Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950  Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
Artykul
Kategoria : Ciekawostki
Dodany : 23.05.2023 14:18
Komentarze : 0Członkowie drugiej prywatnej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS, która ruszyła w nocy z niedzieli na poniedziałek, będą prowadzić badania i testować nowe technologie na niskiej orbicie okołoziemskiej. Wykorzystają m.in. sprzęt do badania aktywności mózgu, opracowany przez polską firmę neurotechnologiczną.

Druga prywatna misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS rozpoczęła się w nocy 21 maja. W ramach tej misji astronauci z Axiom Space (Houston, USA), firmy kosmicznej współpracującej z NASA, będą prowadzić badania i testować nowe technologie na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Zaplanowane do realizacji podczas misji Ax-2 badania zostały dobrane we współpracy z międzynarodowymi ośrodkami, jak Uniwersytet Stanforda czy MIT. Jedno z badań będzie wykorzystanie spektroskopii bliskiej podczerwieni (fNIRS) do mobilnej rejestracji aktywności mózgu astronautów podczas lotów kosmicznych.

Część misji Ax-2 stanowi projekt naukowy Nebula, którego celem jest zbadanie fizjologicznych reakcji organizmu na lot kosmiczny, a zwłaszcza - na warunki mikrograwitacji. W ramach projektu przewidziano badanie przepływu krwi do mózgu, jego aktywności elektrycznej, ocena nadciśnienia śródczaszkowego poprzez nieinwazyjne badanie źrenicy oka i monitoring zmian w nerwie wzrokowym. Badania te mają znaczenie w kontekście przyszłego, długotrwałego przebywania człowieka w przestrzeni kosmicznej i opracowania nowych, nieinwazyjnych metod monitoringu organizmu.

W trakcie misji ma być wykorzystany sprzęt do badania aktywności mózgu - bezprzewodowy system fNIRS "Photon Cap", przystosowany do warunków lotów kosmicznych, opracowany przez polską firmę neurotechnologiczną Cortivision.

"Podczas treningu na Ziemi astronauci wykonywali zadania eksperymentalne, które następnie będą powtórzone podczas lotu w dwóch punktach czasowych misji. Po powrocie na Ziemię astronauci ponownie wezmą udział w pomiarach fNIRS. W związku z tym będzie można porównać, jak wzorce aktywności mózgu zmieniają się w zależności od środowiska i warunków np. stanu nieważkości" - przekazano w informacji prasowej przesłanej PAP.

Funkcjonalna spektroskopia w bliskiej podczerwieni (fNIRS) jest nieinwazyjną techniką neuroobrazowania, która mierzy zmiany w stężeniu hemoglobiny utlenionej i odtlenionej w korze mózgowej.

"fNIRS jest bezpieczny, przenośny i stosunkowo odporny na zakłócenia elektromagnetyczne lub artefakty ruchowe, dlatego jest często uważany za obiecującą technologię do zastosowania w ekstremalnych warunkach środowiskowych, takich jak loty kosmiczne. Używając fNIRS, badacze mogą potencjalnie monitorować zmiany aktywności neuronalnej w mózgach astronautów, co może pomóc w lepszym zrozumieniu wpływu lotów kosmicznych na funkcje poznawcze i neurologiczne" - informuje Cortivision.

Od efektów pierwszego pomiaru fNIRS podczas lotów kosmicznych zależą kolejne, nowe zastosowania tej technologii. Według polskiej firmy fNIRS może być wykorzystywany do badania aktywności mózgu astronautów podczas zadań krytycznych dla lotów kosmicznych, gdzie długotrwałe utrzymywanie uważności oraz selekcja informacji są kluczowe. Naukowcy mogą wykorzystać fNIRS także do zaprojektowania lepszego treningu zdolności uwagowych i przygotowania astronautów do pracy w ekstremalnych warunkach. Potencjalnie wnioski treningowe mogą być zastosowane także dla innych profesji, w których skupienie i utrzymywanie uważności są szczególnie ważne. fNIRS mogą być stosowane także do badania skutków izolacji, uwięzienia i innych stresorów psychospołecznych, których astronauci mogą doświadczać podczas długich misji. Jako jedna z nielicznych technologii fNIRS może być w stanie monitorować zmiany w fizjologii mózgu podczas planowanych wypraw na Marsa.

Rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon, wyprodukowana przez firmę SpaceX Elona Muska, wystartowała z ośrodka lotów kosmicznych im. Kennedy'ego na przylądku Canaveral, na Florydzie, o godz. 17.40 czasu lokalnego (23.40 czasu polskiego). Misja została oznaczona jako Ax-2 a jej prywatni uczestnicy zapłacą za lot i pobyt na ISS kilka milionów dolarów. Czwórka astronautów ma dotrzeć do ISS w poniedziałek ok. godz. 15.24 czasu polskiego.źródło: pap
  ^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2023.