

Wszyscy ekscytujemy się tym, czy TikTok zostanie wreszcie zakazany w USA. Być może najbliższe dni przyniosą odpowiedź. Biorąc pod uwagę ostatnie poczynania władz tego kraju jest prawie pewne, że tak się stanie.
Jeśli ban TikToka w USA dojdzie do skutku, będzie to jak dotąd największa porażka chińskiej aplikacji. Należy jednak przypomnieć, że została ona wcześniej zakazana w wielu krajach na całym świecie, które wymienimy w dalszej części newsa. Najczęściej są to kraje, w których z TikToka korzystają osoby zatrudnione w instytucjach i agendach rządowych. Powód jest oczywisty – uznają one iż TikTok stanowi zagrożenie dla ich bezpieczeństwa narodowego. TikTok co prawda od dawna utrzymuje, że nie udostępnia danych swoich klientów chińskiemu rządowi, jednak nikt takim zapewnieniom nie wierzy.
Niektóre kraje byłyby nawet skłonne cofnąć zakaz pod warunkiem, że firma będąca właścicielem TikToka (czyli chińska korporacja ByteDance) sprzeda aplikację któremuś z niezależnych dostawców oprogramowania. Do tej pory ByteDance nie chciało o tym słyszeć, ale ostatnio korporacja – zapewne za namową Pekinu – zmieniła swoją narrację. Wiele mówi się o tym TikTok może sprzedać swój amerykański biznes właścicielowi platformy społecznościowej X, czyli Elonowi Muskowi.
TikTok starał się w ostatnim czasie z całych sił przekonać administrację amerykańską oraz samych Amerykanów, że z jego strony nic im nie grozi. I tak np. jakiś czas temu w internecie pojawiła się informacja o tym, że TikTok pracuje nad amerykańską wersją algorytmu zarządzającego jego platformą. Ma on zupełnie różnić się od oryginalnej – czytaj chińskiej – wersji, która daje pewność iż nie zawiera rozwiązań pozwalających śledzić jej użytkowników. Nikt jednak jak dotąd nie potwierdził tej informacji, którą mogli wrzucić do sieci sami Chińczycy.
Sprawa banu uchwalonego w kwietniu zeszłego roku – który ma nastąpić już za klika dni – nie jest jeszcze do końca przesądzona. Amerykanie śledzą tę sprawę ze szczególnym zainteresowaniem. TikTok to dla wielu z nich nie tylko możliwość zamieszczania na platformie zabawnych filmików. Platforma stała się dla nich w ostatnich latach cyfrowym albumem i źródłem wiedzy o świecie. Teoretycznie rzecz biorąc, Joe Biden ma prawo przesunąć termin ultimatum o 90 dni. Tak naprawdę to trudno powiedziećć, jak zachowa się Donald Trump z chwilą objęcia urzędu prezydenta. Być może zmieni w tej kwestii swoje zdanie, które do tej pory było zbieżne z administracją Bicena Może o tym świadczyć np. fakt, że Trump wezwał Sąd Najwyższy USA do wstrzymania ustawy zakazującej używania przez Amerykanów chińskiej platformy, jeśli ByteDance nie sprzeda jej. The New York Times podał wczoraj jeszcze jedną ciekawą informację o tym, że szef TikToka zamierza wziąć udział w inauguracji prezydenta elekta Donalda Trumpa, która odbędzie się 20-go stycznia. Biorąc pod uwagę fakt iż pojawią się tam też takie tuzy przemysłu IT, jak Mark Zuckerberg, Jeff Bezos i Elon Musk, można to różnie interpretować.
Jedno jest pewne. Jeśli zakaz wejdzie w życie, to w już w najbliższą niedzielę TikTok zablokuje z dnia na dzień dostęp do aplikacji wszystkim Amerykanom. Co najwyżej będzie oferować im możliwość pobrania wszystkich swoich danych, aby mogli zachować do dalszego użytku informacje zamieszczone przez nich na tej platformie. Oprócz braku możliwości korzystania z platformy, TikTok zniknie również z dostępnych im sklepów z aplikacjami. Dla użytkowników spoza USA aplikacja będzie nadal działać normalnie, choć już bez żadnych nowych treści pochodzących od twórców działających w USA.
Oto lista wybranych krajów w Europie oraz na innych kontynentach, w których nie można używać TikToka. W niektórych jest to całkowi zakaż, a w innych zakazem są objęte tylko instytucje rządowe. Najpierw wymieńmy kilka krajów europejskich, aby na końcu podajemy kraje znajdujące się na innych kontynentach.
