Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950  Badania przestrzeni kosmicznej z korzyścią dla życia na Ziemi.
Artykul
Kategoria : Ciekawostki
Dodany : 13.04.2014 13:10
Komentarze : 0Być może nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, ale systemy i technologie kosmiczne stanowią istotny element naszego codziennego życia. Od telekomunikacji po telewizję, od prognozowania pogody po światowe systemy finansowe: poprawne funkcjonowanie większości usług, które w nowoczesnym świecie uznajemy za oczywiste, jest uzależniona od przestrzeni kosmicznej.

Przestrzeń kosmiczna może dostarczyć narzędzi do rozwiązania wielu globalnych problemów, w obliczu których staje społeczeństwo dwudziestego pierwszego wieku. Eksploracja wszechświata oraz wysyłanie satelitów i misji załogowych w kosmos będą nam nieodzowne do doskonalenia systemów pozycjonowania i synchronizacji czasu oraz globalnego monitoringu środowiska.

Poszukiwanie życia na innych planetach jest prawdopodobnie najbardziej intrygującą częścią badań kosmicznych, która zajmuje wielu naszych najznamienitszych naukowców. Ale dlaczego? Jak ujął to dr Seth Shostak w czasie niedawnej „Konwencji Innowacji” Komisji Europejskiej: drobnoustrój z innej planety wyjawi nam niezwykłe informacje na temat naszej własnej biologii. Działania zmierzające do odnalezienia życia na innych planetach są także źródłem innowacyjnych rozwiązań na potrzeby życia ziemskiego. W toku prac nad dofinansowanym ze środków unijnych projektem MASE zostanie wykorzystana brytyjska kopalnia jako środowisko zbliżone do marsjańskiego w celu przetestowania technologii do poszukiwania życia na Czerwonej Planecie. W ten sposób zyskamy też nową wiedzę na temat technologii mogących poprawić bezpieczeństwo w kopalniach i opłacalność wydobycia minerałów.

W znacznej części naszych badań kosmicznych wykorzystujemy satelity, które są obecnie tak nieodzowne dla funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa europejskiego. W ramach zakończonego niedawno projektu SAFETRIP opracowano aplikacje satelitarne na potrzeby postępowania w sytuacjach wyjątkowych, komunikatów o ruchu drogowym, bezpieczeństwa drogowego i zapobiegania wypadkom. Tymczasem projekt ELSA ma zapewnić ciągłe dostarczanie przez europejskie satelity informacji zasilających znaczną część naszej infrastruktury. W jego ramach opracowywana jest lewitująca sfera o zredukowanej masie i większej niezawodności w porównaniu do tradycyjnych systemów, aby zapewnić utrzymywanie orientacji satelitów w czasie orbitowania.


źródło: DG ds. Badań Naukowych i Innowacji
  ^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2023.