Oracle i IBM postanowiły prowadzić wspólną politykę w sprawie Javy.
Obie firmy chcą połączyć wysiłki na rzecz rozwoju projektu OpenJDK i w ten sposób sprawić, że rozwój Javy będzie się odbywał równolegle z postępami w rozwoju sprzętu i innego oprogramowania. OpenJDK jest otwartoźródłową implementacją Javy, natomiast Oracle przejął wraz z Sunem implementację SunJDK. OpenJDK to podstawa dla wszystkich aplikacji Javy - od narzędzi desktopowych aż po programy biznesowe. Z porozumienia jednoznacznie wyłączona jest jedynie Java dla urządzeń przenośnych.
Tym samym IBM dokonuje zwrotu. Mimo że firma jest bezsprzecznie potęgą w świecie Javy, w czasach Suna zawsze realizowała niezależną strategię w tym obszarze. IBM do tej pory wspierał np. konkurującą z JDK Suna platformę Java Apache Harmony. Te działania zostaną teraz wstrzymane, jak deklaruje w blogu wiceprezes IBM-a Bob Sutor (zajmujący się w korporacji głównie otwartoźródłowym oprogramowaniem).
Dla IBM-a porozumienie z Oracle'em redukuje stan niepewności co do Javy, który utrzymywał się od momentu przejęcia Suna. Twórca Javy James Gosling opuścił Oracle'a krótko po przejęciu, aby później w zdecydowanych słowach krytykować poczynania koncernu wobec Javy. Latem także użytkownicy uskarżali się na niewystarczającą politykę informacyjną firmy w tej kwestii. Jednak to przede wszystkim pozew Oracle'a przeciwko Google'owi o domniemane naruszenia praw patentowych i autorskich, do których miało dojść przy okazji prac nad maszyną wirtualną Javy Dalvik dla Androida, spowodował radykalną utratę zaufania twórców oprogramowania co do polityki w sprawie Javy prowadzonej przez Oracle'a. Niedawno podczas konferencji JavaOne korporacja zaprezentowała harmonogram określający dalszy rozwój Javy.
Według Sutora do decyzji, aby nawiązać współpracę z Oracle'em w rozwijaniu OpenJDK przyczyniło się to, że spółka nigdy nie oddała do dyspozycji programistom Apache'a ważnych testów i narzędzi do certyfikacji Javy - jest to decyzja, z którą IBM nigdy się nie pogodził, ale też nie miał na nią wpływu. IBM wychodzi z założenia, że firma odgrywa czołową rolę w rozwoju Javy i że Java Community Process zostanie zreformowany. Zdaniem Sutora "ten proces musi być bardziej demokratyczny, przejrzysty i otwarty".
źródło: idg
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz