

Komisja Europejska przedstawiła założenia strategii rozwoju sztucznej inteligencji, która ma zapewnić Unii Europejskiej pozycję „światowego lidera w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji”.
Plan Działania dla Kontynentu AI (ang. AI Continent Action Plan) opiera się na pięciu filarach. Są to:
inwestycje w infrastrukturę,
wykorzystanie danych,
wdrożenia sektorowe,
rozwój kompetencji
uproszczenie regulacji.
W zakresie inwestycji w infrastrukturę obliczeniową KE postuluje rozbudowę istniejących i budowę nowych ośrodków przetwarzania na potrzeby AI w ramach tzw. sieci Fabryk AI, oraz tworzenie efektywnych energetycznie centrów danych o dużej mocy, tzw. gigafabryk.
Fabryka AI to termin odnoszący się do ekosystemu technologii i rozwiązań, skoncentrowany wokół superkomputera o dużej mocy. Fabryki AI będą ze sobą wzajemnie połączone i dostępne dla europejskich podmiotów gospodarczych, start-upów, przemysłu oraz jednostek badawczych zajmujących się AI. Fabryk AI ma w Europie powstać co najmniej 13, a pierwsze projekty mają być realizowane w latach 2025-2026.
Gigafabryki AI, których ma powstać pięć, mają być z kolei wielkoskalowymi obiektami przeznaczonymi do opracowywania i trenowania złożonych modeli AI, liczących nawet setki bilionów parametrów. Ośrodki zostaną wyposażone w ogromną moc obliczeniową, przekraczającą 100 000 zaawansowanych układów AI. Gigafabryki będą zintegrowane z siecią Fabryk AI, co zapewni płynną integrację i wymianę wiedzy w ramach europejskiego ekosystemu AI.
Dzięki swoim możliwościom mają umożliwiać naukowcom i przedsiębiorcom współpracę na rzecz realizacji „ambitnych i przyszłościowych projektów – tzw. “moonshotów” – w takich dziedzinach jak opieka zdrowotna, biotechnologia, przemysł, robotyka i odkrycia naukowe” – czytamy w projekcie.
Komisja Europejska dostrzega ponadto konieczność podjęcia dalszych działań na rzecz zapewnienia podmiotom zainteresowanym rozwojem technologii AI szerszego dostępu do danych wysokiej jakości. Wśród działań planowanych w tym zakresie jest m.in. przedstawienie dedykowanej Strategii Unii Danych – co ma nastąpić w drugiej połowie tego roku – oraz rozwój Laboratoriów Danych, tworzone przy Fabrykach AI. Ich zadaniem ma być łączenie oraz transgraniczne i bezpieczne udostępnianie danych interesariuszom.
KE chce także „pobudzić dalszy rozwój algorytmów AI” i wspierać ich wdrażanie w strategicznych sektorach gospodarki. W Planie Działania dla Kontynentu A czytamy o zamiarze przekształcenia Europejskich Centrów Innowacji Cyfrowych w Centra Doświadczeń AI, skupione na zwiększeniu skali stosowania rozwiązań AI w przemyśle, nauce i sektorze publicznym. Konkretne działania prowadzące do tego celu zostaną zawarte w planowanej Strategii Wdrażania AI (Apply AI).
W obszarze umiejętności i talentów KE chce inwestować w rozwój i poprawę kompetencji AI, począwszy od podstawowej znajomości tych rozwiązań po zaawansowane szkolenia i badania. Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, w tym celu powstaje Akademia Umiejętności AI, a dodatkowo mają zostać uruchomione stypendia, programy studiów i staży. Z kolei Centra Innowacji mają umożliwiać udział w kursach AI pracownikom małych i średnich przedsiębiorstw i startupów.
Ostatni filar to uproszczenie regulacji. Jak wyjaśnia resort cyfryzacji w komentarzu do planowanych przez KE inicjatyw,po wejściu w życie AI Act zaplanowane jest powstanie szeregu narzędzi wspierających jego wdrażanie: punkt kontaktowy, krajowe piaskownice regulacyjne, inicjatywa AI Pact oraz wytyczne postępowania. Działania te mają zapewnić przewidywalne, proste i przyjazne otoczenie prawno-regulacyjne, które nie będzie krępować innowacji.
– Priorytetem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest przyspieszenie inwestycji i wzmocnienie rozwoju sztucznej inteligencji. Bardzo się cieszę, że Komisja Europejska wspólnie z nami wypracowała Plan, który jest kolejnym etapem w budowaniu Kontynentu AI. Pracujemy dalej, wspólnie z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i nauką – skomentował założenia KE wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
źródło: ueJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter