Podczas konferencji Open World firma Oracle zaprezentowała pierwszą wersję Release Candidate 5.5.6 wolnej bazy danych MySQL. W pełni funkcjonalne oprogramowanie nie jest jednak jeszcze wydaniem publicznym (GA - general availability), jak twierdzi odpowiedzialny za prace Tomas Ulin. Jest to pierwsza edycja MySQL przygotowana pod skrzydłami Oracle'a od chwili przejęcia Suna.
Nowy właściciel odcisnął wyraźne piętno w postaci zmienionego domyślnego silnika bazy danych: zamiast dawnego MyISAM w tym wydaniu wprowadzono zdolny do obsługi transakcji model InnoDB. Według Oracle'a ma on działać znacznie szybciej niż w poprzedniej wersji, między innymi dzięki wielu segmentom Rollback i użytkowaniu asynchronicznego mechanizmu I/O pod Linuksem. Jak zapewnia producent, MySQL zwłaszcza przy wielu jednoczesnych połączeniach na maszynach wielordzeniowych powinna działać zauważalnie wydajniej. Programiści osiągnęli to dzięki zmianom w funkcjonowaniu wątków na serwerze poprzez specjalne blokady (Lock) dla poszczególnych zadań, które zastąpiły dotychczas używane globalne blokady.
Nowością jest dopuszczenie SIGNAL/RESIGNAL jako standardowej metody przetwarzania błędów w Stored Procedures. Dodatkowo partycje mogą być definiowane na podstawie wartości wielu kolumn. Oracle twierdzi także, że dzięki półsynchronicznej replikacji wzmocniona została niezawodność działania systemu bazodanowego.
Warto odnotować, że silniki bazodanowe (engines) odróżniają MySQL od innych relacyjnych baz danych. Przejmują one zasadnicze funkcje zarządzania danymi. Zależnie od wykonywanych zadań stosowane są różne silniki. Używany do tej pory domyślnie MyISAM ma wprawdzie opinię bardzo szybkiego, ale nie umożliwia ani transakcji, ani też stosowania tzw. kluczy obcych. Takie cechy ma natomiast InnoDB, któremu z kolei brakuje znanych z MyISAM indeksów pełnotekstowych. Oracle planuje dodać tę funkcję w najbliższej przyszłości.
Gotowe paczki binarne dla różnych systemów operacyjnych i kod źródłowy można już pobrać ze strony projektu. Szczegółowe informacje o nowościach w MySQL znajdziemy w opublikowanej tam dokumentacji online.
źródło: heiseonline
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w wtorek 21 wrzesień 2010 o 06:00 (0)
Odbierz bilety do podziemi rynku głównego w Krakowie.
Od dziś (poniedziałek, 20 września) w punktach informacji miejskiej InfoKraków można odbierać bezpłatne, jednoosobowe bilety wstępu upoważniające do zwiedzania podziemi Rynku Głównego w terminach: 24/25 września 2010 (piątek/sobota), godz. 22-2; 25 września (sobota), godz. 10 - 22; 26 września (niedziela), godz. 10 - 22.
Bilety z oznaczoną datą, godziną i numerem grupy (nie podlegającymi zmianie) dostępne będą: w Pawilonie Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2, codziennie, godz. 9 - 19, w InfoKraków, ul. św. Jana 2, codziennie, godz. 10 - 18. Jedna osoba będzie mogła odebrać maksymalnie 2 bilety. Uwaga. Ilość miejsc ograniczona!!!
Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach 25-osobowych i potrwa około 60 minut. Grupy spotkają się pod arkadami Sukiennic, vis a vis Bazyliki Mariackiej, 15 minut przed wyznaczona godziną zwiedzania.
Uroczyste otwarcie wystawy "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego" rozpocznie się 24 września (piątek) o godz. 20. W programie znajdą się m.in.: Imiona czasu. Imiona miasta... - multimedialne widowisko muzyczne w reżyserii Romana Kołakowskiego; Muzyka bitewna, muzyka triumfalna - finał krakowskich obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem; muzyka ogni sztucznych (Royal Fireworks); koncert utworów Georga Friderica Haendla w wykonaniu Capelli Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa. (FISZ).
Niestety jak się okazuje wejściówki zostały już rozdane w pierwszym dniu ! godz: 18:00
źródło: magicznykrakow
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w poniedziałek 20 wrzesień 2010 o 12:00 (0)
Projekt Eclipse Mylyn posłuży do zarządzania czasem życia aplikacji .
Programiści z Eclipse Foundation postanowili, że narzędzia do zarządzania czasem życia aplikacji (Application Lifecycle Management - ALM) będą jednym ze strategicznych tematów i w tym celu powołali nowy główny projekt (tzw. top level).
Za jego centralny punkt uważa się znany w środowisku Eclipse projekt Eclipse Mylyn służący do zbiorowego tworzenia oprogramowania, który zajmuje się zarządzaniem zadaniami, a także oddaje do dyspozycji narzędzia i usługi do ALM.
W ramach jednego projektu programiści będą mogli zajmować się zagadnieniami takimi jak zarządzanie zadaniami, kontekstem, konfiguracją oprogramowania, wersjami produkcyjnymi (build) oraz dokumentacją. Mik Kersten, założyciel Mylyn, w ogłoszeniu o nadaniu statusu top level wskazuje na cele projektu. Mają one z jednej strony służyć tworzeniu frameworków i interfejsów do zarządzania zadaniami i czasem życia aplikacji (ALM), a z drugiej strony orientują się na narzędzia do skoncentrowanego na zadaniach programowania wewnątrz Eclipse. Poza tym planowane jest stworzenie implementacji referencyjnych dla wolnych, integrujących się z Eclipse i współpracujących ze standardami, takimi jak np. OSLC (Open Services for Lifecycle Collaboration), narzędzi do ALM.
Ta decyzja opensource'owej organizacji oznacza kolejny dowód uznania dla Mylyn, odkąd odpowiedzialni za projekt ogłosili, że Eclipse zostanie rozszerzony o podprojekty. Inne projekty klasy Top Level prowadzone przez Eclipse Foundation dotyczą między innymi takich zagadnień jak Java dla przedsiębiorstw, architektury zorientowane na usługi (SOA), platformy mobilne i środowiska programistyczne IDE. Mike Milinkovich, zajmujący w Eclipse Foundation stanowisko Executive Director, docenił Mylyn jako wzorowy projekt Eclipse. Warto odnotować, że założyciel projektu wniósł go do społeczności Eclipse w ramach własnej pracy doktorskiej; projekt ten jest obecnie uważany za faktyczny framework do integracji ALM w Eclipse.
źródło: eclipse foundation
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w piątek 17 wrzesień 2010 o 22:15 (0)
Mozilla Firefox 3.6.10.
Mozilla udostępniła aktualizację Firefoksa do wersji 3.6.10 i 3.5.13. Celem niewielkiego uaktualnienia jest usunięcie kilku błędów, które wykryto w przeglądarce.
Ledwie tydzień temu Fundacja wprowadziła aktualizacje 3.6.9 i 3.5.12. Okazało się jednak, że trzeba usunąć kolejne błędy w przeglądarce, które mogą przeszkodzić użytkownikom w korzystaniu z programu. Pojawiły się one właśnie po ostatniej aktualizacji. Niektóre z błędów powodowały nawet zawieszenie Firefoksa podczas uruchamiania. Co ciekawe, problemów nie było z przeglądarką w testowych wersjach pre-release wydanych przez Mozillę. Na ten temat szerzej informuje Christian Legnitto zajmujący się w Fundacji zarządzaniem kolejnymi wydaniami przeglądarki internetowej.
źródło: Mozilla
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w piątek 17 wrzesień 2010 o 22:00 (0)
Adobe Flash Media Server 4.
Podczas targów dla nadawców IBC 2010 Adobe prezentuje czwarte wydanie 64-bitowych Flash Media Serverów.
Stosunkowo tani (kosztujący 1049 euro plus VAT) Flash Media Streaming Server 4 jest przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz blogerów i grafików, którzy chcą strumieniować w Internecie materiały wideo w trybach na żywo i na żądanie (live, on demand). Pakiet obsługuje podstawowe funkcje streamingowe z szyfrowaniem i zabezpieczeniami Flash Access DRM włącznie, a dzięki dynamicznemu strumieniowaniu RTMP i HTTP dostosowuje współczynniki bitrate do różnych szerokości pasma transmisyjnego.
Flash Media Interactive Server 4 powstał z myślą o ośrodkach edukacyjnych, średnich i dużych przedsiębiorstwach oraz instytucjach, w których ważna jest komunikacja w czasie rzeczywistym (korzystających z wideoczatów, telefonii VoIP albo transmitujących treści interaktywne na żywo). Interactive Server 4 obsługuje między innymi technologię IP Multicast, funkcje Multiuser oraz format AMF3 (Action Message Format 3PDF) i skrypty wykonywane po stronie serwera. Pakiet kosztuje 4759 euro (plus VAT).
Flash Media Enterprise Server 4 łączy natomiast funkcje mniejszych produktów z serii Server 4, a dzięki wprowadzonej wraz z aplikacjami Flash Player 10 i AIR 1.5 obsłudze protokołu RTMFP (Real-Time Media Flow Protocol) potrafi zminimalizować zapotrzebowanie na pasmo transmisyjne. Ów bazujący na UDP protokół strumieniowania pozwala dwóm odtwarzaczom Flasha wymieniać dane z wykorzystaniem serwera. Technologie peer-to-peer i IP Multicast mogą być stosowane osobno lub razem (Adobe określa tę funkcję mianem Fusion Multicast). Operatorzy systemów CDN (Content Delivery Network) wykorzystają Enterprise Servera 4 w roli brzegowej pamięci podręcznej (edge cache) dla treści we Flashu. Jeśli chodzi o przeznaczenie tego wariantu Media Servera, to przydomek "Enterprise" mówi sam za siebie. Z pytaniami o jego cenę należy zwracać się wprost do Adobe.
Wszystkie Media Servery działają w systemach Windows Server 2008, CentOS 5.3 i Red Hat Enterprise Linux 5.
źródło: adobe
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w poniedziałek 13 wrzesień 2010 o 06:00 (0)
Szybki Internet LTE już w Polsce.
Jak dowiedziała się Gazeta Wyborcza, firma CenterNet rozpoczęła wprowadzanie sieci oferującej połączenia LTE w naszym kraju. Wkrótce będziemy mogli korzystać z szybkiego, bezprzewodowego Internetu.
Polska jest obecnie czwartym krajem na świecie, w którym wprowadzana jest technologia LTE. Pozwoli ona na błyskawiczne przesyłanie danych na smartfony, laptopy czy komputery stacjonarne za pomocą naziemnych nadajników. Prędkość maksymalna sieci to nawet 150 Mb/s. CenterNet zaprezentował dzisiaj LTE podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Firma postawiła na razie tylko trzy maszty, jednak jeszcze do końca tego roku zbuduje około 700. Pozwoli to nawet 7 mln Polaków na korzystanie z LTE. Za rok będzie ich już 20 mln. Szybki Internet dostępny będzie nie tylko w dużych miejscowościach, ale również w mniejszych (na przykład w Przasnyszu).
CenterNet prowadzi już rozmowy z operatorami sieci komórkowych. Jak powiedział Adam Kuriański, prezes firmy, są one na zaawansowanym poziomie z jednym dostawcą i we wstępnej fazie z dwoma kolejnymi. CenterNet chciałby, aby usługa dostępna była w sprzedaży jeszcze w tym roku. Z bardziej szczegółowymi informacjami na temat wprowadzanej usługi można zapoznać się na stronach Gazety Wyborczej.
źródło: gazeta.pl
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Wśród nowości wprowadzonych do Firefoksa 4.0 Beta 5 warto wymienić długo zapowiadane, nowe menu zaprojektowane specjalnie pod uproszczony interfejs przeglądarki. Ponadto w piątej becie znajdziemy przebudowany, łatwiejszy w obsłudze menadżer dodatków. Jest także dostępna akceleracja sprzętowa, pozwalająca na przyspieszenie renderowania elementów stron. Możemy ją w wygodny sposób włączyć w menu opcji w zakładce Advanced. Twórcy usunęli także błędy dostrzeżone w poprzednich wydaniach i poprawili stabilność przeglądarki. Mozilla ujawniła także termin debiutu wersji Release Candidate Firefoksa 4.0 - według planów ma on zostać wydany w drugiej połowie października.
Stabilna wersja Firefoksa 3.6.9 zawiera jedynie poprawki luk bezpieczeństwa i zgłoszonych błędów. Kolejne stabilne wydanie oznaczone numerem 3.6.10 ma zostać udostępnione 12 października.
źródło: Mozilla
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Thunderbird 3.1.3 nie zawiera zbyt wielu nowości - twórcy skupili się na usunięciu błędów dostrzeżonych w poprzednich wydaniach. Wprowadzono poprawki zwiększające bezpieczeństwo aplikacji i wyeliminowano możliwość zawieszenia się programu w pewnych specyficznych scenariuszach. Rozwiązano także problem z drukowaniem maili i wyświetlaniem pustych okien folderów. Ponadto Thunderbird 3.1.3 zawiera niewielkie zmiany w interfejsie użytkownika oraz poprawki niegroźnych błędów ujawniających się w systemie Mac OS X i Linux. Szczegółowa lista wyeliminowanych luk i błędów dostępna jest na stronach Mozilli.
źródło: mozilla
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w piątek 10 wrzesień 2010 o 08:00 (0)
Microsoft rozpoczyna promocję IE 9 i Windows Phone 7.
Microsoft rozpoczął kampanie reklamowe mające na celu promocję najnowszego systemu Windows Phone 7 i przeglądarki Internet Explorer 9. Wkrótce premiery obu produktów.
Najbliższe miesiące to okres gorących premier w świecie Microsoftu. Na październik planowana jest prezentacja systemu operacyjnego dla smartfonów, Windows Phone 7 - pierwsze telefony do sklepów trafią najprawdopodobniej przed Świętami. Rozpoczęto właśnie kampanie reklamowe mające na celu promocję nowych produktów. Na promocję WP7, jak twierdzi TechCrunch, wydano w sumie 500 mln dolarów. Na razie Microsoft zaprezentował jedynie reklamę systemu wzorowaną na filmie "Lawrence z Arabii". W najbliższym czasie należy jednak spodziewać się kolejnych reklam i materiałów promujących system dla smartfonów.
W Internecie promowany jest również Internet Explorer 9 - w związku ze zbliżającą się premierą wersji beta programu. Pojawiły się już bannery reklamowe zachwalające przeglądarkę jako produkt, który zmieni Sieć na zawsze. Informują one o premierze wersji beta IE9, która ma mieć miejsce 15 września w San Francisco. Tego dnia Microsoft uruchomi też stronę Beauty Of The Web. Za jej pośrednictwem będziemy mogli dowiedzieć się szczegółów na temat najnowszej przeglądarki i prawdopodobnie pobrać udostępnioną wersję beta.
źródło: techcunch
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Zaledwie dzień po wydaniu wersji RC2 ukazała się stabilna wersja przeglądarki internetowej Opera 10.62.
Najnowsze wydanie przeglądarki zespołu Opera Software miało na celu przede wszystkim eliminację wykrytych wcześniej błędów. W trakcie prac nad programem usunięto między innymi błędy związane z awarią przeglądarki w kilku specyficznych sytuacjach. Inne problemy dotyczyły interfejsu, brakujących grafik czy nieklikalnych linków i znikających obiektów z cache. Kolejne poprawki dotyczą obsługi dodatków w wersji turbo, a także błędu w komputerach Mac spowalniającego pisanie przy otwartej większej ilości zakładek. Poza tym programistom Opery udało się usunąć problem objawiający się awarią przeglądarki podczas zamykania karty z Flashem.
Freeware | 13,5 MB | 2010.09.09| Opera
System operacyjny: MS Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7
źródło: Opera Software
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz