Jeden z patentów zarejestrowanych przez Apple’a sugeruje, że firma może przymierzać się do bezprzewodowego ładowania baterii w urządzeniach przenośnych.
Apple powoli rezygnuje z usług wymagających korzystania z przewodów. W poniedziałek dowiedzieliśmy się na przykład, że w iOS 5 zarówno aktywacja jak i aktualizacja systemu nie będzie wymagała podłączenia do komputera. Również synchronizacja między urządzeniami będzie obywała się bezprzewodowo - w dużej mierze dzięki nowej usłudze iCloud. To nie koniec rozwiązań, nad którymi pracuje firma z Cupertino. Ujawniony niedawno patent sugeruje, że Apple chce wprowadzić również bezprzewodowe ładowanie baterii w iPhone’ach czy iPadach.
Jak czytamy w opublikowanym patencie, chodzi o technologię NFMR, która umożliwia ładowanie baterii w pobliżu źródła prądu bez korzystania z kabla. Możliwe, że takim źródłem byłby zasilacz wbudowany w komputer Mac, który udostępniałby energię nie tylko dla iPhone’a czy iPada, ale również takich urządzeń jak bezprzewodowa klawiatura czy myszka. Według patentu iPhone’a można by zasilać w odległości do 1 metra od źródła. Oczywiście zarejestrowanie patentu nie oznacza, że Apple na pewno wprowadzi w najbliższym czasie tego typu pomysł. Firma niedawno wygrała inną sprawę patentową dotyczącą obsługi ekranów dotykowych w komputerach.
źródło: apple
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w piątek 17 czerwiec 2011 o 06:10 (0)
Noc Teatrów w Krakowie.
Na tę jedną noc (18-19 czerwca) największe place Krakowa, ogródki, piwnice i skwery zamieniają się w teatralne sceny. Spektakle baletowe, teatry ognia i tańca, niezliczone warsztaty i spotkania z aktorami.
Podczas nocy teatrów zobaczyć można również najlepsze spektakle sezonu. Wiele z nich opartych jest na pozawerbalnym przekazie, łatwym do odczytania przez zagranicznych turystów. Dlatego też Noc Teatrów cieszy się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród lokalnej publiczności, ale przyciąga wielbicieli tej dziedziny z całej Europy.
W roku 2011 dla zainteresowanych widzów przewidywane są również liczne atrakcje – m.in. Krakowski Teatr Scena STU przygotuje retransmisję spektaklu pt. „Król Lear” W. Szekspira, w reż. Krzysztofa Jasińskiego, na ekranie multimedialnym na fasadzie budynku Teatru.
Bezpłatne wejściówki na poszczególne spektakle teatrów instytucjonalnych od 14 czerwca do odbioru w siedzibach teatrów oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.
Napisane przez Pawel w czwartek 16 czerwiec 2011 o 08:30 (2)
Reklama w Sieci.
Firmy przeznaczają na reklamę w Internecie coraz większe sumy, jednak nigdy wzrost wydatków na ten cel nie był tak dynamiczny jak obecnie. Jak wyliczyli analitycy serwisu eMarketer.com, w tym roku wydamy na reklamę w Sieci 20% więcej, niż w poprzednim.
W 2010 roku łączne wydatki na reklamę w Internecie wyniosły 26 miliardów dolarów. W tym roku będzie to suma o 1/5 większa - 31,3 miliarda dolarów. Największy wzrost wydatków zanotują reklamy wideo - firmy przeznaczą na ten cel 2,2 miliarda dolarów - ponad połowę więcej, niż w zeszłym roku. Jednak tradycyjnie najwięcej pieniędzy zostanie wydanych na reklamę w wyszukiwarkach internetowych - przeznaczona na ten cel kwota 14,4 miliarda dolarów trafi w większości do Google, który jest na tym rynku niekwestionowanym liderem. Warto zauważyć, że w kolejnych latach wzrost wydatków na reklamę w Sieci nie będzie już tak dynamiczny jak obecnie. Według szacunków do roku 2015 rynek reklam internetowych ma być wart 49,5 miliarda dolarów.
Wzrost wydatków na reklamę w Sieci jest zupełnie naturalny i ma bezpośredni związek z cyfryzacją naszego życia. Nie należy się jednak spodziewać, by w ciągu najbliższych 10 lat kampanie reklamowe w Internecie były droższe od tych tradycyjnych, realizowanych za pomocą billboardów i spotów telewizyjnych.
źródło: eMarketer
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Do władz Zakopanego zgłosili się przedstawiciele amerykańskiej firmy EagleRail, która buduje napowietrzne kolejki na całym świecie, zamierza zainwestować 2 miliardy dolarów na Podhalu. Michael Meissner, właściciel spółki planuje wybudować system kolejek napowietrznych, które połączyłyby stolicę Tatr z Krakowem w... pół godziny.
fot: Tak miałaby wyglądać komunikacja proponowana przez amerykańską firmę EagleRail
Jak mówi Romuald Mysłowski, koordynator projektu na Polskę, firma EagleRail działa już od 70 lat, ma swoje napowietrzne kolejki m.in. we Francji, Niemczech, Nowym Jorku, a obecnie buduje system w Brazylii. - Wagoniki są powieszane na wysokości 5 metrów - wyjaśnia Mysłowski. - Jeden może zabrać maksymalnie 120 osób, ale mamy i mniejsze, na 15 pasażerów. Wagoniki odjeżdżają co trzy minuty i są w stanie dotrzeć z Zakopanego do Krakowa w ciągu pół godziny.
Co ważne, jak dodaje, ani halny, ani śnieg, mróz czy różnice temperatur nie wypływają na funkcjonowanie kolejki. Jest ona w 100 procentach ekologiczna i co najważniejsze, nie wymaga zabierania gruntów czy wyburzania domów. Pod słupy na trasie potrzeba jedynie dwóch metrów ziemi. Mogłaby ona iść pasem drogowym zakopianki lub torowiskiem kolejowym.
Na takie rozwiązanie zgadzają się nie tylko zakopiańscy radni, ale i Federacja Obrony Podhala, która, przypomnijmy, nie zgadza się na poszerzenie zakopianki do czterech pasów i ekrany. - Rozmawialiśmy już z ministerstwem infrastruktury, które dało nam zielone światło dla tej inwestycji na Podhalu - tłumaczy Mysłowski. - W poniedziałek spotykamy się z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie. Będziemy też rozmawiać z przedstawicielami PKP. Od władz miasta Zakopanego chcemy jedynie uzyskać zgodę na budowę.
Firma obiecuje, że jest w stanie wybudować system podwieszanych wagoników w ciągu pięciu lat od podpisania kontraktu. Koszt inwestycji to 30 mln dol. za milę.
źródło: naszemiasto
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w środa 15 czerwiec 2011 o 09:00 (1)
Profil Zaufany ePUAP, nie obyło się bez problemów.
ePUAP, który ma umożliwić kontakt z urzędami bez wychodzenia z domu, wzbogacił się o nowy typ konta - Profil Zaufany. Niestety system nie jest wolny od błędów.
ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, ma umożliwić sprawną komunikację przez Internet pomiędzy obywatelami i przedsiębiorstwami a administracją, oraz między różnymi instytucjami administracji publicznej. W katalogu usług ePUAP znajdują się takie sprawy, jak złożenie wniosku o dowód osobisty, opłacenie mandatu, założenie działalności gospodarczej, czy wystąpienie o koncesję. Założenie Zaufanego Profilu w serwisie jest bezpłatne. Aby to zrobić niestety nadal należy udać się do urzędu, aby potwierdzić zgodność danych z dowodem osobistym, ale kolejne operacje można już wykonywać z zacisza własnego domu.
Niestety modyfikacja ePUAP, który jest jednym z głównych elementów Planu Informatyzacji Państwa, nie obyła się bez problemów. Jak możemy przeczytać w ogłoszeniu, w związku z dużym zainteresowaniem Profilem Zaufanym dziś będą występować przejściowe opóźnienia w działaniu systemu. Jak informuje serwis e-prawnik.pl, pracownik Service Desk systemu odmówił udzielenia precyzyjnych informacji na temat kłopotów z działaniem systemu i zapewnił, że trwają prace nad usunięciem problemu.
źródło: epuap.gov
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w środa 15 czerwiec 2011 o 08:15 (0)
Diagnoza obecnego stanu kompetencji w zakresie IT mieszkańców Małopolski.
W 2009 roku przeprowadzono badania i analizy, które miały określić zapotrzebowanie społeczne i rynkowe na programy edukacyjne w zakresie IT, zapotrzebowanie na kadrę IT i jej profil. Przeprowadzono także inwentaryzację regionalnej infrastruktury edukacyjnej oraz przeanalizowano przyczyny ograniczeń kształcenia IT.
W rozdziale I dokumentu pt. „Diagnoza obecnego stanu kompetencji w zakresie IT mieszkańców Małopolski' przedstawiono wyniki badań, które miały pokazać umiejętności różnych grup mieszkańców województwa małopolskiego w odniesieniu do potrzeb w życiu prywatnym i publicznym.
Rozdział II pt. „Profil absolwenta najbardziej pożądanego na rynku pracy w Małopolsce' przedstawia informacje na temat absolwentów najchętniej zatrudnianych przez lokalnych pracodawców.
