

Jak szybki jest USB-C? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o prędkościach przesyłu danych.
USB C jest obecne na rynku już od 10 lat. Pierwszym komercyjnym urządzeniem wyposażonym w port nowej generacji był 12-calowy MacBook wprowadzony na rynek w 2015 roku. Od tego czasu USB C stopniowo zyskiwało popularność, a dzięki swojej uniwersalności finalnie stało się standardem ładowania oraz przysłania danych. Na przestrzeni ostatnich lat USB C znane również jako USB Typu C (nazwa oryginalna zastąpiona później skrótem USB C) zastąpiło mnóstwo popularnych portów takich jak USB Typu A, VGA, HDMI, DisplayPort, dedykowanych złączy do zasilania czy RJ-45.
Warto wiedzieć, że obecność portu USB C to jedynie połowa sukcesu. Każdy port może oferować bowiem różne funkcjonalności. Określenie „USB-C” odnosi się wyłącznie do kształtu złącza, a nie do szybkości transmisji danych. Zależnie od wersji technologii, przewód USB-C może obsługiwać standardy od USB 2.0 (480 Mbps) aż po USB 4 (nawet 120 Gbps w trybie asymetrycznym). Dodatkowo USB C może być zintegrowane z Thunderbolt 3, 4 lub 5 – uniwersalnym standardzie rozwijanym przez Intel, który dodatkowo rozbudowuje funkcje portu.
Jeden port – dużo konfiguracji
USB C może wykorzystywać standard komunikacji od USB 2.0, przez USB 3, aż po USB 4 z dodatkowymi funkcjami takimi jak Thunderbolt.
Podstawowa wersja USB C bazująca na USB 2.0 nie obsługuje przesyłania obrazu, a prędkość komunikacji wynosi zaledwie 480 Mbps. Takie złącza znajdziemy m. in w bazowych modelach iPhone’a, wielu tańszych smartfonach czy akcesoriach.
Duża część tańszych laptopów z Windowsem posiada port USB C zintegrowany z USB 3.1 lub 3.2. Tego typu złącze pozwala na przesyłanie danych z prędkością od 5 do 20 Gbps (w zależności od wersji portu). Co istotne obecność USB C w tego typu sprzęcie nie oznacza możliwości ładowania poprzez USB C oraz udostępniania obrazu. Do tego niezbędny jest port z Power Delivery oraz Display Port.
Aktualnie producenci stopniowo odchodzą od USB C z USB 2.0 oraz USB 3.x bez Power Delivery oraz Display Port. Standardem jest uniwersalny port USB C z USB 3 lub 4 oraz wsparciem dla Power Delivery oraz Display Port. Złącze tego typu pozwala na ładowanie urządzenia, szybką komunikację z urządzeniami zewnętrznymi oraz umożliwia korzystania z uniwersalnych hubów czy stacji dokujących.
Złącze to nie wszystko
Aby w pełni wykorzystać potencjał złącza USB C należy posiadać również odpowiedniej jakości oraz klasy przewód. W przypadku USB 4 lub Thunderbolt 3+ będzie to kabel z końcówkami USB C z obu stron. Przewody z końcówką USB A umożliwiają transfer maksymalnie w standardzie USB 3.0 bez funkcji Power Delivery.
W praktyce możliwość wykorzystania wszystkich możliwości portu USB C w danej technologii zależy od:
Jakości kabla
Długości kabla
Kompatybilności łączonych urządzeń
Zakłóceń elektromagnetycznych
Niestety wizualnie nie da się łatwo ocenić klasy i wydajności przewodu USB C. Dwa kable USB-C mogą wyglądać identycznie, ale oferować zupełnie różne możliwości. Dlatego warto zwracać uwagę na oznaczenia typu „USB 3.2 Gen 2×2” czy „USB 4 40Gbps” oraz upewnić się, że sprzęt również obsługuje te standardy.
Warto również podkreślić, że maksymalne transfery danych najcześciej są czysto teoretyczne, a realne rezultaty, które można uzyskać w optymalnych warunkach będą o co najmniej 10% niższe od deklarowanych.
USB C uniwersalne, ale nie zawsze kompatybilne
Chociaż USB C stało się już standardem rynkowym, niestety nie zawsze jest w pełni kompatybilne. Chociaż jeden konektor ułatwia podstawową komunikację oraz ładowanie wszelkiej maści urządzeń elektronicznych należy wziąć pod uwagę możliwe problemy z kompatybilnością pomiędzy urządzeniami. Nie zawsze da się w pełni wykorzystać możliwości deklarowane przez producentów. Winny może być przewód lub brak obsługi danego standardu w drugim urządzeniu, z którym komunikujemy się za pośrednictwem USB C.
źródło: usb implementers forumJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter