Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Polski odbiornik GNSS dla satelitów zostanie przetestowany w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej
Artykul
Kategoria : Gospodarka
Dodany : 07.11.2021 20:42
Komentarze : 0



Odbiornik nawigacji satelitarnej GNSS polskiej firmy GMV Innovating Solutions zostanie przetestowany podczas misji Europejskiej Agencji Kosmicznej GOMX-5 z udziałem satelity, który zostanie wystrzelony na orbitę okołoziemską w 2022 r. - poinformowała firma.

Jak przekazała firma w czwartek, odbiornik nawigacji satelitarnej (GNSS) przeznaczony dla światowego rynku mikro- i nanosatelitów GOMX-5 ma szansę trafić do produkcji seryjnej.

Dodano, że urządzenie o dwóch zastosowaniach - dla satelitów oraz dla małych rakiet nośnych - opracowują inżynierowie z warszawskiego GMV Innovating Solutions. "Oba jego warianty przeszły pomyślnie ostatnie testy naziemne i aktualnie są przygotowywane do testów na niskiej orbicie okołoziemskiej" - wskazano w informacji GMV Innovating Solutions przesłanej PAP.

Wyjaśniono, że polski produkt opracowany przez GMV wraz z partnerami, w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN, jest kompatybilny z globalnymi systemami GPS i Galileo. Cechuje się "wysoką precyzją wyznaczania pozycji satelity na orbicie z dokładnością nawet do 2 m i jego prędkości z dokładnością do 0,01 m/s".

Jak zaznaczono, odbiornik pozwala na prowadzenie pomiarów w trybie ciągłym. "To czyni go kluczowym elementem nowych rodzajów misji kosmicznych, takich jak: loty w formacji, serwisowanie satelitów na orbicie czy przechwytywanie śmieci kosmicznych" - wskazano.

Dyrektor ds. sektora kosmicznego w GMV Innovating Solutions Paweł Wojtkiewicz zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że ważną z perspektywy budowy mikro- i nanosatelitów, cechą odbiornika GNSS jest jego niewielki rozmiar oraz możliwość taniej i szybkiej produkcji seryjnej.

"W ciągu najbliższych pięciu lat segment małych i nano- satelitów wzrośnie według analityków o ponad 200 proc. i osiągnie wartość prawie 6 mld dolarów" - zaznaczył Wojtkiewicz. Ocenił, że wejście polskich podmiotów na ten rynek to dowód "coraz większej dojrzałości krajowego przemysłu kosmicznego, który w ten sposób dokłada swoją cegiełkę do komercjalizacji polskiej myśli technologicznej".

Jak przekazano, obie wersje odbiornika GNSS: dla satelitów i dla rakiet nośnych, przeszły pomyślnie fazę testów w laboratoriach Wojskowej Akademii Technicznej oraz w Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych Politechniki Warszawskiej (CENAGIS).

"Odbiornik GNSS dla rakiet nośnych został już zintegrowany z awioniką rakiety nośnej Miura 1 i na jej pokładzie, jeszcze w tym roku, odbędzie się pierwszy test urządzenia w locie" - poinformowano.

Z kolei wersja odbiornika dla satelitów zostanie przetestowana podczas misji GOMX-5 Europejskiej Agencji Kosmicznej - podkreślono. GOMX-5 to satelita, który zostanie wystrzelony na orbitę okołoziemską w 2022 r., a na jego pokładzie znajdzie się szereg eksperymentów. "Odbiornik GNSS, zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce, będzie jednym z nich" - przekazano.

Urządzenie opracowywane przez inżynierów GMV powstaje w oparciu o inwestycję własną firmy oraz fundusze pochodzące z programów NAVISP (Navigation Innovation and Support Programme) oraz PLIS (Program Wsparcia Polskiego Przemysłu) Europejskiej Agencji Kosmicznej.

GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. to polska firma IT specjalizująca się w sektorze kosmicznym, członek Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Dostarcza produkty, usługi i rozwiązania informatyczne w takich obszarach sektora kosmicznego, jak m.in. systemy naprowadzania, nawigacji i sterowania (GNC/AOCS), analiza misji, oprogramowanie pokładowe, systemy przetwarzania danych z satelitów obserwacyjnych.


źródło: pap
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2023.