Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Powstał prototyp systemu wspomagającego efektywne i oszczędne korzystanie z wody
Artykul
Kategoria : Nowe technologie
Dodany : 05.02.2017 14:36
Komentarze : 0



Prototyp systemu wspomagającego efektywne korzystanie z wody i zarządzanie jej zużyciem w gospodarstwie domowym m.in. za pomocą aplikacji – to jeden z rezultatów zakończonego właśnie międzynarodowego projektu, w którym udział wzięli naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego.

Projekt badawczy, dofinansowany ze środków unijnych, realizowano trzy lata. Prowadziły go wspólnie uczelnie, jednostki badawcze i przedsiębiorstwa z pięciu europejskich krajów. Koordynatorem prac był Uniwersytet Śląski.

Przedsięwzięcie składało się z kilku modułów, dotyczących opracowania systemu wspomagania decyzji w zarządzaniu zasobami wodnymi na poziomie miejskim i pojedynczych gospodarstw domowych, symulacyjnego programu tzw. elastycznych cen wody oraz stworzenia platformy społecznościowej.

Według kierownik projektu dr Ewy Magiery z Instytutu Informatyki UŚ, celem projektu było nie tyle opracowanie rozwiązań mających stricte wspomagać oszczędzanie wody - co nauczenie, jak efektywnie korzystać z niej np. w gospodarstwach domowych.

"Nie możemy powiedzieć: zużywajmy mniej wody, bo czasami tego się nie da zrobić. Mamy takie miejsca, jak np. laboratoria, szpitale, w których nie można zejść poniżej pewnej wartości wykorzystania wody. Tak samo w sytuacji, kiedy np. uczymy dzieci regularnie myć ręce - to nie można tego robić w zbyt małej ilości wody" – powiedziała PAP Magiera.

Można jednak – w jej ocenie – zmienić pewne nawyki korzystania z wody, a przez to przyczynić się do zmniejszenia jej zużycia podczas niektórych czynności. Do tego posłużyć może proponowany przez badaczy prototyp systemu. Polega on na zamontowaniu w różnych miejscach gospodarstwa domowego liczników/czujników przepływu wody. Pochodzące z nich informacje o rzeczywistym zużyciu są przetwarzane i przekazywane użytkownikowi za pomocą aplikacji.

Dzięki różnego rodzaju wykresom użytkownik nie tylko widzi, ile wody zużywa w konkretnych czynnościach, takich jak kąpiel, toaleta czy pranie, ale też może otrzymywać wskazówki, jak oszczędniej to robić. Możliwe jest także korzystanie z funkcji dziennika, która umożliwia monitorowanie ilości zużycia wody przez konkretną osobę.

W pilotażu w ramach projektu wzięło udział 40 gospodarstw domowych, w tym 20 z Sosnowca. Zebrane w ten sposób dane przedstawiały zużycie wody całej rodziny lub – dzięki dodatkowym rozwiązaniom w aplikacji – pojedynczych jej członków.

"Na początku mieliśmy duże wątpliwości, czy ludzie w ogóle będą chcieli tego typu informacje nam przekazywać. Okazało się, że tak; mało tego, po zakończeniu pilotażu wykonaliśmy ankietę w 10 mieszkaniach i większość z uczestników stwierdziła, że gdyby miała możliwość korzystania z takiego oprogramowania – w przypadku wody i prądu – byłaby zainteresowana" – podkreśliła Magiera.

Prototyp tego systemu jest już gotowy. Badacze liczą, że dzięki zainteresowaniu np. przedsiębiorstw wodociągowych oprogramowanie mogłoby być dopracowane, a następnie wdrożone. "Myślę, że ten system nie tylko dla wody, ale i prądu, spotkałby się z dużym zainteresowaniem. Zaletą naszego systemu jest to, że nie angażujemy za bardzo użytkownika. On dostaje informację i następnie może podjąć jakieś działania, choć wcale nie musi, natomiast w pełni kontroluje swoje zużycie wody" – wskazała.

Wyniki pilotażu zostały wykorzystane m.in. w publikacjach naukowych.

Wśród pozostałych rezultatów projektu znalazł się także prototyp systemu wspomagania decyzji zarządzania zasobami wodnymi na poziomie miejskim oraz symulacyjny program dla tzw. elastycznych cen wody (chodzi o wskazanie zależności pomiędzy wielkością konsumpcji a ceną wody).

Powstała ponadto platforma społecznościowa (www.watersocial.org), której użytkownicy m.in. w formie różnych gier mogą się dowiedzieć, jak zmieniać nawyki, by efektywniej, a tym samym oszczędniej korzystać z wody. Strona w polskiej wersji językowej ma być jeszcze dopracowana.

Zakończony właśnie projekt nosił nazwę: ISS-EWATUS – "Integrated support system for efficient water usage and resources management" ("Zintegrowany system wspomagający efektywne wykorzystanie i zarządzanie zasobami wodnymi"). Trwał od 1 lutego 2014 r. do 31 stycznia br. Podsumowano go podczas dwudniowego spotkania w Katowicach.



PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.