MIT stworzy pierwszy na świecie komputer wykorzystujący laser germanu.
Laser mógłby być wykorzystywany do szybszej komunikacji magistrali pomiędzy procesorem a pamięcią.
Nowy typ lasera może przyczynić się do jeszcze szybszej komunikacji komputera w temperaturze pokojowej.
Ostatnie postępy prowadzone nad technologią procesora posiadającą ołów, powodują tzw wąskie gardło komunikacji, pomiędzy CPU a pamięcią. Próbowanie pokonania tej bariery z aktualnie używaną metodą, umożliwiającą mniejsze, lepsze projektowanie półprzewodników jest nie praktyczna z powodu większego poboru mocy koniecznej do przesyłania danych z jeszcze większymi prędkościami. Naukowcy w MIT (Massachusetts Institute of Technology - jedna z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych świata) wierzą, że mogą odkryć sposób który obejdzie tą granice - używając lasera germanu do transportowania danych z prędkością światła.
German (Ge, łac. germanium) - pierwiastek chemiczny z bloku p układu okresowego. Jest twardym, błyszczącym, srebrzystoszarym półmetalem, o właściwościach chemicznych podobnych do innych węglowców, przede wszystkim krzemu i cyny. Tworzy wiele związków organicznych.
Naukowcy w MIT zaprezentowali pierwszy laser germanu funkcjonujący w temp. pokojowej, która może wyprodukować długość fali światła ułatwiającego optyczną komunikację. Naukowcy spodziewają się stosowania tej nowej technologii w świecie procesorów i rozpoczęcie przesyłania danych a także możliwe jest wykonywanie obliczeń używając światła a nie jak dotychczas elektryczności.