Grupa robocza TGAC (Task Group AC) utworzona przez organizację IEEE przedstawiła pierwszy szkic (draft) specyfikacji IEEE 802.11ac, opisującej sieci WLAN działające w paśmie poniżej 6 GHz i osiągające przepustowość na poziomie 1 Gb/s. Członkowie TGAC mają nadzieję, że standard zostanie zatwierdzony pod koniec przyszłego roku.
Urządzenia zgodne ze specyfikacją 802.11ac mają korzystać ze zmodyfikowanych metod modulacji i kodowania, które zastosowano w standardzie IEEE 802.11n. Przede wszystkim kwadraturowa modulacja amplitudowo-fazowa QAM-64 zostanie zastąpiona przez QAM-256; w efekcie jeden przetransmitowany symbol będzie odpowiadał ośmiu bitom (w standardzie 802.11n na symbol przypadało sześć bitów). Poza tym czterokrotnie zwiększy się szerokość kanałów transmisyjnych (160 MHz zamiast 40 MHz) oraz zostanie wykorzystanych maksymalnie osiem anten (w specyfikacji 802.11n – cztery). IEEE 802.11ac ma też stosować technologię MU-MIMO (Multiuser-MIMO), umożliwiającą jednoczesne obsługiwanie wielu klientów przez jedną stację bazową.
Dokument przygotowany przez TGAC ogólnie stwierdza, że sprzęt WLAN 802.11ac ma transmitować dane "przy częstotliwości niższej niż 6 GHz". Oznacza to, że w rachubę wchodzi praktycznie tylko pasmo 5 GHz, nielicencjonowane w większości krajów. W innym przypadku użytkownik każdego urządzenia zgodnego z opracowywanym standardem musiałby starać się o zezwolenie na korzystanie ze sprzętu. Ponieważ jednak sygnał radiowy może zająć pasmo o szerokości 160 MHz, istnieje ryzyko zakłócania starszych nadajników działających na częstotliwości 5 GHz.
Obecnie bardziej sensownym rozwiązaniem wydaje się więc standard IEEE 802.11ad, który również doczekał się pierwszego szkicu. W Europie urządzenia WLAN 802.11ad mają działać w paśmie 60 GHz i zajmować kanały o szerokości 2 GHz. Prędkość transmisji brutto wyniesie 6,7 Gb/s przy zastosowaniu modulacji QAM-64. Sygnał o częstotliwości 60 GHz nie jest co prawda w stanie przejść przez ściany, ale sprzęt zgodny z IEEE 802.11ac także mógłby osiągać maksymalną szybkość tylko w obrębie jednego pokoju. Poza tym nie pojawi się problem zakłócania pobliskich sieci radiowych. Specyfikacja IEEE 802.11ad ma zostać zatwierdzona także pod koniec 2012 roku.