Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Hakerzy na Białorusi szpiegowali zagranicznych dyplomatów, podał ESETBadacze ESET zidentyfikowali cyberprzestępczą grupę MoustachedBouncer, działającą najprawdopodobniej zgodnie z interesami białoruskiego rządu. Wykorzystuje ona zaawansowane technologie do szpiegowania pracowników zagranicznych ambasad na Białorusi. Może być też powiązana z inną grupą, która za cel obrała m.in. polskich dyplomatów.

ESET wykrył nową grupę cyberszpiegowską, MoustachedBouncer, działającą na Białorusi, prawdopodobnie w sposób zgodny z interesami białoruskiego rządu. Grupa jest aktywna co najmniej od 2014 roku bierze na cel jedynie funkcjonujące w tym kraju zagraniczne ambasady, w tym przedstawicielstwa krajów europejskich. Od 2020 roku MoustachedBouncer najprawdopodobniej przeprowadza na terenie Białorusi ataki typu adversary-in-the-middle (AitM). To typ ataku MITM („człowiek pośrodku”), polegający na umieszczeniu serwera pomiędzy ofiarą, a stroną internetową i przechwytywaniu w ten sposób danych lub instalowaniu oprogramowania szpiegującego. Grupa wykorzystuje w tym celu infrastrukturę dostawcy usług internetowych i używa dwóch oddzielnych zestawów zaawansowanych narzędzi z zakresu złośliwego oprogramowania, które ESET nazwał NightClub i Disco. Badanie demaskujące działanie MoustachedBouncer zostało zaprezentowane podczas konferencji Black Hat USA 2023 10 sierpnia 2023 r. przez badacza firmy ESET, Matthieu Faou.

Według danych telemetrycznych ESET, grupa atakuje zagraniczne ambasady na Białorusi, a celem ataków stał się do tej pory personel placówek dyplomatycznych czterech krajów: dwóch z Europy, jednego z Azji Południowej i jednego z Afryki. ESET ocenia, że działania MoustachedBouncer są najprawdopodobniej zgodne z interesami Białorusi, a grupa specjalizuje się w szpiegostwie. Cyberprzestępcy wykorzystują zaawansowane techniki do tzw. komunikacji C&C (ang. Command and Control, pol. Dowodzenia i Kontroli), w tym przechwytywanie ruchu sieciowego na poziomie dostawcy usług internetowych, wiadomości e-mail i protokół DNS.

Choć badanie identyfikuje MoustachedBouncer jako oddzielną grupę, znaleziono także elementy, które mogą świadczyć o tym, że współpracuje ona z inną aktywną grupą szpiegowską, Winter Vivern, która atakowała w 2023 roku pracowników rządowych kilku krajów europejskich, w tym Polski i Ukrainy. Badacze ESET podkreślają jednak, że dowody na to powiązanie nie są pewne. „Przeprowadzając ataki, członkowie grupy MoustachedBouncer manipulują dostępem swoich ofiar do internetu, prawdopodobnie na poziomie dostawcy usług internetowych, aby system Windows uwierzył, że stoi za tzw. portalem przechwytującym (ang. captive portal). W przypadku zakresów adresów IP, atakowanych przez MoustachedBouncer, ruch sieciowy jest przekierowywany na pozornie legalną, ale fałszywą stronę Windows Update. Ta technika nie jest wykorzystywana powszechnie przez grupę, służy do atakowania tylko kilku wybranych organizacji, być może tylko ambasad. Scenariusz przypomina nam działania cyberprzestępców z grup Turla i StrongPity, którzy infekowali instalatory na poziomie ruchu sieciowego dostawców usług internetowych. Chociaż nie można w pełni odrzucić koncepcji, że do działań MoustachedBouncer dochodzi za pośrednictwem zhakowanych routerów, istnienie legalnych możliwości przechwytywania ruchu na Białorusi pozwala przypuszczać, że manipulowanie ruchem odbywa się na poziomie dostawcy usług internetowych, a nie na docelowych routerach”, mówi Matthieu Faou, badacz ESET, który dokonał odkrycia.

Od 2014 roku szkodliwe oprogramowanie wykorzystywane przez MoustachedBouncer ewoluowało, a duża zmiana nastąpiła w 2020 roku, kiedy grupa zaczęła wykorzystywać ataki typu adversary-in-the-middle. MoustachedBouncer korzysta równolegle z dwóch zespołów narzędzi, ale na danej maszynie wdrażany jest tylko jeden z nich. ESET uważa, że Disco jest używane w połączeniu z atakami AitM, podczas gdy NightClub jest używany wobec ofiar, w przypadku których przechwycenie ruchu na poziomie dostawcy usług internetowych nie jest możliwe ze względu na środki zaradcze, takie jak użycie szyfrowanej sieci VPN typu end-to-end, w której ruch internetowy jest kierowany poza Białoruś.

Implant NightClub wykorzystuje bezpłatne usługi poczty elektronicznej: czeską usługę Seznam.cz i rosyjskiego dostawcę poczty internetowej Mail.ru, w celu eksfiltracji danych. Prawdopodobnie osoby atakujące utworzyły w tym celu własne konta e-mail, zamiast korzystać z przejętych kont osób trzecich.

Grupa koncentruje się na kradzieży plików i monitorowaniu dysków, w tym zewnętrznych. Możliwości NightClub obejmują również nagrywanie dźwięku, robienie zrzutów ekranu i rejestrowanie naciśnięć klawiszy. „Głównym wnioskiem jest to, że organizacje w krajach, w których dostęp do internetu nie jest wystarczająco godny zaufania, powinny używać szyfrowanego połączenia VPN typu end-to-end do zaufanej lokalizacji dla całego ruchu internetowego, w celu obejścia wszelkich urządzeń mogących służyć do kontroli i modyfikacji ruchu sieciowego. Powinny również korzystać z najwyższej jakości, zaktualizowanego oprogramowania zabezpieczającego”, radzi Matthieu Faou.źródło: eset


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Bing wkroczy do kolejnych przeglądarek.Opracowana przez Microsoft sztuczna inteligencja Bing wkroczy wkrótce do przeglądarek opracowanych przez inne firmy. Tak przynajmniej wynika z informacji, którą w tym tygodniu korporacja z Redmond zamieściła na swojej witrynie.

Na razie nie wiadomo, do których konkretnie przeglądarek i aplikacji mobilnych – bo o nich jest również mowa - trafi Bing. Obecnie z usług tego chatbota mogą korzystać tylko niektórzy użytkownicy systemu Windows (chodzi o przeglądarkę Chrome) i MacOS (przeglądarka Safari). Niezależnie od tego ruchu Microsoftowi zależy oczywiście na tym, aby użytkownicy wybierali jego przeglądarkę. Dlatego robi wszystko, aby czatowanie z Bing w przeglądarce Edge było atrakcyjne. Wprowadził więc do tego bota kolejne udogodnienia, takie jak możliwość prowadzenia dłuższych rozmów czy przeglądania historii czatów.

W przypadki przeglądarki Safari, czat może mieć maks. długość 2000 znaków, podczas gdy przeglądarka Edge akceptuje do 4000 znaków. Microsoft zachwala tę ostatnie ulepszenia wprowadzone do Bing. Dzięki obecności funkcji wyszukiwania wizualnego, użytkownik może dodać do wpisu zdjęcie lub inną grafikę i poprosić bota Bing o zinterpretowanie takiego zasobu i udzielenie bardziej wyczerpującej odpowiedzi. Tryb ciemny jest obecnie dostępny zarówno w przeglądarce, jak i w aplikacji mobilnej. Co ciekawe, Microsoft ma w ofercie korporacyjną wersję chatbota Bing, która oferuje dodatkowe funkcje, bardzo przydatne w przypadku prowadzenia biznesu.źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Dzięki AI, każdy może w prosty sposób stworzyć logo swojej firmyGeneratywna sztuczna inteligencja potrafi pisać kod aplikacji, redagować listy oraz tworzyć grafikę, w tym doskonałej jakości loga firm. Do wyboru są tutaj zarówno płatne narzędzia tego typu, oferujące szeroką gamę możliwości, jak również proste, ale mające tę zaletę iż bezpłatne, narzędzia.

W zależności od naszych wymagań i doświadczenia w tworzeniu grafiki (bardzo przydatne jest tutaj znajomość takich programów, jak Photoshop czy Corel Draw) możemy wybrać jedno z takich ogólnodostępnych narzędzi. Może to być jedno z najprostszych w użyciu tego typu narzędzi, jakie są obecnie dostępne w internecie: Bing Image Creator. Pozwala ono tworzyć stosunkowo proste loga.

Aby to zrobić należy posiadać konto Microsoftu i zalogować się do niego. Logotypy można też tworzyć za pomocą bota Bing, wbudowanego w przeglądarkę Edge. Zaprojektowana przez Microsoft sztuczna inteligencja, która tworzy obrazy bazuje na technologii DALL-E. Po otworzeniu tej witryny, która jest dostępna z interfejsem w wersji polskiej - wystarczy klikną opcję „Dołącz i twórz” .

A oto lista wymieniająca inne tego typu narzędzia. Są to zarówno bezpłatne, jak i płatne (ale niektóre z możliwością przetestowania) narzędzia: Craiyon, DALL-E 2 by OpenAI, DreamStudio by Stability AI, Dream by WOMBO i Midjourney.źródło: idg


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Więcej szybkiego internetu w całej Polsce.Zakończył się bezprecedensowy nabór wniosków o dofinansowanie do budowy sieci szybkiego internetu. Pula finansowania to niemal 9 mld zł.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że zakończył się największy w historii nabór wniosków dotyczących zapewnienia dostępu do szybkiego internetu na obszarach białych plam. To największa w historii inwestycja w budowę sieci telekomunikacyjnej podzielona na dwie części, dzięki której szybki internet o przepustowości co najmniej 300 Mb/s dotrze do ponad 1,6 mln miejsc. „64 operatorów złożyło rekordową liczbę 307 wniosków na dofinansowanie w ramach 187 obszarów – to bezprecedensowa sytuacja. Projekt opiewa na kwotę prawie 9 mld złotych i jest to największa inwestycja w tym obszarze, jaką kiedykolwiek poczyniliśmy w Polsce. Operatorzy zadeklarowali 750 mln jako kwotę inwestycji własnych, niezależnych od dofinansowania, co świadczy o ich olbrzymim zaangażowaniu w ten projekt” – podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Obecnie dostęp do internetu – wg GUS – ma już 98% polskich gospodarstw domowych. Gorzej nieco wygląda jego szybkość i stabilność, zwłaszcza poza dużymi miastami. Od 2014 w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa sukcesywnie poprawiano dostęp do internetu szerokopasmowego w obszarach, w których przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie dostarczali takich usług. Ponad 4 mld zł, w większości z Pieniądze z funduszy unijnych dofinansowały budowę sieci, która swoim zasięgiem obejmie ponad 2 mln gospodarstw domowych.

Odbędą się dwa nabory. Dla celów realizacji projektu Polskę podzielono na 402 obszary inwestycyjne.

Od 4 lipca do 4 sierpnia br. trwał nabór do inwestycji C1.1.1 KPO.

Priorytet I: Zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego w ramach FERC (wkrótce zostanie uruchomiony).

Całość projektu szacowana jest na ponad 10 mld złotych – to niemal podwojenie kwoty, która od 2015 roku była przeznaczana na działania, których celem jest zwiększenie zasięgu sieci.

Jednym z dodatkowych kryteriów oceny projektów w ramach naboru wniosków „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam”, które premiują wnioskodawców, realizujących na terenie projektu więcej inwestycji własnych, jest deklaracja kwoty inwestycji własnych.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało także, że podczas naboru zastosowano nową metodę szacowania wartości inwestycji i ustalania jej warunków.

Informację o miejscach, w których CPPC otrzymało wnioski o dofinansowanie inwestycji w budowę sieci telekomunikacyjnej można znaleźć pod tym linkiem. Resort uruchomił także wyszukiwarkę punktów adresowych.

Pula punktów adresowych dotyczy wyłącznie I części inwestycji – kolejne mogą pojawić się w II części bądź w innych działaniach.

CPPC rozpoczęło już proces oceny złożonych wniosków.

Ministerstwo niedługo ogłosi rozpoczęcie kolejnej kolejną rundę inwestycyjną, tym razem w ramach Priorytetu I FERC. Tym razem chcemy zainwestować publiczne środki w budowę sieci szybkiego internetu na 152 obszarach.źródło: mc


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Technologie, które miały być wieczne, a zostały zapomniane.Z technologiami bywa różnie - jedne rewolucjonizują rynek i zmieniają nasze przyzwyczajenia, a drugie szybko odchodzą w zapomnienie. Z jakich technologii przestaliśmy korzystać? Rozwiązania technologiczne z pewnością wpływają na każdy aspekt naszego życia. Gdyby nie rozwój nowych technologii nie moglibyśmy korzystać z Internetu, przemieszczać się samochodami lub latać samolotami.

Branża nowych technologii to jeden z najbardziej dofinansowanych sektorów, który ma praktycznie nieskończone pokłady gotówki na badania i rozwój. Bardzo często ogromne pieniądze nie ułatwiają tworzenia nowych rozwiązań technologicznych, a produkty, które zmieniły rynek bardzo często opracowywane były po godzinach przez ich autorów, którzy wierzyli, że ich innowacja zmieni cały świat.

Na rynku nie brakuje przykładów rozwiązań technologicznych, które są z nami od lat (np. sieć komórkowa, wiadomości SMS czy popularne systemy operacyjne), ale nie brakuje również rozwiązań technologicznych, które okazały się klapą, szybko się zestarzały lub totalnie nie przypadły do gustu użytkownikom.

W niniejszym materiale przypominamy rozwiązania technologiczne, które swego czasu były bardzo popularne i wykorzystywane przez większość społeczeństwa, a aktualnie są jedynie wspomnieniem.
Aparaty natychmiastowe

Aparaty natychmiastowe z wbudowanymi drukarkami przegrały na rynku z aparatami cyfrowymi, lustrzankami, a przede wszystkim smartfonami. Popularne Polaroidy praktycznie zniknęły z rynku. Na półkach sklepowych znajdziemy nowe modele, ale są one najczęściej jedynie ciekawostką. Użytkownicy znacznie częściej wywołują zdjęcia w specjalnych punktach lub z wykorzystaniem drukarek natychmiastowych.

Geneza aparatów natychmiastowych wywodzi się jeszcze z lat 40-tych XX wieku.

Aparaty natychmiastowe były niezwykle popularne do czasu wprowadzenia aparatów cyfrowych. Aktualnie nawet cyfrowe modele z wbudowanymi drukarkami nie są zbytnio popularne. Użytkownicy postawili na wysoką jakość oraz wygodę użytkowania zdjęć cyfrowych, które w razie potrzeby zawsze można wywołać wprost ze smartfona.
Płyty CD

Płyty CD jeszcze 10 lat temu były dosyć popularnym nośnikiem danych. Aktualnie wykorzystuje się je do bardzo specyficznych zastosowań takich jak magazynowanie prac dyplomowych czy dokumentów przetargowych w organizacjach z sektora publicznego.

Nośnik danych w postaci płyty CD (Compact Disc) został wprowadzony na rynek przez Sony i Philipsa w 1982 roku. Pozostał standardem do wczesnych lat dwutysięcznych. Za przejście na emeryturę płyt CD odpowiedzialna jest między innymi firma Apple, która jako pierwsza usunęła napędy ze swoich komputerów.

Aktualnie na rynku ciężko znaleźć nowoczesny komputer z wbudowanym napędem, a mało który użytkownik tęskni za tego typu nośnikiem danych.

Odtwarzacze DVD

Odtwarzacze DVD podobnie jak płyty CD już od dawna są na emeryturze. W dobie strumieniowania oraz natychmiastowego dostępu do interesujących nas materiałów poprzez Internet odtwarzacze DVD są niesłychanie przestarzałe. Technologia swoje lata świetlności przeżyła w latach 90-tych XX wieku.

Odtwarzacze DVD zastąpiły popularne odtwarzacze VHS z lat 80-tych, a same stały się ofiarą coraz szybszego, łatwiej dostępnego i tańszego internetu.

Odtwarzacze muzyki

W latach 70-tych XX wieku firma Sony wprowadziła na rynek pierwszego Walkmana - przenośny odtwarzacz muzyki. Później technologia pozwoliła na budowę odtwarzaczy muzyki korzystających z płyt CD oraz innych nośników danych.

Na początku XXI wieku firma Apple zaprezentowała iPoda - odtwarzacz oparty na wbudowanej pamięci (dysku HDD lub flash). iPod był popularny na rynku przez kilka lat do czasów upowszechnienia się smartfonów, telefonów z kartami pamięci oraz usług umożliwiających strumieniowanie muzyki przez Internet.

Aktualnie smartfony w pełni zastępują klasyczne odtwarzacze muzyki, które stały się sprzętem specjalistycznym przeznaczonym dla audiofilów.
Maszyna do pisania

Maszyny do pisania to jeden z najważniejszych wynalazków XIX wieku, który pozostał popularny prawie do końca XXI wieku. Rozwiązanie to zostało skutecznie wyparte dopiero przez komputery osobiste podłączone do Internetu. Ostatnie maszyny do pisania można było znaleźć w wielu firmach jeszcze na początku XXI wieku.

Był to rewolucyjny wynalazek, który zmienił sposób funkcjonowania firm i sposób wymiany informacji między ludźmi. Po około 100 latach zostały zastąpione przez komputery osobiste, a aktualnie nikt już za nimi nie płacze.
Telefony stacjonarne

Telefony stacjonarne są jeszcze co prawda wykorzystywane przez wiele organizacji, ale nie zmienia to faktu, że zostały zastąpione przez telefony komórkowe. Obecnie na ulicach nie znajdziemy już popularnych kilkanaście lat temu budek telefonicznych. W domach również coraz rzadziej posiadamy dostęp do telefonu stacjonarnego, który aktualnie jest reliktem, a jeszcze 20 lat temu był podstawowym źródłem komunikacji. Sieć komórkowa w naszym kraju jeszcze 20 lat temu była niesamowicie droga. Aktualnie utrzymanie linii stacjonarnych jest zauważalnie droższe od utrzymania infrastruktury telefonów komórkowych.

Pager

Pager to niewielkie urządzenie do komunikacji tekstowej, które było niezwykle popularne pośród biznesmenów oraz w sektorze medycznym w połowie lat 90-tych.

Przed rozpowszechnieniem telefonów komórkowych pagery pozwalały na wysyłanie krótkich wiadomości na numer pagera. Po odebraniu wiadomości była ona wyświetlana na niewielkim ekranie. Pager najczęściej nie pozwalał użytkownikowi odpowiedzieć na otrzymaną wiadomość.

Aktualnie pagery zostały zastąpione przez wiadomości SMS/MMS oraz dedykowane aplikacje do wysyłania i odbierania wiadomości z wykorzystaniem sieci.

Automatyczne sekretarki

Aktualnie praktycznie każdy posiadacz telefonu komórkowego posiada skonfigurowaną usługę skrzynki pocztowej, która pozwala na zapisanie wiadomości w momencie, gdy rozmowa nie została odebrana. Kiedyś do wykonywania takich czynności konieczne było posiadanie dedykowanego urządzenia, które nazywano automatyczną sekretarką. Pozwalała ona na zapisywanie wiadomości na numery stacjonarne w momencie, gdy połączenie nie zostało odebrane.źródło: quino ai via unsplash


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
W pierwszych 8 regionach wybrano już laptopy dla czwartoklasistów.W tym roku pierwszy rocznik czwartoklasistów otrzyma „rządowe” laptopy na własność. W 5 regionach zwyciężył Dell, w dwóch HP, a w jednym Acer.

Ministerstwo Cyfryzacji wyłoniło w przetargu dostawców laptopów dla czwartoklasistów w 8 z 73 regionów, na które podzielony został przetarg. Do znajdujących się w nich szkół trafi 44 tys. 909 laptopów o wartości ponad 132 mln zł. „Zgodnie z procedurą, po podpisaniu umów wykonawczych, firmy mają maksymalnie 40 dni na dostarczenie komputerów do szkół, ale przewidujemy, że w części przypadków ten czas może być krótszy”, wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Regiony, w których wyłoniono już dostawców i sprzęt:

• sandomiersko-jędrzejowski – HP ProBook 440 G9

• siedlecki – Dell Latitude 3540

• suwalski – Dell Latitude 3540

• bydgosko-toruński – Acer TravelMate P2 TMP215-54

• chełmsko-zamojski – HP ProBook 440 G9

• radomski – Dell Latitude 3540

• miasto Łódź – Dell Latitude 3540

• warszawski-zachodni – Dell Latitude 3540

W każdym z regionów wybrany został oferent proponujący najniższą cenę. W zależności od regionu, wahała się ona od 2939,70 zł do 2950,77 zł, co mieści się w budżecie założonym na realizację programu. W celu uzyskania jak najkorzystniejszych cen zakupu w kolejnych umowach wykonawczych, maksymalna cena zakupu zostanie ustalona na poziomie najniższej zaproponowanej w pierwszej rundzie, tj. 2939,70 złotych.

Tylko w tym roku na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów Ministerstwo Cyfryzacji (czyli my, podatnicy) wyda ponad miliard zł. Otrzymają je wszyscy uczniowie klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych w Polsce.

Inwestycje w edukację, cyfryzację czy technologie są kluczowe dla przyszłości Polski. Uczniowie muszą mieć równy dostęp do odpowiedniego sprzętu, aby móc w tych mianach uczestniczyć.

„Wymogi współczesnej gospodarki są wyższe niż kiedyś i kompetencje cyfrowe nie są już opcją dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Polska młodzież ma świetne wyniki w międzynarodowych badaniach umiejętności matematycznych i powszechny dostęp do sprzętu pomoże wykorzystać ten potencjał” – dodał minister Cieszyński.

Przekazanie laptopów będzie następować na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia. Wzór umowy określony zostanie w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji.źródło: mc


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Wersja beta 3 iOS 17 upublicznionaPierwsza beta dla deweloperów iOS 17 została wydana pierwszego dnia WWDC, zgodnie z tradycją. Aktualnie jest ona technicznie dostępna dla każdego, kto ma konto programisty, mimo że formalnie przeznaczono ją dla deweloperów, aby rozpocząć tworzenie aplikacji przy użyciu nowych frameworków i interfejsów API, a także do testowania i wysyłania raportów o błędach, jeśli ich aplikacje nie działają z nowym oprogramowaniem.

W rzeczywistości Developer Beta wymagał płatnego członkostwa w programie deweloperskim, który kosztuje 99 USD rocznie. Wraz z iOS 17 Apple zmieniło swoją politykę, umożliwiając nawet osobom posiadającym bezpłatne konta deweloperskie (które w przeciwnym razie zapewniają dostęp tylko do forów deweloperskich i Xcode) pobranie wersji Developer Beta iOS 17.

Pierwsza publiczna beta została wydana 12 lipca br. i odpowiada tej samej wersji co Developer Beta 3.

Aktualizacja 08/09/23: Apple wydało trzecią publiczną wersję beta systemu iOS 17, która jest identyczna z wersją Developer Beta 5.
iOS 17: Nowe funkcje

To iOS 17 jest główne wydanie, które zawiera wiele nowych funkcji. Niektóre z naszych ulubionych funkcji iOS 17 obejmują transkrypcję poczty głosowej na żywo, znacznie ulepszoną autokorektę, lepszą Siri (w tym możliwość uruchamiania jej za pomocą Siri zamiast Hej Siri), plakaty kontaktów i StandBy.

Nasz przewodnik po iOS 17 zawiera więcej informacji na temat wszystkich funkcji, które pojawią się tej jesieni na iPhonie. Tutaj wyróżnimy szczególnie interesujące zmiany i aktualizacje w najnowszej wersji beta. Oto, co zostało odkryte w wersji Developer Beta 5:

• Zaktualizowana wiadomość Live Voicemail: Jeśli nie używasz niestandardowej wiadomości poczty głosowej, domyślna wiadomość odtwarzana podczas korzystania z Live Voicemail została zaktualizowana, aby była nieco mniej myląca dla dzwoniącego.

• Zablokowane przeglądanie prywatne: Przy pierwszym przejściu do okna przeglądania prywatnego w Safari pojawia się teraz ekran powitalny z pytaniem, czy chcesz włączyć zablokowane przeglądanie prywatne.

• Udoskonalony interfejs: Pojawiły się nowe animacje w Centrum sterowania i Shazam, kilka poprawek w nowym śledzeniu emocji/nastroju w aplikacji Zdrowie, wyskakujące okienko w aplikacji Remote o zlokalizowaniu pilota Siri i nie tylko.

iOS 17: Jak zainstalować publiczną wersję beta

Aby przetestować szybciej iOS 17, można zapisać się do publicznych testów beta. Proces instalacji wersji beta zmienił się w iOS 16.4. Oto jak teraz działa nowy proces:

• Kliknij Zarejestruj się na stronie Apple Beta i zarejestruj się za pomocą swojego Apple ID.

• Zaloguj się do programu beta.

• Kliknij Zarejestruj swoje urządzenie iOS.

• Otwórz aplikację Ustawienia, stuknij Ogólne, a następnie Aktualizacja oprogramowania.

• W sekcji Aktualizacje beta wybierz publiczną wersję beta systemu iOS.

• Po zarejestrowaniu się może minąć kilka chwil, zanim opcja beta pojawi się w Aktualizacji oprogramowania.

Publiczne testy beta systemu iOS 17 rozpoczęły się 12 lipca i sugerujemy, aby większość użytkowników na nie poczekała - publiczne wersje beta mogą być pełne błędów, a wczesne wersje deweloperskie dużych nowych wersji systemu operacyjnego są często jeszcze bardziej podatne na błędy i niekompletne.

iOS 17: Jak zainstalować deweloperską wersję beta

Musisz być zarejestrowany jako programista Apple. Począwszy od iOS 17, nie musisz być w programie deweloperskim za 99 USD rocznie, aby uzyskać dostęp do deweloperskiej wersji beta. Wystarczy bezpłatne konto deweloperskie. Można je uzyskać za pośrednictwem Xcode lub aplikacji Apple Developer w systemie iOS. Oto jak to zrobić za pośrednictwem aplikacji Apple Developer:

• Pobierz aplikację Apple Developer ze sklepu App Store.

• Otwórz aplikację.

• Stuknij w Konto.

• Zaloguj się przy użyciu swojego zwykłego Apple ID.

Jeśli chcesz sprzedawać aplikacje w App Store, musisz zapłacić 99 USD/79 GBP rocznie za płatne konto. Zarejestruj się w programie Apple Developer Program (link) lub za pośrednictwem aplikacji Apple dla programistów. Możesz porównać darmowe i płatne konta pod tym linkiem.

Zarejestrowani deweloperzy mogą zamiast tego wybrać publiczną wersję beta, wybierając iOS Public Beta na ekranie aktualizacji oprogramowania. Po zarejestrowaniu się jako deweloper może minąć trochę czasu, zanim opcja pojawi się w Aktualizacjach oprogramowania.

Niektórzy deweloperzy mają zarejestrowane Apple ID dla dostępu deweloperskiego, które różni się od Apple ID powiązanego z ich osobistym kontem Apple i danymi. Aby użyć innego Apple ID do dostępu do wersji beta niż jest używany w pozostałej części systemu iOS, otwórz Ustawienia > Ogólne > Aktualizacja oprogramowania > Aktualizacje beta i wybierz Apple ID u dołu ekranu.

iOS 17 beta: Ryzyko i środki ostrożności

Wersje beta to wersje testowe nadchodzącego oprogramowania. Z definicji są one niedokończone i choć powinny zawierać większość lub wszystkie funkcje gotowego produktu, będą występować kosmetyczne różnice i, co nieuniknione, pewne usterki i problemy, które trzeba będzie naprawić. Błędy i problemy są powodem, dla którego Apple zadaje sobie trud beta-testowania iOS.

Innymi słowy, nie należy oczekiwać doskonałego doświadczenia użytkownika. W szczególności nie oczekuj, że istniejące aplikacje (w tym te, na których możesz polegać) będą działać poprawnie. W skrajnych przypadkach może się nawet zdarzyć, że urządzenie zostanie zablokowane przez wersję beta i nie będzie można z niego korzystać do czasu pojawienia się kolejnej wersji beta, która, miejmy nadzieję, naprawi ten problem. Nierzadko zdarza się również, że wczesne wersje beta oprogramowania wykazują problemy, takie jak nadmierne zużycie baterii.

Im bliżej ostatecznej premiery i wersji iOS, tym bardziej dopracowanych i kompletnych funkcji możemy oczekiwać od dostępnych wersji beta. Kontrargumentem jest oczywiście to, że i tak pozostanie mniej czasu na oczekiwanie na oficjalną premierę.

Nie możemy wystarczająco podkreślić, jak ważne jest wykonanie kopii zapasowej iPhone'a przed zainstalowaniem wersji beta iOS, lub jeszcze lepiej, użycie dodatkowego urządzenia zamiast głównego iPhone’a. Nie stracisz wszystkiego, jeśli coś pójdzie nie tak podczas instalacji wersji beta, a jeśli będziesz chciał, będziesz mógł wrócić do ostatniej wersji.źródło: macworld


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Zrównoważony rozwój - kierunek nie jest łatwy80% respondentów badania „Global Sustainability Transformation Survey Report 2023”, przygotowanego przez firmy Oxford Economics i Fujitsu, stwierdziło, że zrównoważony rozwój jest obecnie jednym z pięciu najważniejszych priorytetów zarządzania biznesem. Zarządzający postrzegają wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem jako szanse i możliwości biznesowe, ale wskazują jednocześnie na złożoność i ogrom pracy wymagany do transformacji zrównoważonego rozwoju. Czy firmy wobec wyzwań rynkowych wrócą do wcześniejszych metod zarządzania, czy dalej będą kroczyć ścieżką zrównoważoną?

Raport powstał na bazie ankiety przeprowadzonej wśród 1800 dyrektorów i menedżerów wyższego szczebla z dziewięciu krajów. Według ankiety 53% liderów biznesu uważa, że czynniki zewnętrzne mają znaczący wpływ na ich działalność. Największa liczba respondentów wymieniła nasilenie cyberataków (80%), wysoką inflację i rosnące stopy procentowe (77%), problemy z dostawami energii (76%), napięcia geopolityczne (65%) i zmiany klimatyczne (63%), jako elementy zmieniające funkcjonowanie ich biznesów. Ostatnie lata zawirowań i niepewności na świecie sprawiły, że zarządzający zmuszeni są do zmiany swoich priorytetów. Zwracają większą uwagę na wyzwania tworzone przez wspomniane czynniki zewnętrzne.

Powyższe czynniki liderzy biznesowi uznali za kluczowe w kwestii zrównoważonego rozwoju (ZR) środowiskowego, społecznego i gospodarczego. 80% respondentów stwierdziło, że zrównoważony rozwój „jest obecnie jednym z pięciu najważniejszych priorytetów zarządzania biznesem”.

Z drugiej strony, raport „Global Sustainability Transformation Survey Report 2023” ujawnia, że wiele organizacji nie wdraża jeszcze polityki ZR. 43% wszystkich ankietowanych pozostaje nieaktywnych w zakresie budowania zrównoważonego rozwoju, a około 20% dopiero zaczyna wdrażać taką politykę w swojej działalności. Tylko niewiele ponad jedna czwarta (27%) organizacji przyznaje, że osiągnęło konkretne korzyści wynikające z transformacji zrównoważonego rozwoju. Dlaczego?

„Pamiętajmy, że transformacja zrównoważonego rozwoju wymaga fundamentalnych zmian w organizacjach, począwszy od procesów zarządzania, aż po kulturę korporacyjną i strategię biznesową. Wiele firm na świecie rozumie, że muszą być zrównoważone i z pewnością chce do tego dążyć. Jednak na poziomie praktycznym dla wielu nie jest to do osiągnięcia. Na razie. Generalnie trzeba zrozumieć, że polityka zrównoważonego rozwoju to szansa, a nie tylko problem” – przekonuje Michał Grzegorzewski, Head of Services, Fujitsu Polska.


Cytat :
50% respondentów raportu wskazało spełnienie oczekiwań konsumentów i klientów jako główny powód rozwijania polityki zrównoważonego rozwoju. Świadome firmy chcą zapewnić długoterminowe relacje ze społeczeństwem, pracownikami i klientamiW raporcie podkreślono, że prawie połowa liderów biznesowych wskazała na złożoność i ogrom pracy wymagany do transformacji zrównoważonego rozwoju. Główne ograniczenia w tym procesie to „brak dostosowania kadry kierowniczej do wizji zrównoważonego rozwoju oraz brak wiarygodnych danych, potęgowany przez wewnętrzny opór i podejrzliwość.”

„30% ankietowanych menedżerów wskazało rentowność i stabilność finansową jako piąte najważniejsze wyzwanie we wdrażaniu polityki zrównoważonego rozwoju. Jednak wraz ze wzrostem świadomości na temat zrównoważonego rozwoju, wyzwanie kosztowe zmienia się w istotny priorytet organizacyjny”– komentuje dane z raportu Michał Grzegorzewski.


Cytat :
Transformacja zrównoważonego rozwoju wymaga fundamentalnych zmian w organizacjach, począwszy od procesów zarządzania, aż po kulturę korporacyjną i strategię biznesową. Wiele firm na świecie rozumie, że muszą być zrównoważone i z pewnością chce do tego dążyć. Jednak na poziomie praktycznym dla wielu nie jest to do osiągnięciaAutorzy raportu podkreślają, że liderzy ZR zapewniają obecnie większą dbałość o środowisko w porównaniu z innymi firmami. Potwierdzają to wyniki ankiety - 49% menedżerów stwierdziło, że już teraz dąży do zrównoważonego zużycia energii oraz redukcji odpadów i recyklingu (41%), zapobiegania katastrofom (28%) oraz reagowania na zmiany klimatu (27%). 46% respondentów z sektora transportu i 44% z sektora produkcji monitoruje i zarządza emisjami CO2.

Raport podkreśla, że transformacja cyfrowa wspierająca zrównoważony rozwój łączy ludzi, rzeczy i procesy, wykorzystując dane do przekształcania firm. Organizacje próbują z jej pomocą nowych sposobów dostarczania innowacji oraz rozwijania umiejętności i wzmacnianie pozycji poszczególnych pracowników. 84% liderów zrównoważonego rozwoju zatrudnia pracowników, którzy posiadają odpowiednie umiejętności w zakresie transformacji cyfrowej. 78% przekształca procesy biznesowe przy użyciu danych i technologii cyfrowych. Współpraca między ludźmi a sztuczną inteligencją będzie postępować, łagodząc niedobór siły roboczej w starzejących się społeczeństwach – tak uważa aż 59% uczestników badania.

„50% respondentów raportu wskazało spełnienie oczekiwań konsumentów i klientów jako główny powód rozwijania polityki zrównoważonego rozwoju. Świadome firmy chcą zapewnić długoterminowe relacje ze społeczeństwem, pracownikami i klientami. Drogą do tego jest powiązanie zrównoważonego rozwoju z wartościami i celami organizacji” – podsumowuje Michał Grzegorzewski.źródło: fujitsu via oxford economics


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
HBO Max na drugą połowę sierpnia. "Whitney Houston: I wanna dance with somebody"HBO Max ogłasza ramówkowe nowości na drugą połowę sierpnia 2023.

PROGRAMY I SERIALE
"Moja magiczna szafa". Życie brazylijskiej nastolatki koreańskiego pochodzenia wywraca się do góry nogami, kiedy znajduje przejście do pokoju popularnego zespołu K-Pop.
"Tracy Morgan leci po bandzie". Dwukrotnie nominowany do nagrody Emmy aktor i komik Tracy Morgan daje z siebie wszystko w tym sprośnym i zjadliwie zabawnym stand-upie.

"Portland Tower II". O wydarzeniach z Portland Tower trudno zapomnieć, ale Sarah i Lizzie muszą współpracować, aby złapać mordercę i odzyskać zaginione dziecko.

"Kocham Cię i to boli". Juan Gris to raper, który walczy z gentryfikacją. Lola jest bogatą dziewczyną i córką właściciela firmy budowlanej, która zagraża sąsiedztwu Juana.

FILMY
"Ramona" - Ramona przeprowadziła się z chłopakiem do Madrytu z nadzieją na nowy początek. Chce być aktorką, matką i mieszkać w najlepszej dzielnicy miasta.

"Metalowe potwory: prawy odkupiciel" - Obraz śledzi ekipę The Metal Shop, która dostaje szansę zbudowania monster trucka do serialu "Prawi Gemstonowie" Danny'ego McBride'a.

"Manifest Zachód" - Pozornie normalna rodzina przenosi się na nieokiełznaną amerykańską dzicz w nadziei, że udam im się uciec od presji współczesności.

"Historia drwala" - Pepe jest drwalem w idyllicznym miasteczku w północnej Finlandii. W ciągu kilku dni seria wydarzeń stopniowo niszczy jego spokojne i szczęśliwe życie.

"Bez niej" - Przygotowując się do emigracji z Iranu, Roya spotyka kobietę, która straciła pamięć. Przyjmuje ją do siebie, nieświadoma, że ta ma ją zastąpić w domu.

"Najgorsi" - Grupa nastolatków z klasy robotniczej zostaje wybrana do zagrania w filmie. Lokalna społeczność kwestionuje wybór reżysera.

"Batman i Superman: Bitwa supersynów" - Jedenastoletni Jonathan Kent i Damian Wayne łączą siły, by ocalić świat i swoich najbliższych.

"Ziemia we mnie"- Po latach wygnania Remo wraca do rodzinnej wioski w Kosowie. Na miejscu musi zmierzyć się z mrocznymi sekretami swojej rodziny.

"Flash"- Barry używa swoich supermocy, aby cofnąć się w czasie i zmienić wydarzenia z przeszłości. Dochodzi jednak do kolizji.

"Na północ" - Filipiński marynarz pracujący na statku transatlantyckim odkrywa rumuńskiego pasażera na gapę, któremu grozi wyrzucenie za burtę.

"Południowy posterunek" - Christian jest francuskim żołnierzem, który wrócił z Afganistanu do Francji. Próbując wrócić do normalnego życia, wkrótce angażuje się w handel opium.

"Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody" - Naomi Ackie wciela się w rolę Whitney Houston. Obraz celebruje życie i muzykę jednej z największych wokalistek w historii.źródło: hbo maxSierpień w Playerze. "Lipowo. Zmowa milczenia", "Hotel Paradise 7"Wydarzeniem miesiąća będzie premiera serialu Player Original - "Lipowo. Zmowa milczenia" (od 18 sierpnia). na motywach powieści Katarzyny Puzyńskiej "Motylek". W ośmioodcinkowej historii fani Playera poznają mieszkańców Lipowa - małej, sennej miejscowości otoczonej malowniczymi lasami i jeziorami na Kujawach. Życie tu przypomina sielankę, wszyscy się znają, szanują, mniej lub bardziej lubią, a głosem sumienia jest lokalny proboszcz. W rzeczywistości nad spokojnym Lipowem unosi się gęsta mgła tajemnicy, która spowija miasteczko od lat i wpisała się w jego krajobraz. A tutejsi ludzie doskonale nauczyli się w niej funkcjonować, prowadząc grę pozorów i perfekcyjnie chroniąc sekrety sąsiadów oraz, przede wszystkim, swoje.

Na terytorium Lipowa spotykają się również dwa religijne światy: za dnia chrześcijański w lokalnej parafii oraz zakonie, w nocy - pogański na słynnej Polanie Czarownic na obrzeżach miejscowości. Pewnego dnia do miasteczka, w sam środek zżytej społeczności, trafia Weronika Nowakowska (Julia Kijowska), pisarka szukająca spokoju oraz ucieczki od życia i kłopotów, które zostawiła za sobą w stolicy. Wkrótce po jej przyjeździe w Lipowie dochodzi do tragicznych wydarzeń - ginie siostra z lokalnego zakonu, w którym obowiązują śluby milczenia. W jednej chwili w małym miasteczku każdy staje się podejrzany.

Szef lokalnej policji, młody i ambitny Daniel Podgórski (Piotr Pacek), widząc zaangażowanie nowej mieszkanki, decyduje się na bardzo odważny ruch - wbrew wszystkim wciąga Weronikę w sprawę. Z każdym dniem kobieta zaczyna odkrywać kolejne sekrety miasteczka. Ale żeby dojść do prawdy, pisarka musi nie tylko wydobyć na światło dzienne głęboko skrywane tajemnice mieszkańców Lipowa, ale również stawić czoła swojej własnej. A przede wszystkim złamać zmowę milczenia! Na ekranie widzowie Playera zobaczą Julię Kijowską, Piotra Packa, Olafa Lubaszenkę, Eryka Kulma Jr., Krzysztofa Wacha, Agnieszkę Suchorę, Mariusza Bonaszewskiego, Marcina Sztabińskiego, Beatę Kawkę, Julię Konarską, Antoniego Sztabę, Dorotę Kolak, Jana Wieczorkowskiego i innych.

W sierpniu na platformie Player także "Hotel Paradise. Extra 7". Atrakcyjni, odważni i interesujący single pojawią się na egzotycznej, kolumbijskiej wyspie, by znów zawalczyć o wielką wygraną. W drodze do zwycięstwa będą łączyć się w pary, zawierać sojusze, eliminować przeciwników i dokonywać najcięższych wyborów. A każda błędna decyzja lub źle ulokowane uczucia mogą boleśnie zakończyć tę przewrotną rozgrywkę. Miłosne wyznania, niespodziewane przyjaźnie, dotkliwe zdrady i akty desperacji - Hotel Paradise już nie raz udowodnił, że rządzi się własnymi prawami. Tutaj niczego nie możesz być pewien.źródło: player Strona : < 1 2 [3] 4 ... 418 419 420 >


Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Kurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · OpenAI otwiera swoje pierwsze przedstawicielstwo w UE.
Napisane przez Piotr
( 02.10.2023 06:22 )

 · Apple zaktualizuje oprogramowanie iPhone&#8217;a 12 we Francji, aby rozwiązać spór dotyczący promieniowani
Napisane przez Piotr
( 29.09.2023 04:19 )

 · Wielka Brytania buduje jeden z najdroższych na świecie superkomputerów.
Napisane przez Piotr
( 28.09.2023 07:17 )

 · SAS zacieśnia współpracę z Microsoftem. W tle generatywna sztuczna inteligencja.
Napisane przez Piotr
( 27.09.2023 07:15 )

 · Polacy bezrefleksyjnie ufają technologii?
Napisane przez Piotr
( 26.09.2023 07:13 )

 · Google zapłaci 93 mln dolarów - za śledzenie lokalizacji użytkowników.
Napisane przez Piotr
( 25.09.2023 07:09 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
PlayStation 5

Artykuły
1 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
2 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
3 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
4 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)
5 . Jak przedsiębiorstwa mogą wykorzystać ChatGPT i GPT-3.
(19.02.2023)
6 . ChatGPT wspiera badaczy przy pisaniu artykułów naukowych.
(03.02.2023)
7 . Fizycy z PAN wymyślili, jak zmniejszyć ucieczkę ciepła przez szyby.
(13.12.2022)
8 . Nowe ogniwa litowo-jonowe od polskiego start-upu
(18.10.2022)
9 . W Warszawie powołano Klaster Technologii Kwantowych - Klaster Q
(25.05.2022)
10 . Na polu walki technologie Big Data mogą być kwestią życia i śmierci.
(25.05.2022)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2023.