Microsoft otwiera swój mechanizm aktualizacji systemu Windows na aplikacje firm trzecich.Microsoft zaprezentował nową platformę mechanizmu Windows Update, której kluczową nowością jest możliwość wprowadzenia do systemu aplikacji firm trzecich wraz z planowaniem aktualizacji oraz zarządzaniem nimi z jednego miejsca w interfejsie użytkownika. Zmiana ta ma na celu próbę scentralizowania zarządzania planowaniem i wdrażaniem aktualizacji w obrębie komputerów z systemem Windows 11.
Rozwiązanie Windows Update pierwotnie służyło jedynie do dostarczania poprawek zabezpieczeń oraz jakościowych dla systemu operacyjnego Windows. Z czasem zostało zintegrowane również z innymi produktami firmy Microsoft. Rozwiązanie pozwala również na dostarczanie zaktualizowanych wersji sterowników systemowych czy oprogramowania układowego BIOS/UEFI, ale nie da się za jego pomocą zaktualizować dedykowanych aplikacji np. do zarządzania komputerem.
Zmienia się to wraz z ostatnią aktualizacją mechanizmu. Microsoft dopuszcza bowiem umieszczenie aplikacji firm trzecich bezpośrednio w mechanizmie Windows Update.
„Aktualizacje w ekosystemie Windows mogą wydawać się fragmentarycznym doświadczeniem” – napisała Angie Chen, menedżer produktu w Borg, w poście na blogu. „Aby temu zaradzić, budujemy wizję ujednoliconej, inteligentnej platformy orkiestracji aktualizacji, zdolnej do obsługi dowolnej aktualizacji (aplikacji, sterowników itp.), która ma być orkiestrowana wraz z aktualizacjami systemu Windows”.
Podobnie jak w przypadku innych aktualizacji systemu Windows, użytkownik końcowy lub administrator będzie mógł skorzystać z inteligentnego harmonogramu, z aktualizacjami odroczonymi w oparciu o aktywność użytkownika, wydajność systemu, stan zasilania AC i inne czynniki środowiskowe. Na przykład aktualizacje mogą być instalowane, gdy urządzenie jest bezczynne lub podłączone do zasilania, aby zminimalizować zakłócenia. Wszystkie działania związane z aktualizacjami będą rejestrowane i wyświetlane za pośrednictwem ujednoliconego systemu diagnostycznego, co pomoże usprawnić rozwiązywanie problemów.
Microsoft twierdzi, że platforma będzie obsługiwać aplikacje MSIX/APPX, a także aplikacje Win32, które zawierają niestandardową logikę instalacji, pod warunkiem, że programiści zintegrują się z oferowanymi interfejsami API Windows Runtime (WinRT) i poleceniami PowerShell. Na chwilę obecną platforma orkiestracji jest dostępna wyłącznie w ramach prywatnej wersji zapoznawczej.
Deweloperzy muszą skontaktować się z
unifiedorchestrator@service.microsoft.com, aby poprosić o dostęp. Redmond przyjmuje ostrożne podejście, biorąc pod uwagę ryzyko konfliktów aktualizacji, ale może rozszerzyć dostępność w zależności od wyników testów.