Intel Sandy Bridge luka w chipsecie, milionowe straty.
Intel wstrzymał dostawy chipsetu stosowanego w procesorach Core nowej generacji, opartych na architekturze Sandy Bridge.
Sam procesor (druga generacja CPU Intel Core i5 i Intel Core i7) działa bez zarzutu - problemem jest wada konstrukcyjna chipsetu pomocniczego Cougar Point (układy H67 i P67), mogąca wpływać negatywnie na zachowanie komputera.
Układ przeszedł wstępne badania techniczne i testy jakości, zarówno wewnętrzne, jak i przeprowadzone przez producentów sprzętu. Problem zidentyfikowano dopiero niedawno, na etapie rozszerzonych testów.
Chipset Cougar Point wyposażony jest w cztery porty 3 Gb/s i dwa 6 Gb/s. Jak wyjaśnił producent, porty SATA w obrębie chipsetu mogą w miarę upływu czasu ulegać uszkodzeniom, czego konsekwencją może być niewłaściwe funkcjonowanie wykorzystujących ten interfejs urządzeń, np. dysków twardych i czytników DVD.
Problem polega na tym, że tranzystor odpowiedzialny za komunikację 3 Gb/s wyposażony jest w zbyt cienką bramkę izolacyjną, co może prowadzić do wyższych niż przewidziane, wartości prądu upływu. W zależności od fizycznych właściwości tranzystora prąd upływu może zwiększać się z czasem.
Chipset znalazł zastosowanie w niektórych konfiguracjach komputerów, opartych na czterordzeniowych procesorach Core i5/i7. Mało prawdopodobne, by nowo nabyty komputer sprawiał tego typu problemy - zapewnił Steve Smith, jeden z wiceprezesów Intela.
Koncern kontynuuje sprzedaż procesorów Sandy Bridge, jednakże chipsety serii 6 zostały na razie wstrzymane. Producent poinformował, że błąd konstrukcyjny w układzie Cougar Point został już wyeliminowany i ruszyła produkcja poprawionych chipsetów. Ich dystrybucja ma rozpocząć się pod koniec lutego. Z pewnością wpłynie to niekorzystnie to na wyniki finansowe Intela - szacuje się, że przychody firmy mogą z tego powodu spaść w pierwszym kwartale 2011 r. nawet o 300 mln dolarów.
Premiera najnowszych procesorów Intela - SandyBridge - miała miejsce czwartego stycznia 2011. CPU stanowią rozwinięcie architektury znanej z dostępnych dotąd układów tej firmy, ale wprowadzono wiele zmian i udoskonaleń. Chodzi m.in. o nową podstawkę procesorów (dotychczasowa LGA 1156 została zastąpiona podstawką LGA 1155); zintegrowany dwukanałowy kontroler pamięci obsługujący moduły RAM DDR3 o częstotliwości pracy do 1333 Mhz oraz układ graficzny Intel HD 3000 (lub w tańszych wersjach HD 2000).
źródło: intel
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w poniedziałek 07 luty 2011 o 08:00 (1)
Galaxy Tab'y wracają do sklepów?
Analitycy z firmy ITG Investment Research twierdzą, że 16% Amerykanów, którzy kupili tablet Samsung Galaxy Tab po kilku dniach zwróciło urządzenie do sklepów. Zdaniem komentatorów, jedną z przyczyn może być fakt, że część dostępnych na to urządzenie aplikacji nie działa w pełnej rozdzielczości 7-calowego ekranu (czyli 1024 x 600).
Wyliczenia ITG Investment Research oparte są na danych z 6 tys. sklepów w USA. Jeśli są one poprawne - a wiele na to wskazuje - to Galaxy Tab wypada fatalnie w zestawieniu ze swoim głównym konkurentem, czyli iPadem firmy Apple. Tablet z nadgryzionym jabłkiem zwracany był w tym samym okresie (analizowano listopad 2010 r.) znacznie rzadziej - po zakupie zwróciło go zaledwie 2% nabywców.
Dodajmy, że analitycy ITG Investment Research przedstawili tylko wyliczenia - firma nie odniosła się w żaden sposób do zadziwiająco dużej liczby zwrotów tabletu Samsunga. Za komentowanie szybko wzięli się jednak blogerzy i dziennikarze.
Ich zdaniem jednym z powodów tej sytuacji może być fakt, że część dostępnych w serwisie Android Market aplikacji nie obsługuje rozdzielczości 1024 x 600 (czyli natywnej rozdzielczości ekranu Galaxy Taba) i uruchamia się w rozdzielczości 800x400. To sprawia, że niektóre programy wyglądają dość przeciętnie, co może zniechęcać użytkowników.
Warto zresztą dodać, że przedstawiciele Google już dawno twierdzili, że Android 2.2 - czyli system wykorzystany przez Samsunga w Galaxy Tabie - stworzony został z myślą o smartfonach, a nie tabletach (dla nich ma być przeznaczony Android 3.0 Honeycomb).
"Faktycznie, korzystanie z Froyo [robocza nazwa Androida 2.2 - red.] na tablecie może sprawić, że aplikacje będą wyglądać dość nieciekawie" - mówił na krótko przed premierą Galaxy Taba Rob Enderle, analityk firmy Enderle Group. Inna sprawa, że po premierze tabletu Samsunga wielu recenzentów nie odnotowało problemów z wyglądem aplikacji - Walt Mossberg, legenda amerykańskiego dziennikarstwa technologicznego, nazwał Taba "poważnym konkurentem iPada" (w artykule opublikowanym w Wall Street Journal).
Dodajmy, że Samsung chwalił się niedawno rekordem sprzedaży - firma ogłosiła, że w ostatnim kwartale 2010 r. sprzedała w sumie 2 mln Galaxy Tabów. Ta informacja też wzbudziła spore kontrowersje - okazało się bowiem, że wartość ta dotyczy liczby urządzeń przekazanych do kanału dystrybucyjnego. Nie wiadomo więc, ile z nich zostało już faktycznie kupionych przez klientów, a ile czeka na nabywców na sklepowych półkach czy w magazynach.
źródło: idg
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w piątek 04 luty 2011 o 17:00 (0)
Nec i Lenovo razem.
Obie firmy postanowiły połączyć siły i na bardzo konkurencyjnym rynku komputerów osobistych oraz dynamicznie rozwijającym się rynku tabletów wspólnie projektować i wdrażać do produkcji nowe PC oraz dotykowe płytki.
Obie firmy mają spore doświadczenie jeżeli chodzi o mobilny rynek hardware. Chodzi oczywiście o redukcję kosztów opracowywania i następnie wprowadzania nowych produktów na rynek. NEC ma ugruntowaną, bardzo mocną pozycję na rodzimym, japońskim rynku. Lenovo to firma globalna, produkująca masowo komputery mobilne, która ma ochotę powalczyć z takimi gigantami tego segmentu rynku, jak przykładowo Acer. To właśnie ta ostatnia firma obejmie większościowe udziały w nowym, wspólnym przedsięwzięciu (51%). Co wyniknie z tego mariażu, przekonamy się być może już niebawem, podczas najnowszych targów CeBIT (marzec 2011).
źródło: frazapc
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w piątek 04 luty 2011 o 07:00 (0)
Kod źródłowy Kasperskiego wyciekł do Sieci.
Kod źródłowy jednej ze starszych wersji oprogramowania Kaspersky Internet Security pojawił się w Sieci.
Pochodzi on z końca 2007 roku i prawdopodobnie został wykradziony na początku 2008 roku. Nazwy w kodzie źródłowym pozwalają przypuszczać, że mamy tu do czynienia z wydaniem beta wersji 2008 tego pakietu antywirusowego. Obecnie najnowszą wersją jest 2011.
Według rosyjskiego serwisu CNews kod został skopiowany przez byłego i rozgoryczonego pracownika tej firmy, który już od jakiegoś czasu usiłował sprzedać go na czarnym rynku. Według Kasperskiego archiwum z kodem pojawiło się na wielu prywatnych forach w listopadzie ubiegłego roku. Pracownik został już podobno skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu na 3 lata z artykułu 183 rosyjskiego kodeksu karnego.
Mimo że kod ma kilka lat, autorzy wirusów wciąż mogą w nim znaleźć źródło inspiracji. Według Kasperskiego użytkownicy nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich komputerów. Aktualne wersje rosyjskiego oprogramowania antywirusowego zawierają niewielką część wykradzionego kodu, a przy tym nie jest to kod znajdujący się w funkcjach ochrony.
źródło: heiseonline
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w czwartek 03 luty 2011 o 06:30 (1)
Microsoft - wzrost przychodów o 5% za ostatni kwartał.
Microsoft ogłosił wyniki finansowe za drugi kwartał roku obrachunkowego. Okazały się one wyższe od oczekiwań analityków, ale tylko nieznacznie.
W ostatnim kwartale przychody firmy z Redmond wyniosły 19,95 mld dolarów, co stanowi 5% wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem. Zysk netto wyniósł natomiast 6,63 mld dolarów, czyli spadł o 0,4% w stosunku do analogicznego okresu w 2010. Microsoftowi udało się nieznacznie przekroczyć oczekiwania analityków, którzy spodziewali się nieco niższych przychodów. Przy okazji poinformowano o sprzedaży 300 mln kopii Windowsa 7. Jest to obecnie najlepiej sprzedający się system operacyjny w historii Microsoftu. Dobrze sprzedają się również urządzenia Kinect (8 mln w 60 dni) i konsole Xbox 360 (6,3 mln egzemplarzy). Nie wspomniano natomiast na temat systemu Windows Phone 7, który zadebiutował dla smartfonów pod koniec października 2010.
Wcześniej Microsoft informował o sprzedaży ponad 2 mln kopii systemu Windows Phone 7 operatorom komórkowym. Nie wiadomo jednak jaka liczba smartfonów trafiła do zwykłych użytkowników. Straty przyniósł dział usług internetowych Microsoftu, w skład którego wchodzi między innymi przeglądarka Bing i serwis MSN. Usługi te przyniosły 543 mln dolarów strat. To nieco mniej niż w poprzednim kwartale (560 mln strat), ale firma nadal sporo traci na usługach internetowych. Warto przy okazji zauważyć, że na samą reklamę Binga Microsoft wydał w ostatnim czasie około 100 mln dolarów.
źródło: mrt
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w środa 02 luty 2011 o 08:15 (0)
WebLogic wkrótce będzie kompatybilny z JEE 6.
Ze strony producenta można już pobrać nową wersję 10.3.4 serwera aplikacyjnego Oracle WebLogic Application Server.
Nowościami w tym wydaniu są m.in. integracja bazującego na Javie narzędzia do budowania aplikacji Apache Maven, a także obsługa niektórych API z platformy Java Enterprise Edition (JEE) 6. Formalnie to wydanie WebLogic nadal obsługuje jedynie JEE 5, jednak twórcy serwera chcą krok po kroku zbliżać się do pełnej kompatybilności z najnowszą wersją korporacyjnej Javy. Już wcześniej WebLogic udostępniał framework Java Server Faces (JSF) 2.0, teraz doszła do tego obsługa interfejsu Java Persistence API (JPA) 2.0 oraz specyfikacji JAX-RS.
W wersji 10.3.4 nowe jest także narzędzie CAT (Classloader Analysis Tool), służące do analizowania pracy mechanizmu ładującego klasy w Javie. Zmiany dotyczą takich obszarów jak integracja i wydajność baz danych oraz optymalizacja współpracy z oferowanym również przez Oracle'a kompletnym systemem warstwy pośredniej (middleware) - Exalogic Elastic Cloud. Ponadto do infrastruktury serwera WebLogic dołączono oprogramowanie Oracle Coherence - system rezydującej w pamięci sieciowej (grid) struktury danych zapewniający szybki i niezawodny dostęp do często wykorzystywanych informacji.
źródło: oracle
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w środa 02 luty 2011 o 07:10 (0)
Top Gear w BBC Knowledge.
Kanał telewizyjny BBC Knowledge, dostępny w sieciach kablowych a od lutego także w telewizji "n" i Cyfrze+, w wieczory lutego 2011 roku będzie emitował premierowe pozycje m.in. "Top Gear".
Od 1 lutego 2011 roku, we wtorki o godz. 22, piętnasta seria popularnego programu motoryzacyjnego "Top Gear". W tej serii dowiemy się więcej o samochodach trójkołowych. James wjedzie Toyotą-pikapem na zbocze aktywnego wulkanu w Islandii, zaś Stig ruszy na tor w nowym Bentleyu Continentalu Supersports. Richard z kolei uroczyście pożegna się z Chevroletem Lacetti, a potem wraz z Jeremym urządzi przyjęcie na cześć nowego samochodu w rozsądnej cenie. Na torze programu pojawią się wielkie gwiazdy: znany z filmów o Harrym Potterze Rupert Grint, as Formuły 1 Rubens Barrichello oraz hollywoodzkie supergwiazdy Tom Cruise i Cameron Diaz.
źródło: bbc knowledge
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w wtorek 01 luty 2011 o 07:50 (1)
PITy 2010.
Najnowsza wersja aplikacji PITy 2010 umożliwia już wypełnienie i wysłanie przez Internet większości najpotrzebniejszych formularzy deklaracji podatkowych za ubiegły rok.
PITy 2010 to bardzo wygodny i prosty w obsłudze program umożliwiający wypełnienie deklaracji PIT. Aplikacja co roku cieszy się bardzo dużą popularnością i od lat jest najchętniej wybieranym programem do PITów przez naszych czytelników. Za pomocą programu możemy wypełnić zeznania PIT-28, 36L, 37 i 38 oraz pełną gamę załączników, a później wydrukować lub złożyć wypełnione deklaracje przez Internet. Program sam dokonuje obliczeń, a użytkownik musi wypełnić jedynie niezbędne pola. PITy 2010 umożliwiają także wybranie dowolnej Organizacji Pożytku Publicznego, dla której podatnik może przeznaczyć 1% swojego podatku. W programie uzyskamy również informacje dotyczące przeznaczenia każdego z PITów, szczegółowe informacje na temat ulg oraz inne takie jak choćby kwoty kosztów uzyskania przychodu czy wysokości kwotowe progów podatkowych.
Program w wersji 2010 pojawił się już kilkanaście dni temu, ale umożliwiał wypełnienie tylko deklaracji PIT-28, przez co nie był użyteczny dla większości osób. Wydana dzisiaj wersja obsługuje już najpopularniejsze deklaracje PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38 oraz ich załączniki. Wciąż brakuje jeszcze deklaracji PIT-36, ale producent zapowiada, że pojawi się ona do końca stycznia wraz z kolejną aktualizacją programu.
Polecamy także oficjalny program Ministerstwa Finansów do wypełnienia i elektronicznego wysłania deklaracji PIT - e-Deklaracje Desktop. Od innych programów odróżnia go między innymi to, że jest multiplatformowy i działa nie tylko na systemie Windows, ale także na Linuksie i Mac OS X. Dla osób, które zamiast tradycyjnego wypełniania deklaracji wolą być prowadzeni przez kreatora i chcą tylko odpowiadać na pytania, polecamy programy Elfin Jupiter 2010 oraz e-pity 2010.
Więcej na temat samego programu znajdziemy na stronie producenta.
źródło: ips
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w wtorek 01 luty 2011 o 06:00 (1)
Krakowski Rynek - Wielka Galeria Wspomnień.
Strona Magiczny Kraków wraz z serwisem społecznościowym Facebook (profil Kraków PL oraz Krakowski Rynek) ruszyły z nowym projektem "Ja i Krakowski Rynek". Organizatorzy zapraszają wszystkich małych i dużych, krakowian oraz turystów do wzięcia udziału w tej akcji.
Założenie jest proste, zrób sobie zdjęcie z Krakowskim Rynkiem lub znajdź takie w swoich archiwach, a następnie przyślij je na ten adres krakowskirynek@um.krakow.pl. Można napisać w jakiej sytuacji powstało, można także dopisać kto jest na zdjęciu lub dlaczego akurat w tej części rynku. Najlepiej jeśli będzie to zdjęcie pojedynczej osoby lub małej grupy. Chcemy stworzyć wielką galerię Rynku Głównego, w której nie są ważne zabytki i pocztówkowe kadry, ale miejsce i ludzie, którzy je odwiedzali.
Akcja trwa niecały tydzień, a już spotkała się z żywym zainteresowaniem internautów, na skrzynkę spływają e-maile ze zdjęciami sprzed wielu lat, jak i te całkiem nowe. Niektórzy ciekawie i z humorem komentują przysyłane fotografie opisując swoje małe historie związane z tym miejscem. Fotografie można oglądać w galerii na facebookowym profilu Krakowskiego Rynku, a niedługo pojawią się także na stronie Magiczny Kraków
źródło: biuro prasowe umk
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w poniedziałek 31 styczeń 2011 o 13:00 (0)
Ferie zimowe na krakowskich Orlikach.
W ramach tegorocznej edycji akcji "Zima w mieście", dzieci i młodzież, które w ferie nie wyjeżdżają z Krakowa mogą skorzystać z zajęć organizowanych na kompleksach boisk sportowych "Moje Boisko - Orlik 2012".
Obiekt przy ul. Fortecznej 75, którego operatorem jest Klub Sportowy Wróblowianka, będzie udostępniony od poniedziałku do piątku (31 stycznia-4 lutego; 7-11 lutego) w godz. 12-16. Zajęciami pokieruje Jacek Piszczek.
Zajęcia zorganizowane zostaną również na innych krakowskich "Orlikach":
"Orlik" na os. Na Wzgórzach 13a (przy Szkole Podstawowej nr 129), od poniedziałku do piątku (31 stycznia-4 lutego; 7-11 lutego) w godz. 12-16, Animator: Anna Mrugalska;
"Orlik" na os. Złotej Jesieni 16 (przy Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1), od poniedziałku do piątku (31 stycznia-4 lutego; 7-11 lutego) w godz. 8-12, Animatorzy: Paweł Dudek, Rafał Chechelski;
"Orlik" przy al. Dygasińskiego 15 (obok Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10), od poniedziałku do piątku (31 stycznia-4 lutego; 7-11 lutego) w godz. 10-14, Animatorzy: Patryk Garzeł, Bartłomiej Sadowski;
"Orlik", przy ul. Na Błonie 15b (obok Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8), od poniedziałku do piątku (31 stycznia-4 lutego; 7-11 lutego) w godz. 10-14, Animator: Magdalena Brzuchacz.
źródło: zis
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz