takie wytyczne.
Na początku raportu znajduje się następujące przesłanie. Jako eksperci pozostajemy optymistycznie nastawieni co do przyszłości technologii AI i jej potencjału. Ten optymizm zależy jednak od konkretnych działań, jakie ludzkość podejmie w najbliższej przyszłości. Technologia AI jest zbyt ważna, a stawka zbyt wysoka, aby polegać wyłącznie na rynku i działaniach różnych firm i instytucji”. Uznając, że AI jest potężnym narzędziem o szerokim zastosowaniu, które może usprawnić badania naukowe i przyczynić się do osiągnięcia globalnych celów zrównoważonego rozwoju, technologia ta naraża nas również na ryzyko rozprzestrzeniania dezinformacji i zwiększenia zużycia energii, co nasila zmiany klimatyczne, a wszystko to zagraża pokojowi i bezpieczeństwu ludzkości.
Raport przypomina iż nikt obecnie nie rozumie wszystkich wewnętrznych mechanizmów sztucznej inteligencji na tyle, aby w pełni kontrolować jej wyniki lub przewidywać jej ewolucję. Istotne jest też to iż twórcy rozwiązań AI nie są pociągani do odpowiedzialności za opracowywanie, wdrażanie lub używanie systemów, których sami do końca nie rozumieją.
Twórcy raportu przestrzegają ludzkości przed pozwoleniem rynkom na całkowitą kontrolę nad tak nieprzewidywalną technologią, która ma ogromne implikacje dla każdego aspektu rozwoju społeczeństwa. Dlatego raport wzywa ONZ do rozpoczęcia pracy nad jak to określono globalnie inkluzywnym systemem zarządzania AI, wzywa rządy wszystkich krajów do zajęcia się tą kwestią w sposób chroniący prawa człowieka i zawiera siedem zaleceń. Przyjrzyjmy się każdemu z nich:
1.Powołanie do życia międzynarodowego panelu naukowego ds. AI. Powinna to być grupa ekspertów-wolontariuszy, która będzie wydawać coroczny raport na temat zagrożeń i szans związanych z AI.
2. Dialog polityczny na temat zarządzania AI, który będzie on kładł nacisk na aspekt jak to określono międzynarodowej interoperacyjności zarządzania AI.
3. Wymiana standardów AI, która pozwoli na opracowanie wspólnych definicji i standardów oceny systemów AI. Stworzy to również nowy proces identyfikacji luk w tych definicjach i sposobu ich tworzenia.
4. Sieć rozwoju potencjału. Raport wzywa do powołania sieci nowych centrów rozwoju, które zapewnią badaczom i przedsiębiorcom społecznym wiedzę specjalistyczną i dane szkoleniowe i obliczenia. Sieć opracuje również internetowe zasoby edukacyjne dla studentów uniwersytetów i program stypendialny dla osób, które chcą spędzić czas w instytucjach akademickich i firmach technologicznych.
5. Stworzenie globalnego funduszu na rzecz AI, który zbierałby dotacje od podmiotów publicznych i prywatnych oraz wypłacał pieniądze, aby zniwelować nierówności i pomagać finansowo krajom dysponującym mniejszym budżetem.
6. Globalne ramy danych AI. Ta inicjatywa ma na celu ustalenie wspólnych standardów i najlepszych praktyk regulujących kwestię danych szkoleniowych AI i źródeł ich pochodzenia.
7. Powołanie do życia w ONZ biura AI. Do zadań biura należałoby przeglądanie propozycji zawartych w raporcie oraz doradzanie Sekretarzowi Generalnemu we wszystkich kwestiach związanych z AI.
A o tym, jak szybko rozwija się rynek AI, może świadczyć następująca informacja. Wartość światowego rynku sztucznej inteligencji w 2024 roku szacuje się na ok. 638 mld USD (według raportu Precence Research). Kwota ta ma wzrosnąć do 2034 roku do prawie 3,6 bln USD, czyli będzie prawie sześciokrotnie wyższa.
Na końcu raportu jego autorzy zamieścili znamienną uwagę, czy może ostrzeżenie. Jeśli ONZ będzie w stanie wyznaczyć właściwą ścieżkę rozwoju AI, będziemy mogli za kilka lat spojrzeć wstecz na system zarządzania AI, który będzie inkluzywny i dający siłę jednostkom, społecznościom i państwom na całym świecie.
źródło: onzJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter