

Microsoft regularnie aktualizuje Windowsa 11. W niniejszym materiale gromadzimy najważniejsze z punktu widzenia użytkownika biznesowego zmiany i poprawki błędów, które są wydane przez producenta.
Windows 11 to najnowsza wersja systemu operacyjnego od Microsoftu. Premiera pierwszej wersji odbyła się w październiku 2021 roku. Windows 11 jest oprogramowaniem, które docelowo zastąpi na rynku rozwijanego od 2015 roku Windowsa 10. Oba systemy będą jednocześnie wspierane do 2025 roku.
Najnowsze wydanie systemu operacyjnego od Microsoft wprowadza mnóstwo zmian. Na pierwszy rzut oka widoczna jest zmiana interfejsu użytkownika, który otrzymał zupełnie przeprojektowany pasek zadań oraz jest zgodny z językiem stylistycznym Fluent Design. Pod maską znajdziemy jednak znacznie ważniejsze i istotniejsze z punktu bezpieczeństwa i kompatybilności zmiany. Microsoft chwali się, że Windows 11 to najbardziej dopracowana wersja Windowsa. Trudno nie zgodzić się z producentem - podczas wdrożenia nie odnotowano istotnych problemów z oprogramowaniem. Nie oznacza to jednak, że Windows 11 to oprogramowanie bez wad. Microsoft stale aktualizuje Windowsa 11 w celu zapewnienia najnowszych poprawek zabezpieczeń. Firma wprowadza również poprawki do odkrytych błędów oraz nowe funkcje.
Windows 11 to system operacyjny rozwijany jako SaaS (System as a Service). Microsoft obiecuje wprowadzanie nowych funkcji i ulepszeń wraz z okresowymi aktualizacjami oprogramowania dystrybuowanymi przez wbudowany mechanizm do aktualizacji - Windows Update.
W niniejszym materiale publikujemy informacje o najnowszych aktualizacjach dla systemu operacyjnego Windows 11. Analizujemy je pod kątem przydatności na komputerach wykorzystywanych w firmach i organizacjach. Materiał jest regularnie aktualizowany wraz z pojawianiem się kolejnych aktualizacji oprogramowania dla Windowsa 11.
źródło: microsoft
Aktualizacja z 8 marca 2022 roku - KB5011493
Z okazji Patch Tuesday firma Microsoft 8 marca 2022 roku zaktualizowała system operacyjny Windows 11. Najnowsza stabilna wersja oprogramowania otrzymała numer kompilacji 22000.556. Do Windows Update trafiła aktualizacja KB5011493. Z oficjalnego dziennika zmian opublikowanego przez Microsoft wynika, że jest to niewielkie uaktualnienie zwiększające poziom zabezpieczeń systemu operacyjnego Windows 11.
Microsoft informuje, że nowa łatka może być zainstalowana z pominięciem aktualizacji KB5010414 z 15 lutego 2022 roku. Wtedy system operacyjny Windows 11 zostanie pozbawiony problemów z działaniem usług OneDrive oraz OneDrive for Business. Po wybraniu opcji Usuń wszystko system w starszych wersjach może mieć problem z usunięciem wszystkich plików.
Z dziennika zmian aktualizacji zabezpieczeń wynika, że firma Microsoft zaktualizowała kluczowe dla systemu Windows 11 usługi jednocześnie nie wykrywając żadnych niepokojących błędów oraz luk w zabezpieczeniach. Oznacza to, że aktualizacja KB5011493 nie musi być wdrożona na komputerach ze skutkiem natychmiastowym.
Microsoft nie raportuje żadnych problemów wynikających z zastosowania aktualizacji KB5011493.
Aktualizacja z 15 lutego 2022 roku - KB5010414
KB5010414 to druga aktualizacja dla systemu operacyjnego Windows 11 wydana w lutym 2022 roku. Wprowadza ona nowe funkcje oraz poprawki zabezpieczeń i wewnętrzne ulepszenia.
Microsoft udostępnił możliwość współdzielenia plików cookie między trybem Internet Explorer w Microsoft Edge, a nową wersją Microsoft Edge. Pojawił się również zmodyfikowany pasek zadań. Microsoft wysłuchał próśb użytkowników i dodał zegar i datę do paska zadań wyświetlanego na drugim oraz kolejnym monitorze komputera.
Producent wprowadził szereg ulepszeń do trybu Internet Explorer w przeglądarce Microsoft Edge. Wyeliminowano problem z zawieszaniem się przeglądarki po wciśnięciu przycisku F1 oraz problem z brakiem responsywnośći okien dialogowych.
Użytkownicy niebędący administratorami systemu mogą swobodnie zmieniać strefy czasowe w Ustawieniach.
Windows 11 po aktualizacji KB5010414 nie ma już problemu z błędnie wyświetlanym paskiem statusu. Wcześniej pojawiały się puste ikony.
Istotną zmiana jest dodanie obsługi dysków NVMe w technologii hot-swap (bez konieczności wyłączania systemu).
Administratorzy systemów w firmach ucieszą się z eliminacji problemu ze współpracą z Windows Server 2016 działającym jako serwer terminali podczas wykorzystania infrastruktury wirtualnych pulpitów (VDI).
Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5010414 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji Usuń wszystko system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików.
Aktualizacja z 8 lutego 2022 roku - KB5010386
Aktualizacja z 8 lutego 2022 roku to niewielkie uaktualnienie przyrostowe, które nie wprowadza nowych funkcji. Microsoft skupił się na poprawkach zabezpieczeń oraz optymalizacji działania systemu operacyjnego.
Inżynierowie rozwiązali problem, który uniemożliwiał operację modyfikacji z wykorzystaniem protokołu LDAP w przypadku operacji zawierających atrybuty SamAccountName i UserAccountControl.
Microsoft rozwiązał również problem, który uniemożliwiał wyświetlenie ostatnich wiadomości e-mail w wynikach wyszukiwania aplikacji Microsoft Outlook zainstalowanej na komputerze. Problem dotyczył wiadomości przechowywanych lokalnie w plikach .pst oraz .ost, a także znajdujących się na serwerach Exchange oraz Microsoft 365.
Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5010386 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji Usuń wszystko system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików.
Aktualizacja z 25 stycznia 2022 roku - KB5008353
Trzecia aktualizacja ze stycznia 2022 roku skupia się na eliminacji odkrytych błędów. Microsoft wyeliminował problem ze sprzętową akceleracją dźwięku podczas połączenia przez Bluetooth. Usunięto błąd powodujący znikające aplikacje na pasku zadań. Naprawiono również problem z błędnym wyświetlaniem statusu uruchomienia aplikacji.
Inżynierowie wyeliminowali problem z błędnie działają ikoną głośności na pasku zadań. Nie ma już również błędu, który powodował zawieszanie się komputera po podłączeniu do wielu wyświetlaczy. Naprawiono również problem z niewysuwającym się paskiem zadań po automatycznym schowaniu.
Microsoft zaktualizował algorytmy odpowiedzialne za automatyczną regulację jasności. System reaguje szybciej na zmiany oświetlenia w otoczeniu komputera.
Rozwiązano problem, który powodował wyświetlanie niepoprawnych informacji o statusie naładowania akcesoriów połączonych przez Bluetooth. Microsoft rozwiązał również usterkę, która uniemożliwiała poprawną edycję w wybranych programach do edycji zdjęć. Po podłączeniu do monitorów z HDR system wyświetlał niepoprawne barwy.
Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5008353 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji Usuń wszystko system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików. Dodatkowo inny błąd uniemożliwia wyświetlenie ostatnich wiadomości e-mail w wynikach wyszukiwania aplikacji Microsoft Outlook zainstalowanej na komputerze. Problem dotyczy wiadomości przechowywanych lokalnie w plikach .pst oraz .ost, a także znajdujących się na serwerach Exchange oraz Microsoft 365.
Aktualizacja z 17 stycznia 2022 roku - KB5010795
Druga aktualizacja ze stycznia 2022 roku skupia się na eliminacji jednego błędu istotnego z punktu użytkowników biznesowych. Mowa o problemach z połączeniem z siecią prywatną VPN. Microsoft zaktualizował sposób łączności z VPN poprzez protokół IPSEC oraz L2TP.
Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5010795 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji "Usuń wszystko" system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików. Dodatkowo inny błąd uniemożliwia wyświetlenie ostatnich wiadomości e-mail w wynikach wyszukiwania aplikacji Microsoft Outlook zainstalowanej na komputerze. Problem dotyczy wiadomości przechowywanych lokalnie w plikach .pst oraz .ost, a także znajdujących się na serwerach Exchange oraz Microsoft 365. Występują również problemy ze złym odwzorowaniem kolorów po podłączeniu monitorów kompatybilnych z HDR.
Aktualizacja z 11 stycznia 2022 roku - KB5009566
KB5009566 to pierwsza łatka dla Windowsa 11 wydana w 2022 roku. Aktualizacja rozwiązuje jedne znany problem oraz wprowadza poprawki mające zwiększyć wydajność i stabilność systemu. Microsoft rozwiązał problem z japońską metodą wprowadzania (IME).