Komisja Europejska ogłosiła rekomendację w zakresie regulacji dostępu do sieci następnej generacji (NGA Recommendation), co jest bardzo ważnym krokiem w kierunku budowy we wszystkich krajach UE naprawdę konkurencyjnego rynku bardzo szybkiego dostępu do Internetu.
Komisja Europejska opublikowała zalecenie w sprawie regulowania dostępu do sieci dostępu nowej generacji. Celem tego zalecenia jest promowanie inwestycji, konkurencji oraz innowacji na rynku usług szerokopasmowych, w szczególności w kontekście przejścia do sieci dostępu nowej generacji (NGA).
Zdaniem Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Konkurencji w Telekomunikacji (ECTA), nowy pakiet regulacyjny będzie katalizatorem, dzięki któremu w całej Europie zdecydowanie zwiększy się dostępność i wykorzystanie bardzo szybkiego dostępu do Internetu. Opracowanie przez Komisję Europejską Rekomendacji NGA potwierdza jak istotną rolę na rynku bardzo szybkiego Internetu, dostarczanego z wykorzystaniem sieci światłowodowych, odgrywa zapewnienie narzędzi regulacyjnych sprzyjających konkurencji.
- Otwarcie sieci światłowodowych na konkurencję będzie korzystne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Dzięki nowym regulacjom, oczekujący bardzo szybkiego dostępu do Internetu będą wreszcie mieli możliwość wyboru dostawcy usług w rozsądnej cenie - powiedział Hubertus von Roenne, przewodniczący ECTA. Powszechność dostępu i usług następnej generacji będzie niezwykle silnym impulsem do rozwoju innowacyjnej, Cyfrowej Europy.
Jedna Europa, różne regulacje Nowa Rekomendacja oznacza m.in. koniec tzw. wakacji regulacyjnych, które przez ostatnie 5 lat cofnęły wiele krajów UE w zakresie innowacji i zapewnienia obywatelom możliwości swobodnego wyboru dostawcy usług. Teraz operatorzy zasiedziali będą zmuszeni otworzyć swoje sieci światłowodowe na konkurencję.
- W wielu krajach wspólnoty klienci mają bardzo ograniczoną dostępność lub wręcz nie mają dostępu do naprawdę szybkiego Internetu. Jesteśmy w tej kwestii bardzo daleko od tego co można by nazwać wspólnym europejskim rynkiem cyfrowym - mówi przewodniczący ECTA
Pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi są olbrzymie różnice w zakresie zarówno cen, jak i samej dostępności tego typu usług. Przykładowo we Francji klienci mogą korzystać z pakietu, w którego skład wchodzi łącze o prędkości 100 Mb/s, nielimitowane krajowe połączenia telefoniczne oraz TV nawet za mniej niż 30 Euro, podczas gdy w niektórych innych krajach UE samo tylko łącze internetowe o tej prędkości kosztuje około 40 Euro. Są zaś takie kraje w Europie, w których operatorzy nie oferują nawet łączy o prędkościach 30 Mb/s i większych.
Światłowody otwarte na konkurencję W zakresie fizycznego dostępu do sieci (Rynek 4), Komisja Europejska m.in. zobowiązuje krajowych regulatorów, aby zobligowali operatorów o stwierdzonej Znaczącej Pozycji Rynkowej (SMP) do zapewniania operatorom alternatywnym dostępu do światłowodowych lokalnych pętli abonenckich operatora SMP na zasadach zbliżonych do obecnie obowiązujących w przypadku sieci miedzianych (LLU).
KE stwierdza jednocześnie, że dostępowe sieci światłowodowe powinny być budowane w sposób umożliwiający świadczenie na ich bazie usług przez kilku operatorów a operator SMP powinien umożliwić konkurentom kolokację urządzeń oraz dzierżawę ciemnych włókien światłowodowych. Ma też być zapewniona możliwość dzierżawy kanalizacji teletechnicznej a operator SMP ma być zobowiązany do jej budowy w sposób umożliwiający dostęp dla kilku operatorów a każdy punkt dystrybucji będzie musiał obsługiwać wystarczającą liczbę łączy do użytkowników końcowych, aby był ekonomicznie opłacalny dla podmiotu ubiegającego się o dostęp.
Komisja Europejska zobowiązuje krajowe organy regulacyjne do jak najszybszego uzupełnienia oferty ramowej LLU o sieci światłowodowe. KE stwierdza również, że w przypadku, gdy z infrastruktury operatora SMP korzysta również operator alternatywny (LLU), migracja na technologię dostępową następnej generacji musi być zapowiedziana z 5-letnim wyprzedzeniem a skrócenie tego okresu jest możliwe tylko jeśli nowa infrastruktura jest w pełni substytutywna względem poprzedniej.
Dla Rynku 5 (hurtowy dostęp szerokopasmowy - BSA) rekomenduje się natomiast krajowym regulatorom traktowanie usług dostępowych operatora SMP, świadczonych na bazie zmodernizowanych sieci miedzianych (VDSL), na analogicznych zasadach jak usługi oferowane z wykorzystaniem dotychczasowych technologii (ASDL, ADSL2+). Rekomendacja NGA dopuszcza zwolnienie operatorów SMP z obowiązku oferowania usługi BSA na terenach, na których występuje efektywna konkurencja, ale dopiero po przeprowadzeniu przez regulatorów analizy rynków lokalnych.
W dokumencie KE znajduje się również zalecenie, aby informacje o nowych produktach hurtowych były udostępniane operatorom alternatywnym na co najmniej 6 miesięcy przed ich wprowadzeniem przez operatora SMP na rynku detalicznym.
źródło: ECTA
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz