Logowanie

Ukryj panel

Strona główna

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Comarch świętuje 25 lat istnienia na rynku. Firma z Krakowa jest dziś obecna na całym świecie.Myśląc o największych i najlepiej rozpoznawalnych markach IT w Polsce, a także w Europie, nie sposób przejść obojętnie obok firmy Comarch. To producent systemów informatycznych, który zaistniał na rynku dzięki rozwiązaniom dla telekomunikacji, a dzisiaj w jego działalności bardzo ważny sektor stanowi oprogramowanie ERP, z którym dociera do setek tysięcy małych i średnich firm. Firma istnieje na rynku już od 25 lat i przez ten czas udało jej się nawiązać współpracę z wieloma partnerami z całego świata.

Ćwierćwiecze istnienia to świetna okazja do podsumowania dotychczasowych osiągnięć firmy, ale także wyzwań, które pojawiają się na co dzień i są nieuniknione, gdy oferowane usługi i produkty są wykorzystywane przez wielu klientów z rożnymi wymaganiami. Chociaż Comarch na początku składał się tylko z kilku pracowników, to od pierwszych dni kierowany jest przez prof. Janusza Filipiaka i dzisiaj skala działalności firmy jest nieporównywalnie większa, podobnie jak jej znaczenie w szeroko rozumianym sektorze IT, a stosunkowo od niedawna także na rynku urządzeń i usług w ramach Internetu Rzeczy i Machine Learning.
Comarch zatrudnia dziś ponad 5 tys. pracowników, wszystko zaczęło się na krakowskiej uczelni

Droga do sukcesu firmy sięga początków jej istnienia w 1993 roku. W październiku Comarch powstał w wyniku połączenia działalności gospodarczej EJ Filipiak z CCC Ltd. i w ten sposób zaczął zyskiwać pierwszych klientów. Siedzibą firmy staje się pokój 415 w budynku B5 Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ale już w kolejnym roku podpisany jest pierwszy duży kontrakt. Comarch otrzymał wówczas zlecenie stworzenia systemu informatycznego na potrzeby Telekomunikacji Polskiej.

Przez kolejne lata znaczenie Comarchu na rynku stale rosło. W 1999 roku firma staje się pierwszym polskim partnerem Oracle, a rok później debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych, rozpoczyna działalność w Stanach Zjednoczonych i równocześnie wraz z RMF FM tworzy portal Interia.pl. W następnych latach oferta i aktywność rozrastają się na tyle, że Comarch jest już obecny ze swoimi placówkami między innymi w Niemczech, Rosji, Panamie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, by docelowo dysponować oddziałami i spółkami łącznie w 54 krajach na całym świecie. Z kilkuosobowej firmy mającej swoje początki na krakowskiej uczelni, dzisiaj Comarch stał się korporacją zatrudniającą ponad 5600 osób i nic nie wskazuje na to, by liczby te miały przestać rosnąć.

Opisywane sukcesy i ugruntowana już pozycja na rynku nie oznacza, że Comarch rezygnuje z dalszego rozwoju. Wręcz przeciwnie, do stania się jedną z największych firm na rynku jest jeszcze długa droga: Oracle czy IBM to nie jest liga Comarchu. To są wielkie firmy, każda z nich zatrudnia powyżej 60 tys. osób, mają potężne przychody i dużą rozpoznawalność. My jesteśmy na początku tej drogi: powoli zaczynamy być znani, a klienci zaczynają cenić nasze usługi – komentuje prof. Filipiak zapytany o pozycję firmy na rynku w wywiadzie Tomasza Bitnera.

Już teraz wiadomo w jaki sposób Comarch będzie się dalej rozwijać. Znakomita większość przychodów firmy pochodzi ze sprzedaży własnych systemów informatycznych, ale co istotne, jej pozycja na rynku jest już na tyle ugruntowana, że o partnerstwa nie trzeba się obawiać. Współpraca jest możliwa między innymi z grupami bankowymi, telekomunikacyjnymi i handlowymi, których systemy obsługujące IT w najbliższych latach będą konsekwentnie przenoszone do chmury, gdzie łatwiej o złożone obliczenia niezbędne do działania nawet z pozoru mało skomplikowanego oprogramowania.
Ogólnoświatową rozpoznawalność zdobywano latami, portfolio produktów jest szerokie

W ofercie Comarchu znaleźć można oprogramowanie niezbędne praktycznie w każdej dużej firmie. Najlepiej rozpoznawalne systemy Comarch ERP w różnych odmianach znalazły swoje zastosowania w wielu polskich i ogólnoświatowych przedsiębiorstwach. Za granicą rozpoznawalność firmy budowana jest właśnie przez pryzmat konkretnych produktów, toteż te są dopracowywane zgodnie ze zmieniającymi się przepisami i potrzebami klientów.

Ogromnym obszarem inwestycji są więc teraz badania i rozwój (skrótowo określane jako R&D). Istotą jest nie tyle maksymalne zwiększenie produkcji i zaprezentowanie znakomitych wyników sprzedażowych już teraz, co rozsądne planowanie działań w taki sposób, by firma mogła istnieć i rozwijać się dalej w przyszłości. Celem nie jest więc gromadzenie środków, by imponować liczbami, ale stały rozrost struktur, co jest podstawą do rozwoju w przyszłości. Jak przyznaje prezes Comarchu, większą wartością jest dla niego sztab dobrze wynagradzanych informatyków, niż jednorazowy, wysoki zysk uzyskany w krótkim czasie.

Dotychczasowe wdrożenia systemów Comarchu obejmują wiele branży. O tym jak można zastosować konkretną wersję oferowanych systemów ERP można dowiedzieć się z oficjalnej strony. Ciekawe okazują się jednak także opublikowane filmy, które obrazują wdrożenia i praktyczne atuty zastosowania systemów ERP u konkretnych klientów z różnych branż.

Po ich obejrzeniu przekonujemy się, jakie są realne korzyści i obszary zastosowań systemów klasy ERP krakowskiej firmy, która dotarła ze swoją ofertą oprogramowania do klientów z tak wielu branży na całym świecie.
Najważniejszy sektor to ERP, nowe wyzwania są codziennością

Chociaż obecna oferta Comarchu jest rozbudowana, firma nie chce na tym poprzestawać. Inwestycje we wspomniane badania i rozwój skutkują powstawaniem nowych pomysłów i wniosków, na bazie których oprogramowanie jest dalej rozwijane. Wiele dzieje się choćby w zakresie systemów ERP, które będą dalej rozbudowywane na potrzeby małych i średnich firm. Z każdą wersją w oprogramowaniu implementowane będą nowości czerpiące coraz więcej korzyści z usług chmurowych i związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Badania prowadzone są między innymi w kierunku wdrożenia uczenia maszynowego. Pozwoli ono lepiej przetwarzać dane odczytywane wprost z aplikacji ERP, by w przyszłości przyczynić się do wnioskowania, na przykład na bazie danych o zachowaniu użytkowników. To jednak nie jedyny kierunek rozwoju. Do systemów ERP ma trafić także szereg innych rozwiązań przyczyniających się do automatyzacji pracy, także na bazie wiedzy eksperckiej.

Co ciekawe, stosunkowo od niedawna duże znaczenie ma rynek usług i urządzeń w ramach Internetu Rzeczy. Comarch tworzy rozwiązania, które są wykorzystywane nie tylko na własne potrzeby. Wytwarzane są moduły komunikacyjne, urządzenia medyczne i urządzenia IoT. Kierunkiem rozwoju jest w tym przypadku między innymi szeroko rozumiana ochrona zdrowia (i obszar nazywany ogólnie Smart Hospital), systemy inteligentnego pomiaru (Smart Metering) oraz bezpieczeństwo, w przypadku którego mowa między innymi o automatyzacji i rozwiązaniach tworzonych na potrzeby transportu i miast, czyli Smart City.

Nie ma zatem wątpliwości, iż choć 25-lecie działalności Comarchu to duże osiągnięcie i chwila na podsumowanie dotychczasowych sukcesów, to w dłuższej perspektywie jest to tylko jeden z punktów na drodze nieustannego rozwoju. Firma ma konkretny plan na przyszłość i już teraz tworzy rozwiązania, które w przyszłości pozwolą jej istnieć na rynku mimo docelowego przeniesienia wszystkich usług do chmury. Jeśli rozrost struktur będzie kontynuowany w co najmniej tak dobrym tempie jak teraz, przez kolejne 25 lat Comarch zrealizuje z pewnością masę interesujących projektów i będzie miał czym chwalić się przy okazji kolejnego jubileuszu.źródło: comarch


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Android 9.0 na smartfonach Nokii: pierwszy model właśnie otrzymał aktualizację.Firma HMD Global, obecny właściciel praw do marki Nokia na rynku smartfonów, udowodniła, że faktycznie potrafi dość sprawnie wydać aktualizację Androida. Pierwszy smartfon właśnie otrzymał najnowszą odsłonę systemu operacyjnego Google.

Android 9.0 Pie dostępny jest już dla użytkowników Nokii 7 Plus. Duża aktualizacja przynosi m.in. nowy pasek nawigacyjny, zmiany w menu z ustawieniami smartfonu i większe usprawnienia w powiadomieniach. Użytkownicy otrzymali także nową aplikację aparatu czy udoskonalenia w zarządzaniu energią, co powinno przełożyć się na dłuższy czas pracy bez ładowarki.

W związku z tym, że aktualizacja udostępniania jest stopniowo, to nie wszyscy użytkownicy mogą już pobrać Androida 9.0 Pie. Należy więc uzbroić się w cierpliwość. Ponadto przed pobraniem i zainstalowaniem aktualizacji warto wykonać kopię bezpieczeństwa danych.

Warto zauważyć, że wciąż wiele topowych smartfonów nie otrzymało aktualizacji do Androida Pie. Chociażby Samsung nie wydał jeszcze aktualizacji do Galaxy S9 czy Note’a 9. Natomiast Nokia udostępniła aktualizację do urządzenia ze średniej półki cenowej. Co więcej, w planach HMD Global jest wydanie Androida 9.0 na wszystkie sprzedawane smartfony, w tym także na tanie modele. Tak właśnie powinno przeprowadzać się aktualizacje smartfonów.

Sprawne wydawanie aktualizacji to tylko jedna z wielu zalet Nokii 7 Plus. Smartfon jest jedną z ciekawszych propozycji za około 1500-1600 złotych. Wygląda naprawdę atrakcyjnie, posiada wydajne podzespoły i oferuje dobrą jakość zdjęć. Dodatkowo Android, który został tylko nieznacznie zmodyfikowany przez HMD Global, działa sprawnie i stabilnie.źródło: nokia


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Alior, Rossmann, Polpharma i CUI Wrocław triumfują w Liderze Informatyki 2018.Alior Bank, Rossmann, Polpharma i Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu to zwycięzcy tegorocznego konkursu Lider Informatyki. Werdykt jury konkursu organizowanego już po raz 22. przez redakcję Computerworld został ogłoszony na konferencji 24 września.

W konkursie nagradzane są innowacyjne wdrożenia informatyczne, które przynoszą startującym przedsiębiorstwom i instytucjom wymierne korzyści biznesowe, przekładając się na ich pozycję na rynku. W tym roku jurorzy nagrodzili wdrożenia w czterech kategoriach. Równolegle najbardziej wpływowi polscy CIO-si wyróżnili najciekawsze produkty i rozwiązania informatyczne zgłoszone w części konkursu dla dostawców ICT.

Bankowość i finanse

W tej kategorii wygrał Alior Bank, który dotarł do finału konkursu wraz z Bankiem Millenium i Biurem Informacji Kredytowej.

Alior zgłosił projekt transformacji organizacyjnej w duchu Agile, który objął 250 osób zarówno z IT, jak i działów operacyjnych (m.in. obszary kredytów ratalnych, kredytów dla klientów indywidualnych, ryzyka i windykacji). Zasadniczą korzyścią odniesiona w wyniku wdrożenia programu Agilor było skrócenie czasu realizacji produktów o 30% w porównaniu ze wcześniejszym okresem. Odnotowano także zwiększenie jakości rozwiązań, lepsze definiowanie wymagań i możliwość szybkiej zmiany priorytetów biznesowych w reakcji na fluktuacje rynkowe.

Bank Millenium przedstawił rozwiązania do zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych i turystycznych w kanałach internetowym i mobilnym (w części oparte na rozwiązaniach ERGO Hestii, która m.in. za te projekty wygrała Lidera Informatyki w kategorii Bankowość i finanse w ubiegłym roku). Millenium rozbudowało także aplikacje mobilną o możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej i płatności za parkowanie oraz wprowadziło elementy rzeczywistości rozszerzonej do zakupu lokaty.

Biuro Informacji Kredytowej zbudowało platformę BIK Cyber Fraud Detection, która wykrywa próby nadużyć finansowych i umożliwia wymianę informacji między instytucjami z sektora finansowego. To rozwiązanie w znaczącym stopniu ogranicza ryzyko operacyjne firm korzystających z platformy.

Przemysł

Zwycięzcą tej kategorii została Polpharma, która w finale na punkty pokonała KGHM Polska Miedź i Ceramikę Paradyż.

Polpharma została nagrodzona za analitykę w pigułce: działający w chmurze system raportowo-analityczny PowerMap, który dostarcza na urządzenia różnych typów przekrojowe informacje zarządcze w czasie rzeczywistym. Dzięki zaawansowanym metodom analitycznym wskazuje trendy, anomalie, predykcje. Podczas prac projektowych udało się zbudować 100-osobową grupę, której członkowie dalej tworzą rozwiązania analityczne na potrzeby własnych działów.

KGHM Polska Miedź stworzyło system wizualizacji stacji elektroenergetycznych, który monitoruje zasilanie całego kombinatu w energię. Przy specyfice produkcji zakładów górniczych i hutniczych oraz skali działania KGHM kontrola zaopatrzenia w energię umożliwiająca szybką reakcję na jakiekolwiek zmiany ma znaczenie nie tylko dla wyników firmy, ale w sytuacjach kryzysowych także dla zdrowia, a nawet życia pracowników.

Ceramika Paradyż wdrożyła IFS Applications 9, system klasy ERP, który pomógł w budowie nowego centrum logistycznego, przyczyniając się do skrócenia czasu oczekiwania na produkty, zautomatyzowania pracy w 90% czynności i obniżenia kosztów załadunku towaru. Dodatkowo firma z Opoczna, chroniąc swoje dane operacyjne i przygotowując się na spełnienie wymogów RODO, wprowadziła nową polityką bezpieczeństwa informacji zgodną z ISO27001 wraz z odpowiednimi procedurami informatycznymi.

Handel i usługi

W finale w tej kategorii Rossmann wyprzedził kancelarię Domański Zakrzewski Palinka i Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych ProNovum.

Rossmann, który już w poprzednim roku dotarł do finału naszego z systemami informatycznymi do zakupów online i programu lojalnościowego, tym razem przedstawił akcelerator projektów, nowatorskie rozwiązanie organizacyjne wdrożone w dziale IT, którego efektem było zlikwidowanie kolejki projektów oczekujących. Przy okazji zniesiono dotychczasowy system nadawania priorytetów wybranym projektom – teraz każdy projekt uznany za wartościowy trafia do realizacji w ciągu kilkunastu dni od zgłoszenia. Informatycy w sposób symultaniczny pracują nad utrzymaniem ponad 300 funkcjonujących w firmie systemów i rozwojem 30-50 nowych pomysłów w ciągu roku.

Domański Zakrzewski Palinka, największa polska kancelaria prawnicza, wykorzystała mechanizmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do analizy dużych zbiorów dokumentów, co podniosło efektywność realizacji procesów due diligence (audytów przedinwestycyjnych). Projekt stał się platformą, która może być podstawą do wprowadzenia rozpoznawania znaczeń, „rozumienia” języka oraz uczenia się poprzez przyrost materiału w innych projektach. Kancelaria DZP wdrożyła także mechanizm do zarządzania cyklem życia dokumentów, których spółka ma w swoich archiwach ponad 8 mln oraz system ochrony przez wyrafinowanymi atakami cybernetycznymi.

ProNovum, które zdobyło już statuetkę Lidera informatyki w 2015 r., tym razem zgłosiło do konkursu Portal Bloki Pro, narzędzie wspierające elastyczna eksploatację bloków energetycznych. Gromadzi ono w jednym miejscu wiedzę o konstrukcji bloków energetycznych o mocy 100-360 MW należących do wszystkich grup energetycznych w Polsce. Zebrane informacje ułatwiają tworzenie planów remontowych poszczególnych elektrowni, pozwalają analizować przyczyny awarii, rozwiązywać problemy przy eksploatacji bloków i zapobiegać im w kolejnych elektrowniach. Drugim przedstawionym projektem był Moduł Analizy Intensywności Regulacji AIR, który pozwala uzyskać wiedzę o pracy bloków energetycznych w zmienionych warunkach eksploatacyjnych – w tzw. trybie regulacyjnym, związanym ze zmieniającym się zaopatrzeniem w energię ze źródeł odnawialnych.

Administracja i użyteczność publiczna, ochrona zdrowia

Po zwycięstwo w tej kategorii sięgnęło Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu. Obok niego do finału dotarły Urząd Miasta Bydgoszczy i Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu przystąpiło do konkursu z projektem Open Data Wrocław – uruchomionego w grudniu 2017 r. portalu, który zapewnia różnym grupom: obywatelom, przedsiębiorcom, naukowcom nieograniczony dostęp, także przez API, do surowych cyfrowych danych będących w posiadaniu miasta. Są one potem wykorzystywane m.in. w takich usługach jak Lokomo, JakDojade, NaviParking, Transportoid czy Wroclaw2016. Poza tym CUI zgłosiło do oceny jurorów rozwiązanie do elektronicznego obiegu faktur oraz inicjatywę Wrocław Koduje 2.0, która ma popularyzować programowanie wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich.

Urząd Miasta Bydgoszczy zwrócił uwagę jurorów nie tylko nazwą usługi OPIUM, będącej skrótem od Oświatowej Platformy Informatycznej Urzędu Miasta. To rozbudowany system komunikacyjny dla miasta oraz nauczycieli i innych pracowników szkół. Pozwala zbierać różne wnioski i dokumenty, zbiera informacje finansowe, wspiera usuwanie awarii i planowanie remontów, gromadzi podpisywane umowy czy informacje o nauczycielach poszukujących pracy.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego utworzył Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Umożliwia od sprawny dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji o przewoźnikach, co może pomóc w wyeliminowaniu nieuczciwych przedsiębiorców i poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego w Polsce.źródło: lider informatykiAtos dostarczy duńskiemu uniwersytetowi Quantum Learning MachineAtos ogłosił strategiczne partnerstwo z DTU (Technical University of Denmark) w obszarze obliczeń kwantowych. W ramach partnerstwa Atos dostarczy duńskiemu uniwersytetowi swój system kwantowy noszący nazwę Quantum Learning Machine, które pomoże zatrudnionym w nim informatykom projektować nowe algorytmy.

DTU będzie tym samym pierwszą uczelnią w Danii, która będzie korzystać z Quantum Learning Machine, czyli rozwiązania zdolnego przetwarzać dane z użyciem 41 kubitów. DTU dołącza do kilku wiodących międzynarodowych instytucji, które mają dostęp do takich technologii. Są to np. takie placówki naukowe, jak Amerykańskie Laboratorium Departamentu Energii Oak Ridge w USA, Francuski Uniwersytet w Reims, a także Uniwersytet Nauk Stosowanych w Górnej Austrii.

Atos Quantum Learning Machine będzie wspierać profesorów i badaczy DTU w analizie i opracowywaniu nowych algorytmów - na przykład w rozwoju nowych struktur molekularnych. Naukowcy i studenci będą mieli teraz okazję współpracować ze społecznością biznesową w celu opracowania i testowania przyszłych programów oraz algorytmów kwantowych, które będą wykorzystywane do przetwarzania dużych ilości danych, w takich obszarach jak Big Data, Internet of Things oraz Sztuczna Inteligencja.

Atos Quantum Learning Machine to uprzemysłowiony i w pełni gotowy system kwantowy zdolny do symulowania do 41 kubitów. Łączy on ultra-kompaktowy system z kwantowym językiem programowania opartym na uniwersalnym standardzie aQasm (Atos Quantum Assembly Language). Dzięki infrastrukturze opartej na pamięci wydajność symulacji obliczeniowej może zostać zwiększona na każdym etapie.

"Atos Quantum Learning Machine umożliwi DTU eksperymentowanie z komputerami kwantowymi, które prawdopodobnie będą powszechnie dostępne w ciągu kilku lat. To da nam szerszą perspektywę i kontekst dotyczący technologii kwantowej - od technologii fizycznej i materiałowej, po programowanie” - powiedział Anders Bjarklev, DTU President.

"W ramach Eurotech Universities Alliance, DTU jest bardzo ważnym strategicznym partnerem dla firmy Atos w Danii. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy wprowadzić maszynę Atos Quantum Learning Machine do państw nordyckich i zachęcać do nowatorskiego podejścia w nauce z najnowocześniejszym know-how”– skomentował Harri Saikkonen, Managing Director Atos Nordics.

Atos Quantum Learning Machine ma być dostarczona w 2019 roku i używana przez DTU zarówno w bieżących i przyszłych projektach badawczych.źródło: atos


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Qualcomm wysuwa pod adresem firmy Apple kolejne oskarżenia.Wszystko wskazuje na to, że tocząca się od jakiegoś czasu wojna między oboma firmami weszła w nową fazę. Qualcomm oskarżył bowiem na początku tego tygodnia firmę Apple o to, że ukradła mu szereg tajemnic handlowych dotyczących budowy produkowanych przez niego układów scalonych i następnie przekazała je jego głównemu konkurentowi, jakim jest Intel.

Qualcomm złożył do sądu pierwszy wniosek oskarżający firmę Apple o naruszenie jego dóbr intelektualnych w listopadzie zeszłego roku. Argumentował w nim, że Apple złamało umowę licencyjną na oprogramowanie, udostępniając inżynierom z Intela poufne informacje dotyczące programów zarządzających produkowanymi przez niego układami scalonymi. Obecnie Qualcomm uzupełnił ten wniosek o kolejne oskarżenia.

Cel takiego działania Apple'a jest według firmy Qualcomm jasny. Intel może teraz wykorzystać tę wiedzę do takiego zmodyfikowania swoich produktów, aby odpowiadały one wymaganiom stawianym przez Apple. Qualcomm argumentuje, że było to celowe działanie pozwalające firmie Apple powiedzieć, że nie będzie dalej kupować układów scalonych od Qualcomm'a gdyż nie spełniają one jej oczekiwań, ale zacznie je zamawiać u Intela.

Warto przypomnieć, że Apple kupował przez ostatnie lata od firmy Qualcomm modemy, które instalował w iPhone'ach. Tak było do momentu premiery iPhone'a 7, w którym Apple (w niektórych modelach tego urządzenia) zaczął instalować modemy produkowane przez firmę Intel.

Apple jak dotąd nie skomentował całej sprawy. Można jednak oczekiwać, to zrobi to w najbliższych dniach jeszcze, być może jeszcze w tym tygodniu.źródło: qualcomm


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Największy kontrakt ERP w historii ComarchuComarch podpisał z francuską firmą La Halle (będącą właścicielem sieci sklepów z odzieżą i obuwiem) największy w swojej historii kontrakt na wdrożenie systemu ERP (ang. Enterprise Resource Planning; planowanie zasobów przedsiębiorstwa).

Podpisana w czerwcu tego roku umowa przewiduje, że moduły wchodzące w skład kompleksowej platformy Comarch Retail zostaną zainstalowane na ponad pięciu tysiącach urządzeń w 900 sklepach firmy La Halle.

Comarch Order Management System pozwoli na scentralizowanie i ujednolicenia danych firmowych takich jak: cenniki, kolekcje, promocje, rabaty, skonsoliduje wszystkie procesy sprzedaży cross-kanałowej (store-to-web, click-and-collect, e-reservation oraz ship-from-store).

Rozwiązanie dedykowane do sprzedaży detalicznej Comarch POS umożliwi firmie La Halle kompleksowe zarządzanie sprzedażą przy automatycznym zastosowaniu spersonalizowanych ofert. Na podstawie zebranych, szczegółowych informacji na temat preferencji i potrzeb klienta oraz dostępności produktów, system jest w stanie przygotować oferty zgodne z oczekiwaniami konsumentów.

Dodatkowo sprzedawcy będą mogli korzystać z systemu Comarch mPOS, zainstalowanego na smartfonach i tabletach. Mobilny system zagwarantuje pracownikom dostęp do tych samych informacji, które znajdują się w wersji stacjonarnej oprogramowania.

Rozwiązanie Comarch będzie zawierać również system Comarch Store Back Office. To rozwiązanie, dostępne zarówno w wersji stacjonarnej jak i mobilnej, umożliwiające zarządzanie w czasie rzeczywistym logistyką w obrębie sklepu (przyjęcie, wydania, inwentaryzacja) oraz stanami magazynowymi.

"Digitalizacja, czyli cyfrowa transformacja, jest dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, obecna w centrum strategicznych wyzwań firm z branży handlu detalicznego. Rozwiązania mobilne dla pracowników sklepów są obecnie nieodzowne, jeśli chcemy poprawić produktywność oraz usprawnić proces sprzedaży zgodnie ze strategią omnichannel", wyjaśnia Arkadiusz Iłgowski, Prezes Comarch France.

I dodaje, "Jako lider rozwiązań dla tego sektora, musimy dostarczać naszym klientom istotną przewagę konkurencyjną, wyprzedzać a nawet kształtować nowe trendy odpowiadające bezpośrednio oczekiwaniom naszych klientów oraz rynku. Nasze rozwiązania i usługi umożliwiają sprostanie tym wymaganiom, dostarczając unikalny komplet funkcjonalności i towarzysząc firmom z branży retail w ich transformacji i osiąganiu wyznaczonych celów".


źródło: comarch


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
System Fedora 29 w wersji beta już dostępny.Społeczność Fedora Project poinformowała wczoraj o dostępności najnowszego wydania systemu operacyjnego Fedora. Chodzi o oprogramowanie Fedora 29 w wersji beta.

Fedora to bezpłatny i otwarty - chodzi o kod - system operacyjny bazujący na jądrze Linuksa. System Fedora 29 jest dostępny w trzech różnych odmianach: (Fedora Server, Fedora Atomic Host i Fedora Workstation).

W opinii specjalistów do najważniejszych nowości, jakie pojawiły się w systemie Fedora 29, należy zaliczyć dwa rozwiązania.

Pierwsze rozwiązanie wspiera tak ważną cechę systemu operacyjnego, jak modułowość. To funkcjonalność towarzysząca każdej z trzech postaci systemu (Fedora Server, Fedora Atomic Host i Fedora Workstation), którą można wdrażać za pośrednictwem kontenerów. Użytkownik systemu ma wtedy do wyboru wiele wersji konkretnego oprogramowania (takiego jak np. Node.js).

Kolejną ważną cechą systemu Fedora 29 jest to, że oferuje on użytkownikom komputerów wyposażonych w procesor ARM (bazujących np. na platformie sprzętowej Pi) większą wydajność i niezawodność pracy. Jest to możliwe dzięki temu, że Fedora 29 bardzo dobrze wspiera funkcję ZRAM, szczególnie w przypadku platform sprzętowych ARMv7 i aarch64.

Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich wydań tego oprogramowania, również Fedora 29 zawiera szereg poprawek bezpieczeństwa. Oferuje również rozszerzenia usprawniające pracę wielu podstawowych pakietów (takich jak Python 3.7, Perl 5.28. glibc 2.28, Gloang 1.11 czy MySQL 8).

Fedora Project zapowiada, że przejście do kolejnej po beta wersji systemu Fedora 29 nastąpi za dwa tygodnie (dokładnie 9-go października).źródło: fedora project


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Październik w HBO GO - pełny wykaz premier. Nowe seriale i premiery filmoweFilmowo-serialowa kolekcja serwisu HBO GO z każdym miesiącem powiększa się o nowe tytuły. Jakie nowości pojawią się w październiku 2018 roku?

Jesień z HBO GO będzie pełna premier filmowych i nowych seriali. Jednym z nich jest "Ślepnąc od świateł", czyli najnowsza polska produkcja HBO Europe na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka, w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. To opowieść o siedmiu dniach z życia kokainowego dilera, którego perfekcyjnie poukładane życie zaczyna zmieniać się w chaos, a on sam staje w obliczu konieczności dokonania najważniejszych życiowych wyborów i zderzenia się z prawdą o sobie. W HBO GO od razu pojawią się wszystkie odcinki serialu.
Październik w HBO GO rozpocznie się od sporej dawki nowych seriali, a wśród nich znajdą się dwa kolejne sezony "Teorii wielkiego podrywu" (sezon VII oraz VIII), tajemnicza historia kobiety, która straciła pamięć i nie wie, skąd na jej ciele wzięły się tatuaże będące mapą zbrodni - to w serialu "Blindspot: Mapa zbrodni" (sezon I oraz II), czy chociażby "Znajdź mnie w Paryżu", czyli historia ambitnej baletnicy o arystokratycznych korzeniach, która niespodziewanie przenosi się w czasie do XX wieku.

W połowie miesiąca do serwisu premierowo dodane zostaną także kolejne produkcje HBO - trzeci już sezon węgierskiego serialu HBO Europe o niezwykle bogatej rodzinie Miklósi, która na nowo układa sobie życie - "Złote życie" oraz najnowszy serial komediowy HBO autorstwa Leny Dunham oraz Jenni Konner pt. "Kemping" o niby niepozornym, urodzinowym wypadzie na łono natury. W rolach głównych wystąpią tu Jennifer Garner oraz David Tennant. W październiku nie zabraknie również nowych historii dla miłośników mrocznych klimatów - "Wampiry: Dziedzictwo" to nowy serial będący kontynuacją losów bohaterów "Pamiętników wampirów" i "The Originals".

Kinomani znajdą nowe znakomite filmy, a wśród nich między innymi polską komedię "Atak paniki" w reżyserii Pawła Maślony z Arturem Żmijewskim, Magdaleną Popławską, Dorotą Segdą i Grzegorzem Damięckim, "Czarną panterę" - pierwszą w historii wysokobudżetową produkcję, której głównym bohaterem jest czarnoskóry heros, nowy film HBO "Moja kolacja z Hervé" z Peterem Dinklagem i Jamiem Dornanem, a także jeden z najgłośniejszych filmów zeszłego roku - "Tamte dni, tamte noce" wyróżniony Oscarem w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Najmłodsi widzowie znajdą również dla siebie coś nowego na jesienne popołudnia i weekendy. Będą mogli wybierać w animacjach Disneya, takich jak historia jednej z najbardziej znanych wróżek - "Dzwoneczek" czy "Dzwoneczek i uczynne wróżki", a także opowieść o pewnym zakochanym chłopaku, który znajduje magiczną lampę spełniającą życzenia - "Aladyn". Dzieci, które uwielbiają Bob Budowniczego na pewno ucieszą się także z kolejnego sezonu jego przygód.


Pełny wykaz premier HBO GO - październik 2018 (dzień po dniu):

• 1 października
Teoria wielkiego podrywu VII, (cały sezon), 24 odcinki
Teoria wielkiego podrywu VIII, cały sezon), 24 odcinki
Blindspot: Mapa zbrodni, (cały sezon), 23 odcinki
Blindspot: Mapa zbrodni II, (cały sezon), 22 odcinki
Znajdź mnie w Paryżu, (cały sezon), 26 odcinków
Kroniki Times Square II, odc. 4
Targowisko próżności, odc. 6
Gracze IV, odc. 8
Niepewne III, odc. 8
Pan Avila IV, odc. 10
Dowód
Vanilla Sky
Historia Pierre'a Woodmana

• 3 października
Ku'damm 59, odc. 1

• 4 października
Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem V, odc. 24
Jerry Maguire

• 5 października
Młody Sheldon II, odc. 3
Obłędny rycerz
Wróg u bram
Wyleczeni
Bob Budowniczy XX, (cały sezon), 52 odcinki
Paka z Pniaka II, (cały sezon), 13 odcinków

• 6 października
Księga czarownic, odc. 4
Zwierzęta III, odc. 10
Ramona i Beezus
Ostatnia podróż

• 7 października
Kidding, odc. 5
Atak paniki
Rozbaw mnie
Idealny dom
Flight of the Conchords: Na żywo w London Apollo

• 8 października
Kroniki Times Square II, odc. 5
Targowisko próżności, odc. 7
Gracze IV, odc. 9
Genialny klan

• 10 października
Ku'damm 59, odc. 2

• 11 października
All American, odc. 1
Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem V, odc. 25
Na skraju jutra

• 12 października
Młody Sheldon II, odc. 4
Ricky Bobby - Demon prędkości
Dzwoneczek
Dzwoneczek i uczynne wróżki
Dzwoneczek i Zaginiony Skarb

• 13 października
Księga czarownic, odc. 5
Luna
Trudne słówka

• 14 października
Złote życie III, (cały sezon), 8 odcinków
Kidding, odc. 6
Czarna Pantera
Uwodziciel

• 15 października
Kemping, odc. 1
Kroniki Times Square II, odc. 6
Cena honoru
Tarantella w drodze

• 16 października
Czarne jezioro II, odc. 1

• 17 października
Ku'damm 59, odc. 3

• 18 października
All American, odc. 2
Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem V, odc. 26

• 19 października
Młody Sheldon II, odc. 5
Obecność

• 20 października
Księga czarownic, odc. 6
Bomb City

• 21 października
Kidding, odc. 7
Moja kolacja z Hervé
Farma cudów

• 22 października
Kemping, odc. 2
Kroniki Times Square II, odc. 7
Raport mniejszości
Rozgrywka

• 23 października
Czarne jezioro II, odc. 2

• 25 października
All American, odc. 3
Ukradzione córki: Porwane przez Boko Haram

• 26 października
Wampiry: Dziedzictwo, odc. 1
Młody Sheldon II, odc. 6
Dwunasty człowiek
Aladyn

• 27 października
Ślepnąc od świateł (cały sezon), 8 odcinków
Księga czarownic, odc. 7
Octav

• 28 października
Kidding, odc. 8
Tamte dni, tamte noce
Niewinni

• 29 października
Ray Donovan VI, odc. 1
Kemping, odc. 3
Kroniki Times Square II, odc. 8
Persepolis

• 30 października
Lekkie jak piórko (cały sezon), 10 odcinków
Czarne jezioro II, odc. 3
Na zewnątrz bańki: Z Alexandrą Pelosi przez Amerykę

• 31 października
Life Guidanceźródło: hbo


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Studio Ligi Mistrzów także w Polsacie Sport, mecze w Polsat Sport Premium. Plan transmisji TVOd października 2018 roku na głównej antenie Polsatu Sport zagości Liga Mistrzów. Grupa Polsat coraz bardziej stawia na promocję Ligi Mistrzów, którą można oglądać na dodatkowo płatnych kanałach Polsat Sport Premium. Po uruchomieniu gry "Gra Liga", od października 2018 roku studio Ligi Mistrzów emitowane będzie także w głównym Polsacie Sport.

Przy okazji najbliższych rozgrywek, we wtorek (2 października) i środę (3 października) "Studio Ligi Mistrzów" będzie rozpoczynało się o godzinie 18.00 równolegle w Polsacie Sport i Polsacie Sport Premium 1. Prowadzący (m.in. Mateusz Borek, Tomasz Smokowski i Paulina Chylewska) wraz z ekspertami będą omawiali spotkania dania. Od godziny 18.45 studio będzie emitowane wyłącznie w Polsacie Sport, z kolei na antenie Polsat Sport Premium 1 będą transmitowane mecze.
Plan najbliższych transmisji:

Wtorek (2 października):
• 13.50 Liga Młodzieżowa UEFA - mecz fazy grupowej: FC Bayern Monachium - AFC Ajax (Polsat Sport Premium 1)
• 15.50 Liga Młodzieżowa UEFA - mecz fazy grupowej: Manchester United FC - Valencia CF (Polsat Sport Premium)
• 18.00 Liga Mistrzów - studio (Polsat Sport Premium 1 / Polsat Sport)
• 18.45 Liga Mistrzów - studio (Polsat Sport)
• 18.45 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: Juventus FC - BSC Young Boys (Polsat Sport Premium 1)
• 18.45 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: TSG 1899 Hoffenheim - Manchester City FC (Polsat Sport Premium 2)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: FC Bayern Monachium - AFC Ajax (Polsat Sport Premium 1)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: Manchester United FC - Valencia CF (Polsat Sport Premium 2)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: AS Roma - FC Viktoria Pilzno (Polsat Sport Premium 3)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: CSKA Moskwa - Real Madryt CF (Polsat Sport Premium 4)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: AEK Ateny - SL Benfica (Polsat Sport Premium 5)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: Olympique Lyon - Szachtar Donieck (Polsat Sport Premium 6)
• 22.50 Liga Mistrzów - studio (Polsat Sport Premium 1)
• 23.30 Magazyn Ligi Mistrzów (Polsat Sport Premium 1)

Środa (3 października):
• 13.50 Liga Młodzieżowa UEFA - mecz fazy grupowej: SSC Napoli - Liverpool FC (Polsat Sport Premium 1)
• 15.50 Liga Młodzieżowa UEFA - mecz fazy grupowej: Borussia Dortmund - AS Monaco (Polsat Sport Premium 1)
• 18.00 Liga Mistrzów - studio (Polsat Sport Premium 1 / Polsat Sport)
• 18.45 Liga Mistrzów - studio (Polsat Sport)
• 18.45 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: Lokomotiv Moskwa - FC Schalke 04 Gelsenkirchen (Polsat Sport Premium 1)
• 18.45 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: Paris Saint Germain - FK Crvena zvezda (Polsat Sport Premium 2)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: SSC Napoli - Liverpool FC (Polsat Sport Premium 1)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: Tottenham Hotspur FC - FC Barcelona (Polsat Sport Premium 2)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: Borussia Dortmund - AS Monaco (Polsat Sport Premium 3)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: Atletico Madryt - Club Brugge (Polsat Sport Premium 4)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: PSV Eindhoven - Inter Mediolan (Polsat Sport Premium 5)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: FC Porto - Galatasaray SK (Polsat Sport Premium 6)
• 22.50 Liga Mistrzów - studio (Polsat Sport Premium 1)
• 23.30 Magazyn Ligi Mistrzów (Polsat Sport Premium 1)

Czwartek (4 października):
• 17.00 Liga Europy - studio (Polsat Sport Premium 1)
• 18.45 Liga Europy - mecz fazy grupowej: AC Milan - Olympiacos SFP (Polsat Sport Premium 1)
• 18.45 Liga Europy - mecz fazy grupowej: Qarabag FK - Arsenal FC (Polsat Sport Premum 2)
• 20.50 Liga Europy - mecz fazy grupowej: Chelsea FC - MOL Vidi FC (Plsat Sport Premium 1)
• 20.50 Liga Europy - mecz fazy grupowej: Standard Liege - Akhisar Belediyespor (Polsat Sport Premium 2)
• 20.50 Liga Europy - mecz fazy grupowej: Glasgow Rangers FC - SK Rapid Wiedeń (Polsat Sport Premium 3)
• 20.50 Liga Europy - mecz fazy grupowej: Eintracht Frankfurt - SS Lazio (Polsat Sport Premium 4)
• 20.50 Liga Europy - mecz fazy grupowej: 1. FK Jablonec - Dynamo Kijów (Polsat Sport Premium 5)
• 20.50 Liga Mistrzów - mecz fazy grupowej: FC Porto - Galatasaray SK (Polsat Sport Premium 6)
• 22.50 Liga Europy - studio (Polsat Sport Premium 1)
• 23.30 Magazyn UEFA Ligi Europy (Polsat Sport Premium 1)źródło: polsat


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Udział samochodów elektrycznych w polskim rynku to 0,1 proc.Udział samochodów elektrycznych w polskim rynku wciąż jest znikomy i oscyluje wokół 0,1 proc. W ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce nieco ponad tysiąc elektryków.

W Polsce rejestruje się kilkukrotnie mniej samochodów elektrycznych niż w innych krajach Unii Europejskiej. Problemem jest ich dostępność, brak infrastruktury i świadomość samych kierowców, którzy miewają nierealne oczekiwania dotyczące baterii czy dystansu, który zamierzają pokonywać elektrycznym samochodem. Do końca przyszłej dekady większość barier dla elektryków powinna jednak zostać zlikwidowana, a ich upowszechnienie przyczyni się do odczuwalnej poprawy jakości powietrza.

Udział samochodów elektrycznych w polskim rynku wciąż jest znikomy i oscyluje wokół 0,1 proc. W ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce nieco ponad tysiąc elektryków. Dla porównania w Austrii ta liczba była pięciokrotnie wyższa, a w Niemczech zarejestrowano ich aż dwudziestokrotnie więcej. Nasi zachodni sąsiedzi, podobnie jak Norwegia, planują całkowite wstrzymanie sprzedaży samochodów spalinowych w latach 2025-2030.

Na tle całej Unii wypadamy w tej chwili nie najlepiej. Patrząc statystycznie, mieliśmy prawie osiem razy mniej rejestracji elektryków w I kwartale 2018, ale z drugiej strony, jesteśmy dopiero przed uruchomieniem Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Jeżeli po jego uruchomieniu będzie powstawać więcej infrastruktury, to ta liczba może zacząć dynamicznie wzrastać. Bez tego kierowcy niezbyt chętnie inwestują w te pojazdy. Z drugiej strony, z dostępnością samochodów też nie jest zbyt dobrze i każdy, kto próbuje w tej chwili dostać w salonie swój wymarzony pojazd elektryczny, wie, że nie jest tak łatwo jak w przypadku spalinowego. Czasami trzeba poczekać nawet kilka miesięcy - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Detka, kierownik Zakładu Elektromobilności w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji (PIMOT).

Brak infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych jest obecnie jedną z głównych barier dla rozwoju tego rynku. Przyjęty niedawno rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności jednak zakłada, że do 2020 roku ma powstać w Polsce około czterystu punktów szybkiego ładowania samochodów i ok. sześciu tysięcy publicznych punktów ładowania o normalnej mocy.

Inną barierą jest problem świadomości, czyli wyobrażanie sobie pewnych zagrożeń związanych z bateriami czy z zasięgiem. Często wydaje nam się, że potrzebujemy przejechać dziennie więcej, niż realnie potrzebujemy. Badania pokazują, że dla warszawiaka jest to średnio niecałe 40 km dziennie. Oczywiście chcielibyśmy, żeby nasz samochód pokonywał 500 kilometrów, ale niekoniecznie jest nam to potrzebne - mówi Tomasz Detka.

Jak wynika z tegorocznego raportu "Samochody elektryczne. Którym pasem zamierzamy jechać?" firmy doradczej EY i ING Banku Śląskiego, najpóźniej do 2030 roku większość barier dla samochodów elektrycznych powinna już zostać zlikwidowana, a koszt zakupu elektryka będzie niższy niż samochodu spalinowego. Eksperci szacują, że za pięć lat auta elektryczne będą odpowiadać już za ok. 6 proc. ogółu sprzedaży.

Z raportu Cambridge Econometrics i Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych "Napędzamy polską przyszłość" wynika, że rozwój elektromobilności będzie kluczowy dla poprawy jakości powietrza w polskich miastach, które borykają się z problemem smogu. Najbardziej ambitne scenariusze rozwoju tego rynku pozwalają oszacować, że do 2050 roku emisja pyłów związana z użytkowaniem silnikowych samochodów osobowych mogłaby spaść o 90 proc., a emisja dwutlenku węgla zostałaby w znacznym stopniu zredukowana.

Idealna sytuacja byłaby wtedy, gdybyśmy elektryka zasilali z odnawialnych źródeł energii, gdyby dało się to połączyć z energetyką rozproszoną. Wtedy w trakcie dnia, kiedy nie ma nas w domu, nasz domowy magazyn energii ładuje się na przykład z ogniw fotowoltaicznych. Jeśli mamy tam zaparkowane auto elektryczne, to jego bateria może się ładować w tym samym czasie. Takie rozwiązanie ma dużo więcej plusów, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, ale przede wszystkim w aspekcie ekologicznym, jeżeli mówimy o energetyce wiatrowej czy panelach fotowoltaicznych - mówi kierownik Zakładu Elektromobilności w PIMOT.źródło: newseria


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
 Strona : < 1 2 [3] 4 ... 300 301 302 >


Zegar

PogodaKurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-11-21
USD 3,7829 -0,19%
EUR 4,3070 -0,56%
CHF 3,8029 -0,37%
GBP 4,8353 -0,60%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · Tesla: powstanie Gigafactory 3 w Szanghaju.
Napisane przez Pawel
( 21.11.2018 07:09 )

 · Polsat Games już nadaje .
Napisane przez Pawel
( 20.11.2018 06:05 )

 · Korzystasz z Google Docs? Nowy system skrótów pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu.
Napisane przez Pawel
( 19.11.2018 08:02 )

 · OpenJDK zmieni adres
Napisane przez Pawel
( 16.11.2018 05:00 )

 · Orlen pozwala zapłacić za paliwo aplikacją. Orlen Pay już działa
Napisane przez Pawel
( 15.11.2018 07:59 )

 · Mroczna Warszawa i jej mieszkańcy. "Ślepnąc od świateł" w HBO, cały sezon od razu w HBO GO
Napisane przez Pawel
( 14.11.2018 07:57 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 10?
Czy Windows 10 okaże się ?
 Tak
 Nie
 Zostanę przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Hala 100-lecia KS Cracovia: kosmetyka przed oficjalnym otwarciem

Artykuły
1 . Laser powie, jak szybko rosną drzewa
(05.11.2018)
2 . Jak budować cyberbezpieczeństwo państwa
(28.10.2018)
3 . 100 mln zł na rozwój technologii biomedycznych na Dolnym Śląsku
(29.09.2018)
4 . Brona: Polska ma aspiracje związane z robotyką kosmiczną
(29.09.2018)
5 . Urząd Patentowy chce stworzyć bazę polskiej własności intelektualnej
(29.09.2018)
6 . Na UW powstaje narzędzie przyspieszające opis sekwencji genetycznych bakterii.
(03.09.2018)
7 . European Rover Challenge w połowie września w Starachowicach
(03.09.2018)
8 . Odkryto najstarszy mur obronny w Izraelu
(08.08.2018)
9 . Polski Wavy w czołówce kategorii Big Data podczas finałów Imagine Cup 2018
(30.07.2018)
10 . Zgłoszenia do konkursu "Innowacja jest kobietą" - do końca sierpnia
(30.07.2018)

Popularne pliki
1 . PITy 2017
(15.02.2018)
2 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
3 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
4 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
6 . PITy 2016
(07.02.2017)
7 . PITy 2015
(26.03.2016)
8 . PITy 2014
(11.01.2015)
9 . PITy 2013
(09.03.2014)
10 . Internet Explorer 11 (Win7)
(17.11.2013)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2018.