Od wczoraj w Hanowerze rozpoczęły się targi CeBIT 2011 - największe targi technologiczne na świecie. Motto tegorocznej edycji CeBITu brzmi: The power of creativity and innovation!
CeBIT to największe wydarzenie tego typu. Impreza łączy międzynarodowe targi sprzętu elektronicznego, telekomunikacyjnego i oprogramowania z wykładami i wydarzeniami o charakterze biznesowym. Wystawcy pochodzą z 70 krajów, z czego na tegorocznych targach swoje stanowiska ma 38 firm z Polski. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku targi odwiedzi ponad 400 tysięcy zwiedzających. Tegoroczna edycja CeBITu skupi się wokół modnych ostatnio tematów, czyli technologii prezentowania obrazów trójwymiarowych i chmur obliczeniowych. Ponadto w tym roku specjalne miejsce zostało zarezerwowane dla technologii i systemów wspomagających zarządzanie w sytuacjach kryzysowych. Targi zakończą się 5 marca.
Co już zostało zapowiedziane przez producentów sprzętu oraz oprogramowania elektronicznego, telekomunikacyjnego i informatycznego? W skrócie postanowiliśmy przedstawić:
Business in Małopolska już tradycyjnie uczestniczy w CeBIT. BiM nie tylko promuję konkretne usługi 44 polskich firm z branży IT, w specjalnie wydanym z okazji targów katalogu, ale także prezentuje instrumenty wsparcia dla inwestorów i przedsiębiorców.
Business in Małopolska można odwiedzić w hali nr 6, na stoisku F46, którego powierzchnię udostępnia Ministerstwo Gospodarki. Ministerstwo Gospodarki, które chce wspierać polskie firmy informatyczne w eksporcie rozwiązań i produktów wynajęło ponad 500 m2 powierzchni wystawienniczej na CeBIT 2011. Polska po raz pierwszy jest obecna na targach w Hanowerze na taką skalę. Resort gospodarki przekonany jest o konieczności budowy marki polskiej informatyki na świecie i stara się o partnerstwo strategiczne targów CeBIT w Hanowerze w 2012 r.
W pierwszym dniu targów małopolską część stoiska odwiedził wicepremier Waldemar Pawlak. Z Krzysztofem Krzysztofiakiem prezesem Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - MARR jest jednym z partnerów Business in Małopolska - wicepremier rozmawiał m.in. o wspomnianych już planach objęcia oficjalnym partnerstwem przyszłorocznej edycji CeBIT. 1 marca zaplanowana jest również na małopolskiej części stoiska prezentacja kompleksowego wsparcia dla przedsiębiorców, jakie oferuje MARR.
Podczas oficjalnej inauguracji targów CeBIT 2011 wystąpiła kanclerz Angela Merkel oraz Recep Tayyip Erdogan premier Turcji, która jest tegorocznym oficjalnym partnerem targów. Uroczystość otwarcia połączona została z obchodami 100-lecia działalności IMB z udziałem Samuel J. Palmisano, szefa koncernu.
CeBIT to największe wydarzenie tego typu. Impreza łączy międzynarodowe targi sprzętu elektronicznego, telekomunikacyjnego i oprogramowania z wykładami i wydarzeniami o charakterze biznesowym. Wystawcy pochodzą z 70 krajów, z czego na tegorocznych targach swoje stanowiska ma 38 firm z Polski. W tym roku na targach CeBIT swoje stanowiska będą miały: ComArch, Gdynia Innovation Centre, handelot.com, Impakt, LESTAR, Marshal Off. of the Wielkopolska Region, Orvaldi, P.H. Elmat, PLATINET, T Komp i Technitel Polska.
Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku targi odwiedzi ponad 400 tysięcy zwiedzających. Tegoroczna edycja CeBITu skupi się wokół modnych ostatnio tematów, czyli technologii prezentowania obrazów trójwymiarowych i chmur obliczeniowych. Ponadto w tym roku specjalne miejsce zostało zarezerwowane dla technologii i systemów wspomagających zarządzanie w sytuacjach kryzysowych. Targi zakończą się 5 marca 2011 r.
