Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Decyzja UOKiK - 113 mln zł za kartel operatorów.Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na czterech największych operatorów komórkowych za utworzenie kartelu. Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel i P4 zapłacą 113 mln zł za działania, które przyczyniły się do niepowodzenia telewizji mobilnej w Polsce.

Prezes UOKiK Małgorzata Kransodębska-Tomkiel uznała, że operatorzy zawarli nielegalne porozumienie ograniczające konkurencję. Zdaniem UKOiK Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel i P4 uzgadniali sposób postępowania wobec hurtowego operatora - telewizji mobilnej INFO-TV-FM. Niedozwolone praktyki opóźniły rozwój usług na polskim rynku. Mobilna telewizja miała pojawić się w pierwszych 10 miastach już pod koniec roku 2009. Do tej pory jednak nie działa.

"Na podstawie zebranych informacji uznaliśmy, że najwięksi operatorzy komórkowi, po przegranym przetargu dzielącym częstotliwości, zawarli nielegalne porozumienie. Uczestnicy kartelu ustalali sposób zachowania wobec wygranej spółki, wymieniali między sobą poufne informacje oraz uzgadniali sposób publicznego kwestionowania oferty wygranego. Trwające ponad 2,5 roku nielegalne porozumienie wstrzymało rozwój hurtowego rynku telewizji mobilnej, a konsumenci zostali pozbawieni możliwości korzystania z usług telewizji mobilnej w telefonach komórkowych" - uzasadniają przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jednocześnie UOKiK nakłada na operatorów karę pieniężną. Operator sieci Plus ma zapłacić 33,4 mln zł, T-Mobile (d. Era) 34 mln zł, Orange 35 mln zł, a Play 10,7 mln zł.

Przypomnijmy, czterej najwięksi operatorzy komórkowi porozumieli się co do podziału kosztów stworzenia w Polsce mobilnej telewizji i powołali w tym celu spółkę celową Mobile TV. Takie przedsięwzięcie już samo w sobie zainteresowałoby UOKiK, ale mogłoby działać, gdyby nie było protestów. UKE musiało jednak ogłosić na nową częstotliwość przeznaczoną do nowej usługi przetarg, w którym zaskakując pewnych siebie zasiedziałych na rynku operatorów wygrał, mało znany, operator masztów radiofonicznych - INFO-TV-FM uzyskując znacznie więcej punktów.

Wtedy niestety ujawniły się prawdopodobnie skrywane intencje operatorów komórkowych, którzy wcale nie byli skłonni, aby korzystać z hurtowej usługi telewizji mobilnej na zasadzie outsourcingu. UOKiK doszedł do wniosku, że do niepowodzenia telewizji mobilnej przyczynił się bierny opór operatorów komórkowych i teraz dowodzi, ze działali w tej sprawie w porozumieniu kartelowym, czego prawo zakazuje.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że nieskutecznego dysponenta częstotliwości dla telewizji mobilnej przejęła Grupa Kapitałowa Zygmunta Solorza-Żaka, który wie jak się telewizję robi (jest właścicielem Polsatu), a jednym z ukaranych jest Polkomtel, który od niedawna jest również jego własnością.

Telewizja mobilna jest czymś na co użytkownicy czekają od dawna. Możliwość obserwowania na bieżąco ulubionych wydarzeń sportowych, kiedy nie da się zasiąść w domu na kanapie lub w pubie wśród przyjaciół, to powinien być naturalny łatwo sprzedawalny produkt. Pojawił się nawet specjalny termin - mobizody, na krótkie formy przekazu, które oglądałoby się krótko, impulsowo, wyciągając taki telewizor na chwilę z kieszeni. Zaczęto też myśleć o specjalnych scenariuszach krótkich odcinków seriali telewizyjnych.

Dlatego przy pracach standaryzacyjnych nad telewizją cyfrową podjęto również przed laty decyzje o grupie standardów DVB-H, a na forum ITU zapieniono wstępnie dla tej technologii zakresy częstotliwości w związku z zagospodarowaniem zakresów zwalnianych przy wyłączaniu telewizji analogowej. Naturalnym kandydatem na operatora tego typu usługi są operatorzy komórkowi, którym praktycznie najłatwiej byłoby ją dołączyć do stałych pakietów. Zrobienie zupełnie nowej sieci sprzedaży dla usługi, za którą nie wiadomo kto chciałoby płacić byłoby raczej niemożliwe. Ale nawet dla operatorów komórkowych byłaby to decyzja złożona biznesowo, bo stosownych urządzeń końcowych na rynku było niewiele i nie można zakładać, że abonenci będą chcieli płacić ekstra za usługę telewizji mobilnej wysokiej jakości.

Dzisiaj po paru latach sprawa się od strony biznesowej skomplikowała jeszcze bardziej, bo sieci komórkowe ogólnie przestawiają się na protokół IP, a smart fony i tablety dają możliwość transmisji treści multimedialnych. To oczywiście nie jest prawdziwa telewizja mobilna, tylko przystosowana technicznie do mobilności telewizja internetowa, ale dla wielu użytkowników to niuans trudny do zrozumienia. Tym bardziej trudno jest wypracować dla telewizji mobilnej model biznesowy, ale nikt nie dał szansy, by go na rynku przetestować.


Historia tworzenia telewizji mobilnej w Polsce sięga roku 2008:

KRRiT: telewizja mobilna będzie koncesjonowana
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła wczoraj (22 kwietnia), że telewizja mobilna powinna podlegać koncesjonowaniu. Stanowisko KRRiT jest reakcją na działania UKE, który ogłosił konsultacje, mające być wstępem do przetargu na uruchomienie cyfrowej telewizji mobilnej w Polsce.

Przetarg na telewizję mobilną w Polsce
Przetarg na operatora telewizji mobilnej, która ma być dostępna w 31 miastach, zostanie ogłoszony dopiero pod koniec czerwca, a nie jak wcześniej planowano w połowie maja - poinformowała Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Na gorąco: Mobilna telewizja
Kolejnym elementem współpracy czterech operatorów jest projekt telewizja mobilna. Budowa sieci może ruszyć nawet w tym roku.

Dwa wnioski o rezerwację częstotliwości na DVB-H
Spółki Mobile TV i Info-TV-FM złożyły wniosek o rezerwację częstotliwości, na których odbierana będzie telewizja mobilna - poinformował PAP Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Co z telewizją mobilną?
Plany związane z uruchomieniem multipleksera umożliwiających nadawanie sygnału cyfrowego telewizji mobilnej DVB-H, którą mogliby odbierać posiadacze telefonów komórkowych, zostały na razie mocno przyhamowane.

Mobile TV ruszy w wakacje
W przyszłym tygodniu UKE wyda zgodę na rezerwację częstotliwości potrzebnych do uruchomienia nowej usługi. 6-8 tygodni później telewizja mobilna ma zostać uruchomiona w Warszawie.

W Warszawie ruszyła telewizja mobilna
Polska jest siódmym krajem w Europie, w którym ruszyła mobilna telewizja DVB-H. Uruchomiła ją - na razie w Warszawie - spółka INFO-TV-FM, która wygrała przetarg zorganizowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Mobilna telewizja DVB-H dla każdego?
Według analityków In-Stat, w 2009 r. na świecie Mobile TV oglądało ok. 54 mln osób (w 2008 r. - 18 mln). Jednak największy wzrost liczby telewidzów komórkowych dopiero przed nami - szacuje się, że w 2013 r. z mobilnej telewizji będzie korzystać już ponad 327 mln abonentów komórkowych. Intensywnie rozwijany w Europie standard DVB-H, staje się potencjalnie najatrakcyjniejszym systemem telewizji mobilnej. Pierwsze reakcje operatorów nie są jednak zachęcające

NFI Magna Polonia i Vedia zaoferują mobilną tv w połowie 2011 roku
Firmy rozpoczęły właśnie współpracę nad stworzeniem kompleksowej oferty dla klientów - chcą im zaoferować czytniki i umożliwić oglądanie na nich telewizji mobilnej.

Spółka Info-TV-FM, która nigdy na dobre nie wystartowała sprzedała niedawno częstotliwości telewizji mobilnej i infrastrukturę do transmisji Cyfrowemu Polsatowi, który kontroluje Zygmunt Solorz-Żak, od niedawna właściciel Polkomtela, operatora sieci Plus.

W marcu UOKiK ukarał Polkomtela karą 130 mln zł za utrudnianie postępowania w sprawie telewizji mobilnej.


źródło: uokik
Autor Komentarz
owen Napisany : 23.11.2011 16:39

Jadyny sposób to go wykorzystali...


Cytat :
Uczestnicy kartelu ustalali sposób zachowania wobec wygranej spółki, wymieniali między sobą poufne informacje oraz uzgadniali sposób publicznego kwestionowania oferty wygranego. Trwające ponad 2,5 roku nielegalne porozumienie wstrzymało rozwój hurtowego rynku telewizji mobilnej, a konsumenci zostali pozbawieni możliwości korzystania z usług telewizji mobilnej w telefonach komórkowychJedyny sposób to go wykorzystali a teraz oczywiście ja za to zapłacę... bo jestem klientem jednej z tych sieci

  
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Kurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · Nowy 10-odcinkowy thriller "Dexter: Original Sin" rozgrywa się 15 lat przed historią, którą widzowie
Napisane przez Piotr
( 12.07.2024 04:44 )

 · SkyShowtime zapowiada prequel serialu "Dexter"
Napisane przez Piotr
( 11.07.2024 07:43 )

 · Canal+ na lipiec.
Napisane przez Piotr
( 10.07.2024 06:41 )

 · Netflix na lipiec. "Gang Zielonej Rękawiczki 2", "Cały Ten Rap", "Gliniarz z Beverly Hills: Axel F"
Napisane przez Piotr
( 09.07.2024 06:39 )

 · Max na lipiec.
Napisane przez Piotr
( 08.07.2024 06:29 )

 · Płace CEO biją rekordy. Szef Apple'a nawet nie w Top 5
Napisane przez Pawel
( 05.07.2024 05:09 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
PlayStation 5

Artykuły
1 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
2 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
3 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
4 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
5 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
6 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
7 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
8 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)
9 . Jak przedsiębiorstwa mogą wykorzystać ChatGPT i GPT-3.
(19.02.2023)
10 . ChatGPT wspiera badaczy przy pisaniu artykułów naukowych.
(03.02.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.