W rozdziale III pt. „Aktualne zapotrzebowanie na pracowników o określonych umiejętnościach z zakresu IT w różnych grupach mieszkańców Małopolski' zaprezentowano preferencje pracodawców z branży IT i spoza niej odnośnie do planów zatrudnieniowych, jak również pożądanych umiejętności przyszłych pracowników.
W rozdziale IV pt. „Diagnoza obecnego stanu zasobów edukacyjnych w zakresie IT' zostały przedstawione wyniki badań dotyczących aktualnych zasobów kadry dydaktycznej w zakresie IT, inwentaryzacji zasobów lokalowych, sprzętowych i oprogramowania edukacyjnego aktualnej regionalnej infrastruktury edukacyjnej oraz analiza przyczyn ograniczeń rozwoju regionalnej infrastruktury edukacyjnej.
W oparciu o pozyskane informacje zostanie opracowany system podnoszenia kwalifikacji IT dla mieszkańców Małopolski.
Diagnoza rynku edukacji IT w Małopolsce - do pobrania
źrodło: kompetencjeit
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w wtorek 14 czerwiec 2011 o 08:15 (2)
CSS 2.1 oficjalnym standardem W3C.
World Wide Web Consortium - organizacja zajmująca się ustanawianiem standardów w Internecie - uznała aktualną specyfikację CSS 2.1 za obowiązujący w Sieci standard.
CSS czyli kaskadowe arkusze stylów (Cascading Style Sheets) to język służący do opisu form prezentacji stron internetowych. Pierwsze specyfikacje CSS pojawiły się w 1996 roku. W 2004 roku W3C opublikowało specyfikację Candidate Recommendation CSS 2.1, która znów wróciła do stanu Working Draft w 2005 roku. Musiało minąć kolejne 6 lat, nim organizacja ostatecznie zatwierdziła ten standard. Jego przyjęcie ma dziś niewielkie znaczenie, gdyż wszystkie liczące się przeglądarki obsługują elementy CSS 2.1. Testem to potwierdzającym jest Acid2 opracowany przez Web Standards Project. Przeglądarki internetowe skupiają się dziś na poprawnej obsłudze kolejnych specyfikacji CSS, mimo, że nie zostały one oznaczone jako kompletne i zamknięte. Dobrym przykładem jest tutaj najnowsze wydanie Chrome, które zapewnia obsługę 3D CSS.
World Wide Web Consortium nigdy nie spieszyło się z zatwierdzaniem kolejnych standardów. Spodziewamy się, że minie kilka lat nim W3C uzna specyfikację następcę CSS 2.1 - CSS 3 - za obowiązujący standard.
źródło: w3c
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w wtorek 14 czerwiec 2011 o 06:30 (1)
Międzynarodowy Fundusz Walutowy padł ofiarą hakerów.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jedna z najważniejszych organizacji odpowiedzialnych za stabilność globalnych finansów, padła ofiarą poważnego cyberataku.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez New York Times atak spowodował istotne naruszenie bezpieczeństwa danych przechowywanych na serwerach MFW. Szczegóły dotyczące włamania nie są znane, wiadomo jedynie, że miało ono miejsce jeszcze przed ustąpieniem prezesa Dniminique Strauss-Kahna, który odszedł ze stanowiska 19 maja. Atak był na tyle poważny, że Bank Światowy zablokował wszelkie wewnętrzne połączenia z infrastrukturą sieciową MFW - obie instytucje dysponują połączoną siecią w celu uprawienia wymiany informacji. Rzecznik prasowy Funduszu, David Hawley, nie chciał zdradzić, jakie dane mogły zostać skradzione wskutek ataku. Poinformował jedynie, że cała sprawa jest aktualnie badana a sam atak nie wpłynął znacząco na funkcjonowanie MFW.
O tym, że MFW dysponuje wrażliwymi informacjami ze świata finansów, nie trzeba nikogo przekonywać. Fundusz, jako jedna z niewielu organizacji na świecie, zna prawdziwą kondycję finansową wielu krajów, w szczególności tych, którym udzielana jest pomoc w postaci długoterminowych pożyczek. Dane te są na tyle wrażliwe, że niewłaściwie użyte mógłby zachwiać światowy finansami. Nie wiadomo dokładnie, kto stał za atakiem na serwery MFW. Według nieoficjalnych informacji do których dotarł Bloomberg, za włamanie odpowiada rząd jednego z państw. W ataku wykorzystano technikę Spear Phishing, co oznacza, że ktoś z pracowników MFW kliknął link do spreparowanej strony lub uruchomił na służbowym komputerze stworzony przez hakerów program. Nic więc dziwnego, że na początku czerwca pracownikom Funduszu zabroniono odbierania maili pochodzących z nieznanego źródła.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy podjął już działania zmierzające do zabezpieczenia własnej infrastruktury sieciowej.
źródło: NYT
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w poniedziałek 13 czerwiec 2011 o 11:00 (0)
RSA wymieni wszystkie tokeny SecurID.
Art Coviello, szef RSA Security, w odpowiedzi na atak cyberprzestępców na firmę Lockheed Martin oświadczył, że RSA wyda nowe tokeny SecurID wszystkim klientom. Tokeny takie są używane przez wiele firm i instytucji rządowych.
Przestępcy najpierw zaatakowali RSA wykorzystując phishing oraz dziurę zero-day w oprogramowaniu Adobe. Nie ujawniono, co konkretnie ukradli, poinformowano jednak, że były to informacje związane z technologią SecurID.
Bobby Kuzma, prezes Central Florida Technology Solutions, zauważa, że przecież RSA od początku wiedziała, co zostało ukradzione. Jego zdaniem firma powinna działać natychmiast, a nie czekać, aż zostaną zaatakowane trzy firmy związane z przemysłem obronnym. Przed Lockheedem Martinem ofiarami cyberprzestępców padły L-3 Communications i Northrop Grumman.
Dwustopniowa technologia uwierzytelniania SecurID bazuje na liczbach pseudolosowych, które są generowane co 30-60 sekund. Użytkownik wprowadza nazwę, hasło oraz kod z tokena. Dzięki temu serwer uwierzytelniający wie, jaka liczba została wygenerowana. Teraz wszystko wskazuje na to, że przestępcy również wiedzą, w jaki sposób odgadnąć wygenerowaną liczbę.
Włamanie będzie sporo kosztowało RSA. Obecnie używanych jest około 40 milionów tokenów SecurID. Specjaliści oceniają, że wymiana każdego z nich oznacza wydatek rzędu 1,30 USD. Oznacza to, że RSA musi przeznaczyć na wymianę 52 miliony dolarów.
źródło: eweek
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w poniedziałek 13 czerwiec 2011 o 07:00 (0)
Perspektywa Technologiczna Kraków - Małopolska 2020 - Wyzwania rozwojowe.
Raport „Perspektywa Technologiczna Kraków - Małopolska 2020 - Wyzwania rozwojowe"
Ukazał się właśnie w wersjach drukowanej i elektronicznej raport końcowy projektu „Perspektywa Technologiczna Kraków - Małopolska 2020" pod nazwą „Wyzwania rozwojowe". Dwa lata temu Krakowski Park Technologiczny, którego misją jest wspieranie rozwoju nowoczesnej gospodarki Małopolski, podjął się koordynacji projektu odpowiadając na postulaty przedstawiane podczas licznych dyskusji przedstawicieli środowisk nauki, biznesu i administracji.
Celem było wyłonienie 10 technologii przyszłości, które odegrają kluczową rolę przy budowaniu nowoczesnej, opartej na wiedzy i innowacjach gospodarki województwa małopolskiego, a także opracowanie planu działań wspierającego rozwój najbardziej obiecujących technologii oraz ich transfer do przemysłu.
Raport, stanowiący podsumowanie prac projektowych, zawiera charakterystykę wybranych technologii, opis możliwości ich rozwoju w regionie oraz wpływu na gospodarkę, środowisko i jakość życia mieszkańców Małopolski. Publikacja przedstawia ponadto rekomendacje dla sektora biznesu, nauki oraz administracji co do działań pomagających w zbudowaniu w Małopolsce konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjnych technologiach.
Układ raportu i zasady przekazywania treści pozwalają na lekturę zarówno całości, jak i wybranych części. To publicystyczna praca o dwóch powiązanych z sobą narracjach. Jedna wprost odwołuje się do wyników projektu, druga - poprzez zastosowanie takich redakcyjnych elementów, jak wykresy, mapy, wypowiedzi i analizy - rozszerza horyzont projektu, dodając nie tylko „suche fakty", ale również portretując dzisiejszą Małopolskę. Druga narracja, na szarym tle, prezentuje światowe prognozy rozwoju wybranych obszarów technologicznych, a także przedstawia je w kontekście unijnej strategii rozwoju gospodarczego oraz polityki badań i rozwoju. W ten sposób udało się nam pokazać Małopolskę jako region, który ma szansę na przywództwo technologiczne i akwizycję rozwiązań w wybranych 10 obszarach, co przyczyni się do zwiększenia jej innowacyjności i konkurencyjności na tle innych regionów Europy. Autorom raportu, który ukazał się pod redakcją Edwina Bendyka i Sławomira Kosielińskiego, zależy, by ten nowy wizerunek, wybiegający w przyszłość przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji, zaistniał w powszechnej świadomości.
Wydawcami raportu na zlecenie Krakowskiego Parku Technologicznego są Infostrategia, Fundacja „Instytut Mikromakro" oraz IDC Polska.
źródło: krakowski park technologiczny
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz