Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Kiedy zaczyna się sezon narciarski 2018/19? - terminy otwarcia ośrodków w Europie.



Sprawdziliśmy, kiedy zaczynają sezon 2018/2019 najważniejsze stacje narciarskie w Austrii, Włoszech, Szwajcarii i Francji. Zatem otwieramy kalendarze i planujemy wypad na narty!


źródło: youtube

Pod Tatrami rewolucja. Nowy karnet Tatry Super Ski połączy 14 ośrodków narciarskich na Podhalu. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana 15.11.2018 w Bukowinie Tatrzańskiej.

Nowy skipass to fuzja dwóch znanych już sojuszów: Tatry Ski oraz Góral Skipass. Ponadto do stacji działających w ramach tych zbiorczych karnetów dołącza teraz także Mosorny Groń. Łącznie narciarze korzystający ze skipassa Tatry Super Ski będą mieli do dyspozycji 90 tras narciarskich (w tym 6 tras z homologacją FIS) o łącznej długości 45km.

Jak czytamy na stronie Tatry Super Ski na Facebooku, wspólny skipass to pierwszy krok do stworzenia skonsolidowanej oferty regionu Podhala. Plan dalszego rozwoju projektu zakłada dołączenie kolejnych stacji, usprawnienie komunikacji pomiędzy ośrodkami oraz poszerzanie współpracy pomiędzy partnerami komercyjnymi i samorządem.

W skład karnetu Tatry Super Ski wchodzi 14 ośrodków w Polsce i na Słowacji:

Bachledova Ski (Ździar, Słowacja)
Bania Ski & Fun (Białka Tatrzańska)
Czorsztyn Ski (Kluszkowce)
GrapaSki (Czarna Góra)
Jurgów Ski (Jurgów)
Kaniówka (Białka Tatrzańska)
Kotelnica Białczańska (Białka Tatrzańska)
Koziniec Ski (Czarna Góra)
Harenda (Zakopane)
Polana Szymoszkowa (Zakopane)
Stacja narciarska Suche (Suche)
Witów Ski (Witów)
PKL Palenica
PKL Mosorny Groń

Słowackie ośrodki wprowadzają elastyczny cennik karnetów

Słowacka spółka TMR w sezonie 2018/19 wprowadza w swoich słowackich ośrodkach narciarskich w Jasnej, Tatrzańskiej Łomnicy i w Szczyrbskim Plesie innowacyjny system zakupu skipassów, wzorowany na rozwiązaniach powszechnie wykorzystywanych przez linie lotnicze.


źródło: youtube

– W dzisiejszych czasach rzadko kto kupuje bilety na samolot w normalnej kasie. Z reguły wyszukujemy i wybieramy połączenia przez Internet, a kupując z odpowiednim wyprzedzeniem lub sukcesywnie polując na okazje, możemy liczyć na niezłe zniżki. A więc: łatwo, szybko, wygodnie i jak najtaniej. Podobnie będzie działać nasz nowy system GOPASS – m.in. osoby, które kupią skipass z dużym wyprzedzeniem, uzyskają rabat sięgający nawet kilkudziesięciu procent. Dla przykładu, już dziś, w online można upolować bilety na tzw. pierwszy śnieg od 9 EURO, na Boże Narodzenie od 27 EUR, a na Sylwestra od 38 EUR. A więc mamy szansę kupić o wiele tańsze skipassy niż w zeszłym roku, nawet na najbardziej oblegane terminy – tłumaczy Juraj Chovanak dyrektor marketingu TMR.

Jak to będzie działać?

Ceny skipassów w internetowym systemie sprzedaży GOPASS nie będą stałe, ale dynamicznie zmieniane online na podstawie realnej ilości sprzedanych biletów i obciążenia ośrodka w danym terminie. Celem jest równomierne rozłożenie narciarzy w ośrodkach przez cały sezon. Dlatego ceny karnetów w popularnych terminach będą wyższe, a spadną w przypadku niższej liczby chętnych. Aktualna cena skipassu będzie zależeć nie tylko od obłożenia ośrodka, ale także od różnych poziomów cenowych, które mogą naliczać wyższe rabaty od ceny maksymalnej w danym momencie w zakresie 0-30%. W związku z tym, że zainteresowanie narciarzy w sezonie zmienia się w zależności od terminu, warto wcześniej zaplanować wypad na narty, żeby otrzymać jak najlepszą cenę, tzn. „Im wcześniej kupujesz, tym taniej szusujesz“. W ten sposób szansę otrzymują klienci, którzy potrafią wcześniej zaplanować swój czas i za to zostaną nagrodzeni niższymi cenami niż standardowe ceny za konkretny 1-dniowy skipass dostępny w tradycyjnej kasie.

W przeciwieństwie do częstych praktyk stosowanych przez linie lotnicze, nie musimy się martwić utratą zapłaconej sumy (lub jej części), gdy się okaże, że w tym czasie nie możemy szusować. Wpłacone pieniądze można będzie po prostu wykorzystać w innym terminie.

W tym sezonie ten elastyczny cennik skipassów będzie obowiązywał na Chopoku oraz w słowackich Tatrach (w Tatrzańskiej Łomnicy i w Szczyrbskim Plesie). Jak zapewniają przedstawiciele spółki, jeśli system się sprawdzi, szybko zostanie rozszerzony na wszystkie ośrodki TMR czyli także polski Szczyrk.

Sezon na Chopoku startuje w pierwszy weekend grudnia - czyli 1 grudnia 2018.

Od ubiegłego sezonu zimowego w Szczyrku trwa rewolucja. Słowacy z firmy Tatry Mountain Resorts, a.s. (TMR), która kupiła Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, obiecali, że przeobrażą ten skansen w nowoczesną stację narciarską. Po fali ogromnych inwestycji w ubiegłym sezonie i tej zimy w Szczyrku czeka na narciarzy sporo nowości, które znacząco poprawią komfort szusowania w ośrodku.

Ostateczne połączenie Skrzycznego z Czyrną

Najważniejsza nowość to pełne połączenie Szczyrk Mountain Resort z Centralnym Ośrodkiem Sportu. Do tej pory bez przeszkód można było poruszać się tylko od strony Skrzycznego w kierunku Czyrnej. Powrót był możliwy jedynie busem. Teraz dzięki nowej kanapie firmy Leitner o przepustowości 2000 osób na godzinę – z Hali Skrzyczeńskiej w kierunku Skrzycznego – możliwy będzie ruch w obie strony. Jest to najdłuższa kolej linowa w Szczyrk Mountain Resort - 1690 m. To także najwyżej położona kolej w tym ośrodku. Górna jej stacja zlokalizowana jest na Zbójnickiej Kopie - 1205 m npm. Oprócz nowej kanapy przejazd w kierunku COS umożliwi nowa niebieska trasa „Zbójnicka” o długości 700m, która łączy trasę 3c z Ondraszkiem.

Szczyrk walczy z wiatrem

Przy dolnej stacji kolei gondolowej na Małe Skrzyczne powstał orczyk, który ma wspomagać pracę ośrodka w razie silnego wiatru. Będzie on wwoził narciarzy do trasy nr 3 na Zwalisku a następnie do Czyrnej na orczyki na Halę Skrzyczeńską. Sporo zainwestowano także w rozwiązania przeciwwiatrowe – zarówno specjalne osłony przy górnych stacjach kolei linowych i system stabilizacji gondoli i kanap (tzw. banany), jak i elektroniczny system monitorowania położenia liny CPS, który w razie silnego wiatru automatycznie zmniejszy prędkość wyciągu, ale to maszynista będzie ostatecznie decydował, czy wyciąg należy zatrzymać. W minionym sezonie wiatr był prawdziwą zmorą dla operatora stacji i narciarzy. Z powodu zbyt mocnego wiatru kolejki linowe były wyłączone aż przez 8 dni. Dzięki nowym inwestycjom jest szansa, że w tym roku to się już nie powtórzy.

Nowy profil tras

Część tras została gruntownie odmieniona. Trasa 3a w kierunku Hali Skrzyczeńskiej została przebudowana i otrzymała nowy profil. Poszerzono również trasę 2 - Świerkową, która teraz stanie się prawdziwą panoramiczną nartostradą o szerokości nawet 50 m. Nowy profil uzyskała także trasa 3B z Kopy na Halę – jest to teraz szeroka trasa o łagodnym spadku, wprost wymarzona dla początkujących. Zmodyfikowane zostały także fragmenty profili tras 1 i 3 oraz 10.

Wydajniejszy system naśnieżania

Słowacy już w ubiegłym roku sporo zainwestowali w naśnieżanie – w sezonie niestety okazało się, że przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych system nie jest na tyle wydajny, by naśnieżyć trasy w odpowiednim czasie. Dzięki najnowszym inwestycjom, a zwłaszcza dodatkowym pompom i kompresorom, problemy z naśnieżaniem mają już się nie powtórzyć. System wzbogacił się także o kilkadziesiąt nowych lanc i armat. Sztuczne naśnieżanie będzie teraz możliwe również na trasach 2, 8 z Wierchu Pośredniego i na łączniku 8a.

Co jeszcze nowego?

Ciekawą innowacją jest wdrożenie systemu nawigacji satelitarnej Laica, w który wyposażone są nowe ratraki. System ten pozwala dokładnie monitorować grubość pokrywy śnieżnej na trasach z dokładnością do kilku centymetrów. Ponadto w rejonie Szczyrk-Gondola wymieniono nawierzchnię na dwóch dużych parkingach. W Czyrnej powstała szkółka narciarska Maxiland wyposażona w dwa wyciągi taśmowe dla najmłodszych adeptów narciarstwa. Rozszerzeniu uległa także oferta gastronomiczna – narciarze mają do dyspozycji nowe restauracje: Grill, Apres-ski Solisko, Freebox bar na Hali Skrzyczeńskiej oraz Bistro Czyrna.

Austria

W Austrii oczywiście czynny jest Hintertux – stacja ta otwarta jest przez cały rok. Od września można śmigać już także na lodowcach w Kaunertal i Pitztal. W środę 2.10. sezon narciarski rozpoczął się na pierwszych stokach lodowca Rettenbach w Sölden a w sobotę 6.10. rozpoczęcie sezonu ogłosił Stubai. Tydzień później, 12.10 do czynnych ośrodków dołączył Kitzsteinhorn. Lodowce tradycyjnie przyciągają drużyny narciarskie z całego świata, które trenują tu przed jesiennymi zawodami Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Ale tegoroczne upalne lato i niedobór opadów śniegu w ostatnich tygodniach sprawiły, że nawet na lodowcach sezon rozpoczął się później niż w zeszłym roku. Z powodu braku śniegu nadal nie ruszyły wyciągi na Dachsteinie. Tymczasem w sobotę 13.10 jako pierwszy z ośrodków położonych poza lodowcami sezon rozpoczęło Kitzbühel.



Na początku listopada dołączą do nich kolejne stacje pozalodowcowe Hochkar (3.11), Obergurgl-Hochgurgl (15.11) czy Schladming (16.11), a następnie Riefensberg w Vorarlbergu i Turracher Hoehe w Syrii (17.11). Tydzień później wyciągi mają ruszyć w Obertauern (21.11) i Ischgl (22.11). 23.11. sezon rozpocznie Hauser Kaibling, a dzień później, 24.11, Bad Gastein. Na koniec listopada (30.11) otwarcie zaplanowała duża liczba austriackich ośrodków narciarskich, wśród nich Silvretta Montafon, Kühtai, Zell am See – Schmittenhöhe, St. Anton czy Lech Zürs.

Na początku grudnia (1-2.12) ruszają m.in. Seefeld i Damüls, oraz kilka ośrodków w ramach Zillertal Areny. Stacji planujących rozpoczęcie sezonu na początku grudnia jest naprawdę dużo.

Włochy

We Włoszech od września można śmigać na nartach w Passo Stelvio i Val Senales (MasoCorto), gdzie sezon rozpoczął się 15 września. Kolejnym ośrodkiem narciarskim, w którym będzie można korzystać ze stoków, ma być Cervinia – Breuil, gdzie sezon ruszyć ma 20.10. Tydzień później - 27.10 - wyciągi uruchomione zostaną na lodowcu Presena i w Passo Tonale. Ostatnim ośrodkiem narciarskim, w którym na nartach będzie można jeździć już w październiku, jest Solda w Południowym Tyrolu. Na 10 listopada rozpoczęcie sezonu narciarskiego zaplanowano w ośrodku narciarskim Artesina-Mondolé w Piemoncie. W połowie listopada będzie można śmigać także w San Martino di Castrozza, Passo Rolle, w Livigno, a także jednym z najbardziej śnieżonych ośrodków - Limone Piemonte. 17.11. sezon narciarski rozpoczyna się w Tre Cime Dolomiti, znany do niedawna pod nazwą Val Pusteria / Hochpustertal. Jeszcze przed końcem listopada będzie można pojeździć na nartach w Fai della Paganella i na kultowej Marmoladzie. W ostatnim dniu listopada do czynnych ośrodków dołączą Kronplatz i Cortina d'Ampezzo.



Na 1.12. początek sezonu zaplanowano w wielu włoskich ośrodkach narciarskich, między innymi w Aprice, Madesimo, Bormio, Pinzolo, Folgarii, Obereggen, Madonnie di Campiglio i Folgaridzie- Marillevie.

Szwajcaria

Kilka szwajcarskich ośrodków narciarskich planuje rozpocząć sezon zimowy w październiku. Do działających już szwajcarskich ośrodków Zermatt (czynny przez cały rok) i Saas Fee od 13.10 dołączy Engelberg a od 20.10. Diavolezza Pontresina. Sezon zimowy w Laax ma zostać otwarty 27.10.

Spośród innych dużych szwajcarskich ośrodków warto wspomnieć: Gstaad 3.11, Skiarena Andermatt-Sedrun 9.11, Verbier 10.11, Samnaun 22.11, Davos Klosters 23.11, Engadin St. Moritz 24.11., Arosa Lenzerheide 1.12. i Les Crosets 8.12.

Francja

We francuskim Tignes wyciągi miały zostać uruchomione 29.09, ale ostatecznie z powodu nieodpowiednich warunków śniegowych sezon narciarski został opóźniony o dwa tygodnie. Wysokie tropikalne temperatury dotarły nawet do lodowca Grande Motte. Inne francuskie stacje narciarskie rozpoczną sezon w połowie listopada - wśród pierwszych znajdą się Val Thorens i Chamonix - 17.11. Tydzień później dołączą do nich Orelle i Pyrenean Les Angles. Wśród największych ośrodków następne w kolejności będą: Alpe d'Huez i Isola 2000 - 1.12, Serre Chevalier – 7.12, Les Menuires i Méribel – 8.12.

Oczywiście ośrodki nie gwarantują uruchomienia wyciągów w zaplanowanym terminie – wszystko zależy od warunków pogodowych.

Polskie, słowackie i czeskie ośrodki narciarskie planują otwarcie sezonu głównie na połowę grudnia. Będziemy Was informować na bieżąco o sytuacji na naszych stokach.


źródło: mrt


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
Jan Napisany : 23.02.2019 23:41

Mroźno ale słonecznie...

Byliśmy na kasprowym super pogoda, widoki i mróz -16 !

  
Piotr Napisany : 15.02.2019 16:30

Zapraszam i polecam Szczyrkowski

Ja zamierzam pojechać w beskid -> https://www.szczyrkowski.pl/

  
wataha Napisany : 31.01.2019 18:36

Szczyrk Mountain Resort

w weekend wybieramy się do Szczyrku

  
szkolak Napisany : 26.01.2019 13:35

Narty

a my dzisiaj zjeżdżamy niedaleko Krakowa..
Laskowa Kamionna polecamy

  
Terry Napisany : 24.01.2019 09:04

Fantastyczne warunki na południu kraju..

- polecam Zakopane
- Szymoszkowa
- Witow
- Vysokie Tatry - Lomnica - Slowacja

  
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Kurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · F1 Kids powraca do Viaplay. Pierwsza transmisja z polskim komentarzem.
Napisane przez Piotr
( 19.03.2024 06:30 )

 · Arm tworzy grupę, która zajmie się standaryzacją chipletów
Napisane przez Piotr
( 18.03.2024 08:18 )

 · 2024 – czego spodziewać się od technologii?
Napisane przez Piotr
( 15.03.2024 05:24 )

 · GenAI zamienia tekst na przekaz wideo
Napisane przez Piotr
( 14.03.2024 06:22 )

 · Potencjał niskiego kodu.
Napisane przez Piotr
( 13.03.2024 07:20 )

 · SpaceX usunie z orbity uszkodzone satelity Starlink
Napisane przez Piotr
( 12.03.2024 07:17 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
PlayStation 5

Artykuły
1 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
2 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
3 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
4 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
5 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
6 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
7 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
8 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)
9 . Jak przedsiębiorstwa mogą wykorzystać ChatGPT i GPT-3.
(19.02.2023)
10 . ChatGPT wspiera badaczy przy pisaniu artykułów naukowych.
(03.02.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.