Deutsche Telekom dołączył do grona operatorów, którzy już wkrótce zmodyfikują swoją sieć komórkową, tak aby umożliwiała ona transfer danych z prędkością 42 Mb/s. Firma poinformowała o tym podczas trwających właśnie targów Cebit w Hanowerze.
W czerwcu bieżącego roku do portfolio firmy zostanie dodany modem USB Business II, który pozwoli na uzyskanie lepszych prędkości. Modem będzie kompatybilny z amerykańską siecią T-Mobile, która również planuje podnieść szybkość połączeń do 42 Mb/s jeszcze w tym roku. Modem T-Mobile zostanie wypuszczony w połowie roku. Smartfony zdolne do wykorzystywania takich prędkości pojawią się w ofercie w drugiej połowie roku.
W tej chwili jest około 13 sieci HSPA+ oferujących użytkownikom prędkości rzędu wspomnianych 42 Mb/s. Według raportu GSA (Global mobile Suppliers Association) są jeszcze 32 deklaracje od innych operatorów, którzy chcą zaadaptować tę technologię.
Kolejnym krokiem dla HSPA+ jest przejście na 84 Mb/s. Część operatorów już zapowiedziała, że przystosuje swoje sieci do takich prędkości w roku 2012.
Jednakże niektórzy patrzą jeszcze bardziej przyszłościowo i zapowiadają jeszcze szybsze łącza. W styczniu Ericsson zademonstrował HSPA+ zdolne do pobierania z prędkością 168 Mb/s przy pomocy prototypowego urządzenia.
Firma Sony zaprezentowała nową, malutką matrycę CMOS. Za jakiś czas możemy się spodziewać telefonów komórkowych i kamer cyfrowych z matrycami 17,7Mpix.
Japońska firma pochwaliła się kolejnym sukcesem. Udało się jej stworzyć matrycę CMOS o wielkości 17,7 Megapikseli. Posiada ona przepustowość 34,8Gbps i umożliwiać ma nagrywanie materiałów wideo z prędkością 120 klatek na sekundę w pełne rozdzielczości. Wydawnictwo Nikkei twierdzi, że matryca znajdzie zastosowanie w kamerach cyfrowych i telefonach komórkowych. Niestety Sony nie zdradza kiedy jakiekolwiek produkty wykorzystujące ją trafią na sklepowe półki. Miłośnicy nowoczesnych gadżetów jak zwykle muszą się więc uzbroić w cierpliwość.
WAVI Xtion to najnowsze urządzenie firm Asus i PrimeSense, które łudząco przypomina Kinecta dla konsoli Xbox 360. Podstawowa różnica jest taka, że nowy kontroler do gier wyprodukowano specjalnie dla "pecetów".
Asus ogłosił na początku roku swoje plany związane z wprowadzeniem na rynek urządzenia przypominającego kontroler Microsoft Kinect. Więcej szczegółów na temat WAVI Xtion przynoszą trwające właśnie tragi CeBIT 2011.
Stoisko Asusa jest jednym z najbardziej obleganych, a na filmie z targow zobaczyć można, jak bardzo podobne do Kinecta jest nowe urządzenie.
WAVI Xtion - podobnie jak pierwowzór - składa się z kamery oraz dwóch skrzynek. Te drugie bezprzewodowo przesyłają dane zbierane przez kamerę do telewizora i "peceta". Dzięki temu możemy za pomocą gestów przeglądać na ekranie odbiornika strony internetowe czy odtwarzać pliki multimedialne.
Czy Microsoft będzie procesować się z Asusem z powodu naruszenia praw autorskich? Raczej nie, bo zbliżone do Kinecta możliwości są dziełem PrimeSense - izraelskiej firmy, która współpracowała przy tworzeniu WAVI Xtion, a wcześniej pomogła też w produkcji Kinecta.
Asus ma nadzieję, że już w maju 2011 r. WAVI Xtion trafi do sprzedaży. Firma nie przedstawiła jeszcze ceny urządzenia, ani listy krajów, które jako pierwsze otrzymają kontroler. Urządzenie będzie niebawem konkurować z Kinectem, bo Microsoft planuje już drugą wersję swojego hitu dla "sprzętów innych niż Xbox".
źródło: MRT via CeBIT 2011 via IDG
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz