Nokia N900 jest pierwszym smartfonem fińskiego producenta wyposażonym w system Maemo. N900 od początku do końca zaprojektowano z myślą o korzystaniu z internetu. To odpowiedź Nokii na iPhone i Androida. Udana?
Nokia N900 to - w prostej linii - potomek internetowych tabletów N800 i N810. W przeciwieństwie jednak do nich, jest wyposażona w moduł komórkowy. Innymi słowy: można z niej dzwonić, a dostęp do internetu mamy nie tylko wtedy, gdy znajdujemy się w zasięgu WiFi. Nokia N900 jest więc pełnoprawnym smartfonem. Ze względu na swój rodowód, wyjątkowo internetowym.
Nokia N900 - system
Maemo w smartfonie N900 niczym nie przypomina znanego z N97 albo 5530 Symbiana S60v5. To kompletnie inny system. Na N900 nie będą działały aplikacje napisane dla starszych modeli Nokii. Przesiadając się z Symbiana musimy też porzucić stare przyzwyczajenia. Zmiany są jednak zdecydowanie pozytywne. Interfejs Maemo należy do najlepszych na rynku. Rewelacyjnie rozwiązano kwestię wielozadaniowości i przełączania między aplikacjami: wystarczy kliknąć ikonę w lewym-górnym rogu ekranu by zobaczyć miniaturki wszystkich uruchomionych programów. Te oczywiście mogą działać w tle. Co więcej, wspomniane miniaturki są na bieżąco aktualizowane. Najczęściej zmieniane ustawienia oraz najpotrzebniejsze informacje na temat stanu urządzenia (profil, sieć WiFi, Bluetooth), schowano w niewielkim menu, które otwiera się po wciśnięciu przycisku na górze ekranu. Cały interfejs jest pełen takich pomysłowych rozwiązań. To olbrzymi postęp w porównaniu z topornym Symbianem. Wydajny procesor Cortex A8 600 MHz bardzo dobrze radzi sobie z rozbudowanym oprogramowaniem. Menu działa płynnie, bez opóźnień w animacjach.
Największym minusem interfejsu smartfonu Nokia N900 jest faktyczny brak trybu pionowego. Wszystkie aplikacje, poza tą służącą do wybierania numeru telefonu, mają interfejs przystosowany wyłącznie do działania w poziomie. Żeby przeglądać strony WWW, zmieniać utwory albo sprawdzić wiadomości w komunikatorze, musimy trzymać N900 poziomo.