Belgia. Rada Bezpieczeństwa Narodowego podjęła taką decyzję pod koniec marca. Obowiązuje ona na czas nieokreślony i dotyczy wszystkich urządzeń będących w posiadaniu rządu federalnego i podległych mu agend. lub opłaconych przez niego. Tak jak w przypadku Australii, tak i tu rząd podjął taką decyzję pod naciskiem służb bezpieczeństwa i narodowego centrum cyberbezpieczeństwa.
Dania. Tu do akcji wkroczyło w pewnym momencie Ministerstwo Obrony tego kraju, zakazując swoim pracownikom używania TikToka na telefonach służbowych, nakazując jednocześnie tym pracownikom , którzy zdążyli go zainstalować, aby jak najszybciej pod groźbą sankcji usunęli aplikacji ze swoich urządzeń. Ministerstwo argumentował, że powodem zakazu były ważne względy bezpieczeństwa, a także to, że TikTok nie ma nic wspólnego z nałożonymi na pracowników obowiązkami.
Łotwa. Tu do akcji ostro wkroczył Minister Spraw Zagranicznych, który napisał po prostu w pewnym momencie na Twitterze iż usunął swoje konto TikToka i dodał iż od tego momentu aplikacja ta zakazana także na wszystkich urządzeniach należących do pracowników zatrudnionych przez ministerstwo.
Norwegia. W tym kraju decyzję zakazującą używania TikToka – ale tylko przez pracowników instytucji rządowych – podjął parlament. Stolica kraju, Oslo i drugie co do wielkości miasto Bergen również nalegają, aby pracownicy władz miejskich usunęli TikTok ze swoich telefonów służbowych. Prawo stanowi, że urzędnicy mogą nadal korzystać z TikToka, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale tylko na urządzeniach, które nie są podłączone do sieci rządowej.
Wielka Brytania. W połowie marca tego roku wysoki urzędnik państwowy w gabinecie premiera wydał zarządzenie o natychmiastowy zakazie korzystania z aplikacji TikTok na oficjalnych urządzeniach rządowych. Zakaz opublikowano po ukazaniu się raportu opracowanego przez brytyjskie Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego. Wynika z niego, że może istnieć ryzyko związane ze sposobem uzyskiwania dostępu do wrażliwych danych rządowych i ich wykorzystywania przez niektóre platformy społecznościowe, w tym przez TikTok.
Chociaż Wielka Brytania była jednym z pierwszych krajów, które zakazały korzystania z innych technologii opracowanych przez chińskie firmy (takie jak Huawei), to krytycy zwracają uwagę na to, że w porównaniu z innymi państwami europejskimi, Londyn w tym przypadku zadziałał bardzo późno.
A oto kraje zlokalizowane na innych kontynentach, które również uznały TikTok za niebezpieczny.
Afganistan. Po objęciu w tym kraju władzy przez talibów, wszystko co jest związane z Zachodem jest sukcesywnie rugowane. Nie inaczej ma się sprawa z TikTok, który jest całkowicie zakazany od 2022 roku. W ten sposób władze Afganistanu chcą odciąć społeczeństwo, a szczególnie młodzież, od jak to określają zgubnych wpływów zachodnie kultury.
Australia. Z TikToka nie mogą tu korzystać wszystkie instytucje i urzędu podlegające australijskiemu rządowi federalnemu. Decyzję taką podjął swego czasu prokurator generalny Australii, popierany mocno przez agencję wywiadowczą oraz wojsko. .
Chiny. Może to być dla niektórych zaskoczeniem, ale TikTok nigdy nie był dostępny w Chinach kontynentalnych. Zamiast tego ByteDance oferuje chińskim użytkownikom aplikację Douyin, które oferuje podobne możliwości co TikTok. Różnica jest taka, że aplikacja jest kontrolowana przez władze chińskie, która pełnią rolę surowego cenzora. Co to znaczy, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć.
Kanada: Tu również zakaz dotyczy urządzeń zainstalowanych w instytucjach podległych rządowi federalnemu. Powód jest taki sam jak innych przypadkach. TikTok zagraża bezpieczeństwu państwa, dlatego został usunięty ze wszystkich wspomnianych powyżej urządzeń, a ich administratorzy wprowadzili do nich poprawki, które uniemożliwiają ich właścicielom pobieranie TikToka.
Tajwan. Pracownicy sektora publicznego tego kraju nie mogą używać TikToka, po tym gdy FBI ostrzegło, że aplikacja stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego. Na urządzeniach rządowych, w tym telefonach komórkowych, tabletach i komputerach stacjonarnych, nie wolno korzystać z oprogramowania wyprodukowanego w Chinach, w tym z innych aplikacji opracowanych przez chińskie firmy (takie jak Douyin, czy Xiaohongshu). Powód – wszystkie te aplikacje propagują obce społeczeństwu Tajwanu treści i wartości.
źródło: tik tokJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter