

Bosch Tech Compass 2025 to globalne badanie ukazujące relacje społeczeństwa z technologią - w tym roku pierwszy raz badano respondentów z Polski. Co mówiliśmy? Między innymi wskazaliśmy takie zalety technologii jak ułatwienie pracy, poprawa komfortu życia i opieki zdrowotnej oraz zwiększenie bezpieczeństwa. W tle – bez zaskoczenia - sztuczna inteligencja jako najważniejsza technologia następnego dziesięciolecia.
Brazylia, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Wielka Brytania i USA – w tych krajach do tej pory zbierane były ankiety do badania Bosch Tech Compass.
Teraz dołączyła też Polska.
W edycji 2025 polscy respondenci oceniają wpływ technologii na świat raczej pozytywnie. 63% badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że postęp technologiczny czyni świat lepszym, co jest wynikiem plasującym się nieco poniżej średniej dla pozostałych siedmiu badanych krajów (69%). Największy optymizm panuje w Indiach (84%) i Chinach (88%).
Trudno tak naprawdę o inne podejście – technologia przenika właściwie każdy aspekt naszego życia. Dlatego, jak wynika też z badania, w Polsce dostrzegamy szereg zalet płynących z rozwoju technologii, wskazując przy tym praktyczne korzyści z zastosowania technologii. Te najczęściej wskazywane to ułatwienie pracy (67%), poprawa komfortu życia (60%) i opieki zdrowotnej (42%) oraz zwiększenie bezpieczeństwa (37%). Pomimo pewnych różnic między krajami wyniki badania pokazują też powszechną nadzieję pokładaną w innowacjach technologicznych, które mają stać się narzędziem do radzenia sobie z kryzysem klimatycznym. Największy optymizm panuje w tym względzie w Chinach (85%), Indiach (83%) i Wielkiej Brytanii (71%). Najbardziej sceptyczni są Francuzi (53%). W Polsce 62% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że przyszły postęp technologiczny będzie kluczowy w walce ze zmianami klimatu.
Obawy badanych budzą jednak technologie, które mogą potencjalnie zagrażać prywatności, bezpieczeństwu pracy i pogłębiać nierówności społeczne. Co ciekawe, często są to te same technologie, z którymi jednocześnie wiążemy największe nadzieje: AI czy roboty.
Badanie Bosch Tech Compass pokazuje, że musimy cały czas budować zaufanie do sztucznej inteligencji, bo strach przed nieznanym wciąż istnieje. 82% respondentów z Polski oczekuje, że firmy będą posiadały kodeks AI, czyli jasne wytyczne dotyczące wykorzystania tej technologii. W Bosch już kilka lat temu opracowaliśmy zasady stosowania sztucznej inteligencji w naszych produktach, jasno określając etyczne granice dla AI. To człowiek musi mieć pełną kontrolę nad tą technologią, aby móc mieć do niej pełne zaufanie
Rafał Rudziński, prezes spółki Robert Bosch i przedstawiciel Grupy Bosch w Polsce
Najważniejsza technologia przyszłości
Za najważniejszą technologię mającą dominować w następnym dziesięcioleciu mieszkańcy wszystkich badanych krajów uznali sztuczną inteligencję – w Polsce wskazało ją 66% respondentów. Podobne wyniki technologia ta uzyskała w innych regionach świata. Dwa kolejne rozwiązania technologiczne wskazane przez polskich badanych jako kluczowe dla rozwoju kraju w kolejnych latach to roboty przemysłowe (27%) i wodór/ ogniwa paliwowe (25%). Mieszkańcy innych regionów dostrzegają też znaczenie 5G, robotów przemysłowych i pojazdów autonomicznych/ automatyzacji jazdy.
Co ciekawe, w Polsce ten ostatni obszar cieszy się mniejszym zainteresowaniem – wskazało go jedynie 18% badanych.
W jakich obszarach życia prywatnego jesteśmy już gotowi zaufać AI? W Polsce wskazaliśmy przede wszystkim na finanse (36%), zdrowie (33%), prace domowe i sprzątanie (31%).
Sztuczna inteligencja pracy
Jednocześnie Polska zdaje się być mniej zaawansowana we wdrażaniu AI w środowisku pracy – aż 63% respondentów deklaruje, że w ogóle nie korzysta z narzędzi AI w tym obszarze. Dla porównania, w Indiach i Chinach odsetek badanych deklarujących to samo wynosi jedynie 31%. Polscy ankietowani najrzadziej z mieszkańców wszystkich krajów widzą też AI jako technologię kluczową lub ważną w ich obecnej pracy (31%). Różnią się tym samym znacząco od mieszkańców Indii i Chin, w których aż 83% i 76% badanych uznało, że sztuczna inteligencja już dziś jest istotna w ich obszarze aktywności zawodowej. W Brazylii, USA i Wielkiej Brytanii znaczenie sztucznej inteligencji w tym aspekcie dostrzega już około połowy badanych.
Ukończenie szkoleń z obszaru AI w pracy deklaruje jedynie 10% polskich badanych. Stanowi to wyraźny kontrast – szczególnie w zestawieniu z krajami Azji: odbycie takich szkoleń zadeklarowało 57% respondentów z Indii i 38% z Chin. Jednocześnie w Polsce aż 64% osób zamierza samodzielnie poszerzać swoją wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji.
Mimo obecnego niewielkiego wykorzystywania narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w pracy respondenci w Polsce postrzegają ten obszar jako atrakcyjną ścieżkę kariery. W badaniu Bosch specjalista ds. AI był wskazywany jako najchętniej wykonywany zawód (19%) obok lekarza (18%) i prawnika (17%).
Jeśli przyjrzymy się niepokojom związanym z AI, najwięcej osób obawia się, że AI zagrozi ich miejscom pracy w Chinach (70%) i Indiach (63%). W pozostałych badanych krajach twierdzi tak mniej niż połowa respondentów: najmniejsze obawy mają mieszkańcy Niemiec (34%) i Polski (38%).
AI w tornistrze
Świadomość wagi edukacji w obszarze AI jest wysoka na całym świecie.
W każdym z badanych krajów ponad połowa respondentów zgadza się z twierdzeniem, że powinien to być osobny przedmiot w szkole. W Chinach i Indiach konieczność wprowadzenia edukacji o sztucznej inteligencji do szkół dostrzega 84% i 79% osób. W Polsce – 74% badanych. Polscy respondenci wskazują też instytucje edukacyjne (68%) i rząd (55%) jako główne podmioty odpowiedzialne za edukację w zakresie AI. Jednak młodzi (18–29 lat) częściej niż starsi przypisują odpowiedzialność za edukację w zakresie AI firmom, co sugeruje oczekiwanie zaangażowania sektora prywatnego w przygotowanie przyszłych pracowników.
Jednocześnie jedynie 33% mieszkańców naszego kraju zgadza się ze stwierdzeniem, iż obecne placówki edukacyjne przygotowują studentów odpowiednio do wejścia na rynek pracy z AI. W innych krajach taki pogląd podziela blisko połowa respondentów.
źródło: boschJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter